
Milion sprzedanych kopii Silent Hill 2, 3 mln nowego Dragon Ball. Tygodniowe podsumowanie ze świata gier (14.10-20.10)
W tym tygodniu mieliśmy prawdziwy wysyp statystyk. Twórcy i wydawcy takich gier jak Silent Hill 2 Remake, Dragon Ball Sparking! Zero, czy Warhammer 40,000: Space Marine 2, pochwalili się wynikami sprzedaży. Trzeba przyznać, że są one imponujące. Oprócz tego byliśmy świadkami kolejnych problemów Ubisoftu i Don’t Nod, dowiedzieliśmy się, że CDPR wymieni radę nadzorczą, jeden z szefów Xbox Game Studios przejdzie na emeryturę, a fani gier Sony powinni zainteresować się szukaniem biletów do Łodzi, gdzie w przyszłym roku odbędzie się PlayStation The Concert. Więcej ciekawostek z branży w dalszej części newsa.
Najważniejsze aktualności z ostatniego tygodnia

Silent Hill 2 w ciągu 3 dni od premiery sprzedało się w milionie egzemplarzy. Dla porównania, osiągnięcie takiego wyniku zajęło oryginalnej odsłonie miesiąc, choć w tym przypadku mówimy wyłącznie o kopiach na PS2, podczas gdy sam gaming był też dużo mniej popularny.
Resident Evil 4 Remake znalazł natomiast 8 mln odbiorców, w ciągu 1,5 roku od premiery. Warto tu przypomnieć, że pierwsze 3 mln rozeszło się w 2 dni.
Warhammer 40,000: Space Marine 2 także okazał się sprzedażowym hitem. Nieco ponad miesiąc po premierze studio Focus Entertainment ogłosiło, że gra trafiła do 4,5 mln graczy.
Skoro o sprzedażowych wynikach mowa, Josef Fares pochwalił się, że gracze kupili aż 20 mln kopii It Takes Two. Jednocześnie zapowiedział, że Hazelight pracuje obecnie nad nowym IP. Na grafice znaleźć można m.in. słowo „co-op”, a więc wygląda na to, że ekipa pozostanie wierna mechanice, która zagwarantowała im sukces.
Dragon Ball Sparking! Zero okazało się ogromnym hiciorem. W ciągu 24 godzin od premiery sprzedało się ponad 3 mln egzemplarzy gry.
To samo Bandai, cieszące się z sukcesu DB, przeprowadziło też ostatnio zwolnienia, pozbywając się blisko 100 osób. Anulowano też kilka tytułów, w tym gry na licencji One Piece i Naruto.
Choć w zeszłym tygodniu Michał Nowakowski zaprzeczył problemom w CDPR, coś jednak może być na rzeczy. Dowiedzieliśmy się, że Adam Kiciński rezygnuje z pełnienia funkcji członka zarządu, z zamiarem kandydowania do rady nadzorczej spółki od roku 2025. Jednocześnie, prawie cała rada nadzorcza CD Projekt (4/5 osób, pozostanie tylko Marcin Iwiński) złożyła rezygnację ze skutkiem na 31 grudnia 2024 r.
Remake Until Dawn może nie okazał się zbyt wielkim sukcesem, jednak mimo to istnieje spora szansa, że doczekamy się sequela. Dodana w odświeżeniu scena po napisach sugeruje, że opowieść jeszcze się nie skończyła. Swoje trzy grosze dorzuciła także aktorka wcielająca się w Sam Giddings, wspominając, że „idziemy z marką dalej”, a także growy dr Hill, udostępniający w relacji na Instagramie wpis z fanowskiego profilu, w którym zbierano poszlaki na temat kontynuacji.
Marvel Cinematic Universe może szykować się do wydania swojej pierwszej oficjalnej gry. Projekt ma być opracowywany przez Marvel Studios. Byłaby to pierwsza pozycja, której akcja osadzona zostałaby w głównym uniwersum MCU. Wydane wcześniej, przez inne studia produkcje, posiadały bowiem swoje własne mikroświaty i nie wliczały się do kanonu.
Jeśli gustujecie w mangach i animacjach z Kraju Kwitnącej Wiśni, z pewnością kojarzycie Death Note. Już niedługo prawdopodobnie przyjdzie nam zagrać w grę osadzoną w tym uniwersum. Produkcja o nazwie Death Note: Killer Within została oceniona przez koreańską agencję ratingową. Wydawcą jest (znów) Bandai Namco.
Call of Duty Black Ops 6 zostało zakazane w Kuwejcie. Powód nie został podany, lecz przypuszcza się, że chodzi o postać Saddama Husajna, a także czas i miejsce akcji. Sporo wydarzeń rozegra się w rejonie Zatoki Perskiej.
IO Interactive pracuje obecnie nad Project 007, czyli grą z Jamesem Bondem w roli głównej. Być może nawet niejedną. Szef studia zaznaczył, że marzy mu się stworzenie trylogii. Jednocześnie uchylił też rąbka tajemnicy na temat projektu, wspominając, że otrzymamy zupełnie nową opowieść z „młodym Bondem”, która nie będzie opierać się o filmy.
Początkiem tygodnia usłyszeliśmy plotki, że XDefiant Ubisoftu będzie powoli wygaszany, a gra zostanie zamknięta po zakończeniu 4. sezonu. Bardzo szybko zareagował na nie producent wykonawczy Mark Rubin, który we wpisie na X jasno zaznaczył, że nie ma mowy o żadnym końcu, a deweloperzy omawiają już plany na kolejny rok aktualizacji.
Ubisoft mierzy się przy tym z kolejnymi problemami. Zaplanowany na połowę października strajk pracowników przeciwko powrotowi do biur odbył się w kilku oddziałach firmy, a w kolejnych jest planowany na nadchodzące dni/tygodnie. Co więcej, z Ubisoft Milan miało odejść kilku bardzo cennych dla firmy pracowników.
Ostatnio informowaliśmy Was też o kłopotach Don’t Nod. Obawy się potwierdziły. Francuskie studio zawiesiło swoje notowania na giełdzie, a do tego zapowiedziało głęboką restrukturyzację, której efektem będzie m.in. zwolnienie ok. 70 pracowników.
Newsy ze świata Sony PlayStation

Już niebawem możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat Marvel’s Wolverine. Insomniac Games miałoby szykować się do ujawnienia nam kilku nowych materiałów z gry.
Lubicie muzykę z gier? 21 maja w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się wydarzenie PlayStation The Concert, podczas którego usłyszymy wiele utworów z soundtracków produkcji takich jak God of War, The Last of Us, Horizon, czy też Ghost of Tsushima.
Newsy ze świata Microsoft Xbox

Jeden z dotychczasowych szefów Xbox Game Studios – Alan Hartman, wybiera się na emeryturę. Jego rolę dyrektora nadzorującego pracę wewnętrznych zespołów Xboksa obejmie obecny przywódca Rare – Craig Duncan.
Zapewne przy okazji zbliżającej się premiery Call of Duty Black Ops 6 Microsoft zrezygnował z oferowania testowego dostępu do Game Passa za 1$ na 14 dni. Co prawda Polakom odebrano taką możliwość już dawno temu, jednak w wielu innych krajach opcja ta wciąż była dostępna. Aż do teraz.
Coraz więcej insiderów wspomina o remake Halo: Combat Evolved. Nick Baker z podcastu Xbox Era stwierdził, że o projekcie oficjalnie usłyszymy w przyszłym roku, a gra trafi na rynek w 2026 lub 2027 r.
Newsy ze świata Nintendo Switch

Game Freak padło ofiarą ataku hakerów. Firma zajmująca się rozwojem gier z serii Pokemon potwierdziła już, że do wycieku faktycznie doszło. Z ujawnionych plików dowiedzieliśmy się, że nazwa kodowa Switcha 2 to „Ounce”, „Gaia” natomiast to next-genowa odsłona Pokemonów, która trafi już na nową konsolę. To jednak nie wszystko. W planach jest też sieciowa odsłona z rozgrywką podobną do Splatoon, film live-action, a także serial współtworzony we współpracy z Netflixem.
Newsy ze świata PC Master Race

Firma Bohemia Interactive świętowała w tym tygodniu 25-lecie swojego istnienia. W trakcie zorganizowanego z tej okazji koncertu ujrzeliśmy pierwszy materiał z ArmA 4. Strzelanka zostanie osadzona w czasach zimnej wojny, a na jej premierę będziemy musieli długo poczekać. Gra zadebiutuje dopiero w 2027 r.
Blizzard wydaje się ambitnie pracować przy Warcraft 3: Refunded (oh, pardon, Reforged). Jeden z członków forum Resetera odkrył, że najnowsza aktualizacja serwera testowego oznaczona została jako 2.0, co może symbolizować prowadzenie większych zmian.
Pierwsze karty z rodziny RTX 5000 mają pojawić się na rynku już w Q1 2025 r. W styczniu zaplanowano premierę RTX 5080 i 5090, w lutym mielibyśmy otrzymać RTX 5070, w marcu zaś w nasze ręce wpadłoby RTX 5060.