Czy recenzje mogą być obiektywne?
Recenzje gier mogą być bardziej lub mniej obiektywne, w zależności od wielu czynników. Osoba zajmująca się ocenianiem poszczególnych tytułów może starać się przedstawić swoją opinię w sposób neutralny, ale nie da się całkowicie uniknąć wpływu własnych spostrzeżeń i doświadczeń.
Obiektywną częścią recenzji są suche fakty na temat zawartości samej gry, przybliżające to, co się w grze znajduje, rozwój bohatera, udźwiękowienie, złożoność świata, oprawa graficzna, czy też wydajność na konkretnym urządzeniu.
Jednakże, w przypadku gier, wiele innych elementów wpływa na jakość całości, takich jak sposób, w jaki prowadzona jest narracja, historie i postacie, poziom trudności, styl gry itp. Te aspekty są już bardziej subiektywne i zależą w dużej mierze od gustu i preferencji recenzenta. Krytycy starają się zwykle znaleźć balans między obiektywnymi informacjami, a ich własnymi odczuciami. Bardzo rzadko można znaleźć opinie o grach, które byłyby całkowicie pozbawione subiektywności, gdyż w tak złożonych produkcjach poszczególne elementy mocno się ze sobą zazębiają i niemożliwe jest całkowite odseparowanie danego aspektu od reszty, przez co jedną rzecz zazwyczaj ocenia się przez pryzmat innej.
Z jednej strony, obiektywność recenzji jest ważna, ponieważ informuje ona czytelnika o tym, co może oczekiwać od danej gry i czy spełni ona ich oczekiwania. Z drugiej strony, subiektywna ocena recenzenta także jest istotna, ponieważ pomaga czytelnikowi zrozumieć, jak dana gra może wpłynąć na ich własne doświadczenia i preferencje. Warto, metodą prób i błędów, znaleźć sobie opiniotwórców o podobnych do naszych gustach, i kierować się ich poleceniami.
Dlaczego recenzje graczy na Metacritic nie pokrywają się z opinią recenzentów?
Recenzje graczy na Metacritic nie zawsze pokrywają się z opinią recenzentów z kilku powodów, w tym różnic w aspektach, na które zwracana jest uwaga oraz wpływu review bombingu, który może kompletnie wypaczyć ostateczne wyniki.
Review bombing to sytuacja, w której grupa graczy, zwykle z powodu niezadowolenia z określonego elementu lub kontrowersji wokół tytułu, jednocześnie wystawia negatywne recenzje, aby obniżyć ogólną ocenę produkcji. Review bombing może być prowadzony przez grupy graczy, ale może również wynikać z działań konkurencyjnych firm lub chęci dokonania z zemsty na deweloperze, lub wydawcy gry. W przypadku review bombingu, recenzje graczy niekoniecznie odzwierciedlają więc jakość samej gry, ale zamiast tego zazwyczaj są związane z zupełnie innymi problemami, nie zawsze słusznymi. Jak można bowiem wystawić bardzo dobremu tytułowi, jakim jest Resident Evil 4 Remake, ocenę 0, tylko z powodu tego, że aktorka głosowa jednej z postaci nie przypadła niektórym grającym do gustu?
Różnice między recenzentami a graczami mogą wynikać również z różnych podejść do gier. Profesjonalni recenzenci często przyjrzą się grze w bardziej obiektywny sposób, oceniając różne aspekty gry, takie jak mechanika, historia, grafika i dźwięk, a następnie tworząc ogólną ocenę na podstawie tego, jak te elementy łączą się ze sobą. Z drugiej strony, gracze często podchodzą do tematu bardziej emocjonalnie, patrząc przez pryzmat tego czy lubią daną platformę, wydawcę itp., oceniając tytuł zerojedynkowo. Najlepiej oceniane gry cieszą się zazwyczaj poważaniem jednej i drugiej grupy, niemniej zawsze znajdzie się grupka osób, której będzie coś nie pasować.
Jaka jest różnica między Metacritic i Opencritic?
Zarówno Metacritic, jak i Opencritic to popularne strony agregujące recenzje. Oba serwisy służą jako źródła informacji dla graczy, którzy chcą dowiedzieć się, jak dana produkcja została oceniona przez krytyków. Choć z pozoru są to serwisy mocno do siebie podobne, istnieją między nimi pewne różnice.
Metacritic to serwis, który agreguje recenzje gier z wielu różnych źródeł, lecz nie każdą z nich traktuje tak samo. Obliczając metascore (wskaźnik, będący, w uproszczeniu, średnią ważoną) serwis przypisuje wybranym redakcjom czy recenzentom większą wagę, niż innym. Większe, istniejące od dawna na rynku serwisy traktowane są bowiem jako bardziej rzetelne źródło informacji, niż raczkujące w tym temacie portale.
Opencritic natomiast traktuje wszystkich równo, przypisując każdej recenzji taką samą wagę. W przeciwieństwie do swojego konkurenta, inaczej podchodzi też do zbierania danych. Podczas gdy w Metacritic recenzje gier konsolowych i pecetowych zostają porozbijane, w zależności od platformy, na której były testowane, Opencritic zbiera wszystko do kupy. Z jednej strony jest to rozwiązanie dobre, gdyż poznamy opinie każdej strony, z drugiej złe, gdyż dana produkcja potrafi działać zupełnie inaczej na PlayStation i PC, nie wspominając już o Nintendo Switch. Świetnym przykładem jest tu, chociażby, Cyberpunk 2077, który przed premierą został zrecenzowany tylko w wersji na pecety, która radziła sobie całkiem dobrze, podczas gdy na konsolach starszej generacji mieliśmy pokaz slajdów.
Czy warto poświęcić czas na grę, jeśli ma słabe recenzje?
Decyzja o tym, czy warto poświęcić czas na grę, która ma słabe recenzje, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i gustów. Recenzje warto traktować jako wskazówki, ale niekoniecznie muszą odpowiadać naszym oczekiwaniom i preferencjom. Ile to już razy dana produkcja została zmieszana z błotem, podczas gdy w rzeczywistości okazało się, że mamy do czynienia z ukrytą perełką.
Niektóre pozycje, które otrzymują słabe recenzje, mogą być nadal interesujące i satysfakcjonujące dla danego gracza. Z drugiej strony najlepiej oceniane gry mogą okazać się zupełnie nijakie, a wysoka nota może wynikać z chęci przypodobania się wydawcom. Recenzje gier pecetowych i konsolowych skupiają się na poszczególnych aspektach danej produkcji. Często na ich końcu znajdziemy podsumowanie w postaci plusów i minusów danego tytułu. Może się zdarzyć, że najbardziej krytykowany aspekt, jak np. oprawa graficzna, nie jest dla nas ważny. W takiej sytuacji odbiór danej gry przez nas powinien być więc dużo lepszy.
Podsumowując, słabe recenzje niekoniecznie oznaczają, że tytuł nie jest warta grania. Warto przeczytać, co dokładnie krytykowano w grze i dopasować to do swoich preferencji.
Gdzie znaleźć recenzje gier planszowych
Skoro co jakiś czas piszemy Wam o najlepszych promkach na planszówki, to ten wątek także musimy tu poruszyć. Recenzje gier planszowych pojawią się na naszej stronie w przyszłości, a do tego czasu polecamy korzystać z BoardGameGeek. Jest to jedna z największych i najbardziej popularnych społeczności graczy planszowych na świecie. Na ich stronie można znaleźć recenzje, oceny i opisy tysięcy gier planszowych. Portal pozwala też przeglądać rankingi najlepszych produkcji i najpopularniejszych gier w danych kategoriach. Dzięki temu dużo łatwiej będzie dokonać wyboru kolejnego tytułu, w który chcemy zagrać.
Opinie o grach planszowych znajdziecie też na innych portalach, takich jak np. Dice Tower, Shut Up & Sit Down czy The Opinionated Gamers.
Wpływ recenzji na sprzedaż pre-orderów
Recenzje odgrywają bardzo ważną rolę w sprzedaży preorderów gier. Dobre opinie krytyków mogą zwiększyć zainteresowanie i zachęcić graczy do zakupu danej pozycji, podczas gdy słabe mogą przyczynić się do spadku sprzedaży i zmniejszenia zainteresowania grą.
Recenzje gier konsolowych i pecetowych pojawiają się zazwyczaj na kilka dni przed premierą danego tytuły, gdy większość zainteresowanych osób zdążyła już złożyć preorder. Jeśli okażą się złe, sporo osób decyduje się jednak anulować zamówienie i sięgnąć po inne pozycje.
Recki odgrywają bardzo ważną rolę w sprzedaży preorderów, a co się z tym wiążę, w końcowej liczbie wszystkich sprzedanych egzemplarzy. Dlatego też deweloperzy i wydawcy starają się złapać jak najwięcej pozytywnych recenzji przed premierą gry, aby zwiększyć jej szanse na sukces.
Miarodajność recenzji graczy na Steam
Opinie o grach na Steam są w większości wiarygodne. Osoby, które udzielają się w dziale recenzji, muszą posiadać grę, aby móc coś napisać. To oznacza, że większość głosów pochodzi od ludzi, którzy mieli okazję zagrać w daną grę i zobaczyć, jak działa w praktyce.
Niestety, na Steam istnieją tylko dwie opcje do wyboru: „polecane” i „niepolecane”, co obniża wartość opinii i uniemożliwia dokładne przedstawienie poziomu gry. Ponadto, niektórzy gracze piszą bezsensowne lub obraźliwe komentarze, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistą jakością gry.
Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto zagrać w dany tytuł, zamieszczone na Steam recenzje mogą być dobrą wskazówką, należy jednak traktować je z pewnym dystansem. Tyczy się to w szczególności tekstów, które wydają się nieproporcjonalnie pozytywne lub negatywne. Po najlepiej oceniane gry, które zdobywają ponad 90% pozytywnych głosów, możecie jednak sięgać bez obaw.