Recenzje gier

W dzisiejszych czasach, kiedy wybór nowych produkcji jest ogromny, a kolejne tytuły trafiają na rynek niemalże co chwilę, recenzje gier są niezwykle pomocne dla wszystkich graczy, którzy chcą dokonać świadomego wyboru i podjąć jak najlepsza dla siebie decyzję. Opinie o grach pozwolą Wam nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, który możecie poświęcić na ogrywanie lepszych pozycji, ale też i pieniędzy, a wiemy, że przecież jesteście z nami po to, by kupować gry tanio!

Na Lowcygier.pl czekają na Was nie tylko recki tytułów na PC, konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch, ale też recenzje gier planszowych. Być może w przyszłości pokusimy się także i o oceny sprzętu. Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto zagrać w dany tytuł, służymy pomocą!

Czytaj więcej »

Rok 2023 będzie rokiem bijatyk, praktycznie wszystkie najgłośniejsze marki doczekają się pełnoprawnych następców. Nie inaczej będzie z nowym Ulicznym Wojownikiem. Nasza recenzja Street Fighter 6 odpowie na pytanie, czy kolejna numerowana odsłona jest dobrym krokiem naprzód.

Czytaj więcej

Niniejsza recenzja Company of Heroes 3 przybliży Wam port gry, która pierwotnie ujrzała światło dzienne na komputerach PC, na początku bieżącego roku. Jest to o tyle ciekawy przypadek, że mamy do czynienia z połączeniem tur z rasowym RTS-em, gatunkiem, który na konsolach raczej nie wyznacza nowych standardów (nawet jeżeli strategiom już w przeszłości udało się zadomowić na tych platformach). Co tym razem przygotowało dla nas studio Relic Entertainment?

Czytaj więcej

Po blisko 30 latach od swojej pierwotnej premiery, System Shock powraca na dyski naszych komputerów. Wielokrotnie przekładany debiut remake’u sprawiał, że nawet najwięksi miłośnicy SHODAN zaczynali się martwić stanem projektu. Nasza recenzja System Shock rozwieje wszelkie wątpliwości co do jakości oczekiwanej gry.

Czytaj więcej

Wydawać by się mogło, że dzieło studia Visual Concepts zdecydowanie wpisuje się w przesłanie producenta ponadczasowych klocków, które z duńskiego „leg godt” (Lego) oznacza po prostu dobrą zabawę. Niniejsza recenzja Lego 2K Drive poruszy jednak nieco istotniejszą kwestię, mianowicie, kto się tutaj lepiej odnajdzie – zapaleni gracze czy młodsze pokolenie?

Czytaj więcej

W końcu zadebiutowała jedna z najważniejszych produkcji 2023 roku, na którą czekaliśmy jak na szpilkach przez ostatnie cztery lata. Nasza recenzja The Legend of Zelda Tears of the Kingdom odpowie na pytanie, czy przyczepienie grze łatki Breath of the Wild 2 jeszcze przed premierą było uzasadnione.

Czytaj więcej

Miesiące oczekiwania, przesunięcia, ale w końcu jest. Remake dwóch pierwszych odsłon serii Advance Wars dotarł na kartridże naszych Switchów 21 kwietnia 2023 roku, niedługo przed premierą najnowszej Zeldy. Odłóżmy jednak przygody Linka na chwilę na bok, skupiając się na odnowionych klasykach z Game Boya Advance. Warto było czekać?

Czytaj więcej

To the Moon swego czasu zawładnęło sceną gier indie. Świetna muzyka, sympatyczni bohaterowie, i najważniejsze, czyli ukazująca wspomnienia umierającego Johna i jego żony River, fabuła. Produkcja indonezyjskiego Mojiken Games jest przez wielu graczy określana jako takie właśnie „To the Moon 2.0”. Czy słusznie? Mamy nadzieję, że nasza recenzja A Space for the Unbound odpowie na to pytanie.

Czytaj więcej

Najnowsza gra studia Respawn Entertainment to podręcznikowy przykład syndromu sequela, gdzie podług hasła „bigger, better and more badass” każdy element zostaje podkręcony o kilka poziomów względem oryginału. Niech niniejsza recenzja Star Wars: Ocalały przekona Was, że nie ma w tym nic złego, nawet jeśli tytuł boryka się z problemami natury technicznej.

Czytaj więcej

Pisząc recenzje Redfall mieliśmy w głowie tylko jedną myśl – Quo vadis Arkane Studios? To pytanie chcielibyśmy zadać osobiście twórcom, którzy dali światu takie perełki jak Dark Messiah of Might & Magic, serię Dishonored oraz Prey.

Słowo „recenzje” nie bez powodu użyliśmy w liczbie mnogiej, ponieważ postanowiliśmy ocenić zarówno wersję przeznaczoną na komputery osobiste, jak i jej konsolowy odpowiedni.

Czytaj więcej

Xenoblade jest trochę jak Final Fantasy. Każdą część można traktować jako oddzielną przygodę i czerpać z niej przyjemność pomimo niemożności wyłapywania pewnych fabularnych niuansów. Przychodzi jednak taki czas, w którym każda ścieżka się krzyżuje. Dzięki naszej recenzji Xenoblade Chronicles 3: Future Redeemed przekonacie się, jak wypadło ostateczne połączenie wszystkich trzech Kronik.

Czytaj więcej

Mało które kinowe uniwersum sprawdza się w formie gry wideo równie dobrze co Gwiezdne Wojny. Dlatego ubolewam, że tak rzadko mamy okazję do odpalenia na ekranach telewizorów kolejnych produkcji. Blisko cztery lata przyszło nam czekać na debiut Star Wars Jedi: Ocalały. Gra trafi na rynek jeszcze w tym tygodniu, a my już teraz mamy okazję podzielić się z wrażeniami z pierwszych godzin nowej przygody Cala Kestisa.

Czytaj więcej

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, żeby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady. Recenzowane Dredge nikogo w Karpaty nie zabierze, ale w zamian zaoferuje eskapizm na pokładzie kutra rybackiego. Przy tej grze albo wypoczniesz, albo oszalejesz.

Czytaj więcej

Gry tak złe, że aż dobre, to zupełnie odrębny gatunek. Wśród tworzonych według bezpiecznych schematów, wysokobudżetowych gier AAA oraz innowacyjnych gier niezależnych, coraz trudniej wybić się przeciętnym średniakom z półki AA. Przekonajmy się, czy ta sztuka udała się Wanted: Dead, produkcji zrodzonej z miłości do minionych czasów siódmej generacji konsol.

Czytaj więcej

Graczom przyszło czekać na Bayonettę 3 aż osiem długich lat. Chyba nikt nie spodziewał się więc, że tak szybko przyjdzie nam wcielimy się ponownie w Cerezę. Nasza recenzja Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon odpowie na pytanie, czy zgrabnie bawiące się formułą PlatinumGames dobrze zrobiło, rezygnując z kolejnego slashera.

Czytaj więcej

Cykl życia Forza Horizon 5 powoli dobiega końca. Nie oznacza to wcale, ze gra jest zamykana. Co to, to nie. Wciąż można liczyć na nowe sezony, samochody i rozmaite atrakcje, niemniej po wydanym niedawno Rally Adventure, nie dostaniemy już kolejnych dużych rozszerzeń.

A skoro już o tym mowa… Czy rajdowy dodatek okazał się strzałem w dziesiątkę, czy też nie wszystko poszło tak, jak powinno? Mamy nadzieję, iż recenzja Forza Horizon 5 Rally Adventure rozwieje Wasze wątpliwości.

Czytaj więcej

Rzadko kiedy zdarza się, że gra tkwiąca w produkcji od dekady, po premierze spełni rosnące z biegiem lat oczekiwania fanów. Nasza recenzja Dead Island 2 pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Na samym wstępie możemy zdradzić, że tym razem nie będzie powtórki z Duke Nukem Forever.

Czytaj więcej

Czy recenzje mogą być obiektywne?

Recenzje gier mogą być bardziej lub mniej obiektywne, w zależności od wielu czynników. Osoba zajmująca się ocenianiem poszczególnych tytułów może starać się przedstawić swoją opinię w sposób neutralny, ale nie da się całkowicie uniknąć wpływu własnych spostrzeżeń i doświadczeń.

Obiektywną częścią recenzji są suche fakty na temat zawartości samej gry, przybliżające to, co się w grze znajduje, rozwój bohatera, udźwiękowienie, złożoność świata, oprawa graficzna, czy też wydajność na konkretnym urządzeniu.

Jednakże, w przypadku gier, wiele innych elementów wpływa na jakość całości, takich jak sposób, w jaki prowadzona jest narracja, historie i postacie, poziom trudności, styl gry itp. Te aspekty są już bardziej subiektywne i zależą w dużej mierze od gustu i preferencji recenzenta. Krytycy starają się zwykle znaleźć balans między obiektywnymi informacjami, a ich własnymi odczuciami. Bardzo rzadko można znaleźć opinie o grach, które byłyby całkowicie pozbawione subiektywności, gdyż w tak złożonych produkcjach poszczególne elementy mocno się ze sobą zazębiają i niemożliwe jest całkowite odseparowanie danego aspektu od reszty, przez co jedną rzecz zazwyczaj ocenia się przez pryzmat innej.

Z jednej strony, obiektywność recenzji jest ważna, ponieważ informuje ona czytelnika o tym, co może oczekiwać od danej gry i czy spełni ona ich oczekiwania. Z drugiej strony, subiektywna ocena recenzenta także jest istotna, ponieważ pomaga czytelnikowi zrozumieć, jak dana gra może wpłynąć na ich własne doświadczenia i preferencje. Warto, metodą prób i błędów, znaleźć sobie opiniotwórców o podobnych do naszych gustach, i kierować się ich poleceniami.

Dlaczego recenzje graczy na Metacritic nie pokrywają się z opinią recenzentów?

Recenzje graczy na Metacritic nie zawsze pokrywają się z opinią recenzentów z kilku powodów, w tym różnic w aspektach, na które zwracana jest uwaga oraz wpływu review bombingu, który może kompletnie wypaczyć ostateczne wyniki.

Review bombing to sytuacja, w której grupa graczy, zwykle z powodu niezadowolenia z określonego elementu lub kontrowersji wokół tytułu, jednocześnie wystawia negatywne recenzje, aby obniżyć ogólną ocenę produkcji. Review bombing może być prowadzony przez grupy graczy, ale może również wynikać z działań konkurencyjnych firm lub chęci dokonania z zemsty na deweloperze, lub wydawcy gry. W przypadku review bombingu, recenzje graczy niekoniecznie odzwierciedlają więc jakość samej gry, ale zamiast tego zazwyczaj są związane z zupełnie innymi problemami, nie zawsze słusznymi. Jak można bowiem wystawić bardzo dobremu tytułowi, jakim jest Resident Evil 4 Remake, ocenę 0, tylko z powodu tego, że aktorka głosowa jednej z postaci nie przypadła niektórym grającym do gustu?

Różnice między recenzentami a graczami mogą wynikać również z różnych podejść do gier. Profesjonalni recenzenci często przyjrzą się grze w bardziej obiektywny sposób, oceniając różne aspekty gry, takie jak mechanika, historia, grafika i dźwięk, a następnie tworząc ogólną ocenę na podstawie tego, jak te elementy łączą się ze sobą. Z drugiej strony, gracze  często podchodzą do tematu bardziej emocjonalnie, patrząc przez pryzmat tego czy lubią daną platformę, wydawcę itp., oceniając tytuł zerojedynkowo. Najlepiej oceniane gry cieszą się zazwyczaj poważaniem jednej i drugiej grupy, niemniej zawsze znajdzie się grupka osób, której będzie coś nie pasować.

Jaka jest różnica między Metacritic i Opencritic?

Zarówno Metacritic, jak i Opencritic to popularne strony agregujące recenzje. Oba serwisy służą jako źródła informacji dla graczy, którzy chcą dowiedzieć się, jak dana produkcja została oceniona przez krytyków. Choć z pozoru są to serwisy mocno do siebie podobne, istnieją między nimi pewne różnice.

Metacritic to serwis, który agreguje recenzje gier z wielu różnych źródeł, lecz nie każdą z nich traktuje tak samo. Obliczając metascore (wskaźnik, będący, w uproszczeniu, średnią ważoną) serwis przypisuje wybranym redakcjom czy recenzentom większą wagę, niż innym. Większe, istniejące od dawna na rynku serwisy traktowane są bowiem jako bardziej rzetelne źródło informacji, niż raczkujące w tym temacie portale.

Opencritic natomiast traktuje wszystkich równo, przypisując każdej recenzji taką samą wagę. W przeciwieństwie do swojego konkurenta, inaczej podchodzi też do zbierania danych. Podczas gdy w Metacritic recenzje gier konsolowych i pecetowych zostają porozbijane, w zależności od platformy, na której były testowane, Opencritic zbiera wszystko do kupy. Z jednej strony jest to rozwiązanie dobre, gdyż poznamy opinie każdej strony, z drugiej złe, gdyż dana produkcja potrafi działać zupełnie inaczej na PlayStation i PC, nie wspominając już o Nintendo Switch. Świetnym przykładem jest tu, chociażby, Cyberpunk 2077, który przed premierą został zrecenzowany tylko w wersji na pecety, która radziła sobie całkiem dobrze, podczas gdy na konsolach starszej generacji mieliśmy pokaz slajdów.

Czy warto poświęcić czas na grę, jeśli ma słabe recenzje?

Decyzja o tym, czy warto poświęcić czas na grę, która ma słabe recenzje, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i gustów. Recenzje warto traktować jako wskazówki, ale niekoniecznie muszą odpowiadać naszym oczekiwaniom i preferencjom. Ile to już razy dana produkcja została zmieszana z błotem, podczas gdy w rzeczywistości okazało się, że mamy do czynienia z ukrytą perełką.

Niektóre pozycje, które otrzymują słabe recenzje, mogą być nadal interesujące i satysfakcjonujące dla danego gracza. Z drugiej strony najlepiej oceniane gry mogą okazać się zupełnie nijakie, a wysoka nota może wynikać z chęci przypodobania się wydawcom. Recenzje gier pecetowych i konsolowych skupiają się na poszczególnych aspektach danej produkcji. Często na ich końcu znajdziemy podsumowanie w postaci plusów i minusów danego tytułu. Może się zdarzyć, że najbardziej krytykowany aspekt, jak np. oprawa graficzna, nie jest dla nas ważny. W takiej sytuacji odbiór danej gry przez nas powinien być więc dużo lepszy.

Podsumowując, słabe recenzje niekoniecznie oznaczają, że tytuł nie jest warta grania. Warto przeczytać, co dokładnie krytykowano w grze i dopasować to do swoich preferencji.

Gdzie znaleźć recenzje gier planszowych

Skoro co jakiś czas piszemy Wam o najlepszych promkach na planszówki, to ten wątek także musimy tu poruszyć. Recenzje gier planszowych pojawią się na naszej stronie w przyszłości, a do tego czasu polecamy korzystać z BoardGameGeek. Jest to jedna z największych i najbardziej popularnych społeczności graczy planszowych na świecie. Na ich stronie można znaleźć recenzje, oceny i opisy tysięcy gier planszowych. Portal pozwala też przeglądać rankingi najlepszych produkcji i najpopularniejszych gier w danych kategoriach. Dzięki temu dużo łatwiej będzie dokonać wyboru kolejnego tytułu, w który chcemy zagrać.

Opinie o grach planszowych znajdziecie też na innych portalach, takich jak np. Dice Tower, Shut Up & Sit Down czy The Opinionated Gamers.

Wpływ recenzji na sprzedaż pre-orderów

Recenzje odgrywają bardzo ważną rolę w sprzedaży preorderów gier. Dobre opinie krytyków mogą zwiększyć zainteresowanie i zachęcić graczy do zakupu danej pozycji, podczas gdy słabe mogą przyczynić się do spadku sprzedaży i zmniejszenia zainteresowania grą.

Recenzje gier konsolowych i pecetowych pojawiają się zazwyczaj na kilka dni przed premierą danego tytuły, gdy większość zainteresowanych osób zdążyła już złożyć preorder. Jeśli okażą się złe, sporo osób decyduje się jednak anulować zamówienie i sięgnąć po inne pozycje.

Recki odgrywają bardzo ważną rolę w sprzedaży preorderów, a co się z tym wiążę, w końcowej liczbie wszystkich sprzedanych egzemplarzy. Dlatego też deweloperzy i wydawcy starają się złapać jak najwięcej pozytywnych recenzji przed premierą gry, aby zwiększyć jej szanse na sukces.

Miarodajność recenzji graczy na Steam

Opinie o grach na Steam są w większości wiarygodne. Osoby, które udzielają się w dziale recenzji, muszą posiadać grę, aby móc coś napisać.  To oznacza, że większość głosów pochodzi od ludzi, którzy mieli okazję zagrać w daną grę i zobaczyć, jak działa w praktyce.

Niestety, na Steam istnieją tylko dwie opcje do wyboru: „polecane” i „niepolecane”, co obniża wartość opinii i uniemożliwia dokładne przedstawienie poziomu gry. Ponadto, niektórzy gracze piszą bezsensowne lub obraźliwe komentarze, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistą jakością gry.

Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto zagrać w dany tytuł, zamieszczone na Steam recenzje mogą być dobrą wskazówką, należy jednak traktować je z pewnym dystansem. Tyczy się to w szczególności tekstów, które wydają się nieproporcjonalnie pozytywne lub negatywne. Po najlepiej oceniane gry, które zdobywają ponad 90% pozytywnych głosów, możecie jednak sięgać bez obaw.