Steamgifts.com – co to jest?

 

Steamgifts, giveawaye, gifty – wiele zapożyczonych terminów nagminnie powtarza się w naszych newsach oraz dyskusjach z użytkownikami. Dla tych, którzy nie zdążyli zaprzyjaźnić się jeszcze z rozdawnictwem gier za pomocą steamgifts przygotowaliśmy  małą sekcję FAQ oraz poradnik

 

Steamgifts.com – co to jest? Jest to strona, na której użytkownicy rozdają innym użytkownikom gry na steam.

W jaki sposób można wygrać grę? Wystarczy zalogować się używając swoich steamowych danych i można wziąć udział w losowaniu gier ofiarowanych przez innych userów. Nie trzeba nic płacić, nie ma żadnych haczyków.

Czy ofiarodawcy coś z tego mają? Prawie nic – chodzi tutaj o ideę i radość z dzielenia się z innymi. Jedyną korzyścią jest możliwość wzięcia udziału w większej ilości losowań zawężonych do grona hojnych użytkowników.

Co to jest giveaway? Giveaway to innymi słowy rozdawnictwo, prezent – jest to strona, na której możesz wziąć udział w losowaniu ofiarowanej gry.

Jak wybierany jest zwycięzca gry? Zupełnie losowo, przez system steamgifts. Możesz zawęzić losowanie do specjalnej grupy osób, ale sam proces wybierania zwycięzcy jest zawsze przypadkowy.

 Jak zacząć? Zapraszamy do specjalnego poradnika przygotowanego z pomocą redakcji przez naszego moderatora, Caine’a

 

Steamgifts.com – poradnik

 

Możliwość stania się jednym z Łowców Gier jest kusząca – masz szansę dużo zaoszczędzić kupując gry taniej. Jest jednak jeden sposób na zdobycie gier nie płacąc za nie ani złotówki! Wielu z Was słyszało już zapewne o Steamgifts.com, jednak pomimo w miarę przejrzystych zasad niektóre osoby ciągle się w nim gubią.

 

Chcąc zacząć swoją przygodę ze steamgifts.com, należy posiadać odrobinę dobrych chęci i gry o wartości 100$ na swoim koncie steam. Wartość konta jest automatycznie sprawdzana na początku rejestracji. Biorąc pod uwagę możliwość aktywowania kluczy steam z np. CD-Action, nie jest to jednak wygórowana kwota.

Do udziału w losowaniu wykorzystuje się punkty, które generują się automatycznie i są wyświetlane w tym miejscu:

Na początku każdy otrzymuje 25p, a maksymalnie można posiadać ich 300. Punkty generowane są w następujący sposób. Za każdy stworzony giveaway przez innych użytkowników dostaje się 5% wartości gry, więc np. przy grze o wartości 50$ wszyscy użytkownicy oprócz jego twórcy dostają po 2.5 punkta.

Widzisz interesującą Cię grę i chcesz wejść do losowania ? W takim wypadku wchodzisz w nazwę losowanej gry i wciskasz przycisk Enter to Win!:

Każdy 1$ odpowiada 1p w losowaniu, więc wejście do losowania gry o wartości 9,99$ kosztować nas będzie 10P. Po lewej stronie od przycisku „Enter to Win!” znajduje się licznik osób biorących udział w losowaniu. Pod nazwą użytkownika, który wystawił daną grę, widoczny jest czas do końca losowania. Zwycięzca giveawaya jest wybierany losowo przez system.

Po losowaniu nie otrzymujemy zwrotu punktów, których użyliśmy do wejścia. W razie zwycięstwa wyświetli nam się informujący o tym pasek, który znajduje się w tym miejscu:

Twórca losowania ma 7 dni na wysłanie gry w postaci klucza aktywowanego na steam bądź też w postaci giftu. Użytkownik, który wygrał giveaway, zobowiązany jest do sprawdzenia maila, na który zarejestrowane jest konto, gdyż właśnie tam może znajdować się informacja od rozdającego. Możliwe jest również, że w opisie losowania znajduje się informacja, że to zwycięzca powinien się zgłosić do twórcy giveawaya, dlatego też trzeba przykładać dużą wagę do czytania opisów.
Zabronione jest wchodzenie do giveawayów gier, które już posiadamy, gdyż karane jest to uderzeniem z legendarnego banhammera przez admina steamgifts.

Zabronione jest też wystawianie gier pod innym tytułem i nie przekazywanie gier innym. Jeśli wygrasz grę, to zobowiązany jesteś aktywować ją na steam. W innym wypadku grozi to również uderzeniem słynnego młota. Wśród zasad panujących na steamgifts.com najważniejszymi są:

 • Nie żebraj o gry.

 • Nie twórz niestandardowych reguł w publicznych losowaniach bez zgody admina lub moderatora.

 • Nie bierz udziału w loterii DLC jeśli nie masz wymaganej gry.

 • Możesz mieć tylko jedno konto na SteamGifts, nawet jeśli masz kilka kont Steam.

 • Nie bierz udziału w loteriach w czyimś imieniu. Jeśli nie jesteś zainteresowany grą, nie dołączaj.

 • Po wygraniu gry warto podziękować twórcy giveawaya

 • Nie wystawiaj darmowych/exploitowanych kluczy (gier, które straciły swoją wartość i ich dodanie jest już zabronione przez steamgifts)

 • Na jeden adres IP może przypadać jedno konto na SteamGifts.

 • Nie twórz losowań kont Steam.

Czym jest contribution ?

Contribution jest to łączna wartość gier, które użytkownik rozdał na stronie steamgifts.com. W niektórych losowaniach twórcy giveawaya zastrzegają sobie, że chcą, aby dany tytuł trafił do użytkownika z odpowiednią wartością „contribution”. Warto więc rozdawać wiele gier, aby cały czas powiększać ten licznik, dzięki czemu można otrzymać wstęp do coraz to bardziej ekskluzywnych giveawayów (giveaway od 500$ dolarów będzie miał mniej uczestników, niż ten bez żadnych ograniczeń).

 

Jak stworzyć giveawaya?

Chcąc wystawić grę do losowania należy:

 1. Wcisnąć przycisk Giveaway i wybrać opcję Create Giveaway

 

 1. Wybrać parametry losowania, czyli jaką grę chcemy wystawić, liczbę kopii, czas trwania losowania, kto może wejść do danego losowania (giveaway dla grupy lub otwarty dla każdego), wartość contribution, jaką musi mieć potencjalny szczęściarz oraz opcjonalnie dodać opis giveawaya.

 2. Sprawdzić i potwierdzić wszystkie ustawione dane. Po kliknięciu „Create my giveaway” wszystko jest już gotowe!

Jeśli mimo wszystko popełniliśmy jakiś błąd, można zgłosić giveaway do skasowania, podając odpowiedni powód. Osobom, które biorą udział w skasowanym losowaniu, zostaną zwrócone punkty wydane do wejścia. Po zakończeniu losowania nagradzamy szczęśliwca kopią gry i zaznaczamy w odpowiednim polu, że wysłaliśmy gifta. Punkty „contribution” otrzymamy wówczas, gdy wygrany potwierdzi odebranie gry w zakładce na steamgifts.

Mogą wystąpić pewne nieprzewidziane okoliczności, np zwycięzca posiada już daną grę, jest on oszustem, wygrał kilka gier których nie aktywował, bądź nie należy już do grupy, dla której dane losowanie było przeznaczone. W takich okolicznościach musimy zgłosić ten fakt do administracji i poprosić o re-roll (powtórny wybór) zwycięzcy.

 

Gry bundlowe na steamgifts

Specjalne zasady działają dla losowań stworzonych z kluczy dołączonych do wszelkiego rodzaju bundli. Gry te oznaczone są na liście charakterystyczną gwiazdką:

Wartość takich gier jest liczona w specyficzny sposób:

A. gry bundlowe do kwoty 25$ dodają nominalną ilość punktów
B. gry nie-bundlowe zawsze dodają nominalną ilość punktów
C. gry bundlowe po przekroczeniu 25$ dodają punkty, ale nie więcej niż 20% (A + B)

Załóżmy więc, że rozdałeś gry bundlowe o wartości 100$ i gry nie-bundlowe również o wartości 100$. Twoje contribution value to: 100$ + 25$ +(nie więcej niż 20% z 125$ =) 25$ = 150$

 

Oprócz tego, do „contribution” nie są zaliczane giveawaye, w których uczestniczy wyłącznie jedna osoba.

 

To chyba tyle, jeśli chodzi o ważniejsze sprawy związane z użytkowaniem strony steamgifts.com. Życzę wygrywania wielu wspaniałych gier i radości płynącej z rozdawania gier. W razie jakichkolwiek pytań proszę się nie krępować. Postaram się na nie odpowiedzieć.

 

Caine

(ed. redakcja)