Premeira Asus ROG Ally

Pogromca Steam Decka zapowiedziany! Asus ROG Ally ma być 2x potężniejszy niż konsola Valve! (akt.)

Łowcy, to nie był żart! Opublikowane 1 kwietnia, przez firmę Asus, materiały zapowiadały prace nad urządzeniem, które w niedalekiej przyszłości stać się ma pogromcą Steam Decka. Jak się przekonaliśmy, okazały się one prawdziwe. Wkrótce na rynku zadebiutuje Asus ROG Ally, czyli przenośna konsola z Windows 11, która ma być 2x potężniejsza on sprzętu Valve. W dalszej części wpisu przedstawiamy Wam szczegóły specyfikacji technicznej.

Kompendium wiedzy na temat Asus ROG Ally

Łowcy, zebraliśmy wszystkie istotne informacje na temat nowego handhelda i przygotowaliśmy dla Was artykuł, z którego dowiecie się więcej na temat daty premiery Asus ROG Ally, a także ceny, wydajności i specyfikacji nadchodzącego wielkimi krokami sprzętu.

Aktualizacja:

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Redaktorów serwisu Insider Gaming, premiera Asus ROG Ally odbędzie się w październiku 2023 r. Urządzenie pojawi się w dwóch edycjach, różniących się wielkością wbudowanej pamięci. Będziemy mogli też wybierać pomiędzy czarną lub białą wersją kolorystyczną.

Ceny Asus ROG Ally mają różnić się w zależności od pojemności dysku i wynosić:

 • 512 GB – 649 USD (2783 zł)
 • 1 TB – 899 USD (3855 zł)

Jak widać, ASUS ROG Ally nie będzie należał do tanich. Podane powyżej kwoty, zgodnie z amerykańską zwyczajem, to wartości netto, dlatego do ostatecznej ceny trzeba doliczyć jeszcze podatek.


Oryginalny wpis:

Przenośna konsola Valve osiągnęła spory sukces, ciesząc się dużą popularnością wśród graczy. Sprzyjała temu ostatnia obniżka cen w ramach Wiosennej Wyprzedaży Steam, w trakcie której urządzenie zostało przecenione o 10%. Swoje miejsce na rynku mobilnego grania chce również znaleźć firma Asus, która przedstawiła nam własną wizję handhelda. Zapowiadając jednocześnie, że będzie to pogromca Steam Decka!

Zaprezentowane urządzenie to Asus ROG Ally, czyli przenośna konsola działająca na systemie Windows 11. Oznacza to, że natywnie obsłuży wszystkie dostępne na PC launchery, takie jak Steam, Epic Games Store, Ubisoft Connect, EA App, Battle.net czy PC Game Pass. Całość napędzana będzie przez niestandardowe APU od AMD wykonane w litografii 4 nm, mające zagwarantować dwukrotnie większą wydajność niż Steam Deck. Do chłodzenia wykorzystano natomiast konstrukcję zbudowaną z dwóch wentylatorów, dwóch radiatorów oraz ciepłowodu. Najważniejszą jej cechą jest cicha praca pod obciążeniem oscylująca w granicach 20dB (dla porównania Steam Deck osiąga wartości ok. 40 dB). Z przedstawionych materiałów dowiedzieliśmy się też wielu informacji na temat ekranu, który obsługiwać ma rozdzielczość FHD (16:9) i zagwarantować odświeżanie na poziomi 120 Hz. Urządzenie ma być także nieco mniejsze i lżejsze od swojego konkurenta.

Specyfikacja techniczna Asus ROG Ally:

 • rozdzielczość ekranu: FHD (1080p)
 • częstotliwość odświeżania: 120 Hz
 • jasność: 500 nitów
 • czas reakcji: 5ms
 • głośność pracy: 20dB
 • procesor + grafika: APU od AMD (4nm, Zen 4, RDNA 3)
 • system operacyjny: Windows 11
 • wymiary: 28 x 11,3 x 0,39 cm
 • waga: 669 g

Co ciekawe, handheld będzie posiadać złącze ROG XG Interface, które umożliwi podpięcie stacji eGPU ASUS ROG XG Mobile. Czym jest to urządzenie? W skrócie, mowa tu o kompaktowych „skrzynkach” zawierających topowe układy graficzne, aż do RTX 4090 (oczywiście w wydaniu mobilnym). Skorzystanie z takiej konstrukcji znacząco zwiększy wydajność przenośnej konsoli. Data premiery Asus ROG Ally nie została oficjalnie potwierdzona. Zamówienia przedpremierowe będziecie mogli składać już niedługo na Best Buy. Docelowo jednak produkt ma trafić też do sprzedaży globalnej. Jego cena została określona jako „competitive”. Zobaczymy więc jak wypadnie w konkurencji ze Steam Deck 🙂

Źródło: Twitter ROG Global


Łowcy, co sądzicie o zapowiedzi nowej konsoli PC? Sądzicie, że premiera Asus ROG Ally namiesza na rynku mobilnego grania? A może Waszym zdaniem pozycja Steam Decka jest niezagrożona? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.