Asus ROG Ally: premiera, cena, preorder, specyfikacja. Wszystko o nowym konkurencie Steam Decka

Steam Deck spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania przenośnymi komputerami do gier. Inni producenci także chcą uszczknąć kawałek tego tortu, czego najlepszym przykładem jest nadchodząca premiera Asus ROG Ally. Tajwańczycy przygotowali dla nas handheld oparty na systemie Windows 11, napędzany procesorem AMD Ryzen Z1, obiecując jeszcze lepsze doznania niż te, które gwarantuje nam urządzenie od Valve.

Zapewne większość z Was wie już, choćby pobieżnie, co to Asus ROG Ally, jednak zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób wciąż jest to czarna magia, a do tego mnóstwo rzeczy wymaga uściślenia, dlatego też w niniejszym wpisie postaramy się raz na zawsze wyjaśnić, czym będzie ten przenośny pecet. I nie, nie wiemy jeszcze jak będzie kształtowała się cena Asus ROG Ally w Polsce 😉

Znamy polską cenę oraz datę premiery ASUS ROG Ally!

Pojawiły się konkrety na temat ceny oraz daty premiery urządzenia, dlatego też zaktualizowaliśmy artykuł!

Specyfikacja Asus ROG Ally. Czym jest potencjalny pogromca Steam Decka?

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest Asus ROG Ally, spieszymy z wyjaśnieniami. Jest to niewielki i lekki podręczny komputer do gier, który pozwoli Wam cieszyć się ulubionymi produkcjami w podróży, bądź też w łóżku. Urządzenie jest w pełni autonomiczne, ma więc wbudowaną baterię, pamięć, na której możecie zainstalować interesujące Was pozycje oraz system sterowania na wzór tego znanego z Nintendo Switch lub Steam Deck. Dodatkowo całość działa na systemie Windows 11, dzięki czemu, po zaopatrzeniu się w niezbędne urządzenia peryferyjne, handheld może być wykorzystywany jak zwyczajny komputer. Potwierdzone przez ASUS obsługiwane platformy to Steam, EA App, Epic Games Store, a także Xbox Game Pass – zarówno natywnie, jak i w chmurze. Co więcej, każda osoba, która zdecyduje się na zakup Rog Ally, otrzyma 3 miesiące XGP Ultimate gratis.

Dokładna specyfikacja Asus ROG Ally została nam już ujawniona. Oto co zaoferuje handheld tajwańskiego producenta:

Procesor*– AMD Ryzen Z1 Extreme – (8 rdzeni, 16 wątków, 24 MB pamięci podręcznej)
– AMD Ryzen Z1 (6 rdzeni, 12 wątków, 22 MB pamięci podręcznej)
GPU*Grafika oparta na AMD RDNA 3:
– 12 jednostek obliczeniowych (Ryzen Z1 Extreme)
– 4 jednostki obliczeniowe (Ryzen Z1)
Wyświetlacz7-calowy LCD, proporcje 16:9, Full HD (1920×1080), częstotliwość odświeżania 120 Hz, 500 nitów, dotykowy
Dysk twardySSD M2-2230 PCIe Gen4 512 GB (potwierdzone) lub 1024 GB (nieoficjalnie na bazie danych z TechPowerUp)
Pamięć RAM16 GB LPDDR5 Dual Channel
Bateria 40WHrs
Sterowanie/przyciski

– 2x drążki analogowe (lewy i prawy)
– Przyciski kierunkowe
– Tablica ABXY (układ w stylu Xbox)
– 2x przyciski górne (RB/LB)
– 2x triggery (RT/LT)
– 2x Przyciski tylne (M1/M2)
– Przyciski widoku i menu (w stylu Xbox)
– Przycisk Asus Command Center
– wbudowany żyroskop
– głośność
– zasilanie
Porty/gniazda– 1x USB typu C
– 1x mobilny interfejs ROG Xg (PCIe x8)
– 1x Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
– 1x UHS-II na karty microSD o prędkości do 312 MB/s
Rozmiar280 x 111 x 324 mm
Waga0,608 kg
* – urządzenie zadebiutuje w dwóch wersjach różniących się zainstalowanym procesorem

Pełna specyfikacja Asus ROG Ally dostępna jest na oficjalnej stronie urządzenia.

Źródło grafik: Anandtech

Wydajność ASUS ROG Ally. Co zaoferuje tajwański hanheld?

Premiera Asus ROG Ally może sporo namieszać na rynku przenośnych urządzeń do grania. Wszystko za sprawą wydajnego APU, które będzie napędzało handhelda. Tajwańscy inżynierowie postawili na podzespoły od AMD, a sercem sprzętu będzie Ryzen Z1, oferowany w dwóch wersjach. Wydajniejsza z nich, oznaczona dopiskiem Extreme, zaoferuje aż 8,6 teraflopsa mocy graficznej, co pozwoli bez problemów uruchamiać w 60 klatkach na sekundę nawet takie gry, jak Forza Horizon 4 czy Red Dead Redemption 2. Zarówno jedna, jak i druga wersja APU wspiera technologie upscalingu RSR (Radeon Super Resolution) oraz FSR (FidelityFX Super Resolution). Więcej na ten temat doczytacie w naszym wpisie, który poświeciliśmy w pełni AMD Ryzen Z1.

To jednak nie wszystko. Asus ROG Ally można podłączyć do zewnętrznej stacji ROG XG Mobile, wyposażonej w złącze PCIe x8. Pozwala to na obsługę akcesoriów zewnętrznych oraz kart graficznych, przy mniejszym obciążeniu i większej przepustowości niż połączenie Thunderbolt. Dzięki temu możemy m.in. sparować Asus ROG Ally z GPU Nvidia GeForce z serii RTX 4000, co dodatkowo zwiększy możliwości sprzętu.

Cena Asus ROG Ally. Ile będzie kosztować przenośny PC?

Przedstawiciele tajwańskiej korporacji ujawnili już, jak kształtowała się będzie cena Asus ROG Ally. Model z najwyższej półki, z AMD Z1 Extreme o wydajności 8,6 TFLOPS na pokładzie, będzie kosztował 3799 złotych. Nie wiemy jeszcze, ile trzeba będzie zapłacić za słabszą wersję przenośnego peceta. Jej cena zapewne zostanie ujawniona w późniejszym okresie.

Urządzenie może mieć więc problem z pobiciem w rankingach popularności Steam Decka, którego najdroższy model oferowany jest w naszym kraju za 3099 zł, a podstawowa wersja to wydatek rzędu 1899 zł.

Premiera Asus ROG Ally. Gdzie kupić preorder urządzenia?

Mimo wielu obaw ostatecznie okazało się, że ASUS ROG Ally będzie oferowany przez polskie elektromarkety. W operujących na naszym rynku sklepach pojawiły się już karty produktu, nie ma jednak możliwości złożenia zamówienia.

Data premiery ASUS ROG Ally z procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme ustalona została na 13 czerwca 2023 roku. Słabsza wersja urządzenia zadebiutuje później, w trzecim kwartale roku.


Łowcy, a Wy jak zapatrujecie się na konkurenta Steam Decka? Wierzycie w potencjał tego urządzenia, czy też uważacie, że będzie to zupełnie nietrafiony produkt?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.