Najlepsze gry roguelike

Najlepsze gry roguelike na PC - gry dla miłośników Dead Cells

Choć gry roguelike zdobyły swoją popularność dopiero w ostatnich latach, pierwszy ich przedstawiciel pojawił się już w 1980 roku. Turowa gra Rogue na ponad dwie dekady stała się przykładem tego, jak powinny wyglądać „rogaliki”. Po 2000 roku gatunek mocno jednak ewoluował i udał się w stronę bardziej zręcznościowych produkcji, które w dużej mierze stawiały na refleks i szybkie palce gracza. Pojawiły się też nieco prostsze tytuły, które ochrzczone zostały mianem „gry roguelite„. Produkcje tego typu wyróżniają się sporym poziomem trudności, a także specyficzną mechaniką, wymagającą powtarzania konkretnych etapów gry. Nie jest to jednak uciążliwe ze względu na pewną losowość oraz wprowadzane w gameplayu zmiany, które nierzadko potrafią wywrócić całą rozgrywkę do góry nogami.

Łowcy, dzisiaj zapraszamy Was na mały przegląd obejmujący najlepsze gry roguelike, zarówno te oferujące bardziej klasyczne rozwiązania, jak i produkcje w nowoczesnym stylu.

Binding of Isaac: Rebirth

Binding of Isaac: Rebirth to ulepszona wersja kultowego roguelike shootera Edmunda McMilena. Gra cechuje się oryginalną psychodeliczną stylistyką i klimatem. Choć z pozoru może się wydawać, że gameplay to jedynie sympatyczna, niczym nieskrępowana rozwałka, to w rzeczywistości produkcja jest mocno kontrowersyjna. Fabuła opowiada o znęcającej się nad głównym bohaterem matce, a w samej grze pojawia się mnóstwo nawiązań do religii, aborcji i temu podobnych tematów. Nie są to raczej wątki, które często spotyka się w podobnych produkcjach. Dla samego gameplayu warto jednak skusić się na partyjkę.

 • Premiera Binding of Isaac: Rebirth na PC odbyła się 4 listopada 2014 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo 3DS, Nintendo WiiU

Children of Morta

Baśniowa kraina zlokalizowana u stóp góry Morta zostaje opanowana przez mroczne magiczne siły. Zepsucie zmienia żywe istoty w ich złe odmiany, powoduje też choroby. Do walki z zagrożeniem staje rodzina Bergsonów. Children of Morta stawia na zręcznościową rozgrywkę. W ręce gracza trafia siedmiu bohaterów o unikalnych umiejętnościach. W trakcie przemierzania podziemi postacie zdobywają doświadczenie i złoto, które w przeciwieństwie do podnoszonych przedmiotów nie przepada po śmierci i można je wykorzystać do podniesienia umiejętności protagonistów. Wisienką na torcie jest ciekawa fabuła, a także sam sposób jej prowadzenia. Nowe informacje pojawiają się nie tylko po ukończeniu danej lokacji, ale nawet wtedy, gdy pierwszy napotkany przeciwnik okaże się zbyt dużym wyzwaniem.

 • Children of Morta ujrzało światło dzienne 3 września 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Crypt of the Necrodancer

Niemała gratka dla wszystkich fanów gier muzycznych. W Crypt of the Necrodancer najważniejsze jest wyczucie rytmu i dobry refleks. Każdą akcję w grze można bowiem wykonać tylko w odpowiednim momencie, wyznaczonym przez rytm piosenki w tle. Rozwiązanie to może sprawić wiele problemów początkującym graczom, ale już po kilku nieudanych próbach powinny pojawić się pierwsze sukcesy. Podkład złożony z muzyki elektronicznej sprawdza się wyśmienicie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z własnej biblioteki mp3 i tłuc przeciwników w rytm swoich ulubionych piosenek. Do obsługi gry wystarczą jedynie cztery przyciski na klawiaturze (ataki wykonywane są automatycznie) lub… mata do tańczenia 😉

 • Premiera Crypt of the Necrodancer odbyła się 23 kwietnie 2015 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon to z pewnością jedna z najbardziej wymagających turowych RPG z elementami gry roguelike. Produkcja utrzymana jest w stylistyce dark fantasy, a akcja toczy się w świecie wzorowanym na mrocznej epoce średniowiecza. Głównym zadaniem gracza jest eksplorowanie pełnych niebezpieczeństw podziemi. W trakcie rozgrywanych turowo potyczek należy zwracać uwagę nie tylko na poziom zdrowia bohaterów, ale też ich poziom stresu. Jeśli pasek kondycji psychicznej przekroczy bezpieczne limity, postacie mogą spanikować, a nawet popaść w szaleństwo, co bezpośrednio przekłada się na ich zachowanie i reakcje. Bardzo istotne jest także odpowiednie ustawienie jednostek, oraz umiejętne korzystanie ze z ich specjalnych umiejętności.

 • Darkest Dungeon zadebiutowało 19 stycznia 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch

Enter The Gungeon

Enter the Gungeon stanowi połączenie gry roguelike z shoot’em up. Produkcja studia Dodge Roll stawia graczy przed sporym wyzwaniem. Generowane losowo lokacje pełne są przeciwników, wypluwających z siebie tysiące pocisków, pomiędzy którymi należy sprytnie przemykać, ostrzeliwując przy tym wrogów z własnej broni palnej. Każde zejście do lochów to całkowicie nowa przygoda, która nigdy nie wiadomo jak się potoczy. Gra szczególnie sposoba się osobom lubującym się w easter eggach. Znajdą oni tu mnóstwo humoru i nawiązań do popkultury.

Jeśli po wielu godzinach spędzonych przy Enter the Gungeon nie będziecie mieć jeszcze dość tej gry, polecamy przetestować także spin-off serii – Exit the Gungeon.

 • Enter the Gungeon pojawiło się na rynku 5 kwietnia 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

FTL: Faster Than Light

FTL: Faster Than Light to jeden z najlepszych przykładów ewolucji gatunku roguelike. Symulator statku kosmicznego łączy w sobie rozgrywkę w systemie turowym z toczonymi w czasie rzeczywistym walkami. Pomiędzy pojedynkami z wrogo nastawionymi okrętami gracze muszą zapanować nad załogą, przypisując postacie do odpowiednich pomieszczeń i rozwijając ich umiejętności. Główną atrakcją są jednak rozgrywane w czasie rzeczywistym potyczki. Walka jest trudna i bardzo chaotyczna, na szczęście twórcy przewidzieli potencjalne problemy i wprowadzili do gry aktywną pauzę.

 • FTL: Faster Than Light zadebiutowało na PC 14 września 2012 r.
 • Platformy: PC

Into The Breach

Choć Into The Breach nie jest grą roguelike z krwi i kości, to ma w sobie pewne cechy tego gatunku. Najnowsza gra Subset Games, twórców FTL: Faster Than Light, również stawia na pewną losowość rozgrywki, ale dużo bardziej istotne jest tu strategiczne podejście i dopasowanie warunków do sytuacji na polu bitwy. Bardzo często zdarza się, że dopracowana do perfekcji taktyka zupełnie nie sprawdzi się na nowej mapie i wszystko trzeba przeanalizować od nowa. Mimo że produkcja pozwala podejrzeć ruchy przeciwników na kilka tur do przodu, wcale nie czyni to jej łatwiejszą. Decydując się na grę w Into The Breach, należy być przygotowanym na to, że tytuł ten wyciska z graczy siódme poty.

 • Into the Breach cieszy graczy od 27 lutego 2017 r.
 • Platformy: PC, Nintendo Switch

Rogue Legacy

Kolejny na naszej liście zręcznościowy roguelike opowiada historię rodziny odważnych wojowników, eksplorujących pełen niebezpieczeństw zamek. Losowo generowane poziomy w Rogue Legacy wypełnione są różnorodnymi pułapkami i przeciwnikami. Każdy pokonany wróg pozostawia po sobie złoto, które wykorzystywane jest do rozbudowy rodowej posiadłości i podnoszenia umiejętności postaci. Po śmierci bohatera gra się nie kończy, a do walki staje potomek protagonisty. Następca zachowuje część cech swojego przodka, a także uzyskuje dostęp do niektórych ulepszeń w bazie, dlatego też każda porażka czyni grę odrobinę łatwiejszą.

Na horyzoncie widać już drugą część tej pasjonującej gry roguelike. Rogue Legacy 2 w wersji Early Access zadebiutuje 18 sierpnia.

 • Premiera Rogue Legacy odbyła się 27 czerwca 2013 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One

Slay The Spire

Slay The Spire pokazało, że na rynku jest miejsce dla zupełnie nowych odmian i wariacji gier roguelike. Zamiast zręcznościowego systemu walki, gracze dostali w swoje ręce mechanikę znaną dotychczas z gier karcianych. Eksperyment okazał się ogromnym sukcesem, a produkcja szybko zdobyła grono zwolenników. Rozgrywka dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest przyjęcie strategii i zbudowanie pasującej do niej talii kart, drugim wspinanie się na tytułową iglicę. Gracze poruszają się po losowo generowanych mapach, wybierając jedną z dostępnych w danym momencie ścieżek. Różnorodność przeciwników i modyfikujących rozgrywkę przedmiotów, a także liczne wydarzenia losowe gwarantują, że gra z pewnością szybko się nie znudzi.

 • Slay The Spire trafiło na rynek 23 stycznia 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Spelunky

Produkcja opowiadająca o przygodach grotołaza przemierzającego podziemne tunele w poszukiwaniu skarbów to jeden z pierwszych tytułów z nowego nurtu gier roguelike 2D, który osiągnął ogromny sukces na całym świecie. Mimo że Spelunky ma już 12 lat na karku, wciąż jest tak satysfakcjonujące, jak w momencie premiery. Mocno zręcznościowy, dynamiczny gameplay nie zestarzał się ani trochę, a losowo generowane poziomy gwarantują zabawę na setki godzin.

Na październik planowana jest premiera Spelunky 2. Gra ukaże się na PlayStation 4 i PC.

 • Spelunky dostępne jest od 23 grudnia 2008 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, PlayStation Vita, Xbox 360

Mimo że gry roguelike mają sporo fanów, próżno szukać tego typu produkcji w portfolio wielkich wydawców. Rynek zdominowany jest przez „indyki” co jednak wcale nie znaczy, że nie warto zwracać na nie uwagi. Ba, często zdarza się, że pokłady grywalności w takich tytułach biją na głowę to, co znajdziemy w tworzonych na jedno kopyto grach AAA 🙂

Łowcy, opowiedzcie nam, jakie są wasze ulubione produkcje roguelike. Gry tego typu sprawiają Wam radość, czy raczej unikacie ich jak ognia, a na samą myśl o konieczności powtarzania poziomów robi Wam się słabo?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.