Stare gry na PC

Stare gry na PC. Klasyki, w które wciąż gramy, mimo upływu lat

Stare gry na PC nie muszą być wcale takie złe. Pomimo tego, że każdego roku dostajemy w swoje ręce setki nowych produkcji, wielu graczy wciąż wraca do sprawdzonych klasyków, które, mimo upływu czasu, wciąż bawią równie dobrze, jak przed laty. Zapewne znacie osoby, które, kupując nowy komputer z wypasionym RTX, jako pierwszą grę instalują stare, ale jare Heroes III. Ba, może nawet sami zaliczacie się do tej grupy 😉

Łowcy, pora wyruszyć w sentymentalną podróż w przeszłość. W artykule czekają na Was gry klasyki, które nie zestarzały się wcale tak źle i w dalszym ciągu mogą sprawiać mnóstwo radości. Oczywiście przedstawiona lista nie jest uniwersalna i skupia się na tytułach, które goszczą w sercach redaktorów Łowcy Gier, dlatego też liczymy, że uzupełnicie ją o swoje ulubione stare gry na PC!

Baldur’s Gate

„Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę” – nie ma chyba gracza, który nie kojarzyłby tego kultowego, wypowiadanego przez Piotra Fronczewskiego, tekstu. Wydane w 1998 roku Wrota Baldura, to jedna z pierwszych gier studia BioWare. Nikomu wówczas nieznany zespół szturmem wdarł się na scenę, tworząc tytuł, który na stałe zapisał się w kanonie gier komputerowych. Baldur’s Gate mocno nawiązuje do korzeni cRPG z najlepszego okresu tego gatunku, znakomicie oddając reguły AD&D. Obecnie zakupić można odświeżoną wersję o podtytule Enhanced Edition, którą bez większych problemów da się odpalić nawet na nowych systemach.

Premiera oryginalnego Baldur’s Gate miała miejsce 23 grudnia 1998 r.

Carmageddon

Seria Carmageddon zasłynęła przede wszystkim kontrowersyjną mechaniką rozgrywki. Gracze nagradzani są bowiem nie za nieskazitelne, czyste przejazdy, a za robienie jak największej rozwałki. Punktowane rozjeżdżanie ludzi i zwierząt spotkało się z ogromną krytyką organizacji zajmujących się oceną treści. Na niektórych rynkach gry z tej serii mogły ukazać się jedynie po ocenzurowaniu najbardziej drastycznych scen. Nie zmienia to jednak tego, że zarówno Carmageddon, jak i wydane w kolejnych latach Carmageddon 2: Carpocalypse Now oraz Carmageddon TDR 2000 gwarantują mnóstwo dobrej zabawy.

Pierwszy Carmageddon pojawił się na rynku 13 kwietnia 1997 r.

Dungeon Keeper

Żadne zestawienie przedstawiające stare, kultowe gry PC, nie może obyć się bez Dungeon Keeper. Wydana w 1997 roku produkcja pod wieloma względami wyprzedzała swoją epokę. O sukcesie gwarantowała nie tylko znakomita, jak na tamte czasy, oprawa graficzna, ale i poruszona tematyka. Co prawda gra przedstawiała oklepaną do bólu walkę dobra ze złem, ale tym razem można było opowiedzieć się po tej drugiej stronie. Jako władca lochów trzeba było rozwijać i bronić demonicznego królestwa przed rycerzami. O sporej popularności Dungeon Keeper w kraju nad Wisłą bez wątpienia zadecydowało również to, że była to jedna z pierwszych produkcji oferowanych w pełnej, profesjonalnej polskiej wersji językowej.

Premiera Dungeon Keeper miała miejsce 26 czerwca 1997 r.

Diablo II

Na horyzoncie widać już Diablo II: Resurrected i jak na razie wszystko wskazuje na to, że gra nie podzieli losu nieszczęsnego Warcraft III: Reforged, niemniej jednak nie wspomnieć o oryginalnym Diablo II byłoby grzechem. To świetny przykład, że stare gry na PC mogą być w dalszym ciągu piekielnie 😉 grywalne. I to nawet pomimo tego, że czasem ciężko odróżnić wroga od leżącego na ziemi lootu. Diablo II wciąż cieszy się sporym gronem fanów, raczących się wylewającym się wręcz z ekranu klimatem. Kultowa produkcja Blizzardu po dziś dzień stanowi dla twórców przykład tego, jak powinien wyglądać dobry hack’n’slash.

Diablo II pojawiło się na rynku 29 czerwca 2000 r.

Fallout

Fallout i Fallout 2 to dwie stare gry na PC, od których rozpoczęła się piękna przygoda. Dla wielu graczy są to najlepsze części serii. Uważa się bowiem, że po przejściu w 3D, nowe produkcje utraciły cały swój klimat. Postapokaliptyczne puste tereny budziły strach i obawę, przyciągały jednak z ogromną mocą. Rozbudowane mechaniki RPG stanowiły spore wyzwanie, a przetrwanie w świecie, w którym wszystko pragnie krwi protagonisty, było nie lada sztuką. Choć od premiery pierwszej części minęło już prawie 25 lat, te kultowe gry PC wciąż robią wrażenie.

Premiera pierwszego Fallouta miała miejsce 30 września 1997 r.

Gothic II

Moda na Gothica w naszym kraju rozpoczęła się już w 2001 roku, przy premierze pierwszej części. Obecnie jednak ciężko już wrócić do tego tytułu bez żadnych zgrzytów. Świetny polski dubbing i jedyny w swoim rodzaju klimat mogą nie wystarczyć, by zmusić się do wytrzymania z przestarzałymi mechanikami i fatalnym sterowaniem. Dużo lepiej pod tym względem prezentuje się kontynuacja przygód Bezimiennego. Gothic 2 wraz z dodatkiem Noc Kruka przenosi gracza do Myrtany, gdzie musi on zmierzyć się z kolejnym zagrożeniem. W przeciwieństwie do większości wydawanych obecnie produkcji stare gry na PC nie prowadzą za rączkę. Osoby przyzwyczajone do nowych RPG-ów mogą więc mocno się zdziwić, gdy przyjdzie im spróbować Gothica.

Gothic II pojawił się na rynku 29 listopada 2002 r.

Heroes of Might and Magic III

Wspominając stare gry na PC, nie można pominąć Heroes of Might & Magic III. W żadnej innej produkcji „syndrom jeszcze jednej tury” nie uaktywnia się z tak wielką siłą. Bezbolesny powrót do kultowych Herosów możliwy jest dzięki mechanice rozgrywki, która w ogóle się nie zestarzała. I to nawet po 22 latach po premierze. Na graczy czeka nie tylko rozbudowana kampania, ale i dziesiątki tysięcy stworzonych przez fanów map. Największą atrakcją jest oczywiście możliwość wspólnej rozgrywki ze znajomymi. W skład edycji kompletnej wchodzi pełna wersja gry, wraz z dwoma dodatkami – Armageddon’s Blade i Shadow of Death.

Premiera Heroes of Might and Magic 3 miała miejsce 28 lutego 1999 r.

Starcraft

Wykreowane lata temu przez Blizzarda marki Warcraft i Starcraft miały ogromny wpływ na całą branżę. Niestety lata lecą nieubłaganie, a technologia idzie do przodu. Widać to dokładnie po trącących już myszką produkcjach z końca XX wieku. Na szczęście obie kultowe, stare gry na PC otrzymały swoje odświeżone wersje. Remaster StarCrafta okazał się dużo lepszym produktem, od odświeżonej wersji Warcrafta 3, dlatego też można po niego sięgnąć bez obaw o zniszczenie wspomnień z dzieciństwa. To dokładnie ta sama gra, co ponad 20 lat temu, tylko z nieco lepszą grafiką. Zerg Rush jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze 😉

Oryginalny Starcraft pojawił się na rynku 28 marca 1998 r.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Podczas gdy gracze z Europy Wschodniej zagrywali się do upadłego w Gothica, reszta świata z uwagą patrzyła na The Elder Scrolls III: Morrowind. Epicki RPG od Bethesdy, będący trzecią już odsłoną cyklu The Elder Scrolls, nie zawiódł. Fani wykreowanej na potrzeby serii mitologii po raz pierwszy w historii mogli zobaczyć swoje ulubione światy, przedstawione w tak efektowny sposób. Mimo że obecnie oprawa graficzna mocno się już zestarzała, wiele osób wciąż wraca do Vvardenfell, by odkryć coś nowego. O ponadczasowości produkcji świadczy też liczne, wciąż aktywne grono modderskie.

Premiera The Elders Scrolls III: Morrowind miała miejsce 1 maja 2002 r.

Twierdza Krzyżowiec

Stronghold Crusader, znany w Polsce pod nazwą Twierdza Krzyżowiec, to strategia czasu rzeczywistego, której akcja osadzona została na Bliskim Wschodzie, w okresie, jak łatwo się domyślić, wypraw krzyżowych. Prosta gospodarka, satysfakcjonujące bitwy, spora dowolność w rozbudowywaniu własnego zamku i świetna polska wersja językowa („Zerowe podatki to jedno, ale może pomyślałbyś o małym podarunku?”). Wszystko to zadecydowało o sporej popularności tego RTSa w naszym kraju.

Twierdza Krzyżowiec pojawiła się na rynku 24 września 2002 r.


Łowcy, teraz Wasza kolej! Powiedzcie nam, jakie stare gry na PC sprawiają, że uśmiechacie się pod nosem i mówicie „kiedyś to było”. Do jakich tytułów regularnie wracacie? Dział komentarzy należy do Was!

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.