Polskie gry 2021

Polskie gry święcą coraz większe triumfy na świecie. I nie mowa tu nawet o tych największych produkcjach AAA, bo z tym ostatnimi czasy bywało różnie ;), ale o świetnie przyjętych mniejszych tytułach i indykach. Tylko w tym roku na rynek trafiło kilka intrygujących gier, które, pomimo skromnej kampanii reklamowej, sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Co więcej, przytłaczająco pozytywne oceny na Steam wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę wysokiej jakości tworami. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że polski gamedev dopiero się rozpędza!

Łowcy, przed Wami wpis przedstawiający najciekawsze polskie gry 2021 r. Życzymy miłej lektury 😉

Chernobylite

Po blisko dwóch latach spędzonych w fazie Early Access, Chernobylite, produkcja studia The Farm 51 doczekała się pełnej premiery. Przygodowa gra akcji z elementami survivalu opowiada historię fizyka o imieniu Igor, który powraca do Strefy Wykluczenia, w poszukiwaniu dawno zaginionej ukochanej. Miejsce to nie jest jednak całkiem opustoszałe. W dzień teren strzeżony jest przez najemnych żołnierzy, w nocy natomiast na żer wychodzą mutanty. Rozgrywka jest nieliniowa, spory wpływ na przebieg historii mają podejmowane przez gracza decyzje. Do stworzenia lokacji twórcy wykorzystali technikę fotogrametrii, dzięki czemu w grze znalazły się wiernie odwzorowane prawdziwe miejscówki z Czarnobyla.

Promocje na Chernobylite na PC:

Cena Chernobylite na PlayStation:

Promocje na grę na Xbox:

Gamedec – polska odpowiedź na Disco Elysium

Cyberpunkowe klimaty cieszą się ostatnimi czasy sporą popularnością. Gamedec, produkcja rodzimej ekipy Anshar Studios, przenosi gracza w odległą przyszłość, pozwalając wcielić się w detektywa przeczesującego światy gier sieciowych w poszukiwaniu przestępców. Osoby poszukujące wartkiej i dynamicznej akcji mogą się nieco rozczarować, fani futurystycznego noir, zaprezentowanego w pierwszych tomach książek Marcina Przybyłka, czy też Blade Runnera z 1982 r. – wręcz przeciwnie. Gamedec to przede wszystkim gra narracyjna, skupiona na fabule i podobnie jak we wspomnianym Disco Elysium, nie ma tu klasycznych walk. Tytuł trafił wyłącznie na pecety, ale w 2022 roku planowana jest także premiera na Nintendo Switch.

Promocje na Gamedec na PC:

Lust from Beyond

Choć produkcje podobnego pokroju zazwyczaj okazywały się, delikatnie mówiąc, mocno przeciętne, tak Lust from Beyond jest miłym wyjątkiem od tej zasady. Polscy twórcy gier ze studia Movie Games Lunarium przygotowali zacny horror psychologiczny, inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskigo, H.R. Gigera oraz H.P. Lovecrafta. I faktycznie, mroczna kraina rozkoszy oraz wiktoriańska rezydencja ociekają klimatem. Tytuł przeznaczony jest dla dorosłych odbiorców, ale osoby bardziej wrażliwe mogą odpalić tryb Censored Mode, zmniejszający widoczność najbardziej kontrowersyjnych scen.

Promocje na Lust from Beyond na PC:

Medieval Dynasty – symulator życia w średniowieczu

Medieval Dynasty to kolejna gra w tym zestawieniu, która początkowo wypuszczona została w fazie wczesnego dostępu, a dopiero w 2021 r. wydano ją w pełnej wersji. Tytuł łączy w sobie elementy RPG akcji, survivalu i symulatora życia, opowiadając o młodym, żyjącym w średniowieczu, chłopie, który po śmierci rodziców opuszcza rodzinny dom i rusza w świat w poszukiwaniu pracy. Głównym celem zabawy jest stworzenie własnej wioski. Zanim jednak do tego dojdzie, bohater będzie musiał odnaleźć się w nowym otoczeniu, zadbać o swoje podstawowe potrzeby i zgromadzić wystarczającą ilość surowców na budowę coraz większych konstrukcji.

Cena Medieval Dynasty na PC:

Outriders – koooperacyjna przygoda od People Can Fly

Opisując najciekawsze polskie gry, które miały swoją premierę w tym roku, nie sposób pominąć Outriders, looter shootera od People Can Fly. Tytuł ten zaczął z wysokiego C, debiutując w konsolowym Game Passie (obecnie dostępny jest także w XGP na PC), ciesząc się przy tym sporą popularnością na pozostałych platformach. I choć nie jest to, może, tytuł pokroju kultowego już Borderlands, to sama rozgrywka oferuje mnóstwo zabawy, zwłaszcza gdy do walki z przeważającymi siłami wroga staje się ze znajomymi u boku. Co prawda można grać też i samotnie, ale nie jest to aż tak przyjemne.

Promocje na Outriders na PC:

Cena gry na PlayStation:

Promocje na Outriders na Xbox:

Siege Survival: Gloria Victis

Polscy twórcy gier ze studia Black Eye Games mają na swoim koncie dwie produkcje – MMORPG Gloria Victis oraz, przygotowane we współpracy z Fish Tank Studio, Siege Survival: Gloria Victis. Dziś skupimy się na tej drugiej pozycji. Tytuł przenosi graczy do średniowiecza i umożliwia przejęcie kontroli nad grupką cywilów zamkniętych w obleganym zamku. Rozgrywka podzielona jest na dwa etapy. W nocy trzeba eksplorować ruiny miasta w poszukiwaniu pożywienia i cennych surowców, przemykając pomiędzy patrolującymi ulice wrogimi oddziałami. W ciągu dnia natomiast należy rozbudowywać skromne obozowisko, wspierać pozostałych broniących murów żołnierzy i dbać o zdrowie i samopoczucie obywateli.

Cena Siege Survival: Gloria Victis na PC:

Sniper: Ghost Warriors Contracts 2

Dobrych produkcji traktujących o snajperach nie ma na rynku zbyt wiele. Obok cyklu Sniper Elite wyróżnić można polskie gry z serii Sniper: Ghost Warrior przygotowywane od lat przez CI Games. Najnowsza odsłona o podtytule Contracts 2 rozwija pomysły wprowadzone dwa lata wcześniej w pierwowzorze, przenosząc przy okazji akcję z Syberii na Bliski Wschód. Niewiele za to zmieniły się główne zasady rozgrywki. Zadaniem graczy jest wypełnienie misji głównych oraz pobocznych w kilku różnych lokacjach. Otwarte mapy są duże i rozbudowane, dzięki czemu każdy kontrakt wypełnić można na kilka różnych sposobów.

Promocje na Sniper Ghost Warrior Contracts 2 na PC:

Cena gry na PlayStation:

Promocje na Sniper Ghost Warrior Contracts 2 na Xbox:

The Medium – polski horror od Bloober Team

The Medium, studia Bloober Team, to gra z gatunku survival horror, której akcja osadzona została w opuszczonym hotelu pod Krakowem. Główną bohaterką produkcji jest Marianne, kobieta dysponująca nadnaturalnymi zdolnościami widzenia świata duchów i przenoszenia się pomiędzy wymiarami. Zabawa skupia się na eksplorowaniu lokacji, rozwiązywaniu zagadek i unikaniu niebezpieczeństw. Jest nieźle, choć do szczęścia trochę brakuje. Aż się prosi, by twórcy dostarczyli nam całość gry po polsku. Wspaniały popeerelowski klimat traci trochę uroku, gdy główna bohaterka wypowiada się po angielsku, już nie wspominając o gazetach, czy wiszących na ścianach plakatach. Istnieje jednak spora szansa na to, że już niedługo produkcje Bloober Team wskoczą na kolejny poziom i będą oferować coraz więcej smaczków. Firma podpisała kilka kontraktów, w tym jeden z japońską spółką Konami, czyli właścicielami praw do marki Silent Hill!

Cena The Medium na PC:

Promocje na grę na PlayStation 5:

Cena The Medium na Xbox Series:

The Riftbreaker – udany mix gatunków

The Riftbreaker okazał się prawdziwym hitem, ciesząc się sprzedażą na poziomie 200 tysięcy sztuk w pierwszych dniach po premierze. A to tylko „indyk” od mało znanego studia! Połączenie elementów slashera, RPG akcji i gry tower defense w odpowiednich proporcjach okazało się strzałem w dziesiątkę. Opracowana przez polskie Exor Studios produkcja przenosi graczy w odległą przyszłość, w czasy, gdy ludzkość rozpoczęła kolonizację odległych planet. Na jedną z nich, zwaną Galatea 37, trafia, wyposażona w mechapancerz główna bohaterka gry – Ashley S. Novak. By przygotować krainę pod przybycie ludzi, musi ona zbudować pierwsze budynki. Na jej drodze stają jednak przedstawiciele lokalnej fauny, nie do końca zachwyceni tym pomysłem. By przetrwać, trzeba będzie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie bazy.

Promocje na The Riftbreaker na PC:

Cena The Riftbreaker na PlayStation 5:

Oferty na grę na Xbox Series:

Timberborn – w świecie pełnym bobrów

Bobry nie należą do zwierząt często pojawiających się w tworach popkultury. Rzadko widuje się je nawet jako postacie drugoplanowe, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że studio Mechanistry obsadziło je w głównej roli swojej debiutanckiej produkcji. Timberborn opowiada o czasach, w których ludzkość dawno już wyginęła, a na świecie pozostały wyłącznie bobry. Gra to typowy city builder z elementami survivalu, nie zabrakło jednak typowo bobrzych praktyk. Głównym surowcem jest, jak łatwo się domyślić, drewno, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie zarządzanie zasobami wodnymi. Gra znajduje się obecnie w fazie wczesnego dostępu, ale już jest niesamowicie grywalna, o czym świadczą np. przytłaczająco pozytywne oceny na Steam.

Cena Timberborn na PC:


Łowcy, jakie polskie gry 2021 r. najbardziej przypadły Wam do gustu? Uważacie, że polski gamedev dobrze sobie radzi i mamy się czym pochwalić na świecie? Co sądzicie o tym, że rodzimi twórcy rzadko kiedy dostarczają nam w pełni udźwiękowione gry po polsku, skupiając się raczej na angielskim dubbingu, nam oferując jedynie napisy?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.