Polski gamedev w 2020 r., czyli top 10 gier polskich twórców, na które warto czekać

Jeszcze kilka lat temu nikt nie liczył się z polskimi twórcami gier. Tytuły od rodzimych producentów zazwyczaj odstawały jakością od produkcji wielkich zagranicznych deweloperów. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się na rynku Dying Light (aktualnie najlepsza oferta: ~29,98 zł) oraz Wiedźmina 3 (aktualnie najlepsza oferta: ~29,99 zł). Gry te zdobyły ogromną popularność na całym świecie i sprawiły, że polski gamedev przestał być postrzegany przez pryzmat tanich i kiepskich produkcji.

Rok 2020 przyniesie graczom wiele ciekawych tytułów. Łowcy, specjalnie dla ʕっ•ᴥ•ʔっ Was przygotowaliśmy listę najlepiej zapowiadających się polskich gier tego roku. Jak mawia Gabe Newell: „Szykujcie portfele!” 😉

Carrion

Carrion, nowy tytuł w portfolio Game Phobia Studio to gra z gatunku „reverse horror„. Tym razem gracze wcielą się więc nie w zastraszoną ofiarę, a krwiożerczego potwora, zamkniętego przez ludzi w ośrodku badawczym. Jak powszechnie wiadomo, monstra nie lubią żyć w niewoli, więc gdy tylko pojawi się szansa na opuszczenie klatki…

Premiera Carrion: 2020 r.

Outriders

Outriders to kooperacyjna gra FPS polskiego studia People Can Fly, twórców ciepło przyjętego Bulletstorma. Nowa produkcja przeniesie graczy na Enochu, mroczną i pełna niebezpieczeństw planetę zamieszkaną przez tajemnicze potwory. Wszystkie misje będzie można wykonać zarówno samodzielnie, jak i z maksymalnie dwoma towarzyszami.

Premiera Outriders: wrzesień 2020 r.

Witchfire

Witchfire to pierwszoosobowa strzelanka utrzymana w klimatach dark fantasy. Najnowsza gra studia The Astronauts wyróżnia się wysokiej jakości oprawa graficzną i mocnym gameplayem. Przemierzając mistyczny świat, gracze spotkają na swojej drodze czarownice i inne niebezpieczne stworzenia.

Premiera Witchfire: 2020 r.

Pre-ordery Witchfire nie zostały jeszcze ogłoszone.

Ghostrunner

Ghostrunner to cyberpunkowa gra akcji od studia One More Level. Ostatni ludzie na zniszczonej kataklizmami Ziemi znaleźli schronienie w wielkiej wieży. Niestety, Klucznik, nowy przywódca ocalałych nie jest „idealnym” 😉 władcą. Zadaniem gracza, wcielającego się w postać obdarzonego nadnaturalnymi zdolnościami bohatera, jest obalenie tyrana i przywrócenie porządku. Okazuje się jednak, że wieża skrywa pewną tajemnicę…

Premiera Ghostrunner: III kwartał 2020 r.

Chernobylite

Znajdujący się obecnie w stanie wczesnego dostępu pierwszoosobowy survival horror od The Farm 51 zdążył już zebrać sporo pozytywnych opinii. W przeciwieństwie do typowych gier z tego gatunku Chernobylite oferuje otwarty świat i nieliniową rozgrywkę. Gracze wcielają się w mężczyznę, który po 30 latach od katastrofy w Czarnobylu wraca na miejsce tragedii, szukając utraconej miłości. Niestety dość szybko okazuje się, że teren wcale nie jest opustoszały, a wrogo nastawieni żołnierze nie są największym problemem.

Premiera Chernobylite: koniec 2020 r.

2084

Kolejna gra polskiego studia w klimacie cyberpunku w naszym zestawieniu. W 2084 gracze wcielają się w bohatera chcącego uciec z pełnego niebezpieczeństw labiryntu. Do walki z wrogami wykorzystać można zarówno futurystyczne uzbrojenie, jak i umiejętność hakowania umysłu przeciwnika.

Premiera 2084: 2020 r.

Panzer Dragoon: Remake

Panzer Dragoon: Remake to remake kultowej, trzecioosobowej strzelanki z 1995 roku. Akcja gry została umieszczona na odległej od Ziemi, zniszczonej kataklizmami, planecie. Gracze wcielają się w smoczego jeźdźca, którego zadaniem jest nie dopuścić do ponownej destrukcji świata. Kolorowy rail shooter z pewnością przypadnie do gustu młodszym graczom.

Premiera Panzer Dragoon: Remake: I kwartał 2020 r.

Gamedec

Polskie gry i cyberpunk to najczęsciej pojawiające się połaczenie w 2020 roku. W Gamedec gracze przeniosą się do Warszawy XXII wieku, gdzie jako prywatny detektyw przyjdzie im badać przestępstwa w wirtualnym świecie. Każda podjęta decyzja ma wpływ nie tylko na przebieg fabuły, ale też świat gry i zmiany charakteru głównej postaci.

Premiera Gamedec: 2020 r.

Yes, Your Grace

Yes, Your Grace to nietypowa gra strategiczna w klimacie fantasy, która umożliwia graczom wcielenie się w przywódcę, znajdującego się na skraju upadku, fikcyjnego królestwa. Głównym zadaniem króla jest przywrócenie świetności Davern i zadbanie o bezpieczeństwo poddanych i członków rodziny królewskiej. By to uczynić, władca musi podejmować istotne decyzje, bacząc na to, że zasoby, którymi dysponuje, nie są nieograniczone. Czasem przeżycie może więc wymagać poświęcenia czegoś naprawdę ważnego…

Premiera Yes, Your Grace: 6 marca 2020 r.

Dying Light 2

Dying Light 2 to kontynuacja świetnie przyjętej gry RPG akcji studia Techland. Graczom przyjdzie wcielić się w jednego z ocalałych, starając się przeżyć w opanowanym przez zombie świecie. Twórcy zadbali o rozbudowany system walki, umożliwiający eksterminację nieumarłych na wiele sposobów.

Premiera Dying Light 2: prawdopodobnie koniec 2020 r.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 polskiego studia CD Project RED to zdecydowanie najgłośniejsza polska premiera tego roku. W tej pierwszoosobowej grze RPG akcji gracze wcielą się w początkującego najemnika walczącego o przeżycie w Night City. Metropolii, w której, dzięki postępowi technologicznego, ludzie nagminnie modyfikują swoje ciała wszczepami zwiększającymi możliwości psychofizyczne. „Nudne” życie bohatera zmienia się w chwili, gdy ten wchodzi w posiadanie pewnego niezwykle istotnego fabularnie chipu. Cyberpunk 2077 odznacza się dojrzałą, nieliniową fabułą, w której każdy wybór ma ogromne znaczenie! 🙂

Premiera Cyberpunk 2077: 17 września 2020 r.

Bonus: najlepsze polskie gry wydane na przełomie 2019 i 2020 r. 🙂

Końcówka 2019 r. była dość pracowita dla polskiego gamedevu :), dlatego też zdecydowaliśmy się poszerzyć artykuł o najgłośniejsze tytuły wydane na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy.

Sniper: Ghost Warrior Contracts

Po chłodno przyjętej trzeciej części Sniper: Ghost Warrior, CI Games wróciło do tego, co wychodzi im najlepiej. W Sniper: Ghost Warrior Contracts gracze trafiają więc do półotwartych syberyjskich lokacji, gdzie przyjdzie im zlikwidować ważne dla wroga cele i wykonać tytułowe kontrakty – trudne wyzwania, pozwalające zdobyć dodatkowe fundusze.

ELDERBORN

ELDERBORN to pierwszoosobowy slasher wyprodukowany przez polskie, niezależne studio Hyperstrange. Ze względu na swój poziom trudności i mechanikę rozgrywki tytuł przypadnie do gustu wszystkim fanom gier z gatunku soulslike. Pojedynki są dynamiczne i wymagają od gracza nie tylko umiejętnego atakowania i blokowania, ale też obserwowania zachowania przeciwnika, celem znalezienia ich słabych punktów.

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York to polska gra przygodowa, której akcja toczy się w realiach popularnego systemu RPG Wampir: Maskarada. Gracze wcielają się w młodego wampira, który staje się częścią konfliktu dwóch potężnych klanów.


Rok 2020, a zwłaszcza jego trzeci i czwarty kwartał prezentują się naprawdę solidnie! 🙂 Polskie gry mają duże szanse na to, by podbić światowe rynki. Emocjonujące strzelanki, klimatyczne gry RPG i przerażające horrory… – nadchodzące miesiące wypełnione będą produkcjami z każdego możliwego gatunku, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pozostaje tylko pytanie, kiedy znajdziemy czas, aby to wszystko ograć? 😉 Jeśli uważacie, że w naszym zestawieniu brakło jakichś wartych wspomnienia tytułów, koniecznie wspomnijcie o nich w komentarzach!

Łowcy, standardowo mamy do Was kilka pytań 🙂 Jakie gry polskich studiów macie na oku i w które z nich koniecznie chcecie zagrać jeszcze w 2020 r.? Jaka jest Wasza ulubiona, już wydana, polska gra – nie licząc Wiedźmina? 😉 Co sądzicie o modzie na cyberpunk? Chwilowy trend, czy też szykuje nam się „renesans” tego gatunku?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.