Najlepsze mody do Skyrim w 2023 r., które znacznie usprawnią rozgrywkę

Od usprawnień w ekwipunku, przez ulepszenia graficzne, na dodatkowych misjach kończąc. Mody The Elder Scrolls V: Skyrim nie tylko poprawiają komfort zabawy, ale też eliminują co poważniejsze błędy, których w produkcjach Bethesdy nie brakuje (łatka „Bugthesda” nie wzięła się w końcu znikąd).

Ze względu na wciąż szaloną popularność, wydanego po raz pierwszy przed dwunastoma laty tytułu, mody Skyrim wyrastają jak grzyby po deszczu. Jak wybrać te najlepsze? Pomożemy. Jeśli dopiero zamierzacie sięgnąć po tworzone przez graczy modyfikacje, lecz nie wiecie, jak się za to zabrać, bez obaw, podpowiemy, w jaki sposób je instalować.

Czym są mody Skyrim

O wywodzącym się z silnika Gamebryo Creation Engine, na którym stworzono ostatnią część The Elder Scrolls, można powiedzieć wiele złego. Archaiczne, przestarzałe już w momencie premiery, pełne ograniczeń narzędzie ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – jest niezwykle podatne na fanowskie modyfikacje.

Modyfikacje Skyrim to nic innego jak przeróbki oryginalnej gry wykonywane przez członków społeczności graczy. Mogą to być zarówno drobnostki w postaci nowych broni czy przedmiotów, jak i rozbudowane konwersje znacząco wpływające na rozgrywkę, a nawet pełne kampanie, niepowiązane z przygotowanym przez twórców wątkiem głównym.

W przypadku ostatniej części The Elder Scrolls nie znajdziemy już chyba żadnego elementu gry, który nie byłby zmieniony w modach. Nowy interfejs? Mapa? Towarzysze? Tekstury? Misje? Kampania? Nie ma problemu. Do wyboru, do koloru. Przejrzyjmy więc teraz najlepsze mody Skyrim 2023 r.

Polecane modyfikacje The Elder Scrolls V: Skyrim

TES V zapewne otrzymał już więcej modów niż miał bugów na premierę (a uwierzcie, poprzeczka była postawiona wysoko). Nie jest więc łatwo wybrać spośród kilkudziesięciu tysięcy pozycji te, które powinny znaleźć się w artykule. Zawsze będzie czegoś brakować. Niemniej pewne modyfikacje Skyrim są wręcz niezbędne do tego, by cieszyć się grą, a nie irytować nie do końca dopracowanymi przez Bethesdę mechanikami. Pod koniec spisu podrzucimy Wam też kilka nieco bardziej rozbudowanych propozycji, znacznie wpływających na rozgrywkę bądź też oferujących całkowicie nowe kampanie.

Przed Wami najlepsze mody Skyrim 2023 r., które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zainstalować, by cieszyć się grą w jak najlepszej jakości:

 • ‌SkyUI
 • A Quality World Map
 • Achievements Mods Enabler
 • Static Mesh Improvement Mod
 • Vivid Weathers Definitive Edition
 • Immersive Weapons/Immersive Armors
 • Unofficial Skyrim Special Edition Patch
 • Frostfall i Campfire
 • Immersive Citizens
 • Diverse Dragons Collection 3
 • Unread Books Glow
 • Cutting Room Floor
 • Guard Dialogue Overhaul
 • The Forgotten City
 • Enderal: Forgotten Stories

SkyUI

Oryginalny interfejs Skyrima jest, delikatnie mówiąc, okropny i totalnie nieintuicyjny. Zarządzanie przedmiotami, których jak to na dobrego RPGa przystało, zdobywamy horrendalne wręcz ilości, zakrawa na masochizm. SkyUI znacząco usprawnia przeglądanie całego taszczonego przez nas rupiecia, pozwala też sortować zawartość ekwipunku na wiele rozmaitych sposobów.

SkyUI to must have dla wszystkich, którzy chcą na poważnie zabrać się za ulepszanie swojej kopii gry. Liczne najlepsze mody Skyrim 2023 r. wymagają do działania właśnie tego konkretnego usprawnienia, a nawet jeśli nie, to i tak poprawimy sobie komfort korzystania z nich.

Sky UI dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

A Quality World Map

Co prawda mapa Skyrim jest czytelna i funkcjonalna, ale i tak znalazło się sporo rzeczy, które można było zrobić lepiej. Choćby czytelnie zaznaczyć prowadzące do miast drogi. Do tego opisywana modyfikacja pozwala nam dostosować wizualnie mapę do swoich wymagań. Przykładowo, można skorzystać z widoku kreowanego na papierowe malowidła sprzed lat, co znacząco zwiększa immersję.

A Quality World Map pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Achievements Mods Enabler

Dla niektórych osiągnięcia to zbędny dodatek, dla innych wręcz przeciwnie. Zdobywanie wirtualnych pucharków jest niezwykle istotne dla sporej liczby graczy. Niestety, mody Skyrim sprawiają, że zdobywanie osiągnięć przestaje być dostępne. Ale, ale… moderzy znaleźli sposób i na to. Wystarczy zainstalować Achievements Mods Enabler, by przywrócić sobie możliwość zgarniania trofeów w zmodowanej grze.

Achievements Mods Enabler dostępny jest dla Skyrim Special Edition.

Static Mesh Improvement Mod

Majestatyczne krajobrazy Skyrim mogą być jeszcze piękniejsze, gdy wrzucimy do gry mody oferujące lepsze tekstury i poprawiające wygląd obiektów 3D. Te pierwsze znaleźć łatwo. Zależnie od preferencji możemy wybrać wersję, która jedynie podkręca oryginalnie stworzoną przez Bethesdę grafikę, bądź całkowicie zmienia stylistykę. W drugim przypadku polecamy Static Mesh Improvement Mod, który znacząco urealnia wygląd trójwymiarowych obiektów, na które natrafimy na swojej drodze.

Static Mesh Improvement Mod pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Vivid Weathers Definitive Edition

Jak podbijać grafikę to na całego! Vivid Weathers Definitive Edition wprowadza sporo zmian w dźwiękach dźwięków i oprawie gry. Dodaje tony nowych animacji związanych z warunkami atmosferycznymi i całą paletę rozszerzonych dźwięków. Modyfikacja obejmuje m.in. 150 nowych tekstur chmur i 16 dźwięków grzmotów.

Vivid Weathers Definitive Edition dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

Immersive Weapons/Immersive Armors

W Skyrim Nexus istnieje pozornie nieskończona ilość broni tworzonej przez użytkowników. Niestety większość pomysłów graczy jest, delikatnie mówiąc… denna, przez co kompletnie wybija z immersji. Warto więc zwrócić uwagę na modyfikację Immersive Weapons, która dodaje do gry ponad 250 różnych oręży, które można kupić, zrabować lub wytworzyć samodzielnie. Każda z nich wpasowuje się idealnie w klimat świata gry. W ramach uzupełnienia warto też sięgnąć po dzieło tego samego autora, zwane Immersive Armors, oferujące wymyślne i atrakcyjne, acz pasujące do Skyrim zbroje, tarcze i ozdoby.

Immersive Weapons pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Immersive Armors dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Must have, jeśli chodzi o mody The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition. Fanowski patch łata setki bugów związanych z rozgrywką, misjami, NPC, obiektami, przedmiotami i tekstami w grze (jakby tego było mało, sam doczekał się spolszczenia). Jest to także baza dla wielu innych modyfikacji, więc jeśli macie w planach duże modowanie, prawdopodobnie będziecie musieli go zainstalować, czy tego chcecie, czy nie.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch dostępny jest dla Skyrim Special Edition. Posiadacze podstawowej wersji gry mogą skorzystać z alternatywnej wersji łatki.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Frostfall i Campfire

Tak naprawdę mamy tu do czynienia z dwoma modami, które jednak mocno się uzupełniają. Ba, Frostfall do działania wymaga zainstalowanego Campfire. Oba mody TES V znacznie urealniają i utrudniają rozgrywkę, wprowadzając do niej element survivalu i przetrwania w trudnych warunkach atmosferycznych. To koniec wielogodzinnego biegania po oblodzonych szczytach w stalowym bikini. Aby nie umrzeć w wyniku hipotermii, trzeba będzie narzucić na siebie coś więcej, a do tego od czasu do czasu spocząć, kryjąc się pod pałatką, w pobliżu buchającego ognia.

Frostfall pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Campfire dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

Immersive Citizens

Bycie NPC w Skyrimie to ciężka i niewdzięczna praca 😉 Zwykli mieszkańcy zamieszkujący krainę nie należą do zbyt rozgarniętych, co potrafi kompletnie wybić z immersji. Na szczęście przygotowano modyfikację, która całkowicie przerabia AI bohaterów niezależnych. Teraz zachowują się oni bardziej realistycznie, reagując na pojawiające się w ich okolicy niebezpieczeństwa. Zmieniono również harmonogramy, dostosowano wykonywane czynności do pełnionych przez postacie funkcji, a także dorzucono sporo dodatkowych aktywności, dzięki czemu wszyscy obywatele Skyrim zachowują się bardziej wiarygodnie (i nie narzekają przez cały czas, że dostali strzałą w kolano).

Immersive Citizens pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Diverse Dragons Collection 3

Smoki to jeden ze znaków rozpoznawczych TES V. Majestatyczne bestie pojawiają się akurat wtedy, kiedy najmniej sobie tego życzymy, stanowiąc ogromne wyzwanie nawet dla podkokszonego bohatera. Mod Diverse Dragons Collection dodaje 28 nowych latających jaszczurek, a także rozbudowuje ich kolekcję ataków i umiejętności, co znacząco urozmaica polowanie.

Diverse Dragons Collection 3 dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

Unread Books Glow

W świecie Skyrim znajdziemy ponad 400 różnych książek. Konia (w zbroi) z rzędem temu, kto nie dostanie rozstrojenia nerwowego, próbując znaleźć te kilka ostatnich sztuk, których nie miał jeszcze okazji przeczytać. I tu z pomocą przybywa Unread Books Glow, mod, który sprawia, że nieprzeczytane książki są delikatnie podświetlone. Spore ułatwienie. W końcu przestaliśmy przeglądać te same dzieła literackie po kilkanaście razy.

Unread Books Glow pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

Cutting Room Floor SSE

Proces tworzenia gier jest długi i złożony. W jego trakcie powstaje wiele pomysłów, które nie zawsze są realizowane. Zdarza się nawet, że dany element zostaje usunięty z finałowego buildu, gdy wszystko jest już gotowe. Deweloperzy nie zawsze jednak pozbędą się wszystkich powiązań i obiektów, co zdarza się zwłaszcza w bardzo rozbudowanych produkcjach. Wszystko to przywraca modyfikacja Cutting Room Floor. Jeśli więc zawsze mieliście wrażenie, że „tu coś powinno być”, to być może mieliście racje i po zainstalowaniu CRF faktycznie coś w tym miejscu będzie się znajdować. Twórcy wspominają, że przywrócili do życia wiele postaci, dokończyli pocięte questy, a w jednym miejscu postawili nawet wioskę, która to z niewyjaśnionych przyczyn nie trafiła do pełnej wersji gry.

Cutting Room Floor SSE dostępny jest dla Skyrim Special Edition.

Guard Dialogue Overhaul

Kreacja strażników zamieszkujących krainę Skyrim zasługuje na osobny akapit. Twórcy zrobili z nich jedne z najbardziej irytujących kreatur, z którymi mamy do czynienia w trakcie zabawy. Przez całą rozgrywkę traktują nas jak śmieci, nawet gdy dopiero co uratowaliśmy im życie. Modyfikacja Guard Dialogue Overhaul zmienia to nieco, aktywując więcej nagranych kwestii dialogowych, dzięki czemu nie musimy co 5 sekund wysłuchiwać historii o strzale w kolanie. Co więcej, w miarę postępów w grze, możemy zdobyć sobie ich szacunek, dzięki czemu ich kpiące i niegrzeczne podejście zmieni się po czasie w podziw.

Guard Dialogue Overhaul pobierzecie w wersji dla podstawowej edycji gry oraz Skyrim Special Edition.

The Forgotten City

Ta rozbudowana modyfikacja oferuje całkowicie nowe miasto do odkrycia, możemy też liczyć na wciągający wątek fabularny, w którym będziemy musieli zbadać tajemnice morderstwa. Ze względu na ogrom prac przygotowanie The Forgotten City zajęło autorowi dobrych kilka lat. Robota nie poszła na marne. Całość okazała się tak dobra, że na bazie moda powstała też samodzielna gra, a pomysłodawca i zarazem główny twórca, znalazł zatrudnienie w gamedevie.

Diverse Dragons Collection 3 dostępny jest zarówno w wersji dla podstawowej edycji gry, jak i Skyrim Special Edition.

Enderal: Forgotten Stories

To kompletna konwersja Skyrima, będąca tak właściwie całkowicie nową grą, która jedynie korzysta z silnika i rozwiązań opracowanych przez Bethesdę. Mamy tu zupełnie nowy świat, wielkości krainy z oryginału, pełen lochów, zadań, potworów i w pełni udźwiękowionych kwestii bohaterów i NPC. Na graczy czeka 50-godzinna kampania, która przez cały czas trzyma w napięciu.

Enderal: Forgotten Stories dostępny jest dla Skyrim Special Edition.


Gdzie szukać modów do TES V?

‌W sieci znajdziemy sporo stron, proponujących nam najlepsze mody The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition i innych wersji gry. Żeby uniknąć potencjalnych problemów, najlepiej jest jednak trzymać się pewnych, oficjalnych źródeł. Szczególnie polecamy Wam strony:

Pierwsza z nich to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych witryn zajmujących się modyfikacjami do gier. Znajdziemy tam setki tysięcy plików, które pozwolą nam w mniejszym lub większym stopniu zmienić wygląd i zasady rozgrywki w ponad 2000 tysiącach gier. Jeśli powstanie coś godnego uwagi, można być pewnym, że znajdziemy to właśnie tam.

Na sporą liczbę modyfikacji można natknąć się też w Warsztacie Steam. W większości będą to jednak te prostsze mody, w stylu zbroi dla konia 😎, czy też lepsze tekstury. Plusem jest natomiast banalny sposób ich instalowania. Wystarczy wybrać interesujący nas pliczek i kliknąć zielony przycisk z napisem „Zasubskrybuj”.


Jak instalować modyfikacje The Elder Scrolls V?

Znaleźliście już mody TES V, które chcielibyście wypróbować? Przyszła wiec pora na to, by je zainstalować. Przed zabraniem się do roboty, warto jeszcze przeczytać dołączony do modyfikacji plik tekstowy, w którym znajdują się niezbędne informacje, a także opis, który przeprowadzi Was krok po kroku przez całą procedurę. Warto przy tym wyposażyć się w dodatkowe narzędzia, które, nawet jeśli nie wykonają za nas całej pracy, to znacznie ją usprawnią.

Vortex

Oficjalny menedżer plików NexusMods, który pozwoli nam w prosty sposób zainstalować nie tylko mody pobrane ze Skyrim Nexus, ale i obsłuży kilkadziesiąt innych gier. Narzędzie zostało w pełni zintegrowane z serwisem, dlatego też w prosty i szybki sposób można znaleźć i zainstalować to, co potrzebne. Aplikację można pobrać za darmo z oficjalnej strony NexusMods.

Aplikacja Nexus Vortex mody Skyrim,

Skyrim Script Extender

Skyrim Script Extender (SKSE) to narzędzie wymagane do działania wielu bardziej złożonych modów. Nie każda modyfikacja z listy powyżej go wymaga, jednak w wielu przypadkach jest niezbędny, warto więc zainstalować go zawczasu. SKSE znajdziemy bezpośrednio na Steam, pliki instalacyjne dostępne są też na oficjalnej stronie projektu.

Instalacja ręczna

Istnieje też bardziej tradycyjny sposób instalowania modyfikacji. Można zająć się kopiowaniem plików ręcznie. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo dużo łatwiej coś przeskrobać, ale jeśli ktoś czuje taką potrzebę, ten musi:

 1. Pobrać stosowną modyfikację na dysk
 2. Namierzyć folder o nazwie Data, w miejscu instalacji Skyrima
 3. Przekopiować pliki z pakietu z modem, nie ingerując przy tym w żaden sposób w strukturę katalogu, nie zmieniając też jego nazwy. W przypadku, gdy pojawi się okno informujące o tym, że plik o tej nazwie występuje już w folderze, należy go zastąpić.
 4. Po odpaleniu gry należy aktywować wrzuconą modyfikację, w menu „pliki danych”.

Bezpośrednio w grze

W menu głównym Skyrim Special Edition (w podstawowej edycji jej nie znajdziemy) znajduje się zakładka „Mody”. Wystarczy ją odwiedzić i odnaleźć stosowną modyfikacje, po czym wcisnąć przycisk Pobierz. W bazie tej nie znajdziemy jednak zbyt wielu plików.


Łowcy, teraz Wasza kolej! Podrzućcie nam swoje ulubione mody Skyrim, bez których nie potraficie się obejść.

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.