Tanie gry Steam Early Access

Polecane gry ze Steam Early Access, w które warto zagrać - promocje na gry PC ze wczesnego dostępu (styczeń 2021 r.)

Mimo upływu lat (debiut Steam Early Access miał miejsce w 2013 r.), gry z wczesnego dostępu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród pecetowych graczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ za atrakcyjnością Steam Early Access od samego początku przemawiał aspekt ekonomiczny – program gwarantuje twórcom pozyskiwanie dodatkowych funduszy umożliwiających ukończenie gier, zaś graczom tanie gry Steam. Niestety EA ma również „ciemną stronę” – dość często traktowany jest jako badanie rynku, a wiele tytułów, które udostępnione zostały w fazie wczesnego rozwoju, nigdy nie doczekało się oficjalnej premiery.

Pierwszymi tytułami, które dzięki steamowemu wczesnemu dostępowi zostały udostępnione szerszej publiczności były m.in. Arma 3, Kerbal Space Program i Prison Architect. Nie chcemy jednak aby artykuł miał charakter „kiedyś to było”, dlatego skupiamy się w nim wyłącznie na grach, które odniosły spory sukces w 2020 r. Łowcy, przed Wami polecane gry ze Steam Early Access… w standardowej formule, opis gry + aktualne promocje 🙂

W publikacji poświęconej ubiegłorocznym hitom ze wczesnego dostępu siłą rzeczy należy wspomnieć o grze Hades, która z wydanego początkowo w programie Steam Early Access indyka, doszła do etapu tytułu nominowanego do nagrody gry roku The Game Awards 2020 🙂 Skoro formalność mamy już za sobą…

Baldur’s Gate 3

Jak widać na załączonym obrazku, gry z wczesnego dostępu to nie tylko nikomu nieznane marki, ale i nowe odsłony serii, będących prawdziwymi legendami. Jednym z takich klasyków jest cykl RPG-ów Baldur’s Gate, który po dziś dzień zajmuje czołowe miejsce w sercach wielu graczy. I właśnie kilka miesięcy temu pojawiła się trzecia jego część. Choć jest to bezpośrednia kontynuacja, nie obyło się bez poważnych zmian w gameplayu, w tym wprowadzeniu turowego systemu walki. Mimo że wersja, która trafiła do fazy Early Access zawiera w sobie jedynie pierwszy akt przygody, nie można narzekać na długość rozgrywki. Ukończenie głównego wątku zajmuje ponad 20 godzin… strach pytać, co będzie dalej 😉

Baldur’s Gate 3 pojawiło się w fazie wczesnego dostępu 6 października 2020 r. Premiera pełnej wersji gry planowana jest na koniec 2021 r.

Democracy 4

Wszyscy, którzy chcieliby zostać politykami, powinni zainteresować się nieco bliżej Democracy 4. Tworzona przez dwie osoby strategia turowa pozwala objąć władzę w fikcyjnym demokratycznym państwie, by prowadzić je tak, by wszystkim obywatelom żyło się dostatnio i bezpiecznie. Oczywiście nie jest to takie proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Gra jest bardzo rozbudowana, a każda decyzja nie pozostaje bez wpływu na mieszkańców kraju. Jako przywódca, gracz będzie musiał zmierzyć się nie tylko z koniecznością zapewnienia ludziom dóbr pierwszej potrzeby, ale także z nowożytnymi zagrożeniami jak fake newsy czy rosnące wpływy mediów społecznościowych.

Democracy 4 zostało udostępnione w Steam Early Access 6 października 2020 r. Pełna wersja gra ukaże się w pierwszej połowie 2021 r.

Everspace 2

Szeregi gier z wczesnego dostępu zasiliła także kosmiczna strzelanka Everspace 2. Twórcy tym razem zdecydowali się pójść w zupełnie inną stronę. Pierwsza odsłona miała sporo naleciałości z gatunku roguelike, teraz natomiast całkowicie z nich zrezygnowano, decydując się na grę, której zdecydowanie bliżej jest RPG-owi. W trakcie zabawy graczom przyjdzie zwiedzić ogromny, pełen życia, otwarty świat. Eksploracja nie jest jednak bezpiecznym zajęciem, gdyż na każdym kroku czają się wrogo nastawieni kosmiczni piraci. Na szczęście wraz z kolejnymi wykonanymi zadaniami sterowany przez bohatera statek kosmiczny zyskuje nową broń, pancerz i liczne modyfikacje, co pozwala mierzyć się z coraz potężniejszymi przeciwnikami.

Everspace 2 pojawiło się w fazie wczesnego dostępu 18 stycznia 2021 r. i pozostanie w niej przez najbliższe półtora roku.

Medieval Dynasty

Tworzone przez polskie studio Render Cube Medieval Dynasty to ciekawe połączenie gry RPG i symulatora z elementami survivalu. Fabuła opowiada o perypetiach młodego, żyjącego w średniowieczu chłopa, który opuszcza swój rodzinny dom, w poszukiwaniu pracy. Na nieszczęście okazuje się, że wuj, który miał mu pomóc, odszedł z tego świata i bohater musi radzić sobie sam. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności otrzymuje od lokalnego władcy kawałek ziemi, na którym postanawia założyć własną osadę. Początkowo rozgrywka polega głównie na zadbaniu o to, by bohater przeżył kolejny dzień, z czasem dochodzi do tego opcja zarządzania własną wioską i jej mieszkańcami. Twórcy gry mocno inspirowali się Kingdom Come Deliverance, dzięki czemu gracze mogą liczyć na sporą dawkę realizmu.

Medieval Dynasty trafiło do Steam Early Access 17 września 2020 r. i przynajmniej przez najbliższe pół roku stan ten nie ulegnie zmianie.

Mount & Blade II: Bannerlord

Aż 10 lat przyszło czekać fanom marki Mount & Blade na drugą część serii. Ta już się pojawiła, choć jeszcze nie jako pełna wersja, a pod postacią gry z wczesnego dostępu. Sama mechanika rozgrywki w Mount & Blade II: Bannerlord nie odbiega zanadto od tego, co pojawiło się w poprzednich odsłonach, a więc po raz kolejny gracze otrzymali gameplay składający się z dwóch etapów – strategicznego zarządzania wojskiem i miastami na ogromnej mapie świata i zręcznościowych bitew. Główną atrakcją są, przede wszystkim, potyczki wielkich armii, które zostały znacznie usprawnione i rozwinięte, w porównaniu do tego, co znajdowało się we wcześniejszych częściach.

Mount & Blade II: Bannerlord został udostępniony w fazie Early Access 30 marca 2020 r. Premiera pełnej wersji planowana jest na początek drugiego kwartału 2021 r.

Phasmophobia

Choć Phasmophobia została stworzona głównie z myślą o wirtualnej rzeczywistości, można w nią grać również i bez gogli VR. Kooperacyjny horror pozwala wcielić się w członka zespołu łowców duchów, których głównym zadaniem jest eksplorowanie nawiedzonych miejsc i kompletowanie dowodów na istnienie zjaw. Te jednak mocno pilnują swoich tajemnic i jak tylko mogą, starają się utrudnić działania poszukiwaczom. Na wzmiankę zasługuje również zaimplementowany przez twórców system wykrywania mowy. Pozwala on wchodzić w interakcje z duchami przy użyciu własnego głosu. Pomimo wprowadzenia tak niecodziennych mechanik, cena Phasmophobia ustalona została bardzo niskim poziomie.

Phasmophobia trafiła do Steam Early Access 18 września 2020 r. Pełna wersja zadebiutować ma w 2021 r.

Prodeus

Klasyczne FPS-y wracają do łask. Jednym z najnowszych przedstawicieli tego gatunku jest Prodeus, cieszący się ogromną popularnością wśród graczy Steam. Boomer shooter mocno nawiązuje do oldschoolowych korzeni gatunku – liczy się frajda z rozgrywki, nie zaś wątek fabularny. Starsi gracze z pewnością docenią również utrzymaną w stylistyce retro grafikę. Choć samą kampanię można przejść w niecałe 5 godzin, w Prodeus teoretycznie da się grać w nieskończoność. Wszystko ze względu na udostępnione przez twórców narzędzie do tworzenia własnych poziomów, którymi można następnie dzielić się ze społecznością. Tych z pewnością nie zabraknie, gdyż gra zbiera świetne oceny, a w dodatku, ze względu na niewygórowaną cenę, z pewnością znajdzie się w bibliotekach osób polujących na tanie gry Steam.

Prodeus zasilił szeregi gier z wczesnego dostępu 9 listopada 2020 r. Fazę EA opuścić ma w przeciągu 8-12 miesięcy.

Satisfactory

Satisfactory to jedna z gier, która początkowo zadebiutowała tylko w Epic Games Store. Po roku ekskluzywności tytuł pojawił się również na Steam, gdzie przeżył drugą młodość, przyciągając dziesiątki tysięcy nowych graczy. Produkcja określana jako trójwymiarowe Factorio skupia się przede wszystkim na budowaniu i usprawnianiu ogromnych fabryk i linii konstrukcyjnych. Drobnym urozmaiceniem są także elementy eksploracyjne oraz walka z zamieszkującymi planetę Massage 2(AB)b nieprzyjaźnie nastawionymi istotami.

Satisfactory trafiło do Steam Early Access 8 czerwca 2020 r.. Produkcja wyjdzie z fazy wczesnego dostępu w momencie, gdy… będzie gotowa 😉 – dokładny termin nie został podany.

Shieldwall

Strategiczna gra akcji Shieldwall umożliwia wcielenie się w postać rzymskiego wodza i poprowadzenie do zwycięstwa oddziału legionistów. Choć produkcja umożliwia rozegranie najsłynniejszych bitew stoczonych przez Rzymian za czasów Juliusza Cezara, to oprawa graficzna sugeruje, że jest to dość luźno traktujący historyczne realia tytuł. Sama rozgrywka opiera się na bardzo prostych zasadach. Aby wygrać, należy zniszczyć jednostki wroga i przejąć wszystkie znajdujące się na mapie punkty zwycięstwa.

Shieldwall trafił do kategorii gry z wczesnego dostępu 23 marca 2020 r. Pełna rynkowa wersja pojawić ma się w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Totally Accurate Battle Simulator

Pełna absurdalnego humoru gra strategiczna Totally Accurate Battle Simulator pozwala graczom przejąć dowodzenie nad ogromnymi armiami złożonymi z różnego rodzaju jednostek. Twórcy dodali do bazy nie tylko mnóstwo wojowników z różnych epok, ale i zwierzęta, artylerię, a nawet zombie. Skład oddziału zależeć więc będzie wyłącznie od wyobraźni gracza i ograniczonej ilości złota na zakup wojsk. Po wybraniu żołnierzy i ustaleniu odpowiedniej taktyki rozpoczyna się wielka bitwa. Jej rezultat zależy od decyzji podjętych na poprzednim etapie, gdyż jednostki sterowane są przez (nie zawsze idealnie działającą) sztuczną inteligencję.

Gra Totally Accurate Battle Simulator wylądowała w Steam Early Access 1 kwietnia 2019 r. Pełna wersja miała zadebiutować w 2020 r., ale Covid-19 pokrzyżował twórcom plany.


Na koniec jeszcze mała ciekawostka. Przeglądając promocje na gry Steam za każdym razem bawi nas widok 7 Days to Die, która w fazie wczesnego dostępu znajduje się od… 13 grudnia 2013 r. W dodatku nie widać żadnych perspektyw, by w najbliższym czasie miało się to zmienić 😉

Łowcy, jak podchodzicie do gier oferowanych w ramach Steam Early Access? Czy wyszukując tanie gry Steam, zwracacie uwagę na produkcje dostępne w ramach EA, czy też staracie się ich unikać i skupiacie się na w pełni wydanych tytułach?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.