Polecane gry Steam Early Access. W jakie gry PC z wczesnego dostępu warto zagrać?

Łowcy, minęły już prawie dwa lata od momentu, w którym podrzuciliśmy Wam artykuł, zawierający polecane gry Steam Early Access. Wtedy przyjrzeliśmy się nieco bliżej tytułom wydanym w 2020 roku. Część z nich została już wydana w pełnej wersji, pozostałe dalej przebywają w fazie wczesnego dostępu. Od tego czasu pojawiło się też sporo nowych, wartych uwagi tytułów, dlatego też teraz na tapet bierzemy gry Steam Early Access, które wpadły w nasze łapki w ostatnich dwóch latach.

Polecane gry Steam Early Access z ostatnich lat

Jeśli lubicie gry Steam Early Access, ale nie jesteście pewni, po jaki tytuł sięgnąć, może poniższa lista obejmująca gry PC z wczesnego dostępu okaże się pomocna 🙂

Brotato

Vampire Survivors opuściło już fazę Early Access na Steam, dlatego też nie możemy wrzucić gry do niniejszego zestawienia, ale mamy za to coś innego! Produkcja z wampirami w roli głównej była ogólnie chwalona w recenzjach, pojawiały się jednak głosy, w których narzekano na dość powolne tempo rozgrywki. Jeśli zaliczacie się do grona osób, które potwierdzają tę opinię, sięgnijcie po Brotato! Bullet Hell shooter, w którym wcielamy się w sympatycznego kartofelka, wyciśnie z Was siódme poty! Na śmiałków czeka bardzo zróżnicowany oręż, obejmujący nie tylko wypasione giwery pokroju wyrzutni rakiet i miotacza ognia, ale też miecze, kije czy też klucze francuskie.

Brotato zadebiutowało we Wczesnym Dostępie 27 września 2022 r. Premiera pełnej wersji planowana jest na przyszły rok.

Core Keeper

Core Keeper to RPG akcji z elementami roguelike, umożliwiające nam zwiedzanie podziemnych labiryntów, w których gdzieś, głęboko, ukryty jest tajemniczy artefakt. Rozgrywka skupia się głównie na eksploracji, wydobywaniu surowców, budowaniu baz i wytwarzaniu sprzętu. Dla mniej odważnych przygotowano mechanikę łowienia ryb i hodowli. Co więcej, gra PC oferuje tryb multiplayer, który sprawia, że ​​cała zabawa staje się jeszcze przyjemniejsza. Podsumowując, Core Keeper już teraz zapewnia sporo zawartości, mimo że wciąż jest we wczesnym dostępie. Z pewnością pochłonie Was na długie godziny!

Core Keeper wydano 8 marca 2022 r. Faza Early Access ma zakończyć się w 2023 r.

Farthest Frontier

Kolejnym tytułem w naszym zestawieniu najlepszych gier Early Access na Steam jest Farthest Frontier, złożony RTS od twórców serii Grim Dawn. Rozgrywka skupia się tu przede wszystkim na zarządzaniu średniowieczną wioską. Zbieracie zasoby, aby budować różne budynki, uprawiacie plony, aby zapewnić mieszkańcom jedzenie, a do tego reagujecie na sytuacje losowe, jak np. najazd wroga.

Farthest Frontier posiada wiele opcji modyfikacji trudności rozgrywki, dzięki czemu odnajdą się tu zarówno osoby poszukujące relaksującej odskoczni od rzeczywistości, jak i fani hardcorowego gameplayu. Niezależnie od tego, do jakiej grupy się zaliczacie, z pewnością będziecie się wyjątkowo dobrze bawić!

Farthest Frontier trafiło na rynek 9 sierpnia 2022 r. W przyszłym roku planowana jest premiera pełnej wersji gry.

Going Medieval

Going Medieval to ciekawa strategia z akcją osadzoną bezpośrednio po epidemii Czarnej Śmierci, która doprowadziła do niemalże całkowitego wymarcia ludzkości. Zadaniem gracza będzie zbudowanie wioski na gruzach dawnej cywilizacji. Skupić należy się nie tylko na rozwoju osady, ale i dbaniu o samopoczucie mieszkańców. Zapanowanie nad poddanymi nie należy do łatwych zadań. Tym bardziej że nie mamy nad nimi bezpośredniej kontroli, a jedynie sugerujemy, czym powinni w danej chwili się zajmować. Każdy obywatel ma swoje plany i marzenia, dlatego też należy przydzielać im obowiązki w zgodzie z ich indywidualnymi cechami. Czasem jest to niezwykle trudne zadanie.

Going Medieval jest z nami od 1 czerwca 2021 r. W przyszłym roku odbędzie się premiera pełnej wersji.

Gloomwood

Immersive simy nie umarły, czego najlepszym przykładem jest Gloomwood. Inspirowany pierwszymi odsłonami serii Thief wiktoriański horror podchodzi do gameplayu w sposób charakterystyczny dla gatunku, wrzucając gracza do ponurej metropolii i mówiąc „Od teraz radź sobie sam”. Pierwszoosobowa gra akcji oferuje wiele swobody zarówno przy eksploracji, jak i wyborze metody realizacji zadań. Mapy pełne są ścieżek i ukrytych przejść, co ułatwia nieco unikanie, sterowanych przez sztuczną inteligencję (nad wyraz dobrą!), postaci niezależnych. Choć preferowane jest podejście skradankowe, bohater nie jest całkowicie bezbronny i jest w stanie poradzić sobie z przeciwnikiem w otwartej walce.

W Gloomwood możemy grać od 6 września 2022 r. Premiera pełnej wersji planowana jest na 2023 r.

Potion Craft: Alchemist Simulator

Potion Craft: Alchemist Simulator opiera się na bardzo prostym, acz chwytliwym pomyśle. Jak sugeruje nazwa gry PC, mamy okazję stać się najlepszym bimbrownikiem na dzielni alchemikiem i nadzorować proces warzenia mikstur, od wymyślania nowych przepisów zaczynając, na mieleniu składników i mieszaniu ich w kotle kończąc.

Co więcej, trzeba też zadbać o sklep, będący źródłem finansowania naszej pasji. Jest on często odwiedzany przez klientów, którzy szukają rozwiązań swoich problemów. Od Was zależy, jak je potraktujecie, ale pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się sprzedać trującą miksturę zamiast esencji leczniczej, konsekwencje mogą być straszne. Kolejnym ważnym elementem rozgrywki jest pozyskiwanie surowców. Rośliny uprawiać można własnoręcznie bądź nabywać od kupców. W tym drugim przypadku trzeba jednak przygotować się na długie targowanie.

Potion Craft: Alchemic Simulator trafiło na rynek 21 wrzesnia 2021 r. Jeszcze w tym roku mamy otrzymać pełną wersję.

Ready or Not

Jeśli na myśl o serii SWAT Wasze serca zaczynają szybciej bić… taktyczny FPS – Ready or Not jest pozycją, która w pełni zasługuje na miano spadkobiercy tego kultowego cyklu. Twórcy zadbali o to, by rozgrywka nie zawiodła fanów wymagających tytułów, zapewniając m.in. realistyczną balistykę pocisków.

Gra oferuje kilka wariantów rozgrywki. Jeśli wolicie bawić się w pojedynkę, możecie zanurzyć się w kampanii opartej na narracji i dowodzić drużyną sterowaną przez sztuczną inteligencję. Jeśli chodzi o multiplayer, istnieją tryby współpracy i rywalizacji, gdzie możecie stanąć w szranki z innymi graczami.

Ready or Not wydano 18 grudnia 2021 r. Faza EA ma zakończyć się w 2023 r.

Songs of Conquest

Jeśli jesteście fanami serii Heroes of Might and Magic, ten tytuł musi kiedyś stanąć na Waszej drodze. Songs of Conquest to strategia turowa inspirowana kultowymi klasykami, skupiająca się na zarządzaniu królestwem i eksplorowaniu rozległych krain. Gra PC zapewnia rozbudowany system walki, w którym trzeba dogłębnie przemyśleć kolejne kroki, aby jak najlepiej wykorzystać zdolności swoich żołnierzy i ich pozycję na polu bitwy.

Jedną z najbardziej imponujących funkcji jest edytor poziomów, który pozwala tworzyć przygody z oskryptowanymi wydarzeniami i własnymi dialogami. Tak stworzoną opowieścią, można następnie podzielić się z innymi graczami. Na wzmiankę zasługuje też oryginalny system hymnów. Każda kampania oferuje unikalną pieśń opowiadającą o Waszych wzlotach i upadkach, której strofy odblokowywać można wraz z kolejnymi misjami.

W Songs of Conquest możemy grać od 10 maja 2022 r. Premiera pełnej wersji planowana jest na 2023 r.

TaleSpire

TaleSpire to prześwietny sandboksowy projekt. Projekt, gdyż mamy tu do czynienia nie tyle z grą PC ze wczesnego dostępu, ile rozbudowanym silnikiem pozwalającym tworzyć od podstaw trójwymiarowe plansze, postacie i historie. Gotową przygodą możemy podzielić się z innymi, by razem zagrać w takiego właśnie „papierowego RPG”. Możliwości jest sporo, twórcy nie narzucili ograniczeń obowiązujących w żadnym z dotychczas znanych systemów RPG czy uniwersum, dzięki czemu ostateczny efekt w pełni zależy od wyobraźni gracza. Jeśli więc macie pomysł coś, w co chcielibyście koniecznie zagrać, właśnie znalazły się narzędzia pozwalające to zrealizować!

TaleSpire wydano 15 kwietnia 2021 r. Wczesny Dostęp ma zakończyć się w 2024 r.

Terra Invicta

Pasovian Games to nowe studio na rynku, choć twórcy nie są całkowitymi naturszczykami. Doświadczenie nabrane przy tworzeniu modów do serii XCOM pozwoliło zdobyć zaufanie społeczności, co przełożyło się na udaną zbiórkę na Kickstarterze, znaleźć wydawcę i stworzyć tytuł, który został bardzo ciepło przyjęty przez społeczność. Terra Invicta to RTS 4X, w którym gracze staną w obliczu zagrożenia atakiem kosmitów. Niestety Ziemianie, jak to Ziemianie, nawet znajdując się o krok przed tragedią, nie potrafią zjednoczyć się we wspólnym celu, dlatego też rywalizować trzeba nie tylko z Obcymi, ale też innymi frakcjami.

W Terra Invicta możemy grać od 26 września 2022 r. Pełna wersja ukaże się w 2023 r.

Timberborn

Wyobraź sobie Ziemię zamieszkiwaną tylko i wyłącznie przez bobry. Czy te pomysłowe zwierzęta będą się rozwijać i dadzą radę stworzyć lepszą cywilizację niż ludzie? Cóż, może się okazać, ze trzeba będzie im nieco pomóc. Timberborn, city builder z elementami survivalu, pozwala przejąć kontrolę nad jedną z bobrzych frakcji i pomóc jej rozwinąć się w dobrze prosperującą kolonię, pomimo trudnych warunków i klęsk żywiołowych.

W trakcie rozgrywki trzeba sprawnie zarządzać zasobami i dbać o dobro swoich gryzoni, dostarczając im dostateczną ilość pożywienia i dbając o morale, poprzez ozdabianie otoczenia drewnianymi pomnikami. 

TaleSpire wydano 15 września 2021 r. Faza Early Access ma zakończyć się w 2023 r.

V Rising

V Rising to wieloosobowa gra survivalowa, w której gracze wcielają się w żądne krwi i władzy wampiry. Otwarty, utrzymany w gotyckich klimatach świat, oferuje wiele możliwości, od polowania na ludzi zaczynając, na plądrowaniu wiosek i walce z wrogami kończąc. System walki jest dynamiczny, a pojedynki często są znakomitym testerem refleksu. W trakcie rozgrywki będziecie także powiększać swoją armię, aby najeżdżać zamki innych graczy i bronić własnych. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do samodzielnej zabawy. Jeśli wierzycie, że jedność to siła, możecie również współpracować, aby osiągnąć swój cel szybciej.

V Rising zadebiutowało we Wczesnym Dostępie 17 maja 2022 r. Premiera pełnej wersji odbędzie się w przyszłym roku..


Łowcy, sięgacie czasem po gry Steam Early Access, czy też Wczesny Dostęp nie jest dla Was i preferujecie zakup upatrzonego tytułu, dopiero gdy zostanie wydany w pełnej wersji?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.