
Polecane dyski SSD do PS5. Jak rozbudować pamięć PlayStation 5 o dodatkowe terabajty
Wydawane obecnie gry potrafią zajmować naprawdę sporo miejsca. Z tego tez powodu wiele osób wyszukuje w sieci polecane dyski SSD do PS5, gdyż oryginalnie udostępniona w konsoli pamięć potrafi skończyć się w mgnieniu oka. Wystarczy raptem zainstalować parę tytułów, by niebezpiecznie zbliżyć się do granicy. A o to przecież nietrudno. Jedna czy dwie gry multiplayer, jakiś coop do zabawy ze znajomymi, gra ekskluzywna Sony i… wolne miejsce przeminęło z wiatrem.
Chcieliśmy przygotować dla Was rozbudowane kompendium wiedzy, dlatego też z wpisu dowiecie się, jak, krok po kroku, powinna być przeprowadzona rozbudowa dysku PS5, by niczego przy tym nie zepsuć, zdradzimy Wam też, na co warto zwrócić uwagę, kupując dysk przeznaczony do konsoli. Przyszykowaliśmy dla Was także kilka gotowych propozycji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaki dysk do PlayStation 5 wybrać spośród dostępnych na rynku urządzeń, zerknijcie do dalszej części artykułu.
Jaka jest pojemność dysku PlayStation 5?
Sony… oj Sony, dlaczego pamięć wewnętrzna PlayStation 5 to tylko 825 GB, a tak naprawdę niecałe 670 GB, bo tyle przestrzeni dysku PS5 przeznaczone jest na gry? Skąd tak spora rozbieżność między specyfikacją techniczną konsol Sony a realną „pojemnością” oraz czemu dyski SSD do PS5 cieszą się tak dużą popularnością? Zacznijmy od początku…
Z pewnością wiele osób zastanawia się, gdzie wyparowało brakujące 160 GB? Po pierwsze – system operacyjny, które swoje waży i bez którego nie bylibyśmy w stanie odpalić żadnej aplikacji, ani gry. Po drugie – wspomniane aplikacje, domyślnie preinstalowane na konsoli, także nie pozostają bez wpływu na status pamięci urządzenia. No i trzecia kwestia, czyli gigabajty wydzielone specjalnie z myślą o kolejnych aktualizacjach. Sony, chcąc mieć pewność, że każda nowa wersja systemu zostanie zainstalowana przez użytkowników, zablokowało pewien procent pamięci na poczet przyszłych upgrade’ów.
Czy jest na co narzekać? Niby nie. W teorii 670 GB to całkiem sporo, ale…
- Call of Duty: Black Ops Cold War (wraz z Warzone) – 220 GB
- Marvel Avengers – 185 GB
- Gran Turismo 7 – 183 GB

Jak widać, wystarczą trzy tytuły, by zapełnić dysk niemalże pod kurek. Owszem, mało kto gra w kilkanaście gier jednocześnie, ale wystarczy, że jesteśmy fanami produkcji multiplayer, którzy lubią urozmaicić sobie czas tytułami ekskluzywnymi od Sony, bądź z konsoli korzysta więcej niż jedna osoba i… mamy problem. Dodatkowa pamięć do PS5 jest wtedy jedynym ratunkiem.
Jak rozbudować pamięć PS5?
Jak już zapewne zauważyliście, pamięć wewnętrzna PS5 to nic innego jak przestrzeń dyskowa wbudowanego w konsolę SSD NVMe PCIe Gen 4 i wynosi ona 825 GB. Analogicznie, pamięć zewnętrzna natomiast to przestrzeń dyskowa, którą możemy „dołożyć” do Sony PlayStation 5. Niestety rozbudowa dysku PS5 może zostać przeprowadzona tylko poprzez dołożenie dodatkowych komponentów. Oryginalnie zamontowany w konsoli SSD jest przylutowany, co uniemożliwia wymianę go na bardziej pojemny model.


Istnieją dwa sposoby na to, by podpiąć dysk zewnętrzny do PlayStation 5. Pierwszą z nich, na której skupimy się w tym wpisie, to rozbudowa pamięci PlayStation 5 przy pomocy Solid State Drive, opartych na szybkiej technologii NVMe. Drugim, znacznie mniej efektywnym jest podłączenie SSD przy pomocy kabla USB. Jest to mniej czasochłonne i prostsze rozwiązanie, które jednak ma pewną sporą wadę. Nie zainstalujemy na nim gier dedykowanych najnowszej generacji konsol, a wyłącznie tytuły kompatybilne z PlayStation 4. Niemniej jest to bardzo dobra opcja, na przechowywanie danych oraz starszych produkcji.

Aby dołożyć dyski SSD do PlayStation 5, musimy wykonać następujące kroki:
- Odłączamy konsolę od zasilania i, jeśli była niedawno używana, czekamy, aż ostygnie.
- Umieszczamy urządzenie na płaskiej powierzchni tak, by logo PS było skierowane w dół, a przycisk zasilania znalazł się po przeciwnej stronie, a nie tej, skierowanej do Ciebie.
- Zdejmowanie pokrywy należy zacząć od złapania prawą ręką za krawędź prawego dolnego rogu, lewą ręką należy natomiast ująć lewy góry róg panelu. Obudowę delikatnie podważamy i przesuwamy w lewą stronę.
- Lokalizujemy gniazdo rozszerzeń, które znajduje się w okolicach wentylatora. Jest ono zabezpieczone prostokątną zaślepką, przymocowaną do korpusu jedną śrubką.
- Po odkręceniu zaślepki naszym oczom ukaże się zielony panel z pięcioma otworkami. W jednym z nich znajduje się śruba, którą odkręcamy, po czym wyciągamy element dystansowy. Ten trzeba przełożyć do rowka odpowiadającego rozmiarowi dysku SSD, który będziemy montować.
- Następnie ujmujemy w dłoń dysk i, trzymając go pod lekkim kątem, delikatnie wpychamy go w złącze. Po włożeniu dociskamy do zielonego panelu wystającą końcówkę.
- Przykręcamy dysk przy pomocy wykręconej niedawno śruby.
- Zakładamy osłonę gniazda rozszerzeń, zabezpieczamy ją, po czym instalujemy pokrywę, powtarzając kroki z punktu 3., tyle że w odwrotnej kolejności, wsuwając ją na miejsce aż do momentu usłyszenia cichego kliknięcia, które oznaczać będzie znalezienie się panelu na swoim miejscu.
- Po pierwszym uruchomieniu odpali się przewodnik formatowania, który przeprowadzi nas bezboleśnie przez proces przygotowania dysku do współpracy z konsolą.
- Brawo! Dodatkowa pamięć do PS5 jest już w pełni gotowa do użycia 🙂
Ważne!
Jeśli dysk będzie używany w konsoli po raz pierwszy, po instalacji konieczne będzie jego sformatowanie. Jeśli nie wkładamy tam całkowicie nowego SSD, należy pamiętać, by przenieść wszystkie ważne dane na inne nośniki, inaczej przepadną bezpowrotnie.
Osoby preferujące instrukcje w formie video, mogą rzucić okiem na poniższy filmik z oficjalnego kanału PlayStation na Youtube:
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dysku SSD do PS5?
Zanim zdecydujemy się na zakup SSD do konsoli, musimy zastanowić się wpierw, jaki dysk do PS5 sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach.
Przede wszystkim istotny jest jego typ. Aby połączenie było możliwe, musimy zakupić SSD M.2 NVMe ze złączem PCI-Express Gen4x4. System konsoli obsługuje dyski o pojemności od 250 GB do 4 TB, w rozmiarach fizycznych nieprzekraczających 110 mm (długość) x 25 mm (szerokość) x 11,25 mm (wysokość). Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na prędkość odczytu sekwencyjnego. Zaleca się, by było to minimum 5500 MB/s. Każdy dysk SSD do PS5, wymieniony poniżej, spełnia wszystkie te warunki.

Ostatnim, acz nie mniej ważnym elementem, w który powinna być wyposażona instalowana przez nas pamięć zewnętrzna PS5, jest system efektywnego rozpraszania ciepła. Dyski SSD oparte o PCIe 4.0 NVMe są bardzo energożerne, co przekłada się na szybkie ich nagrzewanie. W celu uniknięcia ewentualnego uszkodzenia sterownik urządzenia ogranicza jego wydajność, co bezpośrednio wpływa na naszą jakość rozgrywki. Proces ten zwany jest throttlingiem termicznym. Aby mu zapobiec, warto zakupić dysk wyposażony w radiator (heatsink).
Polecane dyski do PS5. Jaki SSD wybrać?
Wiemy już, czym powinny wyróżniać się dyski SSD do PlayStation 5. Ze względu na sporą liczbę dostępnych na rynku firm i modeli, wybór i tak nie będzie należał do najprostszych, dlatego też podrzucamy Wam kilka propozycji, które z pewnością zadowoloną nawet bardziej wymagających graczy.
Poniżej znajdziecie polecane dyski SSD do PS5:
- Adata XPG Gammix S70 Blade
- Corsair MP600 Pro LPX
- Gigabyte Aorus 7000s
- Kingston Fury Renegade
- Kingston KC3000
- Patriot Viper VP4300
- PNY XLR8 CS3140
- Samsung 980 Pro
- Seagate FireCuda 530
- Western Digital SN850
Adata XPG Gammix S70 Blade
Wydajny i wyposażony w radiator dysk Adata XPG Gammix S70 Blade nie należy może do najpopularniejszych, jednak zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza ze względu na niewygórowaną cenę. Według producenta możemy liczyć na szybkość odczytu nawet do 7400 MB/s. Recenzje niniejszego sprzętu są na ogół pozytywne, a większość osób narzeka przede wszystkim na… brak instrukcji dotyczącej instalacji dołączonego radiatora. Poradnik znajduje się jednak na stronie producenta.

- Sprawdź ceny Adata XPG Gammix S70 Blade na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Adata XPG Gammix S70 Blade w Media Expert
- Sprawdź ceny Adata XPG Gammix S70 Blade w Neonet
- Zobacz, ile kosztuje Adata XPG Gammix S70 Blade w Ceneo
Corsair MP600 Pro LPX
Corsair także zadbał o dedykowane dyski SSD do PlayStation 5. Jednym z ciekawszych przykładów jest MP600 Pro LPX z prędkością odczytu na poziomie 7100 MB/s. Kompaktowy aluminiowy radiator dba o to, by dysk mógł pracować na pełnych obrotach nawet pod dużym obciążeniem.

- Sprawdź ceny Corsair MP600 Pro LPX na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Corsair MP600 Pro LPX w Media Expert
- Sprawdź ceny Corsair MP600 Pro LPX w RTV Euro AGD
- Zobacz, ile kosztuje Corsair MP600 Pro LPX w Ceneo
Gigabyte Aorus 7000s
Nie jest to co prawda najtańszy dysk w zestawieniu, niemniej Aorus 7000s zdecydowanie zasługuje na to, by o nim wspomnieć. Dostępne w dwóch wersjach 1 TB i 2 TB urządzenie plasuje się wysoko w rankingach wydajności, oferując transfery sekwencyjne odpowiednio do 7000 MB/s przy odczycie i do 6850 MB/s dla zapisu. Całość chłodzona jest przy pomocy niewielkiego aluminiowego radiatora z płytką.
Ważne! Aorus 7000s dostępny jest także w wersji Premium (można spotkać się też z oznaczeniem Prem.). W tej edycji nie nada się on jako dysk zewnętrzny do PlayStation 5, gdyż rozmiary radiatora uniemożliwią poprawny montaż.

- Sprawdź ceny Gigabyte Aorus 7000s na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Gigabyte Aorus 7000s w Media Expert
- Sprawdź ceny Gigabyte Aorus 7000s w RTV Euro AGD
- Zobacz, ile kosztuje Gigabyte Aorus 7000s w Ceneo
Kingston Fury Renegade
Kingston to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów pamięci. Wśród wielu ciekawych projektów przygotowanych przez inżynierów jest Kingston Fury Renegade – dysk przystępny cenowo, a zarazem wyróżniający się imponującą szybkością odczytu/zapisu do 7300/7000MB/s). Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach – z radiatorem lub naklejką grafenową rozpraszającą ciepło.


- Sprawdź ceny Kingston Fury Renegade na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Kingston Fury Renegade w Media Expert
- Sprawdź ceny Kingston Fury Renegade w Neonet
- Zobacz, ile kosztuje Kingston Fury Renegade w Ceneo
Kingston KC3000
Kingson KC3000 oferuje 7000 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i od 3900 MB/s (dla wersji 512 GB) aż do 7000 MB/s (2 i 4 TB) w zapisie. Za odprowadzanie ciepła odpowiada niskoprofilowy radiator z aluminium o grafenowej powłoce, który jest wystarczająco wydajny, by poradzić sobie z wymaganiami stawianymi przez gry PS5. Twórcy obiecują bardzo wysoką długowieczność urządzenia. Dysk ma zapewniać bezawaryjną pracę przez 1 800 000 godzin.

- Sprawdź ceny Kingston KC3000 na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Kingston KC3000 w Media Expert
- Sprawdź ceny Kingston KC3000 w RTV Euro AGD
- Sprawdź ceny Kingston KC3000 w Neonet
- Zobacz, ile kosztuje Kingston KC3000 w Ceneo
Patriot Viper VP4300
Niniejszy dysk często wybierany jest przez graczy, którym potrzebna jest dodatkowa pamięć do PS5. Patriot Viper VP4300 oferuje świetne osiągi (do 7400 MB/s odczytu), a także dwa sposoby na odprowadzanie nadmiaru ciepła. Dysk dostarczany jest z płytką grafenową i aluminiowym radiatorem, który bez problemów mieści się wewnątrz obudowy konsoli Sony.

- Sprawdź ceny Patriot Viper VP4300 na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Patriot Viper VP4300 w Media Expert
- Sprawdź ceny Patriot Viper VP4300 w Ceneo
PNY XLR 8 CS3140
Wyposażony w zintegrowany radiator dysk SSD PNY XLR 8 CS3140 zaprojektowany został specjalnie z myślą o tym, by można go było wykorzystać jako dodatkowa pamięć do PS5. Dzięki wydajnemu chłodzeniu inżynierowie mogli zaoferować prędkość odczytu aż do 7500 MB/s, nawet przy dużym obciążeniu.
Uwaga! PNY XLR 8 dostępne jest w dwóch wersjach, różniących się rozmiarem radiatora. Jeśli przeznaczeniem dysku jest instalacja go w konsoli Sony, należy wybrać model z niskoprofilowym heatsinkiem, takim jak na zdjęciu poniżej.

- Sprawdź ceny PNY XLR 8 CS3140 na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje PNY XLR 8 CS3140 w Media Expert
- Sprawdź ceny PNY XLR 8 CS3140 w Media Markt
- Zobacz, ile kosztuje PNY XLR 8 CS3140 w Ceneo
Samsung 980 Pro
Znany i ceniony przez wielu Samsung 980 Pro jest szybki i wydajny. Urządzenie oferuje odczyt na poziomie 7000 MB/s i zapis 5000 MB/s. W przeciwieństwie do większości opisywanych w tym wpisie dysków niektóre wersje Samsung 980 Pro nie zostały wyposażone w heatsink. Zamiast tego zastosowano powłokę z niklu, która dość dobrze radzi sobie z rozprowadzaniem nadmiaru ciepła, dzięki czemu rozbudowa pamięci PS5 za jego pomocą jest bezpieczna. Radzimy jednak zdecydować się na wersję z radiatorem. Ta, choć droższa, z pewnością wpłynie pozytywnie na wydajność zestawu.


- Sprawdź ceny Samsung 980 Pro Heatsink na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Samsung 980 Pro w Media Expert
- Sprawdź ceny Samsung 980 Pro Heatsink w RTV Euro AGD
- Zobacz, ile kosztuje Samsung 980 Pro w Media Markt
- Sprawdź ceny Samsung 980 Pro Heatsink w Neonet
- Zobacz, ile kosztuje Samsung 980 Pro w Ceneo
Seagate FireCuda 530
W praktyce Seagate FireCuda 530 to pierwszy dysk, który został oficjalnie potwierdzony jako zgodny z wymogami stawianymi przez najnowszą generacje konsol Sony. Mimo że od czasu premiery urządzenia na rynku pojawiło się sporo konkurencyjnych produktów, wciąż jest to jeden z najlepszych wyborów. Seagate Firecuda oferuje szybkość odczytu/zapisu na poziomie 7300 / 6000 MB/s, a do tego wyposażony jest w wydajny niskoprofilowy radiator, który potrafi utrzymać temperaturę w ryzach.

- Sprawdź ceny Seagate FireCuda 530 na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Seagate FireCuda 530 w Media Expert
- Sprawdź ceny Seagate FireCuda 530 w RTV Euro AGD
- Zobacz, ile kosztuje Seagate FireCuda 530 w Ceneo
Western Digital SN850 – licenjonowany dysk PS5
Sony w kooperacji z Western Digital przygotowało dla graczy oficjalne, licencjonowane dyski SSD do PlayStation 5. Urządzenia spełniają wszystkie stawiane przez japońskiego producenta wymogi i posiadają wbudowany radiator. Prędkość odczytu sekwencyjnego jest grubo ponad normę i wynosi 7000MB/s, a prędkość zapisu sekwencyjnego to 5300MB/s. Aktualnie na rynku znajdziemy trzy warianty – o pojemności 512 GB, 1 TB i 2TB. Ich największym minusem jest dość wygórowana cena.

- Sprawdź ceny Western Digital SN850 na Allegro
- Zobacz, ile kosztuje Western Digital SN850 w Media Expert
- Sprawdź ceny Western Digital SN850 w RTV Euro AGD
- Zobacz, ile kosztuje Western Digital SN850 w Media Markt
- Sprawdź ceny Western Digital SN850 w Neonet
- Zobacz, ile kosztuje Western Digital SN850 w Ceneo
Łowcy, a jak to u Was wygląda? Czujecie potrzebę, by dorzucić dysk zewnętrzny do PlayStation 5, czy też w pełni wystarcza Wam wbudowana pamięć wewnętrzna PS5?