Platformówki 3D - top 10 najciekawszych platformówek na PC, które wystawią Waszą zręczność na próbę

Platformówki 3D kojarzone są przede wszystkim z konsolami. Fakt. Jest ich tam zdecydowanie najwięcej, ale na szczęście platformówki na PC również nie należą do rzadkości. Największy boom na ten gatunek miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Wtedy to swoją premierę miały takie tytuły jak, chociażby, Crash Bandicoot, Rayman, Banjo-Kazooie czy Spyro: The Dragon. Nowe platformówki wyrastały wtedy jak grzyby po deszczu. Taki stan rzeczy trwał przez kilka lat, później wszystko nieco przycichło. Moda na gry platformowe w trójwymiarze wróciła dopiero w ostatnich latach. Oprócz kilku ciekawych, świeżych produkcji dostaliśmy też mnóstwo remasterów i remaków klasyków, a na horyzoncie widać kolejne atrakcyjne zapowiedzi. Szykują nam się naprawdę dobre lata 😉

Łowcy, najlepsze platformówki już na Was czekają. W rozwinięciu wpisu znajdziecie godne polecenia platformówki 3D na PC, nadające się zarówno dla starszego, jak i młodszego gracza.

A Hat in Time

A Hat in Time, duńskiego studia Gears for Breakfast, jest w pewnym sensie hołdem dla klasycznych gier platformowych sprzed lat. Inspiracja takimi tytułami, jak chociażby Banjo-Kazooie widoczna jest gołym okiem, nie jest to jednak w żadnym wypadku minus. Główną bohaterką tej, pełnej humoru, kolorowej platformówki 3D jest mała dziewczynka z parasolem. Pospolity, z pozoru, przedmiot nie służy jej jednak do ochrony przed deszczem. „Hat Kid” wykorzystuje go na wiele innych sposobów, np. jako broń, czy też spadochron. Oprócz typowo zręcznościowych momentów, w grze znajdują się także liczne zagadki logiczne, do których rozwiązania niezbędne jest niekiedy skorzystanie z umiejętności manipulowania czasem, którą dysponuje bohaterka.

A Hat in Time zagrać można na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Asterix & Obelix XXL 2

Cała Galia została podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów...” Asterix i Obelix nigdy by na to nie pozwolili. Odnowiona wersja trójwymiarowej platformówki z 2005 roku umożliwi graczom wcielenie się w bohaterów znanych z komiksów Goscinnego i Uderzo. Fabuła gry kręci się wokół zaginionych druidów. Tropy wskazują, że rozwiązanie zagadki ukryte jest gdzieś na terenie parku rozrywki Las Vegum. Produkcja pełna jest absurdalnego humoru, zręcznościowych elementów i bicia Rzymian po kaskach. Dla fanów dwójki walecznych Galów – pozycja obowiązkowa 😉

Remaster Asterix & Obelix XXL 2 pojawił się na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time

Crash to prawdziwa legenda w świecie gier komputerowych. Stare platformówki z sympatycznym jamrajem potrafiły doprowadzić do rozstroju nerwowego niejednego gracza. Niestety później seria pokryła się kurzem, aż do roku 2017, kiedy to wydany został, stworzony przez Vicarious Visions, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. W skład pakietu wchodziły odnowione 3 pierwsze odsłony przygód Crasha. Remake przypadł do gustu graczom, nie trzeba było więc długo czekać na kontynuację platformówki 3D, nazwaną Crash Bandicoot 4: It’s About Time. Najnowsza część cyklu nie jest niestety (na szczęście?) tak wymagająca jak kultowy pierwowzór, ale i tak z pewnością przysporzy problemów wielu osobom.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time wydano na PC, PlayStation oraz Xbox. Wersja na Nintendo Switch ma pojawić się w późniejszym okresie.

It Takes Two

It Takes Two, najnowsza gra studia Hazelight, twórców A Way Out może na nowo zrewidować podejście developerów do gatunku, jakim są platformówki 3D. Nie chodzi tu nawet o samą konieczność współpracy pomiędzy dwójką graczy, a atrakcyjność i dynamikę rozgrywki. Gra stawia przed bohaterami zróżnicowane wyzwania, gameplay nie nuży, a odwiedzane lokacje są pełne detali. Na koniec kolejna dobra wiadomość. Wystarczy, że grę zakupi tylko jedna osoba. Druga będzie mogła dołączyć do zabawy, dzięki darmowej wersji Friend’s Pass, bez konieczności posiadania swojej kopii.

It Takes Two dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox.

Kangurek Kao: Runda 2

Pora na coś z rodzimego podwórka. Pierwotnie gry o Kangurku Kao wydawane były na początku XXI wieku. Ostatni tytuł z cyklu pojawił się w 2005 roku, po czym o marce zapomniano. Wydany w 2019 r. remake drugiej odsłony tej klasycznej platformówki był więc niemałym szokiem. Głównym bohaterem opisywanego tytułu jest sympatyczny kangurek, próbujący uratować przyjaciół porwanych przez groźnego pirata. Jeszcze w tym roku zadebiutować ma nowa odsłona Kao the Kangaroo. Tate Multimedia regularnie podrzuca nowe screeny i dzieli się informacjami o postępach. Data premiery wciąż pozostaje jednak nieznana.

Remake Kangurek Kao: Runda 2 dostępny jest wyłacznie na PC.

Psychonauts

Początkowo Psychonauts nie podbiło serc graczy, co przełożyło się na dość niską sprzedaż. Zdaniem ekspertów, gra zbytnio wyprzedzała swoje czasy. Tytuł został doceniony dopiero kilka lat po premierze, a obecnie trafia do większości rankingów wymieniających najlepsze gry platformowe. Surrealistyczna produkcja opowiada o przygodach obdarzonego paranormalnymi zdolnościami chłopca. By uratować swoich przyjaciół, Raz musi wchodzić do umysłów różnych postaci i pokonać trapiące ich lęki i koszmary. Aby tego dokonać, musi on jednak rozwiązać wiele dziwnych zagadek i zmierzyć się z licznymi wrogimi stworzeniami, które sieją zamęt w głowach innych ludzi. Jeszcze w tym roku pojawi się kontynuacja tej platformówki 3D – Psychonauts 2.

Psychonauts zagrać można na PC, PlayStation oraz Xbox

Rayman 3: Hoodlum Havoc

Mówią, że czas leczy rany, ale to chyba nie zawsze tak działa ;( Niedawno upłynęło 18 lat od premiery platformówki 3D – Rayman 3: Hoodlum Havoc. Padające w jednej z ostatnich scen słowa „Do zobaczenia w Raymanie 4” zwiastowały szybką premierę kolejnej części. Tak się jednak nie stało, a o nowej, pełnowymiarowej odsłonie Raymana wciąż nie ma żadnych informacji. Mimo upływu lat trzecia część przygód sympatycznego bohatera, stawiającego czoła hordom Hoodlumów, wciąż sprawia mnóstwo radości. Mimo że grafika mocno się już zestarzała, tak gameplay i mechaniki wciąż mogłyby być przykładem dla twórców.

Rayman 3: Hoodlum Havoc wydano na PC, PlayStation 2/3 oraz Xbox.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated to remake platformówki 3D, o tej samej nazwie, z 2003 roku. Pełna absurdalnego humoru produkcja opowiada o przygodach tytułowego SpongeBoba, Patricka i Sandy, którzy muszą stawić czoła, stworzonym przez Planktona, robotom. Odświeżona wersja została wykonana z największą pieczołowitością, by spełnić obecne standardy, choć w przypadku niektórych zagadek widać pewne archaizmy. Te nie są natomiast zbyt mocno odczuwalne w przypadku elementów platformowych, które wciąż zapewniają mnóstwo radości. Ze względu na niewygórowany poziom trudności, gra nadaje się zarówno dla starszych, jak i młodszych odbiorców.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated zagrać można na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Spyro: Reignited Trilogy

Stare platformówki miały swój niezaprzeczalny urok. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach pojawiło się tyle remasterów i remaków. Spyro: Reignited Trilogy to pakiet składający się z trzech odnowionych odsłon gier opowiadających o przygodach małego smoczka Spyro. Wydawane w latach 1998-2000 pierwowzory położyły podwaliny pod obecny kształt gatunku, dlatego też warto zapoznać się z wiernie odtworzonymi, mimo że stworzonymi od podstaw, grami. Mimo ze gameplay nie jest zbytnio rozbudowany, to skakanie po platformach, rozwiązywanie prostych zagadek i walki z przeciwnikami w ogóle się nie nudzą.

Spyro: Reignited Trilogy wydano na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Yooka-Laylee

Wszyscy, którzy z rozrzewnieniem wspominają, że kiedyś to było, a i stare platformówki były jakieś lepsze, niż te obecnie, powinni spróbować Yooka-Laylee. Za stworzenie gry odpowiedzialni byli deweloperzy, którzy kiedyś pracowali przy takich tytułach jak Donkey Kong Country i Banjo-Kazooie. Już sama nazwa opisywanego tytuły wskazuje na źródło inspiracji 😉 Yooka-Laylee to klasyczna trójwymiarowa platformówka na PC oraz konsole, opowiadająca o przygodach dwójki bohaterów. Na graczy czeka dużo skakania i prostych walk z przeciwnikami, rozrzucone po mapach znajdźki oraz mnóstwo dobrej zabawy.

Yooka-Laylee zagrać można na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.


Łowcy, jakie platformówki 3D najbardziej przypadły Wam do gustu? Wciąż czekacie na czwartą część Raymana, czy już pogodziliście się ze stratą i ogrywacie inne platformówki na PC? Preferujecie stare platformówki, czy raczej wolicie rozwiązania stosowane w niedawno wydanych tytułach?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.