Najlepsze gry platformowe 2D na PC

Platformówki 2D - top 15 najciekawszych gier platformowych 2D na PC

Platformówki 2D zazwyczaj nie wyglądają tak efektownie (choć znaleźć tu można kilka wyjątków… Ori <3 ), jak ich trójwymiarowi koledzy po fachu, to nierzadko potrafią dać w kość poziomem trudności równie mocno, jeśli nawet nie bardziej. Gry platformowe 3D na PC opisywaliśmy w zeszłym tygodniu, teraz pora skupić się na produkcjach, które kontynuują tradycję pionierów gatunku, przedstawiając akcję w dwóch wymiarach. W tym przypadku wartych uwagi tytułów jest dużo więcej, dlatego też zdecydowaliśmy się nieco powiększyć listę i zaprezentować Wam aż 15 gier.

Łowcy, jeśli chcecie rozgrzać swoje paluszki do czerwoności, tym razem ogrywając najlepsze platformówki 2D, to zestawienie jest dla Was 😉

Axiom Verge

Stworzona przez jedną osobę gra Axiom Verge to przykład platformówki 2D, w której widać też sporą inspirację gatunkiem metroidvania. Ze względu na gameplay i styl graficzny, tytuł z pewnością przypadnie do gustu fanom kultowego Metroida i Castlevanii. Specyficzna atmosfera mrocznego retro utrzymana została także w 16-bitowej ścieżce dźwiękowej.

W Axiom Verge można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Braid

Mimo iż Braid ma już kilkanaście lat na karku, wiele osób wciąż uważa, że nie ma lepszej platformówki 2D na PC. Gra wyróżnia się głównie oryginalną mechaniką manipulowania czasem. Każdy z odwiedzanych przez głównego bohatera światów posiada swoje własne zasady. W niektórych miejscówkach można cofać nieudane czynności, w innych zaś wszystko dookoła zatrzymuje się w momencie, gdy protagonista staje. Różnego rodzaju smaczków jest tu wiele.

Braid dostępne jest na PC, Xbox 360 oraz PlayStation 3.

Cave Story+

Cave Story+ to odświeżona i rozbudowana wersja platformówki 2D z 2004 roku. Oprócz usprawnień graficznych gracze otrzymali także nowe tryby gry i możliwość wyboru poziomu trudności. Zabawa polega na przemierzaniu rozległych poziomów, skakaniu po platformach (no jakżeby inaczej), omijaniu groźnych pułapek oraz walce z przeciwnikami. Na drodze bohatera staną zarówno szeregowi wojownicy, jak i potężni bossowie.

W Cave Story+ można zagrać na PC i Nintendo Switch.

Celeste

Niech pozory nikogo nie zmylą. Choć gra opowiadająca o przygodach małej rudowłosej dziewczynki może sprawiać wrażenie prostej i sympatycznej, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Celeste stawia przed graczem sporo wyzwań, a poziom trudności może zaskoczyć nawet osoby, które zjadły zęby na produkcjach z tego gatunku. Nagrodą za przejście, oprócz satysfakcji, jest poznanie głębokiego i dającego do myślenia wątku fabularnego, poruszającego tematy chorób psychicznych.

Celeste dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Cuphead

Podobnie jak opisywane powyżej Celeste, Cuphead przeznaczony jest dla osób o skłonnościach masochistycznych 😉 Wysoki poziom trudności (co najciekawsze, grając w co-opie jest jeszcze gorzej) może zrazić co poniektórych, ale warto zacisnąć zęby i spróbować przejść ten tytuł. Sporo humoru, nietypowa, utrzymana w stylu starych filmów rysunkowych, oprawa graficzna. Dla fanów klasycznych animacji Disneya i Warner Brothers pozycja obowiązkowa.

W Cuphead można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Hollow Knight

Hollow Knight to idealne rozwiązanie dla osób szukających platformówki 2D z elementami metroidvanii. Gra wyróżnia się bardzo przyjemnym gameplayem i ręcznie rysowaną, przypominającą filmy animowane, oprawą graficzną. Rozgrywka opiera się przede wszystkim na eksploracji podziemnego świata. Przemierzane przez bohatera labirynty pełne są różnego rodzaju pułapek i niebezpieczeństw. By ukończyć ten tytuł, trzeba wykazać się niemałą zręcznością i cierpliwością.

Hollow Knight dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

N++

Niepozorna produkcja N++ zawiera w sobie spore pokłady grywalności. Gracz wciela się w ninję przemierzającego pełne niebezpieczeństw plansze, starając się dojść do wyjścia, zbierając przy okazji jak największą ilość monet. Każdy zebrany pieniążek dodaje kilka sekund do licznika odmierzającego upływający czas. Ten jest wspólny dla danej serii wyzwań wchodzących w skład jednego pakietu dlatego też… trzeba być szybkim 😉

W N++ można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Oddworld: Abe’s Odyssee – New 'n’ Tasty

Remake jednej z najpopularniejszych platformówek z XX wieku – Oddworld: Abe’s Odyssee – New 'n’ Tasty został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Twórcy zaoferowali nową jakość, w pełni zachowując przy tym klimat oryginału. Na graczy, oprócz biegania i skakania po platformach, czeka też sporo zagadek logicznych.

Oddworld: Abe’s Odyssee – New 'n’ Tasty dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Ori and the Will of the Wisps

Żadne zestawienie obejmujące najlepsze platformówki 2D nie byłoby traktowane na poważnie, gdyby pominięto w nim gry o duszku Orim. Dwa fantastyczne tytuły – Ori and the Blind Forest oraz Ori and the Will of the Wisps koniecznie powinny znaleźć się na liście produkcji do sprawdzenia dla każdego fana gatunku. Baśniowe opowieści, okraszone piękną grafiką i oprawą audio. Czego chcieć więcej? 😉

W gry z serii Ori można zagrać na PC, Xbox i Nintendo Switch.

Rayman Origins i Rayman Legends

Ubisoft co prawda zrezygnował (miejmy nadzieję, że tylko tymczasowo) z trójwymiarowych Raymanów, ale nie dał bohaterowi spocząć w spokoju. W międzyczasie pojawiły się m.in. dwie godne uwagi platformówki 2D na PC – Rayman Origins i Rayman Legends. Warto przy tym zaznaczyć, że nie są to gry łatwe. Zarówno jeden, jak i drugi tytuł oferuje możliwość lokalnej kooperacji dla maksymalnie czterech graczy.

Platformówki 2D z serii Rayman dostępne są na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Shovel Knight

Shovel Knight to epicka opowieść o rycerzu, który bierze w rękę swoją ukochaną łopatę i rusza w świat. Gra jest świetnym połączeniem klasycznej platformówki 2D z grą akcji oraz RPG. W trakcie swojej podróży bohater przemierza różnorodne lokacje, walcząc przy tym z przeciwnikami i rozwiązując proste łamigłówki. Wydanie Treasure Trove zawiera w sobie wszystkie dotychczas wydane części oraz dodatki.

W Shovel Knight można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Spelunky 2

Czy połączenie gry roguelike i platformówki 2D może się udać? Jak najbardziej. Najlepszym tego przykładem jest Spelunky 2, pozwalające ponownie wcielić się w postać przemierzającego podziemne jaskinie grotołaza. Generowane losowo lokacje, a także niezwykle miodna i rozbudowana rozgrywka jest gwarancją tego, że gra szybko się nie znudzi. A nawet jeśli… zawsze można wrócić się do pierwszej odsłony serii.

Spelunky 2 dostępne jest na PC, PlayStation oraz Nintendo Switch.

Super Meat Boy

Zabawna platformówka, w której w rolę głównego bohatera wciela się… kawałek mięsa 😉 By uratować swoją wybrankę serca, porwaną przez złego doktora, Meat Boy będzie musiał przemierzyć szereg mocno nietypowych lokacji, wśród których znaleźć można m.in. szpital, fabrykę soli, a nawet samo piekło. Na gracza czeka ponad 100 unikalnych poziomów. Ukończenie wszystkich będzie niemałym wyzwaniem.

W Super Meat Boy można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Trine 4: The Nightmare Prince

Chłodny odbiór trzeciej części Trine sprawił, że twórcy powrócili do sprawdzonych rozwiązań. Trine 4: The Nightmare Prince jest więc platformówką 2.5D z dużą ilością zagadek logicznych. Produkcja przenosi gracza do magicznej krainy, która padła ofiarą ataku potworów. Wszystkiemu winny jest tytułowy książę, który, jak na złość, znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Trine 4: The Nightmare Prince dostępne jest na PC, PlayStation oraz Nintendo Switch.

VVVVVV

Pod tym dość enigmatycznym tytułem kryje się utrzymana w stytu retro platformówka 2D na PC. Choć, na pierwszy rzut oka, VVVVVV przypomina klasycznego przedstawiciela gatunku, szybko okazuje się, że pozory mylą. Twórca wprowadził ciekawą mechanikę pozwalającą na manipulację grawitacją. Główny bohater nie potrafi skakać, ale wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by kierowana przez gracza wzbiła się w powietrze i zatrzymała na suficie, gdzie będzie mogła kontynuować podróż.

W VVVVVV można zagrać na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.


Łowcy, jakie są według Was najlepsze platformówki 2D na PC? Które tytuły skradły Wam serce? Jakie platformówki 2D powinny uzupełnić powyższe zestawienie?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.