Pierwszy rok z Xbox Series - sukcesy i porażki nowej generacji konsol Microsoftu

Marka Xbox prezentuje się obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Premiera Xbox Series okazała się niezwykle udana, a konsole cieszą się sporą popularnością. Po zupełnie nietrafionej kampanii marketingowej Xboksa One, której efektem była klapa sprzedażowa, posadę szefa marki przejął Phil Spencer. To właśnie on uważany jest za ojca sukcesu nowej generacji. Nie da się jednak ukryć, że głównym celem Microsoftu nie jest sprzedaż konsol i gier, a skupienie społeczności graczy wokół usługi, jaką jest Game Pass. Z tego też powodu gry ekskluzywne Xbox Series wychodzą jednocześnie także i na pecetach. Czy to źle? To już trzeba ocenić samemu.

Podobnie jak w ostatnim roku, przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych wydarzeń w branży. Łowcy, pora sprawdzić, jak radziły sobie konsole Xbox Series w Polsce w 2021 r.

Dostępność Xbox Series – a miało być tak pięknie

Startowa cena Xbox Series X ustalona została na poziomie 2249 zł. Mniejszą, pozbawiona napędu, Xbox Series S wyceniono natomiast na 1349 zł. Mimo wielu rożnic, nie tylko w wyglądzie, ale przede wszystkim w zainstalowanych podzespołach, oba urządzenia mają bezproblemowo radzić sobie z wszystkimi grami, które zostaną wydane w kolejnych latach.

O ile ze znalezieniem XSS na sklepowych półkach nie ma większego problemu, i to nierzadko w cenie niższej od premierowej, tak w przypadku XSX nie jest już tak słodko. Historia potoczyła się niemalże dokładnie tak samo, jak u Sony. Najpierw pojawili się scalperzy, próbujący opchnąć urządzenia kilkaset złotych drożej, a później wypchane grani i akcesoriami sklepowe zestawy. Co jakiś czas dało się jeszcze zakupić urządzenie w premierowej cenie w MS Store, ale i tam nie pojawia się już od dłuższego czasu. Aktualnie zakup „gołej” konsoli za MSRP jest praktycznie niemożliwy.

Xbox Series X/S - zdjęcie

Sytuacja Xbox One w 2021 r.

Pomijając lepszą grafikę, szybsze czasy wczytywania oraz usprawnienia w postaci Auto HDR i FPS Boost, posiadacze starszych konsol Microsoftu nie mieli powodów do narzekania. Nie licząc Microsoft Flight Simulator, żaden z dużych tytułów nie ominął konsoli reprezentującej minioną już generację. W przyszłym roku będzie nieco gorzej, bo zarówno Starfield, jak i S.T.A.L.K.E.R 2 trafią wyłącznie na Xbox Series X|S. Nie jest to jednak jeszcze powód do tego, by porzucać old gena.

Xbox One nie umrze jeszcze przez długi czas. Wszystko za sprawą Xbox Cloud Gaming. Możliwość gry w chmurze od niedawna dostępna jest także na konsolach. Na razie jest to w sumie przede wszystkim ciekawostka, ale za rok, może dwa, kiedy to coraz większa liczba gier trafiać będzie już tylko na nową generację, opcja ta może okazać się prawdziwym gamechangerem. Dlaczego? Bo nie trzeba będzie wymieniać wysłużonej konsoli, by dalej cieszyć się nowymi grami. Wystarczy tylko dobre połączenie internetowe.


Xbox Game Pass w 2021 r. – najlepszy abonament dla graczy?

W momencie pisania tego akapitu Xbox Game Pass liczy sobie łącznie 432 gry. Jego komputerowy odpowiednik, zwany od niedawna PC Game Pass, jest nieco mniejszy i oferuje 399 pozycji. Wszystko to w stałej miesięcznej opłacie wynoszącej 40 zł. Ale…, jak zapewne dobrze wiecie istnieje także Game Pass Ultimate. Składa się on z dwóch wymienionych wyżej usług, a do tego obejmuje też abonament Xbox Live Gold, EA Play na konsolach i wspominaną już opcję streamingowania gier. Wszystko to za 55 zł miesięcznie, choć dzięki licznym promocjom i ofertom cenę tę można znacząco zbić.

Na początku roku usługa cieszyła się 18 milionami aktywnych użytkowników. Końcem kwietnia było już 23 mln subskrybentów. Jak obecnie wygląda sytuacja? Nie wiadomo. Pewną wskazówką może być wypowiedź CEO Take-Two Interactive Straussa Zelnicka, wspominającego końcem października o „około 30 mln abonentów”.

Xbox Game Studios

Game Pass nie byłby tak mocnym punktem programu, gdyby nie Xbox Game Studios. 23 ekipy, w skład których wchodzi m.in. 8 zespołów Bethesda Softworks, nieustannie pracują nad nowymi grami na konsole Xbox i pecety. Wszystkie one trafią w dniu swojej premiery do abonamentu. Pierwsze efekty prac można było zobaczyć już końcówką tego roku, przy okazji debiutu Forza Horizon 5 oraz Halo Infinite. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ciekawego trafi do usługi w 2022 roku, zerknijcie na ten artykuł.

Warto przy okazji wspomnieć o drobnej wizerunkowej wpadce z początku roku. W styczniu Microsoft zapowiedział zmiany w cenniku opłat za Xbox Live Gold. Po negatywnym przyjęciu wiadomości przez społeczność graczy, szybko wycofano się z podwyżek.

GDZIE NAJTANIEJ KUPIĆ XBOX GAME PASS ULTIMATE?

Jeśli szukacie najlepszych ofert na zakup taniego abonamentu Game Pass Ultimate, zerknijcie na stronę naszego najnowszego projektu TaniGamePass, gdzie znajdziecie poradniki dla nowych, obecnych i powracających abonentów.


Wsteczna kompatybilność Xbox Series X|S

Wsteczna kompatybilność, czyli możliwość uruchomienia gier z poprzednich generacji konsol to po części pewien standard w branży. Xbox wychodzi jednak przed szereg, oferując dwa konkretne usprawnienia. Dzięki nim odpalanie starszych gier zawartych w subskrypcji (i nie tylko) jest dużo przyjemniejsze.

Po pierwsze – FPS Boost, czyli autorska technologia Microsoftu, odpowiedzialna za zwiększenie liczby klatek na sekundę w wybranych starszych grach. Lista tytułów, które otrzymały wsparcie, liczy sobie już blisko 150 pozycji i wciąż jest rozszerzana o kolejne produkcje. Stale aktualizowany spis znajdziecie na stronie Majora Nelsona.

Po drugie – Auto HDR. Specjalna funkcjonalność zaprojektowana z myślą o konsolach Xbox Series. Jej działanie polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do automatycznej konwersji obrazu SDR do HDR. Efektem tego jest znaczna poprawa jakości tego wyświetlanego na ekranie obrazu. W szczególności chodzi tu o oświetlenie, które bezpośrednie wpływają na to, jak prezentują się kolory na wyświetlaczu. Obie funkcje można bez problemu wyłączyć z poziomu menu konsoli.


Najciekawsze gry Xbox Series w 2021 r.

Wszystkie opisane poniżej tytuły znajdziecie też w Xbox oraz PC Game Pass.

Forza Horizon 5

Festiwal Horizon zawitał do Meksyku. Wśród największych zmian oczywiście nowa, największa w historii serii, mapa oraz usprawnienia związane z prowadzeniem pojazdów. Do tego system wyzwań, oraz drobne modyfikacje w seriach zawodów. Brak większych nowości nie sprawia przy tym, że jest to odgrzewany kotlet. Mapa wypełniona jest różnorodnymi aktywnościami, nikomu nie braknie zajęcia na długie godziny. Do dyspozycji graczom oddano ponad 550 samochodów, a liczba ta stale rośnie.

Cena Forza Horizon 5:

Halo Infinite

Halo Infinite miało pojawić się w dniu, na który zaplanowana była też premiera Xbox Series X|S. Niestety stan techniczny produkcji pozostawiał wiele do życzenia, dlatego też po ogromnej fali krytyki (Craig, pamiętamy 🙂 ), zdecydowano się przełożyć debiut najnowszej odsłony sztandarowej serii Microsoftu na 2021 r. W listopadzie udostępniono darmowy tryb multiplayer, w grudniu kampanię fabularną. Czy warto było tyle czekać? Jak najbardziej. Różnica pomiędzy tym, co widać teraz na ekranach, a materiałami sprzed roku jest ogromna.

Promocje na Halo Infinite (kampania):

Microsoft Flight Simulator

Co prawda MFS to tytuł z zeszłego roku, ale dopiero w 2021 roku produkcja rozgościła się na konsolach. Jak na razie jest to jedyna stworzona przez studia Microsoftu gra ekskluzywna Xbox Series. Patrząc na to, jak wygląda, nie ma się temu co dziwić. Jeśli ktoś lubi spokojny, acz wymagający gameplay, lepszego zajęcia dla siebie nie znajdzie.

Cena Microsoft Flight Simulator:

The Ascent

Słychać już plotki na temat tego, że The Ascent pojawi się też na konsolach Sony, ale póki co jest to jeszcze Xboksowy ex. Debiutancki projekt studia Neon Giant to pełna akcji strzelanka z widokiem izometrycznym osadzona w dystopijnym, cyberpunkowym świecie. Sporym atutem gry jest atrakcyjna oprawa graficzna. Lokacje wykonano z ogromną dbałością o szczegóły, efekty specjalne robią spore wrażenie, a całość dopełnia odpowiednio dobrana ścieżka dźwiękowa.

Promocje na The Ascent:

The Gunk

Przygodowa gra akcji od twórców serii SteamWorld to krótka, prosta i przyjemna produkcja, oferująca kilka godzin dobrej zabawy. Głównym zadaniem bohaterki jest uratowanie planety skażonej toksycznym, żyjącym szlamem. Protagonistka wyposażona jest w mechaniczną rękawicę z funkcją odkurzacza, dzięki której wciąga panoszącą się po krainie zarazę.

Cena The Gunk:


Na koniec tego akapitu jeszcze dwie mocne gry, które wskoczyły na premierę do Xbox Game Pass, ale nie są konsolowymi tytułami ekskluzywnymi.

Psychonauts 2

Na Psychonauts 2 czekaliśmy 16 lat. Trójwymiarowa platformówka kontynuuje historię z wydanej w 2005 roku przez studio Double Fine produkcji. Oznacza to, że po raz kolejny mamy okazję wcielić się w telepatę Razputina, specjalizującego się w podróżach po ludzkich umysłach. Tym razem zadaniem bohatera jest powstrzymanie działającego w organizacji Psychonautów kreta, próbującego wskrzesić potężnego złoczyńcę. Całość utrzymana jest w charakterystycznym dla serii barwnym, nieco psychodelicznym, stylu graficznym.

Promocje na Psychonauts 2:

Back 4 Blood

Nieformalna trzecia część serii Left 4 Dead, stworzona została przez pracowników Turtle Rock Studios, składającego się w dużej mierze z osób pracujących nad oryginalnym L4D. Back 4 Blood także jest kooperacyjną strzelaniną dla czterech graczy. Głównym celem rozgrywki jest wyeliminowanie hord zarażonych panoszących się po lokacjach. Oprócz zwykłych zombiaków grający atakowani są też przez ogromnych bossów i jednostki dysponujące unikalnymi umiejętnościami.

Cena Back 4 Blood:


Xbox Series w 2022 r.

Wstępny kalendarz premier wygląda dość ubogo. Owszem, zapowiedzianych tytułów jest mnóstwo, ale wśród nich próżno szukać wielu dużych hitów. Końcem kwietnia czeka nas debiut S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl (co więcej, wszystko wskazuje na to, że jest to tylko czasowy ex), w listopadzie przyjdzie pora na długo wyczekiwany Starfield. Lista ogłoszonych wstępnie tytułów jest jednakże ogromna, a MS nie spieszy się zazwyczaj z konkretami, więc możemy być pewni, że nie są to wszystkie grubsze premiery gier Xbox w 2022 r. Może w nasze ręce wpadnie nowa odsłona Forza Motorsport? Może Hellblade?

Jeśli chodzi o dostępność Xbox Series X, zapewne nie ma co liczyć na nagłą poprawę sytuacji. Analitycy wieszczą, że podobnie jak w przypadku konsol Sony, musimy liczyć się z dalszymi problemami zarówno z łańcuchami dostaw, jak i niedostatkiem podzespołów. I choć smutno o tym pisać… trzeba nastawić się na kolejny rok z zestawami 🙂

Najjaśniejszym punktem ponownie wydaje się być Game Pass. Jeśli Amerykanie utrzymają dotychczasowe tempo uzupełniania swojej usługi o nowe produkcje i każdego miesiąca dostaniemy kilkanaście reprezentujących różne gatunki tytułów, w tym pewną część gier premierowo…, no ciężko będzie komuś przebić tę usługę.


Na zakończenie warto wspomnieć, że w tym roku marka obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Łowcy, czy polityka Microsoftu przekonała Was do zainteresowania się jedną z konsol nowej generacji? Uważacie, że cena Xbox Game Pass jest adekwatna do oferowanej zawartości?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.