Gry na podstawie ksiazek i komiksow

Nie tylko Wiedźmin! Gry na podstawie książek i komiksów

Gdyby nie literatura, nie byłoby z nami wielu świetnych tytułów. Skuteczna adaptacja nie jest jednak taka łatwa. Gry na podstawie książek są jednocześnie prostsze, jak i trudniejsze w produkcji. Z jednej strony świat i bohaterowie są już gotowi, z drugiej zaś, trzeba się mocno pilnować, by nie pójść o krok za daleko i nie zrazić już na starcie fanów dzieła pisanego. Gry na podstawie komiksów, mimo że tam gotowe są już nawet kreacje postaci, również są wyzwaniem dla twórców.

Łowcy, przed Wami artykuł, w którym znajdziecie godne uwagi gry na podstawie książek i komiksów. Niestety, jak to często bywa w produktach na licencji, część wartych wspomnienia tytułów nie jest już dostępna w sprzedaży, dlatego też skupiliśmy się wyłącznie na tytułach, które wciąż oferowane są w oficjalnej dystrybucji.

Aktualizacja artykułu

Rozbudowaliśmy wpis o nowe propozycje i zaktualizowaliśmy ceny gier.

80 Days

Powieści „W 80 dni dookoła świata” autorstwa Juliusza Verne raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Utwór ten, choć obecnie może się już wydawać nieco archaiczny, wszedł na stałe do kanonu literatury. Na bazie książki powstała strategiczno-przygodowa gra tekstowa – 80 Days. Produkcja, stworzona przez dwuosobowe studio Inkle, pozwala wcielić się w postać asystenta głównego bohatera utworu Phileasa Fogga. Do jego zadań należeć będzie planowanie i dbanie o szczegóły wyprawy, tak by zdążyć z powrotem do Londynu przed upływem czasu. W trakcie zabawy trzeba będzie podjąć wiele istotnych decyzji, z których każda będzie miała wpływ na dalszy przebieg rozgrywki. Fani pisarza mogą także rzucić okiem na inne gry na podstawie książek jego pióra. Warte odnotowania są choćby dwie części Return to Mysterious Island, kontynuujące wątki z dzieła „Tajemnicza Wyspa”.

W 80 Days zagrać można na PC i Nintendo Switch.

Najlepsze oferty na 80 Days według Lowcygier.pl:

Promocje na 80 Days na PC:

Promocje na grę na Nintendo Switch:

Alice: Madness Return

„Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla to ładna, choć mocno pokręcona, baśń dla dzieci. Tego samego nie można powiedzieć o Alice: Madness Returns, oraz jej poprzedniczce American McGee’s Alice (która niestety nie jest już dostępna w normalnej sprzedaży). No cóż, gry na podstawie książek nie zawsze muszą być ich idealnym odzwierciedleniem 😉 Przyjazne istoty znane ze stron utworu zostały tu przedstawione w karykaturalny sposób. Surrealizm wręcz wylewa się z ekranu, a mroczna wersja Krainy Czarów robi ogromne wrażenie. Nieco mniej oryginalności znaleźć można w samym gameplayu. Przygodom Alicji najbliżej do klasycznej gry akcji z elementami platformówki.

Alice: Madness Return wydano na PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360 (grę uruchomić można na Xbox One i Xbox Series w trybie wstecznej kompatybilności).

Najlepsze promocje na Alice: Madness Returns według Lowcygier.pl

Oferty na Alice: Madness Returns na PC:

Oferty na grę na Xbox 360, Xbox One / Xbox Series X|S:

Batman: Arkham Knight

Batman to jeden z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów DC Comics. Główna seria Arkham liczy sobie aż cztery gry na podstawie komiksów. Ostatnia z nich, Batman: Arkham Knight zasłynęła głównie tragicznym portem PC, twórcy stanęli jednak na wysokości zadania i doprowadzili swoją produkcję do porządku. Teraz rozgrywka jest już czystą przyjemnością, gameplay satysfakcjonuje, a fabuła trzyma w napięciu. Równie dobra zabawa czeka graczy w poprzednich odsłonach tej serii przygodowych gier akcji o człowieku nietoperzu, dlatego warto sprawdzić wszystkie 😉

W Batman: Arkham Knight zagrać można na PC, PlayStation i Xbox.

Najlepsze oferty na Batman: Arkham Knight według Lowcygier.pl:

Promocje na Batman: Arkham Knight na PC:

Promocje na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Promocje na Batman: Arkham Knight na Xbox One / Xbox Series X|S:

Call of Cthulhu

Obowiązkowa pozycja dla fanów twórczości H.P. Lovecrafta. Produkcja nie jest bezpośrednią adaptacją utworu literackiego, bazuje jednak na mitologii Cthulhu, spopularyzowanej w latach 30. XX wieku opowiadaniem „Zew Cthulhu”. Call of Cthulhu to gra przygodowa z ciężkim, mrocznym klimatem. Fabuła opowiada o prywatnym detektywie, który w trakcie prowadzenia śledztwa natrafia na trudne do racjonalnego wyjaśnienia rzeczy. Istnieją podejrzenia, że za wszystkim stać może kult czczący tytułowego Cthulhu.

Warto przy tym wspomnieć, że istnieją jeszcze inne gry na podstawie książek Lovecrafta. Mowa tu, chociażby o The Sinking City. Tytuł ten wzbudza jednak sporo kontrowersji, z powodu rzekomego naruszenia praw autorskich przez wydawcę. Do czasu wyjaśnienia sprawy, gra została usunięta ze Steam.

Call of Cthulhu dostępne jest w wersji na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Call of Cthulhu według Lowcygier.pl

Oferty na Call of Cthulhu na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Call of Cthulhu na Xbox One / Xbox Series X|S:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

Dragon Ball Z: Kakarot

Pierwszy rozdział mangi opowiadający o przygodach Son Gokū został opublikowany w 1984 roku. Dwa lata później pojawiło się anime, które szybko stało się popularne na całym świecie. Niedługo po tym powstały też pierwsze gry na podstawie komiksów. Najnowsza z nich – Dragon Ball Z: Kakarot, to RPG akcji, pozwalające fanom na ponowne prześledzenie losów bohaterów, znanych w naszym kraju głównie dzięki emitowanemu na RTL 7, anime. Twórcy zadbali też o dodatkowe wątki, rozszerzające wiedzę o świecie i postaciach.

Dragon Ball Z: Kakarot wydano na PC, PlayStation oraz Xbox.

Najlepsze oferty na Dragon Ball Z: Kakarot według Lowcygier.pl:

Promocje na Dragon Ball Z: Kakarot na PC:

Promocje na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Promocje na Dragon Ball Z: Kakarot na Xbox One / Xbox Series X|S:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

Ken Follet’s The Pillars of the Earth

Produkcja studia Daedalic Entertainment została oparta na motywach historycznej powieści Kena Folletta, znanej w Polsce pod tytułem Filary Ziemi. Akcja przygodowej gry point-and-click toczy się w XII-wiecznej Anglii. Po śmierci króla Henryka w kraju rozpętała się walka o władzę. W tym samym czasie, mimo niepewności tego, co przyniesie jutro, mieszkańcy małej wioski rozpoczynają budowę ogromnej katedry. Ciekawym zabiegiem twórców jest możliwość wpływania na przebieg wydarzeń i losy bohaterów, pomimo tego, że fabuła jest mocno związana z książką.

W Ken Follet’s The Pillars of the Earth zagrać można na PC, PlayStation i Xbox.

Najlepsze promocje na Ken Follet’s The Pillars of the Earth według Lowcygier.pl

Oferty na Ken Follet’s The Pillars of the Earth na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Ken Follet’s The Pillars of the Earth na Xbox One / Xbox Series X|S:

Marvel’s Spider-Man Remastered

Był Batman, musi być też i Spider-Man. Tak właściwie, gry na podstawie komiksów o Człowieku Pająku mają tylko jedną wielką wadę. Większości z nich nie można dostać już w normalnej sprzedaży, a resztki dostępnych kluczy potrafią osiągać horrendalne wręcz ceny (tak, o tobie mowa The Amazing Spider-Man 2). Najwięcej powodów do radości mają posiadacze PlayStation. Sony posiada obecnie wyłączność na gry o tym bohaterze i umiejętnie z tego korzysta. Zarówno opisywany Marvel’s Spiderman, jak i najnowsza część o Milesie Moralesie to wyśmienite zręcznościowe gry akcji, które koniecznie trzeba sprawdzić.

Marvel’s Spider-Man pojawia się na PC i PlayStation.

Najlepsze oferty na Marvel’s Spider-Man Remastered według Lowcygier.pl:

Najlepsze promocje na Marvel Spider-Man: Miles Morales według Lowcygier.pl:

Metro Exodus

Tak właściwie należy tu wspomnieć nie tylko o Metro Exodus, ale też o Metro Last Light oraz Metro 2033. Żadna z tych gier nie powstałaby, gdyby nie Uniwersum Metro 2033 wymyślone przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Glukkovsky’ego. Autor nadzorował także scenariusz gier, nie trzeba więc obawiać się o poziom fabuły. Co więcej, autor nie planuje wydawać kolejnych książek z serii, dlatego też historia opowiadana w Metro Exodus, traktowana jest przez wielu jako kontynuacja wydarzeń znanych z powieści. Opisywane gry na podstawie książek należą do gatunku FPS. Dwie pierwsze części są korytarzowymi strzelankami, Exodus oferuje nieco większe otwarte lokacje, z szeregiem zadań do wykonania w każdej z nich.

Metro Exodus dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox

Najlepsze promocje na Metro Exodus według Lowcygier.pl

Oferty na Metro Exodus na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Metro Exodus na Xbox One / Xbox Series X|S:

Sherlock Holmes: Chapter One

Arthur Conan Doyle i jego Sherlock Holmes na stałe wpisali się do kanonu literatury. Ale i nie tylko! Przygody słynnego detektywa są na tyle uniwersalne, że wykorzystuje się je także w serialach, anime, filmach, oraz, co najważniejsze, grach komputerowych. W tym ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na dzieła studia Frogwares. Na rynku znajdziemy już 10 tytułów wchodzących w skład rozpoczętej w 2002 roku serii przygodówek. Pierwsze produkcje to typowe point and clicki, najnowsze odsłony skręciły natomiast w stronę gier akcji. W wydanym w 2021 r. Sherlock Holmes: Chapter One możemy przyjrzeć się początkom kariery tytułowego detektywa, który po wielu latach wraca na swoją rodzinną wyspę.

Najlepsze promocje na Sherlock Holmes: Chapter One według Lowcygier.pl

Promocje na Sherlock Holmes: Chapter One na PC:

Cena gry na konsole:

Spec Ops: The Line

Brutalna, kontrowersyjna gra akcji nie jest co prawda bezpośrednią adaptacją utworu literackiego, ale twórcy nie ukrywali, że ogromną inspiracją dla powstania Spec Ops: The Line była książka Jądro Ciemności autorstwa Josepha Conrada. Gra opowiada o oddziale amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pułkownika Johna Konrada (ciekawe skąd pomysł na nazwisko ;)), wspierających mieszkańców zniszczonego Dubaju. Kontakt z jednostką urywa się, a na miejsce akcji wysłana zostaje ekipa ratunkowa, w której skład wchodzi postać sterowana przez gracza. Szybko jednak okazuje, się, że sprawy mają się nieco inaczej, niż wszyscy sądzili.

Spec Ops: The Line wydano na PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360 (grę uruchomić można na Xbox One i Xbox Series w trybie wstecznej kompatybilności).

Najlepsze oferty na Spec Ops: The Line według Lowcygier.pl:

Promocje na Spec Ops: The Line na PC:

Promocje na grę na Xbox 360, Xbox One / Xbox Series X|S:

The Walking Dead

Wymieniając gry na podstawie komiksów, nie sposób nie wspomnieć o The Walking Dead od Telltale. Niewiele brakowało, a składająca się z czterech sezonów, oraz dwóch tytułów pobocznych, seria nigdy nie doczekałaby się oficjalnego zakończenia. Na szczęście po upadku studia prace dokończone zostały przez Skybound Games. Zabawa w The Walking Dead polega głównie na zwiedzaniu lokacji, zbieraniu przedmiotów, rozwiązywaniu zagadek i prowadzeniu rozmów z innymi postaciami. Fani eksterminacji przemysłowych ilości zombie mogą więc poczuć się nie do końca spełnieni 😉

W The Walking Dead zagrać można na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na The Walking Dead według Lowcygier.pl

Oferty na The Walkind Dead na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na The Walking Dead na Xbox One / Xbox Series X|S:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

The Wolf Among Us

Epizodyczna przygodówka oparta na komiksach z serii Fables. Za The Wolf Among Us stoi cenione studio Telltale Games, znane m.in. z opisywanego powyżej The Walking Dead. Przedstawiona w grze historia opowiada o baśniowych istotach, które uciekły z magicznej krainy i trafiły na Ziemię, gdzie muszą żyć pomiędzy śmiertelnikami. Oczywiście lokalna ludność nie może dowiedzieć się, kto przebywa tuż obok nich. Mechanicznie mamy do czynienia z klasyczną przygodówką, trzeba przygotować się więc na mnóstwo dialogów, zagadek i trudnych wyborów.

Cena gry na konsole:


Łowcy, jakie gry na podstawie książek i komiksów chcielibyście zobaczyć? Jakie pozycje zasługują na otrzymanie swojej własnej gry video? Popuśćcie wodze wyobraźni 😉 Osobiście bardzo chciałbym zagrać w jakiegoś mrocznego RPG, umieszczonego w uniwersum cyklu demonicznego Petera V. Bretta 😉 A może chcielibyście przeczytać jakieś książki na podstawie gier?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.