Nie tylko Assassin's Creed Valhalla. Wikingowie i mitologia nordycka w grach

Do premiery Assassin’s Creed Valhalla pozostało kilka dni. To dobry moment, by rzucić okiem na gry o wikingach, które pozwolą lepiej wczuć się w klimat nordyckich mitów. Choć motyw wydaje się całkiem wdzięczny, to w rzeczywistości gry takie jak Assassin’s Creed Valhalla, poruszające temat dzielnych skandynawskich wojowników, nie są wcale tak bardzo popularne wśród twórców. Na szczęście w ostatnich latach powstało co najmniej kilkanaście wartych wspomnienia tytułów, które w większym lub mniejszym stopniu pozwolą przybliżyć sobie życie i wierzenia wojów siejących przed wiekami postrach w Europie. Dzięki temu udało nam się przygotować zestawienie obejmujące najciekawsze dostępne na rynku gry z wikingami.

Łowcy, rzućcie okiem na przygotowane przez nas gry podobne do Assassin’s Creed Valhalla. Niech świat Thora, Odyna i innych nordyckich bogów pochłonie Was bez reszty 😉

Dead in Vinland – przeżyć, nie umrzeć

W Dead in Vinland gracz obejmuje kontrolę nad grupką wypędzonych z wioski wikingów. W wyniku sztormu statek, którym płyną, rozbija się, a bohaterowie trafiają na tajemniczą wyspę. Sama gra jest turową strategię kładącą mocny nacisk na elementy survivalowe. Grający musi zadbać o dobre nastroje w stale powiększającej się grupie, pilnując przy okazji, by każdy miał co włożyć do garnka. Cały czas trzeba się też mieć na baczności. Płatająca psikusy Matka Natura nie jest jedynym zagrożeniem na wyspie. Grasują po niej bowiem także bandy złożone z wrogo nastawionych wikingów.

 • Premiera Dead in Vinland miała miejsce 12 kwietnia 2018 r.
 • Platformy: PC, Nintendo Switch

Potęga Kratosa z God of War

Wyszukując gry takie jak Assassin’s Creed Valhalla, nie sposób przejść obojętnie obok God of War. Produkcja będąca jednym z tytułów ekskluzywnych dla PlayStation 4 przez wielu uznawana jest jako jedna z najlepszych gier akcji z elementami RPG. Głównym bohaterem God of War jest Kratos, który uciekając z Grecji, trafia na daleką Północ. Nie dane jest mu jednak zaznać spokoju. Na horyzoncie pojawia się nowe niebezpieczeństwo, któremu musi on stawić czoła. Choć gra skupia się przede wszystkim na walce, w trakcie swojej podróży protagonista, a co za tym idzie, także i gracz, poznaje kolejne fragmenty nordyckich mitów.

 • Premiera God of War odbyła się 20 kwietnia 2018 r.
 • Platformy: PlayStation 4

Promocje na God of War:


Podróż do najgłębszych zakamarków umysłu w Hellblade: Senua’s Sacrifice

Wikingowie w grach przedstawiani są zazwyczaj jako bohaterscy, nieustraszeni wojownicy i wspaniali żeglarze. W Hellblade: Senua’s Sacrifice jest zupełnie inaczej. Główna bohaterka jest celtycką wojowniczką, która wyrusza w podróż do piekła wikingów, celem uratowania swojego ukochanego. Na jej drodze stają jednak dusze poległych wojaków i bestie żywcem wyjęte z nordyckiej mitologii. W miarę pokonywania kolejnych przeciwności Senua popada w coraz większe szaleństwo, co objawia się licznymi wizjami i halucynacjami. Hellblade to coś zupełnie innego od gier, do których wszyscy są przyzwyczajeni, warto wiec sprawdzić ją samodzielnie.

 • Gra Hellblade: Senua’s Sacrifice zadebiutowała 8 sierpnia 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Northgard, czyli byle do wiosny

Northgard przenosi graczy w świat skandynawskiej mitologii, oddając w ich ręce jedno z kilku plemion wikingów próbujących odkryć tajemnice dalekich północnych krain. Gra przypomina swoją budową klasyczne strategie czasu rzeczywistego, jednakże wprowadza kilka modyfikacji uatrakcyjniających rozgrywkę. Jedną z ciekawostek jest m.in. drobny element survivalu. Gdy nadejdą mrozy, produkcja żywności znacznie spada, dlatego przez cały czas należy mieć z tyłu głowy świadomość, że oprócz walki z przeciwnikiem trzeba też gromadzić zapasy, by przetrwać zimę.

 • Premiera Northgard miała miejsce 7 marca 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Ucieczka przed Ragnarökiem w The Banner Saga Trilogy

Pakiet The Banner saga Trilogy zawiera w sobie aż trzy gry o wikingach z gatunku strategii turowych z elementami RPG. Fabuła każdej z części opowiada o uciekających przed końcem świata, znanym przez wikingów pod nazwą Ragnarök, nordyckich wojownikach. Założenia każdej znajdującej się w zestawie produkcji są takie same. Rozgrywka skupiać się będzie głównie na toczeniu turowych bitew z przeciwnikami, przerywanych poznawaniem kolejnych fragmentów świetnego wątku fabularnego.

 • Premiera pakietu Banner Saga Trilogy miała miejsce 26 lipca 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

The Elder Scrolls V: Skyrim – legenda wciąż żywa

Co prawda The Elder Scrolls V: Skyrim to nie typowa gra z wikingami w roli głównej, ale choćby nie wiadomo jak się chciało, nie można nie zauważyć licznych nawiązań do mitologii nordyckiej. Nawet kreacja zamieszkujących górzystą krainę Skyrim Nordów w dużym stopniu inspirowana jest skandynawskimi wojownikami. Choć ostatnia odsłona najsłynniejszej z serii wydawniczych Bethesdy miała swoją premierę prawie 10 lat temu, społeczność moderów w dalszym ciągu działa bardzo prężnie, dzięki czemu co chwilę pojawia się nowa okazja, by wrócić do zabawy i ponownie zakrzyknąć „Fus Ro Dah”! Jeśli zaś ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z tą kultową grą RPG akcji, to pozostaje tylko pozazdrościć czekającej na niego przygody 😉

 • Premiera gry The Elder Scrolls V: Skyrim odbyła się 11 listopada 2011 r.
 • Platformy: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Nintendo Switch, w przyszłości może nawet jakaś lodówka 😉

Total War Saga: Thrones of Britannia, dzielni wikingowie podbijają Anglię

Wikingowie to jedna z frakcji dostępnych w Total War Saga: Thrones of Britannia, będącej spin-offem słynnego cyklu strategii Total War. Podobnie jak w przypadku Assassin’s Creed Valhalla, akcja gry studia Creative Assembly osadzona została na Wyspach Brytyjskich w IX-wieku. Sam gameplay jest zbliżony do tego, czym przez lata raczyła nas seria Total War. Oznacza to, że rozgrywka podzielona jest na dwa etapy. I tak planowanie i zarządzanie podbitymi prowincjami na mapie strategicznym odbywa się w trybie turowym, a wielkie bitwy rozgrywane są już w czasie rzeczywistym.

 • Total War Saga: Thrones of Britannia zadebiutowała 3 maja 2018 r.
 • Platformy: PC

Viking: Battle for Asgard – Problem z bogami? Nie dla Wikinga

Dynamiczna gra akcji Viking: Battle for Asgard opowiada historię walecznego wikinga o imieniu Skarin, który, na żądanie zamieszkujących Asgard bogów, został wyznaczony do wypełnienia ważnego zadania. Musi zatrzymać plany bogini Hel, która chce sprowadzić na Ziemię Ragnarök. W trakcie rozgrywki bohater uczestniczył będzie zarówno w ogromnych bitwach, jak i wykonywał proste misje, zlecane przez zamieszkujących Midgard ludzi. Świetna opcja dla graczy poszukujących gry o wikingach, w której dominuje walka.

 • Premiera Viking: Battle for Asgard miała miejsce 28 marca 2008 r.
 • Platformy: PC. PlayStation 3, Xbox 360

Viking Squad, czyli co wiking zrobi dla skarbów

Stworzona z myślą o kooperacji gra Viking Squad, to prosty, ale dający sporo frajdy, beat’em up pozwalający graczom wcielić się w dziarskich wojów przemierzających świat w poszukiwaniu skarbów dla swojego wodza. W trakcie misji dziarscy skandynawscy wojownicy będą musieli stoczyć wiele walk, z pilnującymi swoich wiosek mieszkańcami. Choć opisywana gra o wikingach przystosowana jest przede wszystkim do trybu współpracy, świetnie bawił się będzie przy niej także i samotny gracz.

 • Premiera gry Viking Squad odbyła się 4 października 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4

Gdy wrogów wiele, poślij po berserka – Vikings – Wolves of Midgard

Vikings – Wolves of Midgard to pełna nawiązań do mitologii nordyckiej gra RPG akcji w stylu hack’n’slash. Produkcja opowiada o przygodach przywódcy klanu wikingów, który, po zniszczeniu jego rodzinnej wioski, przez lodowych olbrzymów, staje do walki o uratowanie Midgardu. Swój plan realizuje, siecząc i rąbiąc ogromne ilości wrogów. Vikings – Wolves of Midgard przez wielu graczy uznawany jest jako nordyckie Diablo III. Nic w tym dziwnego, gameplay opisywanej gry o wikingach jest bowiem bardzo zbliżony do tego, co oferuje gra Blizzard Entertainment.

 • Vikings – Wolves of Midgard zadebiutowało 24 marca 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Łowcy, to nie jedyne gry o wikingach, które warto sprawdzić przed premierą Assassin’s Creed Valhalla. Oprócz wymienionych wyżej pozycji możecie też rzucić okiem na:


Promocje na Assassin’s Creed Valhalla

Jeśli jesteście zainteresowani najnowszą opowieścią o asasynach od Ubisoftu, koniecznie sprawdźcie przygotowany przez nas przegląd pre-orderów na Assassin’s Creed Valhalla, który ułatwi Wam znalezienie najtańszej oferty na nadchodzącą wielkimi krokami produkcję.

W niektórych sklepach wciąż dostępne są także pre-ordery na konsole Xbox Series X wraz z pudełkową wersją Assassin’s Creed: Valhalla. Cały zestaw wychodzi znacznie taniej, niż gdyby kupować konsolę i grę osobno, co jest niezłą gratką dla osób, które planowały ukończyć najnowszą grę o wikingach od Ubisoftu na next-genie.


Choć wydawać by się mogło, że gry takie jak Assassin’s Creed Valhalla, opowiadające o wierzeniach i przygodach dzielnych Wikingów powinny licznie gościć w popkulturze, to w rzeczywistości nie ma ich tak wiele. Z tego też powodu tak wielu graczy czeka na najnowszą produkcję Ubisoftu.

Łowcy, a jakie są Wasze plany? Zamierzacie sięgnąć po opisane powyżej gry o wikingach, czy też zupełnie nie interesują Was produkcje podobne do Assassin’s Creed Valhalla?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.