Najlepsze izometryczne gry RPG na PC 2022 r. Gry z widokiem izometrycznym dla fanów Baldur’s Gate oraz Planescape: Torment

Jaki fan klasycznych gier RPG nie wspomina z łezką w oku takich produkcji jak Baldur’s Gate, Icewind Dale czy Planescape: Torment? Jeszcze kilkanaście lat temu izometryczne gry RPG na PC przeżywały swój rozkwit, a gracze mogli dosłownie przebierać w różnorakich tytułach. Obecnie można odnieść wrażenie, że w dobie licznych „kinowych doświadczeń” oraz gier-usług nastawionych głównie na multiplayer, popularność zapoczątkowanego przed laty gatunku maleje. Nie znaczy to jednak, że odszedł on do lamusa; wręcz przeciwnie, jeżeli poświęcimy chwilkę, nasza „kupka wstydu” może znacząco się powiększyć 🙂 Rzut izometryczny w grach jeszcze nie umarł, a w dalszej części tekstu postaramy się wam to udowodnić.

Czym jest widok izometryczny w grach?


Mówiąc o klasyce, większość z nas zapewne kojarzy powstałe na Infinity Engine klasyki od BioWare czy Black Isle Studios; dwie z nich zresztą wymieniliśmy już w tytule. Produkcje te, chociaż często kładły nacisk na inne elementy, zawsze łączyła jedna wspólna cecha: były to izometryczne RPG.

Widok izometryczny w grach pozwalał twórcom na uzyskanie ułudy efektu 3D. Dzięki konkretnej prezentacji świata gry („z ukosa”) dwuwymiarowe obiekty sprawiały wrażenie trójwymiarowości. W miarę upływu czasu komputery i konsole zaczęły radzić sobie z trójwymiarem bez żadnych sztuczek. Gry są jednak dalej, ale już z innych powodów (jak specyfika rozgrywki, budżet, kierunek artystyczny itp.), w ten sposób tworzone.

Tytuły, które spopularyzowały rzut izometryczny w grach

Rzut izometryczny w grach świetnie sprawdził się w tytułach wydawanych na przełomie wieków. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • Fallout 1 i 2
  • Planescape: Torment
  • Icewind Dale
  • Baldur’s Gate
  • Diablo
  • X-COM
  • Front Mission
  • Tactics Ogre
  • Final Fantasy Tactics
  • Neverwinter Nights

Polecane izometryczne gry RPG na Steam warte ogrania w 2022 r.


W poniższym tekście znajdziecie propozycje 10 gier, które naszym zdaniem są obecnie warte sprawdzenia. Nie są to wszystkie godne polecenia tytuły, ale na pewno jedne z najbardziej lubianych i najwyżej ocenianych w ostatnich latach. Wybaczcie, jeżeli jakiś wasz faworyt nie znalazł się na naszej liście; Steam oferuje w tej materii tyle dobra, że niemożliwym byłoby umieszczenie na niej wszystkiego.

Banner Saga (1, 2, 3)

Urocza oprawa graficzna, taktyczne starcia, oraz mnóstwo złożonych wyborów moralnych. Właśnie te rzeczy, a wraz z nimi wiele innych, mają nam do zaoferowania trzy części The Banner Saga. Nie są to jednak osobne historie, a jedna gigantyczna (na co zresztą może wskazywać sam tytuł) saga. Źle podjęta decyzja w pierwszej odsłonie może mieć konsekwencje nie tylko w niej samej, ale i obu kontynuacjach.

Jeżeli jesteście fanami mitologii nordyckiej albo zwyczajnie brakuje wam podobnych klimatów po obejrzeniu serialowych Wikingów, albo przeczytaniu Sagi Winlandzkiej, zdecydowanie musicie dać dziełu studia Stoic szansę. Czeka na Was długa, pełna niebezpieczeństw przygoda, o której zakończeniu zdecydujecie sami.

Shadowrun: Hong Kong

Po wizycie w Seattle w Shadowrun Returns, a następnie Berlinie w kampanii Dragonfall, przyszła pora na zobaczenie rozświetlonego neonami Hong Kongu. W trzeciej odsłonie trylogii mamy do czynienia z mniej więcej tym samym, co już mieliśmy okazję dokładnie poznać wcześniej. Shadowrun: Hong Kong to izometryczne RPG z turowym systemem walki, złożoną fabułą, oraz licznymi, równie wciągającymi jak główna historia, wątkami pobocznymi. Dodatkowo twórcy zrezygnowali z wydawania gry na urządzenia mobilne, dzięki czemu przyjdzie nam zwiedzać większe, bardziej zróżnicowane lokacje.

Pillars of Eternity + Pillars of Eternity II: Deadfire

Izometryczne gry RPG na Steam to jednak nie tylko Wikingowie i cyberpunkowe metropolie, ale także bardziej klasyczne settingi fantasy. Takimi właśnie pozycjami są obie odsłony Pillars of Eternity, przypominające najlepsze czasy produkcji tworzonych na niezastąpionym Infinity Engine. Jeżeli więc tęskno wam do Wrót Baldura, chcecie wyruszyć w drogę (najpierw zbierając drużynę!), a po drodze wybić kilka (lub kilkanaście) maszkar, nie wahajcie się ani chwili dłużej.

Sequel da Wam z kolei dokładnie to, co już pokochaliście, dodając możliwość podróżowania statkiem. Łajbę będziecie mogli ulepszać, modyfikować, i wymieniać na coraz to nowsze modele: do wyboru, do koloru. Ciekawym dodatkiem mogą okazać się także bitwy morskie w formie… tekstowej.

Tyranny

Kolejna produkcja od mistrzów z Obsidianu. Tutaj jednak, jak możecie się spodziewać już po tytule, nie wcielimy się w grupę bohaterów. „Ten zły” wygrał, a Ty graczu, jako jego prawa ręka, będziesz musiał sprawić, aby nie spadł z tronu.

Jeżeli Pillars of Eternity wydawało się Wam nieco zbyt złożone, Tyranny może trafić w wasze gusta o wiele bardziej. Walka jest prostsza, a rozwój postaci zmieniony, przez co całość nie sprawia już wrażenia bycia duchowym spadkobiercą gier BioWare czy Black Isle. Niewiele mamy też produkcji, w których nie startujemy z „czystą kartą”, od razu stając po przeciwnej, niż zazwyczaj, stronie barykady. Dlaczego by więc chociaż raz nie spróbować?

Divinity: Original Sin + Divinity: Original Sin 2

Jeżeli zapytać dowolną, obeznaną w temacie „turówek”, osobę o najlepsze izometryczne gry RPG na PC, obie odsłony Divinity: Original Sin z pewnością znalazłyby się wysoko na liście. Magicy z Larian Studios dostarczyli fantastyczne produkcje, każdą dodatkowo, po czasie, jeszcze bardziej ulepszając.

Oba tytuły oferują mnóstwo nieliniowych zadań (głównych i pobocznych), a także wciągającą walkę turową. Już samotny gracz może się tutaj świetnie bawić, a co dopiero w kooperacji do dwóch osób w jedynce i aż do czterech (!) w dwójce. Gwarantujemy Wam, nie będziecie się mogli oderwać od ekranu przez długie godziny.

Torment: Tides of Numenera

Sporo mamy na tej liście „duchowych spadkobierców” gier z dawnych lat, a więc nie szkodzi dorzucić kolejnego. Gry z widokiem izometrycznym to nie tylko te, które w równej mierze mieszają dialogi z walką. Kultowe Planescape: Torment było na to niezbitym dowodem, stawiając głównie na liczne rozmowy. Torment: Tides of Numenera idzie w ślady swojego „poprzednika”, oferując multum możliwości odgrywania roli. Chcecie licznych starć? Stwórzcie postać, która będzie rozwiązywała problemy przemocą, a nie słowem. A może wolicie wszystkich przegadywać, starając się względnie pokojowo rozwiązywać problemy? Nie ma sprawy, dyplomatyczne podejście jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli izometryczne gry RPG na Steam to coś, czego właśnie potrzebujecie, nie możecie ominąć tej perełki.

Wasteland 3

Zostańmy jeszcze na chwilę przy produkcjach InXile Entertainment. Trzecia odsłona serii przenosi nas z gorącej Arizony aż do skutego lodem Kolorado. Rozgrywka nie zmieniła się znacząco od dwójki, dalej będąc izometrycznym RPG. Wasteland 3 jednak stawia na o wiele więcej humoru w dialogach i questach. One same zresztą niekoniecznie zawsze muszą kończyć się rozlewem krwi. Nawet w jego przypadku nie ma się jednak czego obawiać, bo same starcia dają mnóstwo frajdy.

Nawet jeżeli poprzednia część nie do końca wam się spodobała, warto dać szansę trójce. Nowe otoczenie i niższy próg wejścia mogą sprawić, że wciągniecie się tak mocno, że zima zaskoczy was nie tylko po drugiej stronie monitora, ale także za oknem.

Disco Elysium

Nie mogliśmy nie umieścić na naszej liście jednego z najlepiej ocenianych rolplejów ostatnich lat. Izometryczne RPG na Steam mogą występować licznie, może znajdować się tam sporo klasyków, ale to właśnie Disco Elysium z 2019 roku skradło serca graczy. Mamy tutaj do czynienia z produkcją stawiającą na narrację, osadzoną w klimatach policyjnego noir. Wcielamy się w policjanta z amnezją, który przebudzając się, skacowany, w nadmorskiej dzielnicy miasta Revahol, musi od razu rozwiązać zagadkę dokonanego tam linczu.

Całość jest tym, czym RPG powinny być: odgrywaniem roli. Nasz bohater może okazać się praktycznie każdym, kim chcemy, aby był. Możemy więc próbować odkupić swoje winy albo kontynuować podróż ku zatraceniu.

Na koniec krótka notka do tych, których przerażała konieczność znajomości bardzo zaawansowanego angielskiego. Dostępne jest już spolszczenie, także Disco Elysium może już sprawdzić absolutnie każdy chętny. Zdecydowanie do tego zachęcamy!

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Gracze pokochali Pathfinder: Kingmaker nawet pomimo licznych niedociągnięć, trapiących tę produkcję na premierę. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem oczekiwali kontynuacji. Ta w końcu nadeszła, dostarczając jeszcze większy świat i ciekawsze systemy, a wszystko to opakowane w sposób nieco przystępniejszy dla mniej zaawansowanych graczy. Nie oznacza to mniejszej złożoności samej gry, o tym nie ma mowy, ale Wrath of the Rightous może być o wiele lepszym punktem wejścia dla nowicjuszy. Zarówno jednak oni, jak i „prosi” będą mogli zatopić się w tym świecie na dziesiątki godzin, tworząc postacie, walcząc, i podejmując co chwila inne, wpływające na fabułę decyzje.

Grim Dawn

Na koniec pora na krótki odpoczynek od klasycznych RPG. Grim Dawn to izometryczny hack’n’slash, czyli produkcja w stylu, chociażby, uwielbianej serii Diablo. Całość osadzona jest w mrocznym świecie Carim, gdzie ludzkość stoi na krawędzi zagłady, złoto straciło na wartości, a zaufanie pozyskać bardzo ciężko.

Sam gameplay to bardzo przyjemne action RPG, gdzie masakrujemy stające nam naprzeciw hordy wrogów. Do dyspozycji mamy aż sześć klas, które możemy dodatkowo łączyć w hybrydy. Jedno z DLC (Ashes of Malmouth) dodaje do tego dwie kolejne (Inkwizytor oraz Nekromanta), z kolei drugie (Forgotten Gods) pozwoli nam zwiedzać odmienne od reszty, pustynne tereny.


Izometryczne gry RPG na Steam to nie tylko te, które właśnie wymieniliśmy w tekście. Platforma Valve (zresztą, nie tylko ona) ma do zaoferowania całą tonę dobroci. Nie sposób tego wszystkiego wyliczyć w zaledwie jednym, stosunkowo krótkim tekście. Nawet jeżeli wszystko nieco byśmy wydłużyli, to musielibyśmy chyba nie pisać o niczym innym niż gry z widokiem izometrycznym, a i tak sporo by wody w Wiśle upłynęło, zanim wyczerpalibyśmy temat 🙂

Zgadzacie się z naszymi wyborami? A może umieścilibyście na takiej liście całkowicie inne tytuły? Dajcie znać, jakie są wasze ulubione izometryczne gry RPG na PC. Sekcja komentarzy należy do was!

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.