Najlepsze gry metroidvania

Najlepsze gry z gatunku metroidvania na PC - gry dla fanów Hollow Knight (akt.)

Grą indie, do której dość często powracamy jest niezmiennie Hollow Knight… mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku premierę będzie mieć sequel – Hollow Knight: Silksong 🙂 Tym co sprawia, że po uszy zakochaliśmy się w produkcji Team Cherry są przede wszystkim: poziom trudności, platformówkowa struktura rozgrywki, eksploracja oraz dobrze zaprojektowany backtracking połączony z ciągłym rozwojem głównego bohatera. Jednym słowem… uwielbiamy zwiedzać okolice Dirtmouth, ponieważ Hollow Knight jest świetną metroidvanią.

Gry z gatunku metroidvania narodziły się w latach 80. w Japonii. Pierwszym z tytułów zaliczanych do tego typu gier był Metroid wydany w 1986 roku na konsolę NES. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem, stając się wzorem dla dziesiątek wydanych później tytułów. 11 lat później na rynku pojawiła się Castlevania: Symphony of the Night, która nie tylko znakomicie wykorzystała pomysły z Metroida, ale i znacznie je dopracowała. Jakiś czas po premierze Castlevanii wymyślono nazwę dla gatunku – „metroidvania„. Wypracowane przez pionierów zasady okazały się ponadczasowe i po dziś dzień są inspiracją dla producentów gier.

Jako że mamy rok 2021, a od czasu premiery tych dwóch klasyków pojawiło się sporo ciekawych produkcji, chcemy zaprosić Was na małe zestawienie obejmujące najlepsze gry z gatunku metroidvania na PC 😉

Aktualizacja

Odświeżyliśmy strukturę oraz treść artykułu.

Axiom Verge

Już przed premierą Axiom Verge zostało uznane nie tyle za kolejną świetnie zapowiadającą się metroidvanię, ile za prawdziwego duchowego następcę Metroida. Tworzony przez jedną osobę tytuł doczekał się grona fanów, którzy docenili zarówno cały trud włożony w produkcję, jak i wiele ciekawych rozwiązań gameplayowych. Jednym z bardziej intrygujących pomysłów wprowadzonych do gry jest tzw. glitch gun. Broń ta ułatwia m.in. odkrywanie sekretów i znajdziek i pozwala dostać się do nowych pomieszczeń. Użyta na wrogach może sprawić np., że dotychczas wrogo nastawiony przeciwnik zacznie leczyć postać gracza. Glitch gun można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, a odkrywanie ich to jedna z głównych atrakcji Axiom Verge.

 • Premiera Axiom Verge odbyła się 31 marca 2015 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch, Nintendo WiiU

Blasphemous

Wydane w zeszłym roku Blasphemous przenosi gracza w mroczny, gotycki świat, opanowany przez religijny fanatyzm i wiarę w zabobony. W ramach pokuty za grzechy większość mieszkańców krainy Orthodoxia została przemienionych w bestie, z którymi protagonista musi się zmierzyć, w trakcie przemierzania mrocznych lokacji. Produkcja wyróżnia się wysokim poziomem trudności i przez wielu graczy traktowana jest jako gra souls-like 2D (Blasphemous trafił nawet do naszego zestawienia obejmującego najlepsze gry souls-like na PC). Problemy sprawiają tu jednak nie same walki z przeciwnikami, a rozmieszczenie wrogów oraz rozliczne przeszkody terenowe, których nie powstydziłaby się najlepsza platformówka.

 • Blasphemous zadebiutowało 10 września 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Bloodstained: Ritual of the Night

„Najlepsza Castlevania od wielu lata” – takimi słowami zazwyczaj rozpoczynają się recenzje Bloodstained: Ritual of the Night. Początki gry nie były jednak wcale takie słodkie. Wszystko zaczęło się od zbiórki na Kickstarterze, na której twórcom udało się zebrać ponad 10 razy więcej niż założony cel. Udostępnione wspierającym demo spotkało się ze sporą krytyką, co poskutkowało przełożeniem premiery. Na szczęście producenci wzięli sobie do serca uwagi graczy, co pozwoliło im stworzyć jedną z najlepszych metroidvanii ostatnich lat. Gra została utrzymana w mrocznym, nawiązującym do anime, stylu graficznym, wzorowanym po części na pierwszych odsłonach Castlevanii.

 • Bloodstained: Ritual of the Night trafiło na rynek 18 czerwca 2019 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Cave Story+

Cave Story+ to odświeżona wersja ciepło przyjętej przez graczy gry z gatunku metroidvania z 2004 roku. Rozgrywka opiera się na przemierzaniu rozległych labiryntów, skakaniu po platformach, omijaniu pułapek i walce z przeciwnikami. W porównaniu z oryginałem odnowiona wersja Cave Story otrzymała możliwość wyboru poziomu trudności, a także kilka nowych trybów rozgrywki. Zaktualizowano również oprawę graficzną. Mimo że produkcja nie należy do najmłodszych, to nie widać po niej upływu lat. Również zastosowane mechaniki okazały się na tyle rozbudowane, że bawią graczy po dziś dzień.

 • Cave Story+ pojawiło się na PC 22 listopada 2011 r.
 • Platformy: PC, Nintendo Switch

Dead Cells

Wiele osób uzna zapewne, że Dead Cells nie jest typową metroidvanią, a jest to raczej platformówka z elementami roguelike. Nie sposób się z tym częściowo nie zgodzić. Gameplay Dead Cells nie skupia się na powolnej i dokładnej eksploracji, promując bardziej szybkie zaliczanie etapów, nawet bez pozbywania się przy tym wszystkich przeciwników. Niemniej jednak produkcja zawiera w sobie wiele cech pasujących do gatunku metroidvania, a w dodatku jest piekielnie dobra, dlatego też trafiła na tę listę. W trakcie przemierzania kolejnych lokacji warto na jakiś czas przystanąć, by nacieszyć oko piękną i szczegółową oprawą graficzną.

 • Premiera Dead Cells odbyła się 7 sierpnia 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Ori and the Blind Forest, Ori and the Will of the Wisps

Gry opowiadające o przygodach młodego ducha lasu – Oriego, nadają się do tego, by to właśnie od nich rozpocząć swoją znajomość z produkcjami z gatunku metroidvania. Ori and the Blind Forest nie powinno być problemem nawet dla początkujących graczy (o ile tylko nie pokuszą się oni o ustawienie najwyższego poziomu trudności). Druga część jest już bardziej skomplikowana i wymagająca. Piękna, baśniowa grafika, nagrana przez prawdziwą orkiestrę muzyka i wzruszający wątek fabularny sprawiają, że ciężko oderwać się od monitora. Do tego wszystkiego dochodzi niezwykle satysfakcjonujący gameplay, który sporo wymaga od gracza, ale jednocześnie jest przy tym uczciwy i nie wywołuje frustracji.

 • Rozszerzona edycja Ori and the Blind Forest zadebiutowała 11 marca 2016 r. Ori and the Will of the Wisps trafiło na PC i Xbox One 11 marca 2020 r.
 • Platformy: PC, Xbox, Nintendo Switch (tylko Ori and the Blind Forest)

Owlboy

Owlboy opowiada historię Otusa, skrzydlatej istoty będącej połączeniem chłopca i sowy. Gra rodziła się w ogromnych bólach, gdyż od pierwszych zapowiedzi trzeba było czekać na premierę aż 9 lat. Na szczęście czas ten nie został zmarnowany, a sam Owlboy został dopracowany przez D-Pad Studios w najmniejszych szczegółach. Na pochwałę zasługuje jednakże nie tylko rozbudowany gameplay, wymagający od gracza nie tylko świetnego refleksu, ale i ruszenia głową, ale również sama oprawa. Pixel-artowa grafika, muzyka w stylu retro, niemy bohater i dialogi w dymkach (swoją drogą naprawdę świetne) z pewnością zachwycą niejedną osobą pamiętającą jeszcze gry lat 90.

 • Owlboy pojawił się na PC 1 listopada 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Steamworld Dig 1 i 2

W 2013 roku firma Image & Form wydała pierwszą część SteamWorld Dig. Gra początkowo trafiła tylko na konsolę Nintendo 3DS, ale niedługo potem doczekała się także wersji na inne platformy. Druga część pojawiła się na rynku cztery lata później. Obie metroidvanie z tej serii przenoszą graczy w barwny, łączący klimaty Dzikiego Zachodu i steampunku świat, opanowany przez napędzane parą maszyny. Sednem rozgrywki jest przemierzanie podziemnych grot, unikanie pułapek i walka z przeciwnikami. Niezwykle istotne jest także zbieranie surowców, które następnie można wymienić w mieście na niezbędne przedmioty ułatwiające dalszą wędrówkę.

 • Premiera Steamworld Dig odbyła się 7 sierpnia 2013 r. Druga część zadebiutowała 21 września 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch, Nintendo 3DS

Sundered

Pierwszym, co rzuca się w oczy po odpaleniu Sundered, jest piękna, ręcznie rysowana oprawa graficzna. Nie jest to jednak jedyny atut tej gry. Produkcja wprowadza sporo urozmaiceń do typowych zasad gatunku metroidvania. Sundered daje graczom sporo wolności, pozwalając im dowolnie wybierać drogę pomiędzy kluczowymi pomieszczeniami. Oznacza to, że jeśli droga do bossa jest w danym momencie zbyt trudna, zawsze można skorzystać z innej ścieżki. Co więcej, po każdej śmierci budowa lokacji ulega zmianie. Minusem dla wielu może być zbytnia prostota i powtarzalność rozgrywki. Nie ma tu zbyt wielu rodzajów przeciwników, a w walkach bardziej od zręczności i refleksu liczą się statystyki postaci.

 • Po raz pierwszy w Sundered gracze zagrali 28 lipca 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

The Messenger

The Messenger to ogromny ukłon w stronę starszych graczy, którzy pamiętają jeszcze czasy gier z 8-bitową grafiką. Prezentowana retro metroidvania z pewnością wywoła uśmiech na twarzach osób pamiętających jeszcze Commodore, czy też popularnego w Polsce Pegasusa (oraz tysięcy jego podróbek 🙂 ). Choć fabuła w The Messenger praktycznie nie istnieje, to warto zwrócić uwagę na pełne humoru dialogi, nawiązujące do obecnej sytuacji w branży gier. Co prawda niektóre smaczki dostrzegą tylko weterani, ale nie zmienia to faktu, że również i młodsi gracze będą się przy tej produkcji świetnie bawić. Wszystko za sprawą kapitalnego gameplayu oraz mechaniki umożliwiającej zmianę grafiki z 8 na 16-bitową, co pozwala pokonywać pułapki, które wcześniej były niemożliwe do ominięcia.

 • Premiera The Messenger miała miejsce 30 sierpnia 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Gry z gatunku metroidvania przeszły długą drogę. Obecnie ciężko znaleźć już tytuł, który kurczowo trzymałby się wypracowanych lata temu zasad. Większość wydawanych w ostatnich produkcji zręcznie łączy w sobie cechy różnych typów gier, wprowadzając do nich przy tym szereg innowacji. Czy to źle? Pod żadnym pozorem! Gdyby nie odwaga twórców, nigdy nie powstałoby wiele wspaniałych produkcji 🙂

Łowcy, powiedzcie nam, jak wyglądają Wasze toplisty najlepszych metroidvanii! Czy jest jakaś produkcja, która skradła Wasze serce?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.