Najlepsze gry VR. Ranking gier w wirtualnej rzeczywistości, które warto poznać

Najlepsze gry VR. Ranking gier w wirtualnej rzeczywistości, które warto poznać w 2023 roku

Łowcy, wirtualna rzeczywistość zyskuje coraz większe grono fanów. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was specjalny wpis zawierający najlepsze gry na VR. Nasze zestawienie zawiera tytuły PC VR, PS VR oraz Meta Quest. Jeśli planujecie zanurzyć się w nowym wymiarze immersji, to w dalszej części wpisu znajdziecie ranking gier VR, od których warto zacząć swoją przygodę. Miłej lektury 🙂

Wirtualna rzeczywistość, a zwykłe gry. Czy różnica jest aż tak odczuwalna?

Zastanawialiście się kiedyś czy wirtualna rzeczywistość stanowi aż tak dużą rewolucję, jaką rysują w swoich zapowiedziach twórcy poszczególnych urządzeń? Czy gry VR deklasują zwykłe, płaskie produkcje na całej linii? Niestety nie ma na te pytania jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak zareagujemy na świat VR. Wirtualna rzeczywistość potrafi być nieprzystępna ze względu na chorobę symulatorową, która dokucza wielu użytkownikom. Przystosowanie mózgu do nowej formy zabawy wymaga nieco czasu i cierpliwości. Jeśli jednak dacie temu rozwiązaniu szansę i będziecie mieć okazję poznać gry VR, to czeka na Was niespotykany dotąd poziom immersji. Znalezienie się w samym centrum zabawy może na nowo obudzić w Was miłość do wirtualnej rozrywki. Zanim jednak wsiąkniecie w ten niesamowity świat, to warto poznać najlepsze gry VR. W naszym rankingu znajdziecie pozycje dostępne nie tylko na PC VR, ale także na gogle PlayStation VR 2, które wymagają do działania konsoli PS5 oraz autonomiczne Oculus Quest 2.

Najlepsze gry na VR – ranking

Nasz ranking gier VR stworzyliśmy z myślą o wszystkich posiadaczach odpowiednich urządzeń wirtualnej rzeczywistości. Poniższa lista zawiera tytuły dostępne na PC VR oraz produkcje ekskluzywne dla PSVR 2. Na szczególne wyróżnienie zasługują też gry na Oculus Quest 2, ponieważ urządzenie to, ze względu na swoją autonomiczność, oferuje największy stopień swobody. W końcu zabawa bez plączących się w naszym otoczeniu kabli znacząco pogłębia imersję. Nie przedłużając jednak, tak oto prezentuje się nasza lista najlepszych gier VR:

  1. Half Life Alyx
  2. Horizon Call of the Mountain
  3. Asgard’s Wrath
  4. Resident Evil Village
  5. Lies Beneath
  6. Lone Echo
  7. Moss I & Book II
  8. The Walking Dead: Saints & Sinners (+ Chapter 2: Retribution)
  9. Beat Saber
  10. Boneworks

1. Half Life Alyx

Valve nie potrafi liczyć do trzech. To powszechnie znany fakt. Nie spieszy się też z wydawaniem nowych tytułów. Kiedy jednak na rynku pojawia się ich kolejna gra, to cóż… Z miejsca wskakuje na przeróżne listy TOP produkcji w danej kategorii. Nie inaczej było w przypadku Half Life Alyx. Poboczna odsłona kultowej serii opowiadająca o losach Alyx Vance zaoferowała graczom niespotykany do tej pory poziom immersji. Tytuł zachwyca jakością oprawy graficznej oraz mnogością interakcji. Walcząc z potężnym Kombinatem, będziemy mogli wykorzystać standardowy arsenał broni oraz wiele elementów środowiska. Całość dopełnia kapitalny klimat, nic nie przebije pierwszego spotkania ze skaczącym na naszą twarz headcrabem. Obowiązkowa pozycja dla fanów PC VR i stały bywalec wszelkich list zawierających najlepsze gry VR.

2. Horizon Call of the Mountain

Kolejna na naszej liście poboczna odsłona uznanej serii gier. Tym razem jednak jest to tytuł ekskluzywny dla PlayStation VR 2. W ramach zabawy w Horizon Call of the Mountain wcielamy się w postać Ryasa i przemierzamy postapokaliptyczne uniwersum. Jako członek plemienia wyrzutków rozpoczynamy swoją podróż ku odkupieniu i odzyskaniu honoru. W trakcie rozgrywki będziemy wspinać się na majestatyczne góry, walczyć z ogromnymi maszynami za pomocą łuku i wykonywać zlecone nam zadania. Toczone pojedynki są niezwykle dynamiczne i wymagają od nas sporej dawki zręczności oraz precyzji. Tytuł wykorzystuje wszystkie dodatkowe funkcje oferowane przez PS5, takie jak dźwięk przestrzenny, adaptacyjne spusty czy haptyczne wibracje.

3. Asgard’s Wrath

Marzyliście kiedyś o wcieleniu się w jednego z nordyckich bogów? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”, to Asgard’s Wrath jest tytułem dla Was. Jako nowe bóstwo otrzymujemy swoje miejsce w panteonie oraz zdolność przemieniania zwierząt w humanoidalnych pomocników. Na polecenie Lokiego wspomagamy wybranych bohaterów w ich zadaniach. Gra podzielona jest na sześć rozdziałów, nazywanych sagami. Zabawa polega tu na przejmowaniu kontroli nad śmiertelnikami. W ludzkiej skórze musimy mierzyć się z zastępami wrogów, których szlachtujemy w ramach intensywnych walk w zwarciu. Całość dopełniają też różnego rodzaju zagadki środowiskowe, które wymagają od nas opuszczenia materialnego ciała, aby unieść się nieco ponad ziemię, co pozwala zmienić perspektywę, z jakiej obserwujemy świat.

4. Resident Evil Village

Omawiając najlepsze gry na VR, nie mogliśmy pominąć Resident Evil Village. Najnowsza cześć serii otrzymała swoją ekskluzywną wersję na PSVR 2 w postaci darmowego dodatku do podstawowego wydania tytułu. Gracze mogą w niej spojrzeć na świat gry dokładnie w ten sam sposób jak główny bohater. Założenia rozgrywki pozostają bez zmian, a sama historia ponownie opowiada nam losy Ethana Wintersa. Znacząco przebudowano jednak poziom interakcji ze światem, aby do minimum ograniczyć potrzebę udawania się do menu ekwipunku. Pod ręką mamy więc wszystkie niezbędne przedmioty oraz całe uzbrojenie. Dodatkowo, jak to już się przyjęło w świecie VR, każdą z broni musimy ręcznie przeładować, co znacząco podkręca poziom immersji. Dzięki zmianie perspektywy, duszna atmosfera pierwowzoru jest jeszcze bardziej przerażająca. Choć… wielu graczy nieśmiało wspomina, że wypróbowali Resident Evil Village głównie po to, aby zobaczyć Lady Dimitrescu na własne oczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przy okazji warto wspomnieć, że swój tryb VR otrzyma także wydane niedawno Resident Evil 4 Remake. Posiadacze gogli Oculus Quest 2 mogą się natomiast zainteresować konwersją klasycznej odsłony czwórki.

5. Lies Beneath

Jedna z ciekawszych pozycji ze sklepu Meta Store i doskonały przykład, że stylizowana oprawa graficzna potrafi zdziałać cuda. Z artystycznego punktu widzenia Lies Beneath wygląda fenomenalnie, przywodząc na myśl żywy komiks. Tytuł jest przedstawicielem popularnego gatunku survival horrorów. Jako Mae, powracająca do miasteczka na Alasce studentka, musimy stawić czoła przerażającym potworom, które opanowały jej rodzinne Slumber. Wyposażona w bogaty arsenał broni palnej oraz białej bohaterka zrobi wszystko by ocalić własnego ojca, starając się nie popaść przy tym w szaleństwo. Całość wykorzystuje kilka ciekawych sztuczek związanych z zapalniczką. Uwierzcie nam na słowo, w pewnych momentach tytuł ten potrafi nieźle przestraszyć. Tylko dla osób o mocnych nerwach.

6. Lone Echo

Żaden inny tytuł nie pozwoli Wam poczuć stanu nieważkości w tak niezwykły sposób. Lone Echo to narracyjna gra przygodowa przenosząca nas na stację kosmiczną Khronos II, do roku 2126. Gracze wcielają się w niej w postać Jacka – sterowanego przez sztuczną inteligencję robota. Jako jedyny podwładny kapitan Olivii “Liv” Rhodes, wykonujemy wydawane przez nią polecenia, pracując na krążącym po orbicie Saturna obiekcie. Wszystko zmienia się jednak diametralnie w momencie wystąpienia tajemniczej anomalii. Tytuł, oprócz eksploracji i prostych zagadek środowiskowych, oferuje także angażującą fabułę. Jak się okazuje, nasz robotyczny protagonista posiada własną osobowość, a jego relacja z „Liv” rozwija się w trakcie rozgrywki. Zdecydowanie warto poznać tę kosmiczną historię.

7. Moss I & Book II

Duże przygody małej myszki imieniem Quill. Bezapelacyjnie najbardziej urocze gry VR w naszym rankingu. Świat przedstawiony obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, wcielając się przy tym w opiekuna głównej protagonistki. Sprawując pieczę nad naszą małą podopieczną, skupiamy się na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych i zręcznościowej walce z przeciwnikami. Druga odsłona cyklu mocno rozbudowuje te aspekty, dodając nowe rodzaje uzbrojenia oraz zwiększając interakcję z otoczeniem. Całość stanowi doskonałą platformówkę 3D, która dzięki umiejscowieniu gracza w samym sercu wydarzeń, oferuje niespotykane do tej pory wrażenia. Tytuł utrzymany jest w przyjemnej dla oka oprawie graficznej, która od pierwszego uruchomienia przywodzi na myśl bajkowy świat fantasy.

8. The Walking Dead: Saints & Sinners (+ Chapter 2: Retribution)

Kolejna na naszej liście pozycja zawierająca dwie odsłony. Tym razem jednak omawiamy serię gier opartych na licencji komiksów Roberta Kirkmana. Gracze zostają przeniesieni do wirtualnego Nowego Orleanu na kilka lat po wybuchu tajemniczej epidemii. Nasze zadanie jest proste – musimy walczyć o przetrwanie w świecie opanowanym przez hordy zombie. Na naszej drodze stoją również zwaśnione frakcje, a wybór, po której ze stron się opowiemy, ma wpływ na rozwój opowieści. Jako tajemniczy turysta skupiamy się więc na wykonywaniu zadań i dynamicznej walce, w trakcie której wykorzystujemy bogaty arsenał broni białej i palnej. Kolejne narzędzia mordu zdobywamy w trakcie eksploracji miasta oraz dzięki rozbudowanemu systemowi craftingu. Druga odsłona o podtytule Chapter 2: Retribution mocno rozwija każdy aspekt gry. Dodaje także ścigającego naszego bohatera Axemana, który niczym Tyrant z Resident Evil 2 nigdzie nie pozwala nam czuć się bezpiecznie.

9. Beat Saber

W rankingu zawierającym gry na Oculus Quest 2 obowiązkowa wręcz pozycja. Tytuł ten znacznie zyskuje na braku kabli, zapewniając pełną swobodę zabawy. Beat Saber to nietuzinkowa gra rytmiczna łącząca w sobie elementy z takich produkcji jak Guitar Hero i Fruit Ninja. W trakcie zabawy naszym zadaniem jest niszczenie kolorowych kostek za pomocą trzymanych w ręku mieczy świetlnych. Barwa naszego oręża ma znaczenie, ponieważ beaty możemy atakować jedynie bronią o tym samym kolorze. Na każdej kostce zauważamy też specyficzne strzałki, oznaczające kierunek, z którego powinniśmy wyprowadzić cios. Wszystko to w rytm towarzyszącej nam muzyki. Produkcja posiada futurystyczną, skąpaną w neonach oprawę graficzną. Beat Saber systematycznie rozbudowywany jest o kolejne pakiety licencjonowanych utworów znanych artystów, co sprawia, że pokłady grywalności są tutaj praktycznie nieograniczone.

10. Boneworks

Ostatnią pozycją na naszej liście jest gra, posiadającą zaawansowaną fizykę obiektów. Świat stworzony w ramach Boneworks podlega niezmiennym regułom, pozwalając na dużą swobodę w podejściu do rozwiązywania stawianych przed nami wyzwań. Na każdym kroku gracz zachęcany jest do eksperymentowania, ponieważ już samo interaktywne środowisko stanowi w naszych rękach śmiercionośną broń. Do eksterminacji kolejnych zastępów przeciwników możemy wykorzystać także standardowe rodzaje uzbrojenia. W naszym arsenale znajdziemy także różnego rodzaju pistolety, karabiny czy też strzelby oraz bogaty repertuar broni białej. Poszczególne etapy powiązane są wspólną osią fabularną, opowiadającą o symulacji stworzonej przez potężną SI o nazwie MythOS. Ze względu na zaawansowane mechaniki, tytuł ten nie jest polecany dla początkujących użytkowników gogli VR.


Łowcy, testowaliście już wirtualną rzeczywistość na własnej skórze? Jak oceniacie stworzony przez nas ranking? Jakie są Waszym zdaniem najlepsze gry VR? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.