Najlepsze gry visual novel na PC, PS4 / PS5, Xbox Series X|S i Nintendo Switch - powieści wizualne, po które warto sięgnąć w 2023 r.

Choć gry visual novel nie przebiły się (jeszcze) w Polsce do mainstreamu, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Mimo że czystego gameplayu jest w nich tyle, co kot napłakał, w rzeczywistości chodzi o coś zupełnie innego – bogatą i rozbudowaną historię. Kto powinien po nie sięgnąć? Wszyscy, ponad wartką akcję i skomplikowane mechaniki preferują ambitną fabułę. Powieść wizualna świetnie sprawdzi się wieczorem, gdy położymy się już w łóżeczku ze Switchem lub Steam Deck w ręku.

Łowcy, przed Wami krótka lista, na której znajdziecie ciekawe novelki, z którymi warto się zapoznać. Warto zerknąć, nawet jeśli nie jesteście fanami japońskich klimatów. W spisie pojawiają się bowiem dwie produkcje wprost z Europy, tak więc prosimy bez wymówek! 😉

Aktualizacja wpisu

Rozbudowaliśmy artykuł o nowe pozycje i zaktualizowaliśmy ceny gier.

Czym są gry visual novel?

Wywodzące się z japońskiej kultury i tradycji powieści wizualne nie cieszą się zbyt dużą popularnością w Polsce i Europie. Spora część graczy wciąż bowiem uważa je za głupiutkie produkcje, w których podrywa się kolejne pojawiające się na ekranie dziewczyny w 2D. I choć dzieł w tym klimacie jest naprawdę wiele, tak sam gatunek visual novel oferuje też dużo więcej ambitnych tytułów, niekoniecznie pochodzących z Azji. Nawet i rodzime studia mają już pewne sukcesy na tym polu.

No dobrze, ale czym w rzeczywistości są te gry? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, ze to nic innego jak komiks, w którym od gracza zależy rozwój fabuły. Każdy wybór prowadzi do kolejnego okienka, z nowymi dialogami i decyzjami, od których zależeć będzie zakończenie opowieści.

Wiele osób twierdzi, że visual novel nie powinny być traktowane na równi z takimi seriami, jak Call of Duty czy też Total War. Element rozgrywki jest tu bowiem zredukowany do minimum, a wszystko przypomina bardziej interaktywną książkę, aniżeli typową grę video. Nie można jednak całkowicie tego rozdzielać. Obrazkowe historie wywodzą się bowiem od fabularnych gier paragrafowych, które polegają na samodzielnym kreowaniu opowieści.


Polecane gry visual novel na PC i konsole

Łowcy, przed Wami krótka lista naszych polecajek. W te gry visual novel graliśmy i możemy je szczerze polecić 🙂

Ace Attorney – seria

Składająca się z kilku odsłon seria Ace Attorney cieszy się ogromną popularnością w Japonii. Spora w tym zasługa mocno nietypowej tematyki. Gracz wciela się tu bowiem w prawnika, którego zadaniem jest zgromadzenie dowodów i obrona swoich klientów przed niesłusznymi oskarżeniami. W skład wydanego niedawno The Great Ace Attorney Chronicles wchodzą The Great Ace Attorney: Adventures z 2015 r. oraz The Great Ace Attorney 2: Resolve z 2018. Oba tytuły pojawiły się wcześniej wyłącznie na rynku japońskim, dlatego też jest to niemała gratka dla fanów VN.

Oferty na gry z serii Ace Attorney na PC:

Cena gier na PlayStation:

The Great Ace Attorney Chronicles

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

Cena Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy na Xbox:

Cena gier z serii na Nintendo Switch:

The Great Ace Attorney Chronicles:

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

AI: The Somnium Files

Twórcy AI: The Somnium Files postanowili wrzucić gracza w buty detektywa, podążającego tropem seryjnego mordercy, który właśnie popełnił kolejną zbrodnię. Kaname Date nie jest jednak stereotypowym panem z fajką i lupą, o nie! Bohater pracuje jako Psyncer, grzebiąc w snach i wspomnieniach. To właśnie eksploracja ludzkich mózgów jest tu jednym z kluczowych elementów rozgrywki. Czasem jednak będziemy musieli też podejść do sprawy bardziej standardowo i poszukać poszlak w miejscach zbrodni. Choć mamy tu do roboty znacznie więcej, niż w przypadku standardowych reprezentantów gatunku, wciąż w centrum rozgrywki pozostaje narracja, dlatego też bez żadnych wątpliwości możemy dorzucić ten tytuł do spisu najciekawszych visual novelek.

Jeśli pierwsza część przypadnie Wam do gustu, koniecznie sięgnijcie także po jej kontynuację o podtytule nirvanA Initiative.

Cena AI: The Somnium Files na PC:

Oferty na grę na konsole:

Promocje na AI: The Somnium Files – mirvanA Initiative na PC:

Oferty na AI: The Somnium Files – mirvanA Initiative na konsole:

Clannad

Fani anime z pewnością dobrze kojarzą ten tytuł. W skrócie – wzruszająca opowieść o losach kończącego szkołę i wchodzącego w dorosłe życie Tomoyi, który w ostatnim roku nauki poznaje kilka dziewczyn i zaczyna zabiegać o ich względy. Choć brzmi to jak początek sztampowej komedii romantycznej, gracze nie mają co liczyć na lekką i prostą opowieść. Moralne dylematy, trapiące bohaterów życiowe problemy (zwłaszcza w drugiej części, gdy mężczyzna decyduje się założyć rodzinę), a także wiele psikusów od losu sprawiają, że łza w oku pojawi się nawet u największego twardziela.

W chwili debiutu, w 2004 roku, produkcja podbiła rynek, stając się najlepiej sprzedającą się grą PC w Japonii.

Cena gry na PC:

Oferty na Clannad na Nintendo Switch:

Danganronpa

Uczniowie i miś psychopata. Co może pójść nie tak? Jak się okazuje – wszystko. Założenia każdej z trzech głównych odsłon serii Danganronpa są do siebie zbliżone. Grupa kilkunastu licealistów zostaje zamknięta na ograniczonej przestrzeni. Jedynym sposobem na opuszczenie pułapki jest morderstwo. Po zabiciu jednego z uczniów i odkryciu miejsca zbrodni rozpoczyna się rozprawa. Jeśli tożsamość zabójcy zostanie ustalona, zostanie on poddany egzekucji. W przypadku błędnego wytypowania winowajcy może on natomiast opuścić miejscówkę, a pozostali studenci są eliminowani. Choć brzmi to makabrycznie, nie da się odmówić grom z tej serii pewnego uroku.

Wybrane ceny gier z serii Danganronpa na PC;

Oferty na pozostałe części serii znajdziecie na gg.deals.

Oferty na wybrane gry z cyklu Danganronpa na konsole:

Danganronpa Trigger Happy Havoc:

Danganronpa 2: Goodbye Despair:

Danganronpa V3: Killing Harmony:

Doki Doki Literature Club

Kolejny piękny przykład jak to pozory mogą mylić. Produkcja rozpoczynająca się jako sztampowy symulator randkowania (tym razem w klubie literackim) szybko jednak przekształca się w coś znacznie głębszego. Nie bez powodu tytuł polecany jest dorosłym graczom. I choć infantylny początek może odstraszyć, warto przełamać się, by dotrzeć do sedna rozgrywki.

By zapoznać się z Doki Doki Literature Club, nie trzeba od razu sięgać po płatną wersję. W oficjalnej dystrybucji wciąż dostępna jest darmowa odsłona gry wydana w 2017 roku. Płatne wydanie (z dodanym do tytułu słowem Plus!) wyróżnia się wyłącznie kilkoma nowymi historiami pobocznymi oraz paroma usprawnieniami, np. wbudowanym odtwarzaczem muzycznym oraz lepszą rozdzielczością.

Cena Doki Doki Literature Club Plus na PC:

Oferty na Doki Doki Literature Club Plus na konsole:

Seers Isle

Pora na małą przerwę od japońszczyzny. Swoich sił w grach VN spróbowali też Francuzi ze studia Nova-box. I to z całkiem niezłym skutkiem. Akcja Seers Isle toczy się w fantastycznej wersji średniowiecznej Europy, a dokładnie – w północnej części kontynentu. Fabuła opowiada o początkujących szamanach, którzy przybyli na tytułową wyspę w celu poznania tajników magii. Lokacja skrywa jednak dużo więcej sekretów i tajemnic, a zadaniem gracza będzie ich odkrycie.

Cena Seers Isle na PC:

Steins;Gate

Głównym bohaterem Steins; Gate jest Okabe Rintarou, student i domorosły naukowiec, prowadzący, wraz z przyjaciółmi, laboratorium w wynajętym mieszkaniu. Po wielu nieudanych eksperymentach, w końcu jeden z wytworzonych przedmiotów zaczyna naprawdę działać. Wpływ na rzeczywistość nie jest jednak do końca taki, jak życzyłby sobie tego jego twórca. Niespodziewany sukces sprawia, że życie nastolatków wywraca się do góry nogami, a na ich trop wpadają nieprzyjaźnie nastawieni ludzie.

Steins;Gate 0 to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części, kontynuująca wątki jednego z alternatywnych zakończeń poprzedniczki. Podarujemy sobie wszelkie spoilery, zagrajcie sami 😉

Ceny gier z serii na PC:

Oferty na gry Steins;Gate na konsole:

The House in Fata Morgana

The House in Fata Morgana opowiada historię mężczyzny cierpiącego na amnezję. Po przebudzeniu trafia na, podającą się za pokojówkę, kobietę, która informuje go, że to właśnie on jest właścicielem rozległego domostwa. Razem ruszają na wędrówkę po pomieszczeniach, by wspólnie odzyskać wspomnienia. W trakcie podróży okazuje się, że nad mieszkańcami dworku ciąży pewna klątwa. Początkowo poznawane historie wydają się być od siebie niezależne, pod koniec wszystko zaczyna się ze sobą wiązać i łączyć, ale o tym najlepiej przekonać się samodzielnie! 😉

Cena The House in Fata Morgana na PC:

Oferty na grę na konsole:

The Sin Collector: Repentless

Kolejnym zachodnim tytułem na naszej liście jest, stworzona przez Polaków, adaptacja powieści Komornik Michała Gołkowskiego. W przeciwieństwie do typowych novelek produkcja Sylen Studio oferuje też drobne elementy RPG, pozwalając decydować o umiejętnościach i wyposażeniu głównego bohatera. Od zawartości plecaka zależeć będą późniejsze fabularne wybory. Sama historia rozgrywa się w odległej przyszłości, w świecie zniszczonym przez biblijną apokalipsę. Nie wszyscy ludzie pożegnali się jednak z życiem, dlatego też Bóg zsyła na ziemię tytułowych Komorników, mających dokonać ostatecznego rozliczenia grzeszników.

Cena Komornik: Nieskruszony na PC:

Umineko/Higurashi When They Cry

Utrzymane w klimacie horroru przygodówki VN oferują nieco mniejsze możliwości niż większość gier reprezentujących ten gatunek. Opowiadana historia jest tu bowiem całkowicie liniowa i nie ma możliwości na to, by w jakikolwiek sposób na nią wpłynąć (poza końcówką Umineko When They Cry, kiedy to pojawiają się skromne wybory). Mimo mocno przyciętego gameplayu zaprezentowane wątki fabularne wciągają tak, że ciężko oderwać się od ekranu.

Cena Umineko i Higurashi When They Cry na PC:

VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action

Cyberpunkowa novelka z najwyższej półki! Produkcja studia Sukeban Games przybliża nam nieco czarną wizję przyszłości. Jako Jill – barmanka, pracująca w tytułowym barze ulokowanym w mieście o wdzięcznej nazwie Glitch City, mamy kontakt z całym przekrojem społeczeństwa. Odwiedzający nas klienci są naprawdę przeróżnej maści. Raz trafimy na zmęczonego życiem obywatela, by chwilę później obsługiwać mówiącego zagadkami wrednego osobnika. Jak to już z barmankami bywa, zajmujemy się nie tylko mieszaniem drinków, ale i pełnimy rolę „spowiedników” naszych gości. Każdy z nich opowiada nam swoją historię, dzieląc się przemyśleniami i własną wizją świata. Choć samego gameplayu jest tu tyle, co kot napłakał, całość potrafi zmusić do przemyśleń, za co właśnie tytuł został doceniony przez grających.

Cena VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action na PC:

Oferta na grę na konsole:

Zero Escape

Zero Escape łączy w sobie cechy novelki i przygodówki. Rozgrywka podzielona jest na dwie fazy. Pierwsza z nich to sekwencje fabularne rodem z VN, druga natomiast przywodzi na myśl serię Myst. Akcja obserwowana jest z pierwszej osoby, a zadaniem gracza jest rozwiązywanie zagadek logicznych. Stworzona przez reżyserów historia porusza temat porwanych studentów zmuszonych do udziału w brutalnej zabawie.

Do dwóch gier wchodzących w skład pakietu The Nonary Games warto zasiąść w kolejności chronologicznej, gdyż wydarzenia obu odsłon są ze sobą mocno powiązane. Trzecia część o podtytule Zero Time Dilemma osadzona została w okresie pomiędzy dwoma pierwszymi odsłonami. Fabuła nie jest bezpośrednio powiązana z historią poprzedniczek, niemniej zaprezentowana opowieść pozwala uzyskać odpowiedź na wiele pytań, które mogły pojawić się po ukończeniu głównego wątku.

Cena gier z serii Zero Escape na PC:

Oferty na gry Zero Escape na konsole:

Zero Escape: The Nonary Games:

Zero Escape: Zero Time Dilemma:


Łowcy, lubicie gry visual novel? A może, zamiast sięgać po tego typu produkcje, wolicie wziąć w rękę dobrą książkę? 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.