
Najlepsze gry strategiczne na PC. Dobre strategie, po które warto sięgnąć w 2023 r.
Wiele osób twierdzi, że gatunek lata świetności ma już za sobą, a żeby zagrać w najlepsze gry strategiczne, trzeba sięgnąć po tytuły wydane wiele lat temu. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Nic bardziej mylnego! Rok w rok na rynku pojawia się mnóstwo pozycji, które podbijają serca graczy.
Brytyjczycy z Creative Assembly co rusz proponują nam genialne gry z serii Total War, Amplitude Studios eksperymentuje, rzucając nas to w kosmiczne odmęty, to znów w przeszłość, Firaxis podbija serca gawiedzi XCOMami i kolejnymi dodatkami do Civilization VI (do tego, już niebawem ma odbyć się premiera siódmej głównej odsłony!), nie wspominając już o Szwedach z Paradoxu, dla których gatunek ten jest prawdziwą kopalnią złota. Jasne, powiecie, że to przez ich politykę tysięcy DLC do każdego tytułu, ale, ale… gdyby te gry nie były dobre, nikt by przecież dodatków nie kupował. Oprócz wielkich deweloperów mamy też cały szereg studiów niezależnych, które co jakiś czas podsuwają nam prawdziwe perły. They Are Billions, Factorio, Into the Breach… dalej uważacie, że gatunek znajduje się na skraju wymarcia? 😉
Łowcy, przed Wami mały ranking gier strategicznych, w którym znajdziecie kilkadziesiąt tytułów reprezentujących rozmaite podgatunki. Dobre strategie turowe, RTSy, gry MOBA, 4X… możecie już rozgrzewać szare komórki!
Zanim przejdziemy do konkretów, musimy sobie coś ustalić. Poniższe podziały są czysto umowne. Cała branża non stop ewoluuje, rzadko kiedy dostajemy już tytuł reprezentujący tylko i wyłącznie jeden gatunek. Seria Total War łączy rozgrywane w czasie rzeczywistym bitwy z turowym zarządzaniem państwem. Sid Meier’s Civilization może być klasyfikowane zarówno jako turówka, jak i gra 4X. They Are Billions? Tu dopiero mamy prawdziwy gatunkowy misz-masz.
Najlepsze gry RTS – strategie czasu rzeczywistego
Wielkie bitwy, epickie pojedynki, starcia potężnych armii. Gry RTS, czyli strategie czasu rzeczywistego często skupiają się właśnie na toczeniu walk. W przeciwieństwie do turówek, tu musimy podejmować decyzje w locie, a ich efekty widać od razu. Oczywiście nie samą walką gatunek stoi. W wielu przypadkach będziemy musieli również zmierzyć się z budową bazy i dbaniem o ekonomię.
Company Of Heroes 3
Zaczynamy kontrowersyjnie. Company of Heroes 3 to pachnąca jeszcze świeżością trzecia odsłona kultowego cyklu, która… nie cieszy się zbyt wysokimi ocenami na Steam. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Mamy do czynienia z tytułem, który cierpi na wiele problemów wieku dziecięcego, a o optymalizacji można pisać wiele, z tym że akurat nic pozytywnego. Czemu więc CoH 3 wylądował w tym zestawieniu?
Pomimo pewnych problemów, które oczywiście można wyeliminować w nadchodzących patchach, Relic zaoferował nam emocjonującą i pełną wrażeń podróż po Afryce i Włoszech. Tytuł ten jest w pewnym sensie rewolucją dla serii, gdyż tym razem nie tylko stajemy do walki o kolejne miasta i wzgórza, ale też zarządzamy logistyką i wyznaczamy strategiczne cele z poziomu mapy strategicznej. Wzorem Total War, ta część rozgrywki toczona jest w turach. Od podejmowanych przez nas decyzji zależy rozwój sytuacji na froncie. Przykładowo, artyleryjskie przygotowanie terenu sprawi, że przejęcie go będzie łatwiejsze.
Desperados III
Nieco nieoczywisty, acz wart polecenia tytuł. W przeciwieństwie do innych gier, które opisaliśmy w tym akapicie, Desperados III pozwala nam toczyć starcia na znacznie mniejszą skalę. Ba, niekiedy najlepsza opcją będzie całkowite uniknięcie starcia i ciche przemykanie za plecami wroga. Każda plansza to nie lada wyzwanie. Twórcy wymagają od grającego wykazania się nie lada perfekcjonizmem, gdyż wystarczy mały błąd, by wpakować się w nieliche kłopoty. Początkowo, gdy sterujemy jedną postacią, całość nie jest zbyt wielkim wyzwaniem, ale ostatnie misje, gdy musimy idealnie zgrać ze sobą działania kilku bohaterów, sprawią, że nawet najbardziej opanowani gracze będą musieli ocierać pot z czoła. Na szczęście pewnym ratunkiem jest aktywna pauza, w trakcie której możemy zaplanować dalsze działania. Mimo to nie obejdzie się bez ogromnych pokładów kreatywności, zwłaszcza gdy zaliczamy się do grona perfekcjonistów. Nie jest lekko, oj nie.
Na powrót Johna Coopera czekaliśmy 15 lat, ale… warto było!
Total War: Three Kingdoms
Powiedzmy sobie wprost, wybór tego najlepszego tytułu, spośród wydanych dotychczas 14 (!) głównych odsłon serii, jest niemożliwy. Ilu graczy, tyle różnych opinii. Dziś chcielibyśmy jednak zwrócić Waszą uwagę na debiutującą w 2019 roku część o podtytule Trzy Królestwa, gdzie przyjdzie nam walczyć o dominację na terenach dawnych Chin. Dlaczego akurat ta część, a nie, powiedzmy, najnowszy Warhammer III, bądź też kultowe w pewnych kręgach Rome, czy Medieval? Przede wszystkim, opisywana komputerowa gra strategiczna jest dużo bardziej skomplikowana od poprzedniczek. Bez umiejętnego zawierania sojuszy, skończymy zabawę szybciej, niż się wydaje. Fani intryg oraz politycznych rozgrywek w starożytnym sosie zdecydowanie nie powinni przechodzić obok tego tytułu obojętnie.
Wciąż najważniejsze pozostają jednak bitwy rozgrywane w czasie rzeczywistym, dlatego w naszym zestawieniu tytuł ten przypisany został do kategorii RTSów.
StarCraft 2
Co jak co, ale produkcji od Blizzarda nie mogło tu zabraknąć. Opinie o tym, czy lepszy jest WarCraft, czy StarCraft są mocno podzielone. O tym, że ostatecznie do niniejszego zestawienia prezentującego top gry strategiczne trafił reprezentant tej drugiej serii, zdecydował fakt… iż aby zagrać w klasycznego Warcraft III, trzeba wpierw zakupić „zremasterowaną” wersję Refunded, co może pozostawić pewien niesmak. Nie oznacza to jednak, że Starcraft 2 trafił na listę tylko z tego powodu. To przecież w dalszym ciągu świetna gra, z długą, rozbudowaną kampanią (a dokładnie to trzema, z czego jedna jest darmowa!), perfekcyjnym gameplayem i idealnym wręcz balansem, w której liczy się zarówno szybkie klikanie, jak i umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji pod presją czasu.
Najlepsze strategie turowe
Podobnie jak w przypadku RTSów, chyba nie ma tu zbyt wiele do tłumaczenia. W przeciwieństwie do tego, co oferują wymienione powyżej strategie PC, tutaj bardziej liczy się taktyczne myślenie, aniżeli refleks. Zazwyczaj na wszystko mamy czas, wszystko możemy sobie dokładnie przeanalizować i dopiero wtedy wykonać ruch. Ten jeden, najlepszy, który przybliży nas do zwycięstwa.
Panzer Corps 2
Panzer Corps, a jeszcze wcześniej Panzer General to prawdziwe legendy, jeśli chodzi o wojenne gry turowe. Nic więc dziwnego, że fani zakrzyknęli z radości, gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat PC2. Co z tego wszystkiego wyszło? Pierwsze opinie były mieszane, gdyż tytuł mocno odbiegał zawartością od wspieranej przez lata pierwszej części, jednak jeśli dało się mu szansę i przebrnęło kilka pierwszych, nieco miałkich operacji… wciągał lepiej niż wiosenne bagno czołgi. Sporym plusem jest ogromna różnorodność misji. Raz prowadzimy frontalny szturm na umocnione pozycje wroga, by chwilę później, w kolejnym wyzwaniu, starać się wyprowadzić z kotła jak największą ilość własnych jednostek. Co więcej, mapy wypełnione są ukrytymi celami, które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę, a sam przebieg operacji może znacząco różnic się, w zależności od tego, przy jakiej pogodzie przyjdzie nam działać. A gdy już poznamy dokładnie każde źdźbło trawy na froncie, z odsieczą nadchodzą… MODY!
Największą bolączką opisywanej produkcji jest sztuczna inteligencja wroga. Czasem przeciwnik zachowuje się zbyt biernie, czasem natomiast ma tendencję do oszukiwania. Mimo tej dość istotnej wady, rozgrywka jest odpowiednio satysfakcjonująca.
Songs of Conquest
Debiut Songs of Conquest w fazie wczesnego dostępu na Steam sprawił, że populacja fanów Heroesów zwiększyła się! Po kilku latach posuchy na rynku turowych strategii z elementami RPG gra studia Lovapotion szybko podbiła wygłodzone serca fanów kultowych Heroesów, zarówno klimatem, jak i samym gameplayem. Już chwilę po pierwszym odpaleniu, gdy zagrają pierwsze dźwięki soundtracku czuć, że to jest to! A później? Później jest tylko lepiej 🙂 Wbrew pozorom nie jest to jedynie wierna, tyle że nieco ładniejsza kopia kultowych Hirołsów. Owszem, trzon rozgrywki jest tożsamy, jednak twórcy zadbali o szereg zmian, które gwarantują ten jakże pożądany powiew świeżości.
XCOM 2
Pominięcie tego tytułu w zestawieniu prezentującym najlepsze gry strategiczne to byłaby prawdziwa zbrodnia. XCOM 2 nie ma sobie równych jeśli chodzi o strategie turowe, to obowiązkowy punkt w rozpisce każdego fana gatunku. Banalna fabuła jest tu tylko pretekstem do miodnej zabawy. O ile w pierwszej części serii broniliśmy Ziemi przed próbującymi przejąć nad nią kontrolę ufokami, tak teraz naszym zadaniem będzie całkowite wypędzenie ich z planety. XCOM 2 w niemalże każdym aspekcie jest większy, ładniejszy i lepszy od poprzedniczki (po którą oczywiście także warto sięgnąć), a do tego znacznie od niej trudniejszy! No i te proceduralnie generowane mapy, które zapewniają odrobinę świeżości przy każdym kolejnym podejściu.
Najlepsze strategie ekonomiczne
Nie przepadacie za walką? Wolicie skupić się na rozbudowie swojego imperium i pokonaniu wszystkich gospodarczo? A może w ogóle nie chcecie się z nikim ścigać, a zamiast tego skupić się na spokojnym i przemyślanym rozwoju swojego państwa/miasta/obiektu? Wymienione poniżej gry strategiczne na PC są dla Was.
Anno 1800
Ubisoft jak chce, to potrafi! Anno to jedna z najjaśniejszych gwiazd w portfolio Francuzów, a najnowsza odsłona cyklu – Anno 1800 jest niczym perełka w koronie. W tej grze po prostu wszystko się klei! Przemyślana rozgrywka, niewiele błędów i liczne zmiany względem starszych tytuł, które pozwoliły wyrwać się serii z marazmu. Tak powinny wyglądać idealne gry strategiczne. Produkcja nadaje się dla wszystkich. Można zasiąść na godzinkę, po ciężkim dniu i po prostu sobie przy nim odpocząć, nawet pomimo występujących regularnie nieprzewidzianych, stresujących sytuacji. Jeśli natomiast szukacie wyzwania, także go tu znajdziecie. Bez odpowiedniego zaangażowania w rozwój miasta i dokładnego rozplanowania co, gdzie, jak i kiedy, wszystko będzie funkcjonować po prostu „jakoś”. Dopiero gdy skupimy się na optymalizacji procesów i przemyślanej lokalizacji kolejnych zabudowań, a do tego będziemy rozwijać się w odpowiednim tempie, wszystko zacznie się odpowiednio zazębiać.
Cities Skylines
Piąta odsłona SimCity nie okazała się zbyt dobrą grą. Ba, lekki spadek formy można było już odczuć przy okazji premiery czwartej części sztandarowej serii Maxis Software (po przejęciu przez Elektroników znanego teraz jako EA Maxis). W każdym razie fani city builderów zostali pozostawieni sami sobie, a jako że do zagospodarowania było całkiem spore grono osób, nie trzeba było długo czekać na efekty. W 2015 roku na rynek trafiło Cities: Skylines, gra o niebo lepsza od produktu konkurencji, która co prawda zapożyczyła sporo rozwiązań z serii SimCity i Cities XL, jednak, w przeciwieństwie do nich pozbawiona była większych błędów i niedoróbek. Nie musimy chyba tłumaczyć, dlaczego gracze wręcz rzucili się na ten tytuł, czyż nie? Teraz, po kilku latach i dziesiątkach wydanych w międzyczasie DLC (Paradox jako wydawca – to zobowiązuje) mamy do czynienia z w pełni kompletną grą, która pochłonie na wiele godzin. Żaden wpis prezentujący najlepsze strategie nie może się obyć bez tej pozycji. Zapowiedziana niedawno druga część stoi przed nie lada wyzwaniem. Niełatwo będzie jej zmierzyć się z renomą poprzedniczki.
Tropico 6
Seria Tropico przeżywała liczne wzloty i upadki. Choć za każdym razem w nasze ręce trafiały co najmniej przyzwoite gry strategiczne PC, tak fani non stop narzekali, że zmian jest zbyt mało, a rozgrywka jest niemalże identyczna jak w poprzedniej odsłonie, i poprzedniej, i tej wcześniej…
Paradoksalnie Tropico 6 również jest kopiuj-wklej tego, co mieliśmy okazję zobaczyć już kilkukrotnie, więc znów wcielamy się w prezydenta-dyktatora rajskiego archipelagu, który musi poprowadzić swoje małe państewko na drodze ku rozkwitowi, ALE… ilość nowych budynków i rozbudowana gospodarka sprawia, że rozgrywka nie jest już tak jednotorowa, sukces osiągnąć można na wiele różnych sposobów. Do tego dochodzi wciągająca kampania i ten sam pozytywny humor, który cieszył nas w pierwowzorach.
Two Point Hospital
Pora na małą zmianę klimatu. Ze skali makro przenosimy się na mikrozarządzanie. W Two Point Hospital, duchowym następcy Theme Hospital, zostajemy ordynatorami szpitala i staramy się zarobić jak najwięcej kasy zadbać o zdrowie trafiających do nas pacjentów. W tym celu należy przez cały czas rozbudowywać klinikę, zatrudniać jak najlepszy personel, dbać o wyposażenie gabinetów i zadowolenie pracowników. Oczywiście, kątem oka zerkając na to, czy tabelki w Excelu na pewno się zgadzają. Tylko odpowiednie zarządzanie obiektem sprawi, że uda nam się uratować chorych cierpiących na wiele poważnych schorzeń, takich jak np. sucharoza (mająca związek z kiepskimi żartami) czy też zwierzęcy magnetyzm (borykający się z tą przypadłością delikwent… przyciąga do siebie całą faunę, która nieopatrznie znalazła się w promieniu kilku metrów od niego). Tak, gry strategiczne na PC również mogą być pełne humoru!
Najlepsze gry tower defense
O czym traktują gry tower defense? Jak sama nazwa wskazuje, musimy się w nich skupić na obronie twierdzy szturmowanej przez hordy wrogów. W niniejszym zestawieniu skupimy się na tytułach, oferujących nieco bardziej „skostniałe” podejście do gatunku, skupiających się na rozbudowywaniu kolejnych linii umocnień, bez własnoręcznego sięgania po broń, jak ma to miejsce np. w seriach Orcs Must Die!, czy też Sanctum.
Bloons TD6
Aż ciężko uwierzyć, że tytuł, który wygląda jak mobilka, osiągnie tak wielki sukces na pecetach. Co by jednak nie mówić, w Bloons TD6 kryją się ogromne pokłady grywalności, a obrona bazy przed nadlatującymi balonikami sprawia wiele, wiele radości. W jednym z patchów już po premierze gry, twórcy dodali tryb współpracy, który pozwala na wspólną zabawę maksymalnie czterem graczom, którzy wspólnie budują wieżyczki na wybranej przez siebie mapie. Czysta radość!
Defense Grid 2
Produkcja Hidden Path Entertainment to typowy do bólu przedstawiciel gatunku TD. Oznacza to, że przez całą rozgrywkę będziemy zajmować się jedynie obroną własnego terytorium, stawiając rozmaite wieżyczki obronne i budynki wspomagające ich działanie. Nie ma tu jednak miejsca na nudę, zwłaszcza na wysokich poziomach trudności, gdzie rozkładanie defensywy w przypadkowy sposób doprowadzi do tego, że kosmici szybko przebiją się przez nasze linie. Szczególnie ciekawy jest multiplayer, gdzie oprócz normalnego coopa znajdziemy też… tryb PvP, oparty o bardzo ciekawe zasady. Po zabiciu nacierającego na nas kosmity, ten trafia na mapę naszego rywala. Przemyślane stawianie wież odgrywa tu więc niezwykle istotną rolę.
They Are Billions
They Are Billions to pozycja, która na nowo zdefiniowała gatunek gier tower defense. Dzieło studia Numantian Games podeszło do tematu z zupełnie innej strony, dorzucając do zabawy spory element losowości. Zombiaki nie atakują liniowo, a mogą wyskoczyć na nas z dowolnego kierunku, w ilościach, które doprowadzą do przycięcia nawet najpotężniejszej maszyny gamingowej. Nierzadko naszą bazę szturmować będą jednocześnie tysiące przeciwników i to z kilku stron jednocześnie. Do tego, w trakcie rozgrywki nie skupiamy się tylko i wyłącznie na obronie, ale jednocześnie odbijamy też kolejne połacie terenu z rąk wroga, a także rozbudowujemy swoją bazę, dbając przy tym o gospodarkę i wystawienie odpowiedniej armii, która pozwoli nam na skuteczną obronę własnych zabudowań.
Najlepsze gry strategiczne 4X
Czym są gry strategiczne 4X? To specjalny podgatunek, który zazwyczaj stawia nas w niewdzięcznej roli przywódcy początkującego imperium, które musimy poprowadzić przez długa i wyboistą drogę ku rozkwitowi. Nazwa wywodzi się od czterech słów definiujących bazowe założenia rozgrywki – eXplore (eksploracja), eXploit (eksploatacja), eXpand (ekspansja) i eXterminate (eksterminacja). Tytuły tego typu pozwalają na osiągnięcie dominacji na wiele sposobów. Nie zawsze trzeba wykorzystywać brutalną siłę.
Endless Space 2
Podobnie jak w przypadku Hirołsów i Cywilizacji, podczas grania w Endless Space 2 występuję ten słynny „syndrom jeszcze jednej tury”. Produkcja studia Amplitude Games proponuje przyjemną, a zarazem atrakcyjną oprawę graficzną, bardzo przystępny interfejs (a uwierzcie, nie jest to standard) i wiele nowych, niezłych rozwiązań, dzięki którym mamy wrażenie, że obcujemy jednocześnie z tytułem, który dobrze znamy, jak i czymś zupełnie nowym. Akcja gry przenosi nas do odległej przyszłości i pozwala wziąć udział w ogromnym kosmicznym konflikcie, którego stawką jest panowanie nad galaktyką.
Old World
Co robić, gdy Cywilizacja nie ma już przed nami żadnych tajemnic, ale wciąż mamy ochotę na kolejne wyzwania stawiane przez najlepsze strategie 4X? Sięgnąć po Old World. Z góry skazany na pożarcie przez potężnego rywala tytuł miał bardzo ciężki start (z pewnością w odbiorze nie pomogła czasowa ekskluzywność dla Epic Games Store), jednak powoli wstaje z kolan i wygraża palcem w stronę osadzonej głęboko w świadomości graczy kultowej produkcji od naszego ukochanego Sida Meiera.
Czy jest to gra idealna? Zdecydowanie nie. Wysoki próg wejścia może przestraszyć początkujących graczy, a niektóre mechaniki po czasie okazują się pozbawione sensu. Z każdym update jest jednak coraz lepiej, a sama rozgrywka, choć wymagająca i skomplikowana, daje mnóstwo radości.
Sid Meier’s Civilization VI
A oto i on, prawdziwy król, jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych strategii, po którą często sięgają nawet gracze, którzy nie przepadają za tym gatunkiem, a niekiedy nawet i osoby niemające zbyt wiele wspólnego z gamingiem. Civilization VI jest po prostu świetnym zwieńczeniem serii (bez obaw, to nie koniec, Sid Meier pracuje już nad kolejną odsłoną). Lata doświadczeń pozwoliły dopracować mechaniki niemalże do perfekcji, dzięki czemu rozgrywka jest prawdziwą przyjemnością. Jednak co marka, to marka! Żaden ranking gier strategicznych nie byłby kompletny bez tej pozycji.
Stellaris
Stellaris było swego rodzaju testem dla studia deweloperskiego Paradoxu. Twórcy, dostarczający nam wybitne gry strategiczne PC, wcześniej kurczowo trzymali się powierzchni Ziemi, dlatego też wielu fanów z nieufnością podeszło do pomysłu przeniesienia akcji w bezkres kosmosu. Czy obawy okazały się słuszne? Ależ skąd. Szwedzi przygotowali nam tak miodną gierkę, że aż chce się w nią grać. Tytuł jest przyjazny początkującym użytkownikom (co w przypadku gier Paradoxu nie jest standardem, oj, nie jest), ale potrafi też pokazać pazur. Gdy tylko zagłębimy się w te wszystkie wykresy i tabelki, wszystko nagle przestaje być tak proste i oczywiste. Ale… czy to nie o to właśnie chodzi? Strategie PC „Easy to learn, hard to master” zawsze witamy z otwartymi rękami.
Najlepsze gry MOBA
Można by długo dyskutować, czy gry MOBA to jeszcze strategie, czy już bardziej akcyjniaki, które wymagają od grających czasu reakcji na poziomie topowych monitorów gamingowych, ale… podgatunek ten wywodzi się przecież w prostej linii od RTSów. Wszystko zaczęło się od mapy do Starcrafta – Aeon of Strife, na bazie której powstało Defense of the Ancients w Warcraft III. Spory wpływ na popularyzację gatunku miał… Basshunter, DJ, który w 2006 roku wypuścił piosenkę nazwaną zgrabnie DotA. Prawdziwy szał wybuchł jednak dopiero przy okazji premiery gry Riot Games – League of Legends, która dotąd przyciąga przed ekrany miliony osób każdego miesiąca.
Dota 2
Samodzielna kontynuacja modyfikacji DotA od wielu lat plasuje się w czołówce najczęściej ogrywanych gier na Steam. Każdego dnia setki tysięcy graczy stają w szranki, tocząc ze sobą drużynowe starcia 5v5. Na początku należy wybrać swojego bohatera spośród ponad 120 dostępnych aktualnie w grze unikalnych postaci. Po wejściu na mapę każdy bierze się za rozwijanie swojego herosa, zdobywając doświadczenie i złoto, które można następnie wykorzystać do rozwoju umiejętności i zakupu coraz to lepszych przedmiotów. W miarę upływu czasu ciężar gry powoli przenosi się z walk, z regularnie wychodzącymi z każdej z baz, creepami, na coraz to bardziej śmiałe potyczki z wrogimi graczami. Wygrywa zespół, który jako pierwszy przełamie obronę przeciwnika i zniszczy bazę.
League of Legends
Obecnie nienawiść graczy skupiona jest na Fortnite, jednak przed premierą battle royale od Epic Games, to właśnie na League of Legends zazwyczaj wylewały się pomyje. Opcje były dwie – albo się w LoLa grało i go wielbiło, albo nie grało i hejtowało. No dobra, była jeszcze trzecia grupa, która namiętnie odpalała mecz za meczem, narzekając przy tym bez przerwy na toksyczną społeczność i fatalny balans rozgrywki. Osoby neutralne należały do mniejszości. Co by jednak nie mówić, League of Legends na stałe wbiło się do świadomości graczy i aż do dziś przyciąga miliony osób. Rozgrywka opiera się na podobnych zasadach, jak w opisanej powyżej Docie. Sednem zabawy jest zniszczenie centralnego obiektu w bazie wroga – Nexusa, do którego dostępu bronią cztery rzędy wież, creepy, a także piątka graczy, którzy chcą pokonać nas tak samo mocno, jak my ich.
League of Legends za darmo pobierzecie bezpośrednio ze strony Riot Games.
Gry strategiczne 2023, na których premierę czekamy
Na samym początku rzuciliśmy odważną tezą, mówiąc, że gatunek jeszcze nie umarł. Teraz zamierzamy uzasadnić swoje podejście, rozbudowując nasz ranking gier strategicznych o kilka pozycji, które trafią na pecety jeszcze w tym roku! (no dobra, wszyscy wiemy, jak to się skończy, ale miejmy nadzieję, że w 2023 r. zagramy przynajmniej w kilka z nich)
Age of Wonders 4
Czwarta pełnoprawna odsłona serii strategii turowych osadzonych w świecie fantasy trafi do nas już 2 maja 2023 r. Za produkcję Age of Wonders 4 ponownie odpowiada Triumph Studios, a wydaniem gry zajmie się wspominane tu wielokrotnie Paradox Interactive. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu, w czwórce nie będziemy jedynie uczestnikami wydarzeń rozgrywających się w krainie Evermore. Twórcy, oprócz standardowej kampanii, zaoferują nam również możliwość kreowania własnych królestw i wzięcia udziału w opowieści na swoich zasadach. Z racji tego, że przejmiemy kontrolę nad raczkującym imperium, które będziemy musieli doprowadzić do rozkwitu, AoE 4 najbliżej do strategii typu 4X.
Cities: Skylines 2
Cities: Skylines zachwyciło swoim ogromem i możliwościami. Zapowiedziana niedawno druga część ma być jeszcze większa, ładniejsza i wypakowana zawartością (no, może nie na premierę, bo z czegoś trzeba będzie ukręcić te dziesiątki DLC). W trakcie zabawy wcielimy się w burmistrza, którego zadaniem będzie stworzenie dobrze prosperującego miasta niemalże od zera. W tym celu trzeba będzie zadbać nie tylko o rozwój infrastruktury i stałe powiększanie obszarów mieszkalnych, ale i o zadowolenie obywateli. Co nam z idealnie zaprojektowanej metropolii, jeśli nikt nie będzie chciał w niej zamieszkać?
Homeworld 3
Gry z cyklu Homeworld to naprawdę dobre strategie. Kilka lat temu mieliśmy okazję zapoznać się z niezłym Deserts of Kharak, a oryginalna dylogia to prawdziwy majstersztyk. Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z serią, koniecznie ją nadróbcie, tym bardziej że zremasterowaną pierwszą i drugą część można kupić już za niecałe 10 zł.
Na szczęście niebawem nie będziemy musieli sięgać już tylko po te nieco już leciwe gry strategiczne na PC, które zapewne niektórzy z Was znają już na pamięć. Wielkimi krokami zbliża się ku nam Homeworld 3, który zaoferuje to wszystko, za po pokochaliśmy serię, tyle że w nowoczesnej oprawie graficznej. Jako że tytuł był już przekładany, liczymy, że na tym się skończy i już niebawem ponownie obejmiemy kontrolę nad wielką flotą okrętów.
Manor Lords
Średniowieczny city-builder tworzony przez naszego rodaka to jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego typu na Steam. Gra zaoferuje realistyczne podejście do budowania miast, a także bitwy na ogromną skalę, wyjęte rodem z Total War. Początkowo tytuł miał zadebiutować już w 2020 roku, jednak autor zdecydował się na przesunięcie terminu, by oddać w ręce graczy jak najbardziej dopracowaną i treściwą produkcję.
Jako że udostępnione w ramach Steam Fest kilka miesięcy temu demko w pełni ukazało drzemiący w tym tytule potencjał, zachwycając grafiką i realizmem, nie możemy już doczekać się pełnej wersji. Czujemy, że tytuł wskoczy na wiele topek prezentujących najlepsze gry strategiczne 2023 r.
Tempest Rising
Na dzieło studia Spligate Ironworks szczególną uwagę powinni zwrócić fani klasycznych strategii z przełomu wieków. Jeśli zagrywaliście się do upadłego w gry rts w stylu Command & Conquer a wydane w 2020 r. remastery nie zaspokoiły Waszych potrzeb, Tempest Rising nadchodzi z odsieczą. Klimat staroszkolnych gier strategicznych czasu rzeczywistego z budowaniem bazy wręcz wylewa się z ekranu, choć całość oprawiona została w nowoczesną grafikę. Do dyspozycji dostaniemy trzy frakcje, z których każda wyróżnia się unikalnym podejściem do walki i ekonomii, co pozwoli cieszyć się rozgrywką graczom o różnych stylach. Na dzień dobry szykowane są dwie kampanie, każda po 15 misji, a także rozbudowany tryb rozgrywek wieloosobowych. Będzie nawet system rankingowy! Czyżby szykował nam się kolejny tytuł, który wskoczy z hukiem do eSportowego światka? Poczekamy, zobaczymy.
Łowcy, zdajemy sobie sprawę, że nie sposób wymienić wszystkie najlepsze gry strategiczne w jednym artykule. Jest tego po prostu zbyt wiele i zawsze znajdzie się coś, w co nie graliśmy, co nam umknęło, czy też nie trafiło w nasze gusta tak mocno, jak przypasowało Wam.
Tak więc, zamiast pytać „A gdzie…” podrzućcie po prostu w komentarzach swoich faworytów i dajcie znać, dlaczego warto po nich sięgnąć! Czekamy na Wasze top 10 gier strategicznych!