Najlepsze gry souls-like

Najlepsze gry souls-like na PC dla miłośników serii Dark Souls (część 2.)

W pierwszej części artykułu, w którym przedstawiliśmy Wam najlepsze gry souls-like podobne do Dark Souls, mogliście znaleźć pięć (a nawet sześć) ciekawych produkcji, które z pewnością zadowolą każdego fana wymagającej rozgrywki. Dzisiaj wracamy z kolejnymi tytułami, które wycisną z Was siódme poty. Możecie więc spodziewać się mnóstwa nowych trudnych walk, potężnych bossów i wielu, ale to wielu śmierci. Do ukończenia tego typu gier niezbędne będą spore pokłady cierpliwości, refleks, a także dobry sprzęt, który wytrzyma ataki złości zirytowanego gracza 😉

Łowcy, zapraszamy Was na drugą część artykułu o najlepszych grach souls-like. Miłej lektury 🙂

Ashen

Gracze, dla których oryginalna seria Dark Souls jest zbyt trudna, powinni zwrócić szczególną uwagę na Ashen. Produkcja ta jest zdecydowanie bardziej przystępna od klasyków gatunku, co jednak wcale nie oznacza, że oferuje mniej zabawy. Główną zmianą w porównaniu do gier z serii DS jest to, że w Ashen statystyki rosną wraz z postępami w grze. Nie trzeba więc dokładnie analizować, w co warto przydzielać punkty rozwoju. Drugim ułatwieniem jest towarzysz, który przez większość gry wspiera głównego bohatera. Może to być zarówno NPC, jak i inny gracz. Gdzie tu w takim razie podobieństwa do serii Dark Souls? Produkcja studia A44 charakteryzuje się dopracowanym, wymagającym systemem walki opartym na blokach i unikach. Gracze znajdą tu także kamienie ceremonialne, działające jak ogniska, a po śmierci będą musieli przedrzeć się przez przeciwników, by odzyskać upuszczoną w miejscu zgonu skorię.

  • Premiera Ashen na PC odbyła się 7 grudnia 2018 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Blasphemous

Choć Blasphemous został zakwalifikowany do gatunku zwanego metroidvania, nie sposób odmówić mu bliskich związków z grami souls-like. Akcja tego tytułu rozgrywa się w fikcyjnej krainie Orthodoxia, która została opanowana przez demony. Na początku bohater nie posiada zbyt wielu umiejętności, ale pokonując kolejnych przeciwników, zdobywa się specjalną walutę, za którą można zakupić nowe skille. Każdy napotkany po drodze demon wymaga indywidualnego podejścia. Walki są trudne, trup ściele się gęsto, a każda śmierć oznacza powrót do ołtarza, robiącego tu za punkt zapisu. Na wyróżnienie zasługują mroczne, pełen odniesień do religii, lokacje. Ciężki klimat idealnie wpasowuje się w to, co zazwyczaj proponują gry souls-like.

Już za kilka dni – 4 sierpnia, Blasphemous otrzyma darmowe DLC, wprowadzające do gry tryb New Game+, dodatkowe lokacje i wątki fabularne.

  • Blasphemous zadebiutowało 10 września 2019 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Hollow Knight

Dwuwymiarowa platformówka akcji Hollow Knight to kolejna w naszym zestawieniu gra, która, choć przypisana do innego gatunku, czerpie sporo z produkcji From Software. Gracz będzie musiał mierzyć się nie tylko z przeciwnikami, ale i elementami wymagającymi ogromnej zręczności. Śmierć jest tu na porządku dziennym. Sporo problemów może także sprawić sama konstrukcja lokacji. Na początku gra nie oferuje mapy, przez co bardzo łatwo się zgubić wśród podobnych do siebie korytarzy. Walka także nie należy do najprostszych. Choć sama jej mechanika z pozoru wydaje się łatwa do opanowania, to w rzeczywistości trzeba się sporo napocić, by wyjść bez szwanku z każdego pojedynku.

  • Hollow Knight pojawiło się na rynku 24 lutego 2017 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Salt and Sanctuary

Jeśli jakaś gra ma zasługiwać na miano najbardziej souls-likowego souls-like 2D, to z pewnością jest to Salt and Sanctuary. Niektórzy gracze wspominają nawet, że momentami można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z oficjalną dwuwymiarową wersją słynnego cyklu. Inspiracje Dark Souls widać nie tylko w zastosowanych rozwiązaniach, ale i wątku fabularnym (równie oszczędnym, co w oryginale 😉 ). Można tu więc znaleźć sanktuaria będące odpowiednikiem ognisk, pasek staminy, a także sól, którą otrzymuje się po pokonaniu wrogów i wykorzystuje do rozwoju postaci. Każda śmierć powoduje utratę całej noszonej przy sobie soli, a po odrodzeniu jest tylko jedna szansa, by ją odzyskać.

  • Salt and Sanctuary trafiło na PC 17 maja 2016 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch

Star Wars Jedi: Fallen Order

Respawn Entertainment to chyba jedyne studio podległe Electronic Arts, na które nikt obecnie nie narzeka. Po sukcesie Titanfall i Apex Legends twórcy zaproponowali graczom produkcję w świecie Gwiezdnych Wojen. Star Wars Jedi: Fallen Order umiejętnie łączy w sobie kilka gatunków, od zręcznościówki zaczynając, na souls-like kończąc. Produkcja oferuje znakomicie wykreowany system rozwoju postaci. Kierowany przez gracza rycerz Jedi ledwo radzi sobie z przeciwnikami. Pod koniec natomiast jest już potężnym wojownikiem, dla którego szturmowcy nie stanowią żadnej przeszkody. Kluczowym elementem produkcji są moce, które czynią rozgrywkę dużo bardziej atrakcyjną, nierzadko ratując bohatera znajdującego się w podbramkowej sytuacji.

  • Premiera Star Wars Jedi: Fallen Order odbyła się 15 listopada 2019 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Na kolejne części Dark Souls nie mamy już raczej co liczyć. Jeden z twórców gry – Hidetaka Miyazaki, jasno dał do zrozumienia, że seria jest już kompletna i nic nowego w tym świecie już się nie pojawi. Wiadomo jednak, że czasem plany się zmieniają, dlatego warto patrzeć w przyszłość z optymizmem, ogrywając dostępne na rynku gry souls-like.

Łowcy, co sądzicie o wymienionych powyżej pozycjach? Jakie jeszcze gry souls-like, obok tych wymienionych w obu częściach zestawienia polecacie? O jakich gatunkach gier chcielibyście jeszcze poczytać na Lowcygier.pl?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.