Najlepsze gry souls-like na PC dla miłośników serii Dark Souls (część 1.)

Trylogia Dark Souls ukończona. Cóż teraz robić ze swoim życiem. Żadna gra nie smakuje już tak samo, wszystko wydaje się takie nijakie… Na szczęście jest na to sposób. Trzeba sięgnąć po kolejne tytuły z tego samego gatunku! Najlepsze Gry souls-like wyróżniają się wysokim poziomem trudności, wymagają sporo cierpliwości i samozaparcia. Nierzadko jedną lokację trzeba bowiem powtarzać kilkanaście razy, zanim uda się wypracować odpowiednią strategię walki z przeciwnikami. Gdy w końcu wszystko wyjdzie tak, jak powinno, a wrogowie legną u stóp bohatera, satysfakcja z wygranej jest ogromna.

Wśród wielu „klonów” Dark Soulsów znaleźć można kilka perełek, które świetnie rozwijają mechaniki znane z gier souls-like, bądź też przenoszą akcję w zupełnie inne realia. Łowcy, zapraszamy Was na pierwszą część artykułu, w którym znajdziecie pięć najciekawszych gier z tego gatunku.

Code Vein

Gra souls-like w klimacie jRPG? Czemu nie! Code Vein od Bandai Namco pokazuje, że da się to zrobić dobrze. Twórcy przyłożyli się do fabuły, a przedstawiony przez nich świat jest spójny i pełen niespodzianek. Bardzo dobrze wypadają również postacie oraz wzajemne interakcje pomiędzy nimi. Choć rozgrywka nawiązuje do tradycji serii Dark Souls, producenci zdecydowali się wprowadzić sporo nowości. Kluczowym elementem gry jest wysysanie krwi z pokonywanych potworów, co pozwala na przejęcie ich umiejętności. Zdobyte w ten sposób zdolności można rozwijać, a także dowolnie ze sobą łączyć, wypracowując swój indywidualny styl. Sporą innowacją jest także system sterowanych przez komputer postaci wspierających bohatera w walce.

  • Premiera Code Vein odbyła się 31 maja 2019 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Mortal Shell

Trzeba przyznać, że studio Cold Symmetry postawiło sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Ich debiutancka gra, Mortal Shell, to mroczny souls-like action-RPG czerpiący garściami z klasyka, jakim jest seria Dark Souls. O jakość produkcji raczej nie ma się co obawiać. Zakończone niedawno testy beta pokazały, że gra ma spory potencjał, choć wymaga jeszcze drobnych poprawek. Pochwały tyczyły się przede wszystkim systemu walki, który, choć trudny do opanowania (w sumie o to właśnie chodzi), sprawiał mnóstwo przyjemności. Mortal Shell pozwoli graczom wcielić się w rolę bohatera władającego unikalną mocą przejmowania ciał zmarłych wojowników. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale gra na PC ma pojawić się jeszcze w tym roku.

  • Mortal Shell pojawi się na PC i konsolach w drugiej połowie roku
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Nioh

Niewiele brakowało, a nigdy nie zobaczylibyśmy Nioh na PC. Prace nad grą trwały ponad dwanaście lat, a w międzyczasie cały projekt był dwukrotnie kasowany. Na szczęście rok 2017 okazał się przełomem i tytuł w końcu ujrzał światło dzienne. Jak na dobrą grę souls-like przystało, produkcja charakteryzuje się wysokim poziomem trudności i fantastycznym systemem walki. Nioh proponuje graczom dynamiczne pojedynki, w których refleks jest nie mniej ważny od dostosowania taktyki do przeciwnika. Kluczem do sukcesu jest przyjęcie odpowiedniej postawy wojownika. W zależności od wybranego stylu bohater dysponuje innym rodzajem ataków. Produkcja przypadła graczom do gustu i doczekała się kontynuacji. Nioh 2 został już wydany na konsolach, na wersję PC wciąż czekamy 🙂

  • Nioh trafiło na rynek 7 lutego 2017 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4

Sekiro: Shadows Die Twice

Jeśli jesteście fanami stylu wypracowanego przez twórców Dark Souls, a gry souls-like innnych producentów nie sprawiają Wam przyjemności, sięgnijcie po Sekiro: Shadows Die Twice. Najnowsza produkcja studia From Software jest równie wymagająca co klasyki gatunku, choć dzięki licznym samouczkom, bez problemu odnajdą się w niej także początkujący. Walka opiera się głównie na blokowaniu ataków przeciwników i wyprowadzaniu szybkich kontr. Bardzo istotnym elementem rozgrywki jest możliwość przemieszczania się przy użyciu linki z hakiem oraz skradanie. Obie techniki ułatwiają rozgrywkę, pozwalając na unikanie przeciwników, a także ich cichą eliminację. Wisienką na torcie jest ciekawy i wciągający wątek fabularny.

  • Nioh zadebiutowało 22 marca 2019 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

The Surge i The Surge 2

Zarówno The Surge, jak i The Surge 2 to gry, które mocno wyróżniają się na tle pozostałych pozycji z tego artykułu. Mroczne klimaty fantasy zostały w tym przypadku zamienione na science fiction, a smoki zastąpione przez maszyny i roboty. Choć takie realia nie są domyślnie kojarzone z grami souls-like, tak nie da się ukryć, że sprawdzają się wyśmienicie. Mimo obecności nowoczesnej technologii walka wciąż skupia się na wykorzystaniu broni białej. Bardzo ciekawa jest sama mechanika pojedynków. Starcia wymuszają na graczu celowanie w konkretne części ciała przeciwnika, co np. pozwoli odciąć jedną z kończyn i ułatwić sobie dalszą walkę. Seria The Surge wyróżnia się nieco niższym poziomem trudności (zwłaszcza druga część), może być więc znakomitą opcją dla graczy, którzy odbili się od nieco bardziej skomplikowanych produkcji.

  • Premiera The Surge odbyła się 16 maja 2017 r., a the Surge 2 – 24 września 2019 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Łowcy, jakie są Waszym zdaniem najlepsze gry souls-like? Jak zapatrujecie się na te produkcje? Lubicie wyzwania, jakie stawiają przed Wami developerzy w tego typu grach, czy też wolicie raczej coś prostszego? Jakie tytuły powinny trafić do drugiej części artykułu zawierającego najciekawsze gry souls-like? 😉

Jeśli chcecie zobaczyć kolejne artykuły w tej konwencji, chętnie przekopiemy się przez hałdy tytułów, wyszukując ciekawe pozycje. Dajcie tylko znać, na co jest zapotrzebowanie 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.