Najlepsze gry przygodowe point and click ostatnich lat. Po jakie tytuły warto sięgnąć w 2023 r.

Gry przygodowe, polegające na odkrywaniu ukrytych na mapach przedmiotów i łączeniu ich w odpowiednie kombinacje, dominowały na rynku w latach 90. ubiegłego wieku. W miarę rozwoju technologii pojawiały się coraz bardziej rozbudowane produkcje, które zaczęły powoli wypierać skostniałe mechaniki typu „wskaż i kliknij”. W pewnym momencie było już tak źle, że niektórzy zaczęli nawet wieszczyć całkowity koniec gatunku. Proroctwa okazały się przedwczesne. Gracze w końcu zatęsknili za spokojniejszym tempem rozgrywki, czego efektem był triumfalny powrót „przestarzałych” rozwiązań. Dzięki temu na rynku pojawiło się kilka perełek, o których zaraz przeczytacie.

Łowcy, w rozwinięciu wpisu znajdziecie warte uwagi przygodówki point and click, wydane w ostatnich latach. Miłej zabawy!

Aktualizacja artykułu 3

Zaktualizowaliśmy ceny gier i dodaliśmy nowe tytuły do listy.

Distraint / Distraint 2

Dwuwymiarowe przygodówki utrzymane w klimacie horroru psychologicznego. Głównym bohaterem jest młody człowiek o imieniu Price, który staje przed poważnym dylematem moralnym, będąc zmuszonym do dokonania obrzydliwych czynów. Pierwsza odsłona pozwoli zapoznać się z historią upadku bohatera, druga zaprezentuje jego drogę do odkupienia win i oczyszczenia sumienia. Sama rozgrywka nie należy do skomplikowanych, na gracza czekają przede wszystkim proste zagadki logiczne. Nie gameplay jest tu jednak kluczowy. Główną atrakcją jest głęboka i zmuszająca do refleksji fabuła.

Cena gier z serii Distraint na PC:

Oferty na gry na konsole:

Distraint

Distraint 2

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don’t Dry + Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice

Casanova Larry brylował na ekranach w latach 90. XX wieku. Przygody niepoprawnego podstarzałego podrywacza to jedne z pierwszych klikanych przygodówek, które przebiły się do mainstreamu. Niedawno kultowa seria Sierry została reaktywowana i na rynku pojawiły się dwie nowe odsłony o podtytułach Wet Dreams Don’t Dry oraz Wet Dreams Dry Twice. Czy powrót okazał się udany? Zdecydowanie. Nowe wydawnictwa mocno przypominają klasyczne przygodówki, jakimi były poprzedniczki, zmuszając do główkowania i bawiąc absurdalnym, zabarwionym erotyką, humorem. Easter Eggi wręcz wylewają się z ekranu. Każdy, kto zaczynał przygodę z grami na początku XXI w., z pewnością doceni efekt działania skrótu klawiszowego ctrl+b 😉

Promocje na Leisure Suit Larry na PC:

Cena nowych odsłon Leisure Suit Larry na konsole:

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don’t Dry

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice

McPixel 3

Wbrew temu, co sugeruje tytuł, McPixel 3 to druga odsłona serii humorystycznych przygodówek, od polskiego twórcy – Sosa Sosowskiego. Pixelartowy bohater powraca, by znów ochronić świat i ludzkość przed rozmaitymi katastrofami, nierzadko wprowadzając przy tym w życie kompletnie absurdalne pomysły. Deweloper przygotował dla nas ponad 100 poziomów wypełnionych rozmaitymi zagadkami. Większość z nich polegać będzie na nietypowym łączeniu znalezionych przedmiotów i interakcjami z elementami otoczenia. Wbrew pozorom, nie będzie to takie łatwe, gdyż wymagało to będzie porzucenia, wypracowanych przez lata przez twórców gier, utartych schematów i „odkrywania koła na nowo”:

Promocje na grę na PC:

Cena McPixel 3 na konsolach:

Norco

Najnowsza z opisywanych produkcji rozgrywa się w dystopijnym świecie przyszłości. Gracze trafiają na przedmieścia Nowego Orleanu, wyniszczonego wieloletnią wojną domową. Główny bohater udaje się do tego nieprzyjaznego miejsca, poszukując zaginionego brata. Okazuje się, że w sprawę zamieszany jest zbuntowany cyborg. Produkcja wyróżnia się sporą nieliniowością. Od decyzji zależy, które z kilku alternatywnych zakończeń pojawi się na ekranie przed napisami końcowymi.

Cena Norco na PC:

Cena Norcona konsolach:

Papetura

Papetura to efekt wieloletniej pracy jednego człowieka. Dlaczego względnie krótka gra (ukończenie tytułu zajmie niecałe 2 godziny) była tworzona tak długo? Wszystko ze względu na unikalny proces twórczy. Zanim dany obiekt pojawił się w grze, został wpierw wykonany z papieru w świecie rzeczywistym. Pozwoliło to osiągnąć niespotykane dotąd efekty. Produkcja zapada w pamięć także dzięki niepokojącej atmosferze i genialnej muzyce. Fabuła opowiada historię małego stworka, który po ucieczce z wiezienia musi stawić czoła ognistym potworom.

Cena Papetura na PC:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

Return to Monkey Island

Tęskniliście za Małpią Wyspą? Z pewnością. na szczęście najnowsza gra Rona Gilberta, będąca bezpośrednią kontynuacją The Secret Of Monkey Island i Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (kolejne gry powstawały bez udziału ojca serii) jest już dostępna! Ponownie przyjdzie nam wcielić się w postać Guybrusha Threepwooda, który odwiedzi nie tylko dobrze znane nam już miejsca, ale też zupełnie nowe lokacje. Na jego drodze stanie też wielu starych przyjaciół. I choć na najnowszą odsłonę serii wylało się sporo pomyj za obrany styl artystyczny, tak genialne łamigłówki i humor są w 100% tym, do czego przyzwyczaiły nas poprzedniczki.

Promocje na grę na PC:

Oferty na Return to Monkey Island na konsole:

Rusty Lake

Składająca się z trzech epizodów seria Rusty Lake została stworzona przez holenderskie studio o tej samej nazwie. Każdą część cyklu surrealistycznych gier przygodowych point and click można ogrywać niezależnie od siebie, fabuły nie są bowiem ze sobą powiązane, choć pojawia się sporo nawiązań, które z pewnością zostaną zauważone przez fanów serii. Wszystkie odsłony wypełnione są różnorodnymi zagadkami logicznymi. Na wyróżnienia zasługują też, stanowiące tło dla gameplayu, oryginalne historie.

Cena gier z serii Rusty Lake na PC;

Sam & Max Save the World oraz Sam & Max: Beyond Time and Space

Oparta na licencji komiksu seria humorystycznych przygodówek stworzona została przez studio LucasArts. Ostatnie dwie części, a dokładniej to remastery starszych odsłon zostały już stworzone przez niezależną ekipę Skunkape Games. Obie produkcje opowiadają o przygodach pary detektywów – psa Sama oraz królika Maxa. Śledztwo prowadzi bohaterów przez różnorodne lokacje wypełnione zagadkami polegającymi głównie na poszukiwaniu i odpowiednim wykorzystaniu konkretnych przedmiotów.

Promocje na gry z serii Sam & Max na PC:

Cena gier na konsole:

Sam & Max Save the World

Sam & Max: Beyond Time and Space

Slice of Sea

Slice of Sea prezentuje historię Wodorosta, morskiego stworzonka, które przez przypadek znalazło się daleko od domu. Zadaniem gracza jest doprowadzenie go z powrotem do miejsca, w którym się wychował. Mechanicznie jest to klasyczny point and click. Akcja obserwowana jest z boku, a lokacje przedstawione są w postaci dwuwymiarowych plansz. Warto zaznaczyć, ze gra stworzona została przez jedną osobę – niezależnego developera i rysownika komiksów Mateusza Skutnika.

Cena Slice of Sea na PC;

Shadows over Loathing

Jeśli jesteście fanami West of Loathing, z pewnością nie przegapiliście niedawnej premiery nowej gry studia Assymetric. Shadows over Loathing to slapstickowy przygodowy RPG, godny następca jednej z najzabawniejszych gier wszech czasów. Produkcja wypełniona jest absurdalnymi żartami i gagami, ale też nie samym dowcipem ten tytuł stoi. Twórcy zadbali też o trudne zagadki i całkiem przyzwoitą historię.

Syberia: The World Before

Syberia 3 debiutowała w sporych bólach. Ilość błędów była przerażająca, zdarzały się nawet bugi, przez które nie dało się ukończyć gry. Z tego też powodu kultowa seria przygodowa popadła w niełaskę. Zapowiedź nowej odsłony była więc sporym zaskoczeniem. Tym razem twórcy zadbali o jakość, dzięki czemu można czerpać radość z rozgrywki, nie obawiając się o nagłe wyrzutki do pulpitu. Nie graliście w poprzednie części? Nic straconego. Mimo że jest to bezpośrednia kontynuacja, znajomość poprzedniczek nie jest konieczna do zrozumienia fabuły. Akcja podzielona została na dwa etapy. Pierwsza z historii przybliży przygody dobrze znanej Kate Walker, druga opowieść natomiast przenosi nas do roku 1937 i przedstawia nową bohaterkę – pianistkę Danę Rozę.

Warto nadmienić, że polski wydawca, wzorem poprzednich odsłon, zadbał o pełny dubbing!

Cena Syberia: The World Before na PC:

Oferty na Syberia: The World Before na PlayStation:

Cena Syberia: The World Before na Xbox:

The Excavation of Hob’s Barrow

Zaczyna się niewinnie. Główna bohaterka, badaczka, jest w trakcie pisania książki o angielskich kurhanach. By lepiej poznać istotę sprawy, przyjmuje zaproszenie do odwiedzin jednej z wiosek i zbadanie grobowców własnoręcznie. Po dotarciu na miejsce pojawiają się pierwsze problemy. Szybko okazuje się, że nie wszystko, co dzieje się w Bewlay, można racjonalnie wytłumaczyć…

Tajemnicza atmosfera, zapadająca w pamięć ścieżka dźwiękowa i wciągająca fabuła sprawiają, że ta gra to prawdziwa gratka dla każdego, kto ma ochotę na mroczniejsze przygody. Poza tym, czy klimat wiktoriańskiej Anglii nie pasuje idealnie do folkowego horroru?

The Procession to Calvary

Choć tytuł na to nie wskazuje, The Procession to Calvary przepełnione jest humorem… warto jednak dodać, że angielskim humorem. Z tego powodu nie jest to produkcja dla wszystkich. Ze względu na sporą dawkę obrazoburczych motywów, po tytuł ten nie powinni sięgać wierzący. Fani wszelkiego rodzaju absurdu będą natomiast wniebowzięci. Rozgrywka polega na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu łamigłówek. Jeśli zagadki okażą się zbyt wymagające, istnieje prosty sposób, by je ominąć. Wszak bohater nosi miecz nie po to, by ładnie się prezentować 😉 Przemoc nie zawsze jest jednak optymalnym rozwiązaniem. Produkcja wyróżnia się też nietypową oprawą graficzną, nawiązującą do starych obrazów słynnych malarzy.

Promocje na The Procession to Calvary na PC:

Cena gry na konsole:

Unavowed

Stworzone przez niezależne studio Wadjet Eye Games Unavowed przenosi graczy do Nowego Jorku. Opowieść przedstawia losy tytułowych Niedokonanych, będących bractwem zajmującym się walką z nadnaturalnymi kreaturami tak, by nie dowiedziała się o nich ludzkość. W przeciwieństwie do typowych klikaczy produkcja została wzbogacona o elementy znane z innych gatunków. Opowieść nie jest liniowa, a podejmowane przez grającego decyzje mają wpływ na przebieg fabuły. Poza tym jest to jednak przygodówka, czerpiąca garściami z najlepszych tytułów w historii. Unavowed nie tylko dobrze się prezentuje, ale też świetnie brzmi. W tle przygrywają jazzowe kawałki, a dubbing został przygotowany z największą pieczołowitością. Niestety, tylko po angielsku.

Cena Unavowed na PC:

Oferta na Unavowed na Nintendo Switch:


Łowcy, jak zapatrujecie się na tego typu produkcje? Lubicie poklikać i pogłówkować czy wolicie gry z większą dawką akcji? Podrzućcie swoje ulubione pozycje z tego gatunku 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.