Najlepsze gry podobne do Diablo. Gry hack and slash będące dobrą alternatywą dla hitu Activision Blizzard

Najlepsze gry podobne do Diablo. Gry hack and slash będące dobrą alternatywą dla hitu Activision Blizzard

Premiera Diablo IV już 6 czerwca 2023 roku. Ba, szczęśliwi posiadacze edycji Deluxe oraz Ultimate wkroczyli do Sanktuarium nawet wczoraj (02.06). Jeśli jednak nie jesteście zainteresowani najnowszym hitem od Activision Blizzard i poszukujecie dla siebie ciekawej alternatywy, to właśnie z myślą o Was powstał poniższy artykuł. W naszym rankingu znajdziecie najlepsze gry podobne do Diablo. Miłej lektury 🙂

Ranking gier podobnych do Diablo

Łowcy, jeśli macie w planach czekać na spadek cen najnowszej gry z serii od Blizzarda albo liczycie na premierę Diablo 4 na Steam, to warto umilić sobie czas dobrym towarzystwem. A czy jest coś lepszego niż doskonale wykonana gra hack 'n’ slash? A jeśli do tego, jest to jeszcze gra jak Diablo? Właśnie na tym się dzisiaj skupimy. Poniżej znajdziecie nasz ranking pełen różnego rodzaju klonów naszego Diaboła, którym warto dać szansę.

10. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

Nasz ranking zawierający gry podobne do Diablo zaczynamy od tytułu osadzonego w uniwersum Warhammera 40,000. W ramach zabawy wcielamy się w tytułowego Inkwizytora, który, na rozkaz Imperatora, udaje się do tajemniczego Sektora Caligari. Na początku rozgrywki wybieramy jedną z trzech klas postaci, a następnie udajemy się do generowanych losowo lokacji. Jak na typową grę ARPG, ukazaną w widoku izometrycznym przystało, zabawa opiera się na eksploracji oraz wycinaniu w pień hord przeciwników. Wśród poczciwego mięsa armatniego natrafimy także na potężnych bossów, wyposażonych w śmiercionośne narzędzia zagłady. Warto zwrócić uwagę na wysoki poziom AI, która pozwala przeciwnikom na efektywne wykorzystywanie osłon oraz elementów otoczenia.

9. Wolcen: Lords of Mayhem

Jeśli czekacie na premierę Diablo 4 na Steam (co może w ogóle nie nastąpić), to zapewne przyda Wam się jakiś umilacz czasu. Jedną z takich produkcji jest zdecydowanie Wolcen: Lords of Mayhem. Tytuł ten jest typowym przedstawicielem gatunku hack’n’slash, utrzymanym w ponurej stylistyce dark fantasy. Jednak twórcy z Wolcen Studio dodali tu kilka swoich autorskich rozwiązań. Jednym z nim jest system asymetrycznej zbroi, pozwalający na noszenie różnych elementów wyposażenia na prawej oraz lewej połowie ciała naszego protagonisty. Zrezygnowano także z klasycznego drzewka umiejętności na rzecz systemu, pozwalającemu na tworzeniu własnych synergii pomiędzy umiejętnościami. Do tego dodajmy też aktywne uniki, które nadają starciom z setkami wrogów niezwykłej dynamiki, a otrzymujemy ciekawą produkcję, wyłamującą się ze schematów h’n’s.

8. Minecraft Dungeons

Gry diablopodobne to nie tylko zupełnie nowe tytuły lub kontynuacje uznanych serii. Czasem wśród takich produkcji pojawi się spin-off kultowej marki, chcący zawalczyć o nieco innego klienta. Doskonałym przykładem jest tutaj Minecraft Dungeons, które stanowi idealną propozycję dla młodszych graczy, chcących zapoznać się z formułą hack 'n’ slash. W ramach zabawy wcielamy się w postać bohatera, którego zadaniem jest pokonanie zagrażającego światu złoczyńcy o imieniu Arcyzłosadnik. Aby ułatwić najmłodszym rozgrywkę, wybór protagonisty opiera się głównie na wyglądzie, gdyż dostępne postacie nie różnią się żadnymi statystykami. Cała zabawa polega na eksplorowaniu generowanego proceduralnie, wokselowego świata, pełnego niebezpiecznych pułapek oraz walce z armiami przeciwników, w ramach bazującego na zręczności gracza systemowi walki.

7. Children of Morta

Kolejna pozycja stanowi idealną propozycję dla fanów gier z gatunku roguelike, utrzymanych w stylistyce retro. Produkcja od studia Dead Mage jest jednocześnie typowym przedstawicielem hack and slash, urozmaiconym elementami narracyjnej przygodówki. Trzeba przyznać, że jest to dość unikalne połączenie. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w członków rodziny Bergsonów, którzy od pokoleń strzegą tytułowej góry. Każdy z bohaterów charakteryzuje się zupełnie innym zestawem umiejętności, a rozwój poszczególnych postaci, wpływa także na siłę całej rodziny. Tym, co zasługuje w tym przypadku na szczególne wyróżnienie, jest niezwykle bogata fabuła, wypełniona po brzegi interesującymi treściami i wątkami pobocznymi oraz cudowna, pikselowa grafika, sprawiająca, że tytuł jest jednym z najładniejszych przedstawicieli stylu retro.

6. Titan Quest

Lubicie starożytną mitologię i gry typu Diablo? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to Titan Quest jest produkcją stworzoną dla Was. W grze od studia Iron Lore odnajdziemy wątki inspirowane wierzeniami mieszkańców takich państw jak antyczna Grecja, Egipt, Babilon czy Chiny. Do tego tytuł wymienia się tuż obok pierwszego Sacred, jako jeden z najlepszych klonów hitu od Blizzarda. Rozpoczynając zabawę, wybieramy jedną spośród imponującej liczby 28 klas postaci, różniących się umiejętnościami oraz stylem walki. W trakcie eksploracji starożytnego świata będziemy mieli okazję wykonywać setki zadań, dotyczących głównej osi fabularnej oraz rozwijających wiele wątków pobocznych. Większość ze zleconych nam wyzwań opiera się na eliminowaniu zastępów wrogów, do czego możemy wykorzystać niezliczoną ilość uzbrojenia, wzorowanego na antycznym rzemiośle.

5. Lost Ark

Fani gier action RPG oraz serii Diablo, którzy nie chcą wydawać wygórowanej kwoty pieniędzy, powinni zainteresować się Lost Ark. tytuł ten dystrybuowany jest w modelu F2P, co oznacza, że rozpoczęcie zabawy jest zupełnie darmowe. W żadnym stopniu nie ucierpiała jednak na tym ostateczna jakość produkcji. Gra posiada pełnoprawną kampanię, pełną rozbudowanych i ciekawych misji, a także interaktywne dialogi z postaciami niezależnymi oraz przerywniki filmowe. Na pochwałę zasługuje także imponująca oprawa graficzna oraz dynamiczny system walki, stanowiący ciekawą wariację na temat klasycznych, izometrycznych gier RPG z elementami typowego MMO. Jeśli nie przeszkadza Wam fakt, że tytuł powstał głównie z myślą o rynku azjatyckim, co wiąże się z kilkoma niezrozumiałymi dla zachodniego odbiorcy elementami, to warto dać Lost Ark szansę.

4. Last Epoch

Teraz czas na produkcję, która wciąż znajduje się w usłudze Early Access. Z dostępnych na platformie Steam recenzji widać, że gra studia Eleventh Hour Games posiada ogromny wręcz potencjał, aby zadowolić fanów klasycznego i uwielbianego Diablo II. W ramach zabawy gracze zostają przeniesieni do fantastycznej krainy Eterra, pochłanianej przez tajemniczą siłę, nazywaną Pustką. Naszym zadaniem jest odnalezienie tytułowego artefaktu, który pozwoli nam na podróże w czasie po czterech zróżnicowanych epokach. Oprócz pięciu klas postaci występuje tu też specjalny system specjalizacji mistrzowskiej, pozwalający na tworzenie dość zróżnicowanych zestawów umiejętności. Większość rozgrywki spędzimy natomiast na rozczłonkowywaniu kolejnych hord przeciwników, starających się za wszelką cenę utrudnić nam wykonanie zadania. Jeśli szukacie gry jak Diablo, to będzie dobry wybór!

3. Torchlight 2

Byli członkowi zespołu odpowiedzialnego za serię Diablo, zakładając niewielkie studio Runic Games, marzyli o pełnej niezależności. Chcąc tworzyć najlepsze gry hack and slash, potrzebowali niczym nieograniczonej wolności. Ich pierwsza produkcja o nazwie Torchlight została bardzo dobrze przyjęta przez społeczność graczy. Mimo że tytuł nie był specjalnie rozbudowany, to jednak ujął oceniających kolorową oprawą graficzną oraz zwierzęcym towarzyszem, nieodstępującym bohatera na krok. Kwestią czasu było więc powstanie kontynuacji, która pozwoliła twórcom rozwinąć skrzydła. Każdy element rozgrywki jest w dwójce lepszy, wszystkiego jest zdecydowanie więcej, co sprawia, że tytuł nabrał tak potrzebnej głębi, zarówno na płaszczyźnie mechanicznej, jak i fabularnej. Dodajmy do tego perfekcyjny tryb współpracy, dostępny dla maksymalnie 4 graczy, a otrzymujemy jedną z najlepszych gier action RPG do zabawy ze znajomymi.

2. Path of Exile

Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, to Path of Exile nie ma konkurencji, żadnej! Tytuł dystrybuowany w modelu F2P, szczyci się na każdym kroku, że oferowane mikrotransakcje nie dają graczom przewagi nad innymi. Oznacza to, że dla osób unikających kosmetycznych dodatków cyfrowych tytuł jawi się jako ideał zestawienia zawierającego gry podobne do Diablo. Nie inaczej jest także pod względem rozgrywki. Path of Exile to hack 'n’ slash z krwi i kości, tak dosłownie, jak i w przenośni, co sprawia, że próg wejścia dla nowych graczy jest bardzo wysoki. Setki umiejętności, tysiące przedmiotów wpływających na synergię pomiędzy poszczególnymi elementami uzbrojenia oraz miejscami szalenie wymagająca walka, sprawiają, że tytułowi trzeba poświęcić sporo czasu. Jeśli jednak dacie mu szansę, to czeka na Was dopracowany niemal do perfekcji endgame.

1. Grim Dawn Definitive Edition

Ranking zawierający najlepsze gry hack and slash bez Grim Dawn? Absolutnie niemożliwe. Tytuł twórców wspomnianego wcześniej Titan Quest to klasa sama w sobie. Studio Crate Entertainment (złożone z byłych członków Iron Lore) czerpie garściami od najwybitniejszych przedstawicieli gatunku, tworząc niepowtarzalne dzieło. Pozycja ta wypełniona jest po brzegi zawartością, zachęcającą do eksploracji. Podczas zwiedzania, inspirowanego stylistyka steampunk, nieprzyjaznego świata będziemy mieli szansę zdobyć niezwykle rzadkie elementy wyposażenia, a także, niczym w serii Dark Souls, odnaleźć strzępki wiedzy, pozwalającej lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Dodajmy do tego ciekawy system łącznia wybranych klas postaci w hybrydy oraz nietypowe podejście do zdobywania kolejnych poziomów doświadczenia, a otrzymamy pozycję obowiązkową dla każdego fana serii Diablo.


Gdzie kupić gry z serii Diablo?

Łowcy, jeśli powyższa lista, w której znajdziecie gry jak Diablo, nie przekonuje Was do wypróbowania innych tytułów h’n’s, a Wasze serca biją wyłącznie dla serii Blizzarda, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Mimo że ilość substytutów jest ogromna, to klasyczne gry z serii Diablo nadal cieszę się ogromną popularnością, co sprawia, że każdą z odsłon nadal możecie zakupić w cyfrowej dystrybucji. Najlepsze oferty na poszczególne części Diablo znajdziecie poniżej.

Diablo IV

Premiera Diablo IV już 6 czerwca 2023 roku. Wszystkie spojrzenia graczy skierowane są na studio Blizzard, wobec którego oczekiwania są ogromne. Przedpremierowe recenzje zwiastują HIT, czy tak jednak jest faktycznie? Możecie przekonać się sami. Cena Diablo IV w przedsprzedaży zaczyna się od 306,56 zł. Jeśli chcecie sprawdzić więcej ofert na pre-order Diablo 4, to zapraszamy Was do naszego rozbudowanego wpisu.

Diablo Immortal

Prawdopodobnie jedna z największych kontrowersji w tym artykule, wciąż wzbudzająca wśród graczy dyskusje na temat mikrotransakcji w grach oraz ich inwazyjności wpływającej na balans rozgrywki. Jeśli sami chcecie zobaczyć, o co tyle krzyku, to Diablo Immortal za darmo dostępne jest na pecetach oraz urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS:

Diablo III: Eternal Collection

Produkcja, która podzieliła fanów marki. Jedni uważali go za godnego następcę, który wraz z dodatkami stanowi doskonałą wręcz produkcję z gatunku hack 'n’ slash. Drudzy natomiast wytykali grze każdy aspekt różniący ją od kultowej dwójki, powszechnie ogłoszonej niedoścignionym wzorem. Łowcy, a Wy po której stronie się opowiadacie?

Diablo II: Ressurected

Absolutny klasyk, będący pozycją obowiązkową dla każdego, kto nazywa się fanem gatunku hack and slash. Produkcja będąca jednocześnie wzorem i inspiracją dla całej rzeszy innych twórców, chcących stworzyć swojego klona Diablo. Wydanie Ressurected to całkowicie odnowiona wersja gry, posiadająca uwspółcześnioną grafikę oraz wiele usprawnień rozgrywki. Jeśli jednak chcecie poznać oryginał, to nic nie stoi na przeszkodzie, ponieważ tytuł, niemal 23 lata po premierze, nadal dostępny jest w cyfrowej dystrybucji.

Diablo + Hellfire

Coś dla wielbicieli retro oraz osób chcących dowiedzieć się, od czego to wszystko się zaczęło. Pierwsze Diablo, pomimo 27 wiosen na karku wciąż potrafi dostarczyć wiele godzin zabawy, a pełna wersja gry wraz z dodatkiem dostępna jest na platformie GOG.com, co sprawia, że do pierwotnej wizji Sanktuarium wkroczycie nawet na najnowszych sprzętach.


Łowcy, co sądzicie o naszym rankingu? Macie jakieś swoje ulubione gry podobne do Diablo? A może nie uważacie serii Blizzard za najlepszą w swoim gatunku? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.