Najlepsze gry planszowe
Promocja na Carcassonne
  Polecamy

Najlepsze gry planszowe - top 10 planszówek na każdą okazję

Długie godziny spędzone na wertowaniu instrukcji? Kolejne na przełożeniu teorii na praktykę? A w życiu! Najlepsze gry planszowe to takie, których zasady poznać można w kilka minut, albo, jeszcze lepiej, w trakcie pierwszej rozgrywki. Fajna gra planszowa nie musi być bowiem nie wiadomo jak bardzo skomplikowana, by zagwarantować mnóstwo zabawy. Ciekawe gry planszowe potrafią zaangażować na długie godziny, a po każdej zakończonej partii pojawia się ochota na następną. I właśnie na takich tytułach skupimy się w dzisiejszym artykule.

Łowcy, zapraszamy Was na artykuł, w którym znajdziecie najlepsze gry planszowe, które świetnie sprawdzą się na początku przygody z tą formą rozrywki. Opisane popularne gry planszowe posiadają bardzo niski próg wejścia, a zarazem są niezwykle wciągające 😉

7 Cudów Świata

7 Wonders, znane w Polsce jako 7 Cudów Świata to świetny przykład na to, że gry planszowe strategiczne wcale nie muszą być trudne i skomplikowane. Zasady rozgrywki są niezwykle proste i można je zrozumieć już w kilka minut. Niski próg wejścia to nie jedyna zaleta. Na pochwałę zasługuje też samo wykonanie oraz mnogość sposobów na zwycięstwo. Do ostatecznego wyniku wliczają się punkty za postawione budynki, konflikty zbrojne, zawartość skarbca, oraz, oczywiście, za wybudowane Cuda Świata. Dużym plusem jest także to, że w 7 Wonders może grać nawet siedem osób jednocześnie, więc planszówka ta świetnie sprawdzi się na spotkaniach w większym gronie znajomych.

W 7 Cudów Świata może grać od trzech do siedmiu osób. Przeciętna runda zajmuje ok. 30 minut.

Promocje na 7 Cudów Świata:

Carcassonne

Dobre gry planszowe mają to do siebie, że nie widać po nich upływu lat. Świetnym przykładem jest tu Carcassone, której pierwsza wersja zadebiutowała już w 2000 roku. Oprawa wizualna (która co prawda przeszła drobne zmiany, ale oryginalny styl został zachowany) wciąż zachwyca, a gameplay gwarantuje mnóstwo zabawy zarówno młodszym, jak i starszych graczom. Sama rozgrywka przypomina nieco układanie puzzli, ale ze względu na pewną losowość, każda partia wygląda inaczej. Carcassone nadaje się przede wszystkim dla początkujących i rodzin z dziećmi. Dla zaprawionych w boju graczy tytuł ten może być zbyt prosty, by trafił do ich rankingu obejmującego najlepsze gry planszowe.

Carcassone to gra dla dwóch do pięciu osób. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 30-45 minut.

Cena gry Carcassone:

Dixit

Dixit bardzo często zajmuje wysokie miejsca w rankingach zestawiających najlepsze gry planszowe na imprezy. Wszystko za sprawą bardzo dużej uniwersalności i niskiemu progowi wejścia. Same zasady można zrozumieć już po kilku minutach. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że najwięcej zależy od wyobraźni grających, a regułki opisują głównie system zliczania punktów. Mechanika rozgrywki jest prosta, a zarazem wciągająca, a sama zabawa nie nudzi nawet po wielu godzinach spędzonych z grą.

W Dixit może grać od trzech do siedmiu osób. Przeciętna runda zajmuje ok. 30 minut.

Promocje na Dixit:

Neuroshima HEX

Polskie gry planszowe także mają swojego mocnego przedstawiciela. Neuroshima HEX stworzona przez Michała Oracza to wręcz klasyka, jeśli chodzi o gry planszowe strategiczne. Osadzona w postapokaliptycznym świecie produkcja pozwala, maksymalnie czterem graczom, objąć kontrolę nad jedną z czterech armii i poprowadzić ją do zwycięstwa nad przeciwnikiem. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że każda frakcja jest inna i wymaga zastosowania odmiennej strategii. Bitwy rozgrywają się na małej heksagonalnej planszy, a głównym celem jest zniszczenie bazy przeciwnika.

Neuroshima HEX to gra dla dwóch do czterech osób. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Cena gry Neuroshima HEX:

Osadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu to gra, od której wiele osób zaczyna swoją przygodę z planszówkami. Wspomina o niej niemalże każdy ranking gier planszowych, a to znak, że coś musi być na rzeczy. Głównym celem zabawy jest zdobycie określonej liczby punktów, które otrzymuje się, budując miasta i drogi. Konstrukcje stawia się za pomocą pozyskiwanych z planszy (lub nabytych od innych graczy) surowców. Warto przy tym wspomnieć o dobrym balansie rozgrywki. Gry planszówki często w końcowym etapie zabawy nużą, ze względu na to, że widoczni są już pewni zwycięzcy i przegrani. Osadnicy z Catanu tymczasem, to na tyle fajna gra planszowa, że nawet w ostatniej fazie wszystko może się jeszcze zmienić.

W Osadnicy z Catanu może grać od trzech do czterech osób. Przeciętna runda zajmuje ok. 45 – 75 minut.

Promocje na Osadnicy z Catanu:

  • Korob 95,50 zł + dostawa od 12,99 zł

Ostatni Bastion

Wymieniając ciekawe gry planszowe, nie sposób nie wspomnieć o produkcji zwanej Ostatni Bastion. Podczas gdy większość tytułów skupia się na rywalizacji pomiędzy graczami, tak w tym przypadku chodzi o współpracę. Ścisła kooperacja jest tu niezwykle ważna, gdyż wystarczy raptem kilka złych ruchów i wrogie monstra rozpanoszą się po planszy. Choć zasady kierujące zabawą nie należą do skomplikowanych, tak sama rozgrywka jest już bardzo wymagająca. Do tego dochodzi również pewien aspekt losowości, który nierzadko może zdecydować o ostatecznej porażce lub zwycięstwie. Ostatni Bastion, oraz oparte na podobnych zasadach Ghost Stories to polecane gry planszowe dla fanów Tower Defense.

Ostatni Bastion to gra dla dwóch do czterech osób. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 45 minut.

Cena gry Ostatni Bastion:

Pandemia

Nie da się ukryć, że pandemia to temat, który jest obecnie na czasie. Sama gra powstała jednak dużo wcześniej i jest to na tyle dobra produkcja, że po prostu nie sposób nie umieścić jej w zestawieniu obejmującym najlepsze gry planszowe. Podobnie jak opisywany wyżej Ostatni Bastion, Pandemia opiera się na współpracy pomiędzy graczami, których zadaniem jest zwalczenie panoszących się po świecie chorób. Każda z postaci biorących udział w rozgrywce posiada specjalne umiejętności i kluczem do sukcesu jest umiejętne ich wykorzystanie. Ze względu na niski poziom skomplikowania może to być ciekawa gra planszowa dla dzieci, którym łatwiej będzie zrozumieć, dzięki niej, co obecnie dzieje się na świecie.

W Pandemic może grać od dwóch do czterech osób. Przeciętna runda zajmuje ok. 45 minut.

Promocje na Pandemic:

Sabotażysta

Sabotażysta to prosta, a zarazem fajna gra planszowa, w której planszę układa się samodzielnie, korzystając z kart tuneli. Sama rozgrywka jest niezwykle intuicyjna i nieskomplikowana, a jej trudność zależy od samych grających. Głównym celem postawionym przed krasnoludami, będącymi bohaterami tej gry, jest zdobycie ukrytego w kopalniach złota. Nie wszystkim jednak przyświeca ta sama idea, gdyż wśród kopaczy znajduje się także sabotażysta. Jego zadaniem jest uniemożliwić reszcie odkrycie skarbu, w taki sposób, by do ostatniej chwili nikt nie domyślił się, komu zależy na przegranej.

Sabotażysta to gra dla trzech do dziesięciu osób. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 15-30 minut.

Cena gry Sabotażysta:

Splendor

Urokliwa, nieskomplikowana produkcja, która często zajmuje wysokie miejsca w rankingach zestawiających najlepsze gry planszowe dla całej rodziny. Takimi słowami opisać można Splendor, czyli jedną z najciekawszych planszówek dla początkujących graczy. Produkcja świetnie sprawdzi się także na imprezach, gdyż jej zasady są niezwykle proste, a sama rozgrywka nie wymaga wielkiego skupienia, choć nierzadko zmusza do ruszenia szarych komórek. Trzeba bowiem zadbać o to, by kupiec, w którego wciela się gracz, osiągnął jak największy prestiż, dzięki realizowanym przez siebie transakcjom.

W Splendor może grać od dwóch do czterech osób. Przeciętna runda zajmuje ok. 30 minut.

Promocje na Splendor:

Wsiąść do Pociągu – seria

W skład serii Wsiąść do Pociągu wchodzi już przynajmniej kilkanaście różnych odmian tej samej gry, różniących się głównie lokalizacją przedstawioną na mapie. Konia z rzędem temu, kto zbierze wszystkie te popularne gry planszowe w swojej kolekcji. Nie ma jednak takiej potrzeby, gdyż każda odsłona oferuje bardzo podobne zasady rozgrywki. Gry z serii Ticket to Ride są proste, a zarazem bardzo przyjemne. Głównym celem zabawy jest połączenie miast za pomocą kolorowych wagoników. Każda ukończona linia transportowa nagradzana jest punktami, które definiują, kto ostatecznie okaże się zwycięzcą.

Gry z serii Wsiąść do Pociągu przeznaczone są dla dwóch do pięciu osób. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 15-60 minut, w zależności od wersji.

Cena wybranych gier z serii Wsiąść do Pociągu:

  • Wsiąść do pociągu: Europa: Muve 139,99 zł (darmowa dostawa)
  • Wsiąść do Pociągu: USA: Korob 119,98 zł + dostawa od 12,99 zł
  • Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż: Allegro 115,49 zł (darmowa dostawa z Allegro Smart!)
  • Wsiąść Do Pociągu: Amsterdam: Allegro 63,99 zł (darmowa dostawa z Allegro Smart!)

Łowcy, gdyby przyszło Wam wybierać najlepsze gry planszowe, jakie tytuły znalazłyby się w czołówce? Jakie są Wasze ulubione polskie gry planszowe?

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.