Najlepsze gry o wampirach

Gry o wampirach, których nie powstydziłaby się Lady Dimitrescu oraz Drakula (akt.)

Gry o wampirach, podobnie zresztą jak i traktujące o krwiopijcach filmy, książki i seriale, zdołały wyraźnie zaznaczyć się w popkulturze. Obrośnięte legendą istoty obecne były już jednak dużo wcześniej w ludowych podaniach i wierzeniach. Początkowo wampiry przedstawiane były jako bezlitosne potwory, które za nic miały sobie ludzkie życie. Interesowała je jedynie, zaspokajająca ich żądze, posoka. W miarę upływu czasu podejście do bezdusznych upiorów zaczęło ulegać zmianie. Coraz częściej przedstawiano je jako cierpiące, samotne istoty, które, ze względu na targające nimi pragnienie krwi, nie są w stanie zaznać szczęścia. Już nie mówmy nawet o tym, w jaki sposób ukazano wampiry w powieści „Zmierzch” i jej podobnych. W grach natomiast… no tu jest już różnie.

Łowcy, przed Wami godne uwagi gry z wampirami. Jeśli lubicie co jakiś czas zakosztować krwi swoich wrogów, ten artykuł jest dla Was 😉

Aktualizacja

Zaktualizowaliśmy wpis pod kątem dostępności oraz cen poszczególnych gier.

Bloodrayne

Akcja pierwszej oraz drugiej części gry o wampirach – BloodRayne umieszczona została w latach 30., niedługo przed rozpoczęciem II wojny światowej. Główna bohaterka – Rayne, jest półwampirzycą (dhampirzycą) pracującą jako tajna agentka bractwa Brimstone Society. Rozgrywka w obu tytułach skupia się głównie na walce z hordami przeciwników. Potyczki są bardzo dynamiczne, bohaterka korzysta nie tylko z broni białej i palnej, ale i typowo wampirzych umiejętności. Końcem 2020 r. studio Terminal Reality odświeżyło obie części BloodRayne, ulepszając oprawę graficzną, a także implementując obsługę rozdzielczości 4K. Co najlepsze, wszyscy posiadacze pierwowzoru otrzymali aktualizację za darmo.

Promocje na gry z serii BloodRayne na PC:

Castlevania: Lords of Shadows

Castlevania: Lords of Shadows opowiada o przygodach Gabriela Belmonta, człowieka zajmującego się zwalczaniem sił zła. W pierwszej odsłonie serii potężny wojownik rusza w długą podróż, w której trakcie będzie musiał zmierzyć się z zastępami wrogów i wieloma potężnymi bossami. Do dyspozycji bohatera oddano kilka rodzajów broni białej oraz wiele gadżetów i umiejętności, dzięki którym siekanie przeciwników jest prawdziwą przyjemnością. No dobrze, ale tematem artykułu są gry o wampirach, gdzie więc pojawiają się krwiopijcy? Są, ale ujawnienie tej informacji byłoby zbyt dużym spoilerem dla osób, które chcą ukończyć obie części, dlatego też trzymamy usta na kłódkę 😉

W gry z serii Castlevania: Lords of Shadows zagrać można na PC, PlayStation 3 i Xbox.

Oferty na gry z serii Castlevania: Lords of Shadow na PC:

Promocje na gry na Xbox One / Xbox Series X|S:

Code Vein

Code Vein to najnowsze dzieło studia Shift, twórców świetnych gier akcji z serii God Eater. Produkcja należy do gatunku RPG akcji z elementami soulslike i opowiada o świecie przyszłości, w którym ludzka cywilizacja upadła. Przy życiu pozostały jedynie jednostki zwane Revenants, którym najbliżej do typowego wyobrażenia wampira. Istoty te jednak nie do końca chcą zaakceptować swój los, dlatego też podróżują w celu odkrycia tajemnic zniszczonego świata. W przeciwieństwie do większości typowych gier soulslike system walki jest dużo bardziej rozbudowany. Bohater ma do dyspozycji szeroki wachlarz umiejętności, klas i zdolności, w tym Blood Veil. Wysysanie krwi z potworów pozwala uzyskać dostęp do unikalnych wzmocnień, znacząco odmieniających rozgrywkę.

Code Vein dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox.

Promocje na Code Vein na PC:

Promocje na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Code Vein na Xbox One / Xbox Series X|S:

Legacy of Kain: Defiance

Wydany w 2003 roku Legacy of Kain: Defiance pozwala wcielić się w wampira Kaina i anioła śmierci Raziela. Produkcja oferuje sporo akcji i efektownych walk z przeciwnikami, co jakiś czas graczom przyjdzie też rozwiązać proste zagadki logiczne. Deweloperom z Crystal Dynamics udało się stworzyć świetny klimatyczny świat i postacie. Złego słowa nie można powiedzieć także o fabule. Defiance to ostatnia część serii, która pojawiła się na rynku. Próby wskrzeszenia cyklu jak na razie okazały się nieudane. Może kiedyś… choć jak na razie Square Enix raczej się do tego nie kwapi.

W Legacy of Kain: Defiance zagrać można na PC, PlayStation 2 i Xbox.

Oferty na Legacy: of Cain: Defiance na PC:

Resident Evil Village

Najnowsza z gier w zestawieniu zasłynęła przede wszystkim za sprawą charakterystycznej antagonistki. Wampirzyca Lady Dimitrescu, która pojawiła się na pierwszych materiałach promocyjnych, wyróżnia się nie tylko charakterystycznym stylem, ale i wzrostem. Twórcy podali, że szykowna pani zamku mierzy sobie bowiem aż 2,9 m, co czyni ją większą nawet od Nemesisa z Resident Evil 3. Alcina Dimitrescu wraz ze swoimi córkami zamieszkuje zamek górujący nad opuszczoną rumuńską wioską, do której trafia znany z RE 7: Biohazard Ethan Winters, główny bohater Resident Evil Village. By odzyskać swoje dziecko, ponownie będzie musiał stawić czoło koszmarom i czyhającym na jego życie potworom.

Resident Evil Village dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch (chmura).

Cena Resident Evil Village na PC:

Promocje na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Resident Evil Village na Xbox One / Xbox Series X|S:

The Incredible Adventures of Van Helsing

Najsłynniejszy łowca wampirów również otrzymał swoje gry. No, może pośrednio, bo akurat głównym bohaterem trylogii The Incredible Adventures of Van Helsing jest jego syn. Niedaleko pada jabłko od jabłoni, gdyż ten także zajmuje się eksterminacją wszelkiego rodzaju potworów. Opisywane gry o wampirach należą do gatunku RPG akcji. Czuć także sporą inspirację hack’n’slashami. Z całej trylogii szczególnie warta polecenia jest pierwsza część. Kolejne dwie nie zostały już aż tak ciepło przyjęte, głównie z powodu niewielkiej ilości zmian wprowadzonych przez twórców.

W The Incredible Adventures of Van Helsing zagrać można na PC, PlayStation oraz Xbox.

Oferty na gry z serii The Incredible Adventures of Van Helsing na PC:

Oferty na gry z serii The Incredible Adventures of Van Helsing na PlayStation:

Promocje na gry z serii The Incredible Adventures of Van Helsing na Xbox:

The Sims 4: Wampiry

Pora na małą zmianę klimatu, choć w dalszym ciągu będzie mowa o krwiopijcach. The Sims 4: Wampiry to jedno z wielu dużych rozszerzeń do niezwykle popularnego symulatora życia od Electronic Arts. Dodatek do działania wymaga podstawowej wersji gry. DLC z wampirami pozwala graczom przejąć kontrolę nad rodzinką nieumarłych. Simy nabywają przy tym wszystkich charakterystycznych dla tego gatunku cech, należy więc m.in. chronić ich przed światłem słonecznym. Dodana została także nowa lokacja, utrzymana w mrocznej, niemalże gotyckiej stylistyce, a także wiele przedmiotów, w tym trumny, wykorzystywane przez wampiry do regenerowania sił.

The Sims 4: Wampiry dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox.

Cena The Sims 4: Wampiry na PC:

Oferty na The Sims 4: Wampiry na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Promocje na grę na Xbox One / Xbox Series X|S:

V Rising

Lubicie gry multiplayer? Stunlock Studios AB wskoczyło ostatnimi czasy na rynek z nowym MMORPG (choć można też pograć offline) – V Rising. Tytuł opowiada o wampirze, który po wielu latach snu budzi się i postanawia odzyskać utraconą potęgę. W tym celu bohater wyrusza w długą podróż po świecie. W trakcie zabawy przyjdzie nam polować na ludzi będących świetnym źródłem życiodajnej krwi, plądrować wioski, a także walczyć z napotkanymi bandytami i żołnierzami. Wolne od terroryzowania ludzkości chwile najlepiej natomiast wykorzystać na gromadzenie surowców niezbędnych do wybudowania potężnej twierdzy. Oczywiście, swobodna eksploracja możliwa jest tylko w nocy. Promienie słoneczne są bowiem niezwykle groźne dla naszego bohatera.

V Rising dostępne jest tylko na PC.

Vampire Survivors

Jeden z największych hiciorów ostatnich miesięcy niedawno opuścił fazę wczesnego dostępu na Steam. Vampire Survivors w piękny sposób demonstruje, że nie potrzebne są milionowe budżety do tego, by stworzyć grę, która przypadnie do gustu setkom tysięcy osób. Dynamiczna produkcja łączy w sobie elementy roguelite, RPG akcji, a także shootera bullet hell. Dzieło niezależnego studia poncle pozwala wcielić się w śmiałka walczącego z hordami nacierających na niego wrogów. Gracz może jedynie sterować ruchami postaci, podczas gdy ataki wykonywane są automatycznie. W miarę postępów protagonista zdobywa poziomy doświadczenia, a wraz z nimi możliwość ulepszenia umiejętności, ułatwiających walkę z coraz większymi falami przeciwników.

Gra obecnie dostępna jest wyłącznie na PC, lecz już 10 listopada odbędzie się premiera na konsolach Xbox.

Vampire’s Fall: Origins

Wydane początkowo jedynie na urządzenia mobilne Vampire’s Fall: Origins dostało ostatecznie także swoją wersję na PC oraz konsole. Izometryczna gra RPG, mocno inspirowana klasykami gatunku, opowiada o losach młodego wampira, który, wraz ze swoimi towarzyszami, staje do walki przeciwko siłom zła planującym atak na magiczną krainę. W trakcie walk perspektywa zmienia się na widok z boku, a same pojedynki zrealizowane zostały w trybie turowym.

W Vampire’s Fall zagrać można na PC, Xbox oraz Nintendo Switch.

Promocje na Vampire’s Fall: Origins na PC:

Oferty na grę na Xbox One / Xbox Series X|S:

Promocje na Vampire’s Fall: Origins na Nintendo Switch:

Vampyr

Utrzymana w konwencji gotyckiego horroru gra Vampyr opowiada historię lekarza Jonathana H. Reida, który wraca z frontu z zamiarem niesienia pomocy chorym na hiszpankę mieszkańcom Londynu. Chwile po przybyciu do miasta bohater zostaje zaatakowany i… staje się wampirem. Kierujący nim gracz nierzadko stanie przed trudnymi wyborami, zmagając się nie tylko z pustoszącą miasto zarazą, ale i własną żądzą krwi. Każdą decyzję warto dokładnie przemyśleć, gdyż nie pozostają one obojętne dla ogólnego stanu miasta. Największym minusem opisywanej gry o wampirach jest jej przeciętny stan techniczny i nieco „drewniany” system walki. Świetny klimat wyniszczonej zarazą metropolii i ciekawe mechaniki wynagradzają te niedociągnięcia.

Vampyr dostępnyjest na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Cena Vampyr na PC:

Oferty na Vampyr na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na grę na Xbox One / Xbox Series X|S:

Promocje na Vampyr na Nintendo Switch:

Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Nad drugą częścią Vampire: The Masquerade – Bloodlines zebrały się czarne chmury. Co prawda Paradox Interactive zapewnia, że tytuł dalej powstaje, ale przez odsunięcie od prac głównego dewelopera, nie wiadomo kiedy można spodziewać się tej gry o wampirach. Na szczęście, kultowa odsłona z 2004 roku nie zestarzała się tak źle i wciąż warto do niej powrócić. Produkcja wyróżnia się na tle innych rozbudowaną warstwą fabularną i ciekawymi mechanikami RPG. Intrygująca jest także sama zasada maskarady, mówiąca o tym, że istoty nadprzyrodzone nie mogą ujawniać się przed ludźmi.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines dostępne jest wyłącznie na PC.

Promocje na Vampire: The Masquerade – Bloodlines na PC:


Łowcy, pora rozstrzygnąć odwieczny konflikt. Wolicie gry z wampirami czy wilkołakami? Też popadliście w zachwyt nad ogromną wampirzycą Lady Dimitrescu z Resident Evil 8?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.