Najlepsze gry o straży pożarnej na PC. Gry Steam o strażakach, po które warto sięgnąć w 2023 r.

W dobie szczytowej popularności symulatorów rynek został wręcz zalany różnego rodzaju tytułami. Co prawda część z nich powstało jedynie w celu wywołania kontrowersji, jednak wśród wydanych gier znalazło się wiele wartościowych produkcji. Jeśli za czasów dzieciństwa marzyliście o wstąpieniu do służb mundurowych, ale Wasze plany nie zostały wcielone w życie, to nic straconego! Wirtualny świat ma dla Was rozwiązanie. W ramach naszych przeglądów wspominaliśmy już o najlepszych grach o policji, teraz przyszła pora, aby znaleźć idealny symulator strażaka na PC! Pamiętajcie też, że 4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Choć gry Steam o straży pożarnej to nadal niszowy temat, udało się nam znaleźć dla Was kilka ciekawych propozycji z różnych gatunków. Jak do tej pory nikt jednak nie zdecydował się na stworzenie wysokobudżetowej gry fabularnej o pracy strażaka, co jednak, naszym zdaniem, w rękach ambitnych i kreatywnych twórców mogłoby się udać 🙂

Polecane symulatory straży pożarnej na PC

Łowcy, poniżej znajdziecie przygotowane przez nas zestawienie zawierające najciekawsze gry Steam ze strażakami. Mamy więc nadzieję, że znajdziecie tutaj choć jeden tytuł, który przypadnie Wam do gustu 🙂

1. Embr

Zaczniemy więc od gry ze strażą pożarną, która nie bierze tej tematyki na serio. Humorystyczna produkcja studia Muse Games to, nastawiona na tryb kooperacji dla maksymalnie 4 osób, zręcznościowa gra akcji. Świat obserwujemy w niej z perspektywy pierwszej osoby. Jako pracownik tytułowej organizacji Embr, musimy podejmować się kolejnych zleceń, które polegają w głównej mierze na gaszeniu pożarów. Zabawa jest jednak mocno urozmaicona, ponieważ w nasze ręce oddano tony zróżnicowanego sprzętu, który w miarę postępów możemy ulepszać, celem podniesienia jego skuteczności. Jako że w świecie gry nie istnieje już instytucja państwowej straży pożarnej, a trzeba mieć co włożyć do garnka, za każde dobrze wykonane zadanie otrzymujemy wynagrodzenie. Co, jeśli jednak zaproponowana stawka nam nie odpowiada? No cóż, w trakcie akcji gaśniczej możemy pozbawić właściciel kilku kosztowności. Nie jest to więc typowy symulator straży pożarnej na PC. Sprawdzi się jednak świetnie jako zabawna produkcja, idealna do wypróbowania w gronie znajomych.

2. 911 Operator

„911, what’s your emergency?” – zapewne raz w życiu każdy z nas słyszał to zdanie, choćby w trakcie oglądania serialu lub filmu, którego akcja rozgrywała się na terenie USA. To pierwsze pytanie, jakie zada nam operator numeru alarmowego, w którego rolę wcielimy się w produkcji rodzimego studia Jutsu Games. Omawiając gry o straży pożarnej, nie mogliśmy pominąć tego połączenia strategii i symulacji. Jako pracownik służb ratunkowych obsługujemy linię telefoniczną i odbieramy kolejne zgłoszenia. Naszym zadaniem jest więc sprawne i przemyślane zarządzanie ograniczonymi zasobami poszczególnych służb mundurowych, wśród których nie zabrakło miejsca dla straży pożarnej. Oprócz udzielania porad, dotyczących udzielania pierwszej pomocy, będziemy musieli także koordynować działania poszczególnych jednostek, tak aby poradzić sobie ze wszystkimi, przygotowanymi przez twórców zdarzeniami. W ramach trybu fabularnego możemy przetestować swoje umiejętności w sześciu lokacjach. Najciekawszym aspektem 911 Operator jest jednak tryb swobodny. Pozwala on na pracę w dowolnym mieście świata, którego mapa znajduje się w bazie OpenStreetMap, co znacząco podnosi poziom immersji. Przeglądając więc gry ze strażakami na PC, warto zwrócić uwagę na ten nietuzinkowy tytuł.

3. Flame Over

Teraz przygotujcie się na dość nieoczywisty mix. Twórcy ze studia Laughing Jackal postawili na połączenie gry ze strażakami z elementami typowymi dla gatunku roguelike. Co więc otrzymaliśmy? Dość prostą, ale jakże wciągającą produkcję. Jako Blaze Carruthers, londyński strażak, musimy powstrzymać pożar szalejący w jednym z wieżowców. Przed nami szesnaście, generowanych losowo, kondygnacji budynku z w pełni zniszczalnym otoczeniem. Ogień może więc trawić wszystkie przedmioty znajdujące się na poszczególnych piętrach, co znacząco utrudnia nam zadanie. Do dyspozycji gracza oddano ograniczone zasoby wody oraz topór. Mamy tu więc również mechanikę zarządzania zasobami. Rozważne planowanie kolejnych posunięć pozwoli nam na opanowanie śmiercionośnego żywiołu oraz uratowanie wszystkich uwięzionych przez pożar ludzi i kotów (!). Jak w każdej produkcji typu roguelike, wraz z poczynionymi postępami, zdobywamy nowe ulepszenia, które znacznie ułatwią nam kolejne podejścia. Nie jest to więc typowy symulator strażaka na PC, jednak jako pewna wariacja gatunkowa, nazywana przez twórców mianem „pyroguelike”, stanowi ciekawą i udaną pozycję.

4. Rescue HQ: The Tycoon

Przeglądając gry Steam o straży pożarnej, możemy natrafić na różne propozycje. Wśród nich znajdziemy też strategie ekonomiczne. Co prawda gatunek „tycoonów” swoje lata świetności ma już prawdopodobnie za sobą, to jednak od czasu do czasu na rynku pojawia się kilka ciekawych pozycji. Jedną z nich jest Rescue HQ: The Tycoon, w której wcielamy się w rolę menadżera centrali dowodzenia. Naszym zadaniem jest zarządzanie zbiorową stacją trzech działów reagowania kryzysowego – straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego. Odpowiadając na kolejne zgłoszenia i koordynując pracę poszczególnych jednostek, musimy bacznie obserwować stan naszych finansów, których zasoby są bardzo ograniczone. Sprawia to, że w trakcie rozgrywki będziemy musieli podjąć wiele trudnych decyzji związanych z rozbudową centrum dowodzenie, ulepszaniem wyposażenia i zatrudnianiem wyszkolonego personelu, pamiętając przy tym, że najważniejsze jest ludzkie życie! Każda ze służb mundurowych ma w Rescue HQ: The Tycoon swoje osobne, rozbudowane moduły, co sprawia, że rola straży pożarnej nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów, ale także do interwencji w sprawie wypadków czy kryzysowych sytuacjach typu chemicznego. Jeśli więc szukacie gry Steam o strażakach, w której duży nacisk położono na aspekty ekonomiczne i logistyczne, to tytuł ten jest stworzony dla Was.

5. EMERGENCY 20

Wymieniając kolejne gry PC o straży pożarnej, nie sposób pominąć EMERGENCY 20, które stanowi swoiste podsumowanie serii, obecnej na rynku od ponad 20 lat. Tyłu ten to, w dużym skrócie, kompilacja najlepszych elementów, jakie pojawiły się w ramach popularnego cyklu gier strategiczno-symulacyjnych. W trakcie rozgrywki przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad jednostkami policji, pogotowia, straży pożarnej, a nawet służb technicznych. Cała akcja toczy się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że radząc sobie ze skutkami wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, musimy podejmować decyzje w locie. Jak to zazwyczaj bywa w tego typu produkcjach, do naszej dyspozycji oddano ograniczone zasoby sprzętowe i ludzkie, więc każda z przeprowadzanych akcji wymagać będzie również racjonalnego nimi zarządzania. Dzieło studia Sixteen Tons Entertainment zawiera trzy kompletne kampanie z poprzednich odsłon cyklu (Emergency 5, Emergency 2016, Emergency 2017), a także 10 zremasterowanych misji ze starszych części serii. Jeśli więc chcieliście zagrać w symulator straży pożarnej na PC w postaci RTS-a, to tytuł ten powinien znaleźć się na Waszej liście życzeń.

6. Flashing Lights

Jak już zdążyliście pewnie zauważyć, gry o straży pożarnej często związane są również z innymi służbami mundurowymi. Nie inaczej jest w przypadku Flashing Lights. Produkcja Nilsa Jakrinsa jest niczym innym jak symulatorem z sandboxową otoczką. W ramach zabawy gracze mogą wcielić się w strażaka, policjanta lub ratownika medycznego. Tytuł umożliwia zabawę w pojedynkę, jednak głównym założeniem projektu jest stworzenie angażującego trybu kooperacji dla maksymalnie 10 osób. W nasze ręce oddany zostaje otwarty świat – fikcyjne miasto w USA, w którym musimy reagować na wszelkiego rodzaju zgłoszenie. W zależności od wybranej profesji możemy zostać wezwani do wypadku, pożaru czy też na miejsca zbrodni. Kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca między poszczególnymi uczestnikami rozgrywki. Podobnie jak inne gry ze strażą pożarną, Flashing Lights pozwoli nam uczestniczenie w wielu poważnych akcjach ratunkowych związanych z zagrożeniem ogniowym, wypadkami samochodowymi czy też radzeniem sobie ze skutkami zjawisk atmosferycznych. Twórca przewidział również miejsce na bardziej błahe sprawy, takie jak ikoniczne już ściąganie z drzew wystraszonych kotków.

7. Firefighting Simulator – The Squad

Na koniec zostawiliśmy dla Was prawdziwy symulator strażaka na PC. Kolejna produkcja od Astragon Entertainment pozwala wcielić się w członka zespołu strażackiego. Jak to zwykle bywa, tytuł został osadzony w fikcyjnym mieście na terenie Stanów Zjednoczonych. Firefighting Simulator – The Squad stawia duży nacisk na realizm, dlatego całą akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Aby pogłębić immersję, w ramach przeprowadzanych akcji, możemy skorzystać z licencjonowanego sprzętu takiego jak wozy strażackie od Rosenbauer America, czy odzież ochronna firmy HAIX. Tytuł wyróżnia również realistyczna symulacja zachowania wody, ognia, dymu oraz rozprzestrzeniającego się ciepła. Wspomniane mechaniki wprowadzają do zabawy dodatkowe elementy zagrożenia, takie jak niekontrolowane spięcia, eksplozje, czy nawet wycieki niebezpiecznych chemikaliów. Gaszenie pożarów możemy przeprowadzać w pojedynkę – jako dowódca oddziału kierowanego przez SI lub skorzystać z pomocy innych graczy. Nasza strażacka drużyna może się składać maksymalnie z czterech członków. Jeśli szukacie więc gry ze strażakami nastawionej na realistyczne oddanie działań tej profesji, to Firefighting Simulator powinno wzbudzić Wasze zainteresowanie.


Łowcy, co sądzicie o grach PC związanych ze strażą pożarną? Uważacie, że to wdzięczny temat do przeniesienia na ekrany monitorów? A może znacie jeszcze jakieś inne, ciekawe produkcje ze strażakami w roli głównej? Koniecznie dajcie znać w komentarzach 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.