Najlepsze gry z kotami i psami na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch. Zwierzęcy bohaterowie, którzy na długo zapadną w pamięć

Podobno pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Coś w tym jest! Psy w grach od dłuższego już czasu wykorzystywane są w roli towarzyszy głównego bohatera. Idealne wsparcie rzucające się na każdego wroga, znajdujące ukryte skrzynki, a do tego bezwarunkowo kochające swojego właściciela. Nieco inaczej wygląda sytuacja z drugim najbardziej popularnym domowym futrzakiem. Gry z kotami nie pojawiają się tak często, a gdy już do tego dojdzie, zazwyczaj przedstawiane są w roli niezależnych od nikogo istot.

Łowcy, przed Wami art. prezentujący najciekawsze gry z psami i kotami. Zwierzaki nie zawsze odgrywać będą w nich pierwsze skrzypce, co jednak w niczym nie umniejszy ich istotnej roli!

Gry z kotami i psami. Kociarze oraz psiarze będą uradowani

Stray

Jedno z największych pozytywnych zaskoczeń tego roku! Nie znajdziecie raczej lepszej gry o kotach na PS5 od propozycji Annapurna Interactive. Jeśli zawsze chcieliście ujrzeć świat z perspektywy czworonożnego futrzaka, teraz macie ku temu idealną okazję. W grze wcielamy się w rudego kota, który musi przemierzać cyberpunkową metropolię, aby znaleźć drogę do domu. Rozgrywka skupia się przede wszystkim na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek środowiskowych, ale nie brakuje też pełnych akcji sekwencji, w których nasz puszysty protagonista musi uciekać przed niebezpiecznymi przeciwnikami. Uroku dodaje atrakcyjna grafika, a oświetlony neonami miejski pejzaż na długo pozostaje w pamięci. To teraz prosimy jeszcze o równie dobre gry o psach na PlayStation 5!

Gato Roboto – Kiki

Urocza, dwuwymiarowa metroidvania utrzymana w unikalnym stylu artystycznym retro, przywodzącym na myśl produkcje sprzed lat. Fabuła opowiada o mężczyźnie, który rozbija swój statek kosmiczny, lądując na obcej planecie, na której ma wykonać ważne zadanie. Sprawa nie jest jednak do końca przegrana. Misję podejmuje towarzyszący mu kociak o imieniu Kiki, nad którym kontrolę przejmuje gracz. Zwierzak szybko wchodzi w posiadanie uzbrojonego mecha, znacząco ułatwiającego mu podróżowanie po pełnych niebezpieczeństw lokacjach. Skoro koty w grach to takie kozaki, to strach pytać, co nasi milusińscy robią po godzinach.

Cat Quest 2

Jeśli szukacie pozycji 2w1 (przedstawiającej zarówno psy w grach, jak i koty w grach), sięgnijcie po RPG akcji w konwencji hack’n’slasha – Cat Quest 2. Ostrzegamy jednak, nie spodziewajcie się po tym tytule, nie wiadomo czego. Jest to prosta produkcja, ze wciągającym, acz nieco monotonnym gameplayem. Pomijając klawisze ruchu, do zabawy wystarczy nam raptem parę przycisków odpowiadających za atak, unik, interakcję oraz czary. Przez większość czasu biega się po lokacjach i klepie przeciwników. Czy to źle? Wręcz przeciwnie. Najlepiej zasiąść do tej gry o kotach na PC, odpalając w tle podcast lub coś ciekawego do słuchania. Ale uwaga! Nie jest to też całkowity samograj, czasem trzeba będzie ruszyć głową, a i opowiadana historia jest niczego sobie!

Animal Crossing: New Horizons – K.K. Slider, Isabelle, Rover

Jak sam tytuł wskazuje, zwierzęta odgrywają sporą rolę w Animal Crossing: New Horizons (a także w poprzednich odsłonach serii). Wymienić możemy tu m.in. gwiazdę AC – psiego muzyka K.K. Slidera, dającego regularne koncerty na naszej wyspie, Isabelle wspierającą nas w rozwoju miejscówki, czy też kota Rovera, który wręcza nagrody za ukończenie labiryntu. Animal Crossing nie jest może przykładem typowej gry o psach, bo zwierzyniec jest tu dużo, dużo bardziej rozbudowany, jednak zdecydowanie warto wspomnieć o tej sympatycznej produkcji.

Fallout 4 – Ochłap

Postapokaliptyczna Ameryka nie wydaje się tak straszna, gdy u naszego boku znajduje się Ochłap. Inne gry o psach powinny wzorować się na tym, jak została przedstawiona postać zwierzęcego bohatera. Dogmeat, bo tak brzmi jego angielskie imię, nie jest kolejnym asystentem, lecz prawdziwym przyjacielem, który bezwarunkowo kocha Ocalałego i jest gotowy rzucić się w ogień, by go ratować.

Ochłap to nie tylko zbitek pikseli, ale i zwierzę, które istniało w rzeczywistości. Pierwowzorem naszego kompana była suczka owczarka niemieckiego o imieniu River. Wygląd zwierzęcia, jak i jej zachowanie, zostało niemal w pełni przeniesione do cyfrowej wersji. Niestety, River w zeszłym roku zmarła ze starości.

Far Cry 6 – Chorizo

Nagroda w kategorii najbardziej urocze pieski w grach wędruje do… Chorizo! To właśnie ten niepozorny, niepełnosprawny jamnik jest dla wielu graczy prawdziwym bohaterem Far Cry 6. Standardowo już tytuł Ubisoftu podzielił fanów, ale niemal wszyscy są zgodni w tym, że Chorizo to najlepszy element produkcji. Czworonóg porusza się przy pomocy specjalnego wózka inwalidzkiego (zastępującego mu tylne łapy), ale jeśli przyjdzie taka potrzeba, nie będzie wahał się zaatakować wroga. Nie jest to jednak jego najważniejsza cecha! Cóż bowiem może być lepszego od możliwości pogłaskania słodkiego pupila?

Fable II – Dog

Oczywiste jest, że każdy bohater powinien mieć towarzysza podróży (bądź drużynę, jak sugerował swego czasu Pan Piotr Fronczewski). Twórcy serii Fable zdecydowali się więc na przygotowanie gry o psach z gościnnym występem człowieka 😉 Dość tych żartów. Zapewne każdy, kto odpalił drugą część tego fantasy RPG, wie, jak ważną rolę odgrywał tam zwierzak o wdzięcznym imieniu Dog (widać, że scenarzyści osiągnęli tu wyżyny swojej kreatywności). Czworonóg nie tylko ofiarnie rzucał się w wir walki, ale też pomagał bohaterowi w znajdowaniu skrzyń ze skarbami oraz zakopanych przedmiotów. I radził sobie z tym lepiej niż obecne systemy GPS! Szkoda, że kotki w grach tak bardzo nie rwą się do pomocy…

Metal Gear Solid 5 – Diamond Dog

Diamond Dog z Metal Gear Solid 5 może być zarówno psem, jak i wilkiem. Zdania są podzielone. Skoro jednak wzięliśmy na tapet psy w grach, trzymajmy się założenia, że mamy do czynienia z baaardzo dużym domowym czworonogiem. Jako szczeniak DD stracił prawe oko i prawdopodobnie był sierotą. Szczenię znalazł sam Venom Snake podczas jednej ze swoich misji w 1984 roku. W grze MGS V: The Phantom Pain Diamond Dog jest niezwykle cennym kompanem. Głównym zastosowaniem D-Doga jest zwiad pola bitwy i sprawdzanie interesujących miejsc, oznaczanie wrogów, więźniów, czy też pojazdów. Dodatkowo może też być wykorzystywany do rozpraszania, ogłuszania lub zabijania żołnierzy. Szczeniaczkowi natomiast przyznajemy drugie miejsce w naszym rankingu „najbardziej urocze pieski w grach”!

Spiritfarer – Daffodil

Daffodil, niebieskooki kot rasy Maine Coon o kremowym futrze to jeden z dwójki głównych bohaterów Spiritfarer. W trybie singleplayer, kiedy tylko może, podąża za główną bohaterką, w kooperacji natomiast drugi gracz może przejąć nad nim kontrolę. Co prawda zwierzę ma swoje ograniczenia, przez co grając nim, nie porozmawiamy z duchami, ani nie oddamy zadania, ale poza tym możemy robić niemalże wszystko to, co właścicielka. W jednym z materiałów twórcy potwierdzili, że postać Żonkila inspirowana jest prawdziwym kotem głównego artysty Thunder Lotus Games.

Gry z serii Pokemon – Meowth, Persian… Pikachu 😉

„Zespół R znowu błysnął!” – jeśli uśmiechacie się, czytając te słowa, z pewnością kojarzycie towarzysza dwójki czarnych bohaterów. Gadający kot Meowth to taki Pikachu, tylko po drugiej stronie barykady. Nie jest on zresztą jedynym reprezentantem swojej rasy. Jeśli chodzi o kotki w grach, twórcy Pokemonów wykazali się niemałą fantazją. Wielbiący gry o pieskach również znajdą tu coś dla siebie. I choć bestie te dość mocno różnią się od prawdziwych zwierząt, tak wykazują sporo cech typowych dla swoich gatunków. Złapiecie je wszystkie?

Oferty na Pokemon Legend: Arceus:

Pre-order Pokemon Scarlet and Violet:

Wiedźmin 3 – Płotka

No dobra, żart 😉 Co by jednak nie mówić, Płotka śmiga po strzechach niczym prawdziwy dachowiec, lepiej niż wszystkie inne kotki w grach! Jeśli CeDeP przysiądzie kiedyś do gry o kotach, skrypty mają już gotowe (tak, wiemy, że RED Engine is no more…).

Płotka na dachu
Źródło obrazka: candb.com

I tym pozytywnym akcentem możemy zakończyć nasz wpis prezentujący kotki i pieski w grach. A jacy są Wasi faworyci? Wyskakiwać z propozycji w komentarzach! Podrzućcie nam jakieś ciekawe gry o kotach 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.