Najlepsze gry o koniach, skierowane do miłośników jazdy konnej i nie tylko

Konie. Pięknie i majestatyczne zwierzęta, które odegrały ogromną rolę w dziejach ludzkości. Nie dziwi więc fakt, że często pojawiają się jako element gier video. Mechanika jazdy konnej to nieodłączna część tytułów z otwartym światem, w których trafiamy do czasów sprzed epoki pojazdów zmechanizowanych. Produkcje skupione bezpośrednio na temacie rumaków to jednak rzadkość. Tytuły takie z reguły przeznaczone są dla dzieci. W naszym wpisie znajdziecie listę zawierającą najlepsze gry o koniach. Zapraszamy! 🙂 

Gry o jeździe konnej są bardzo zróżnicowane gatunkowo

Gry o koniach swego czasu doczekały się nawet odrębnego gatunku, jednak poziom tych produkcji pozostawiał wiele do życzenia. Twórcy takich tytułów wychodzili z założenia, że ich grupą docelową będą małe dziewczynki. Dziś takie stwierdzenie to ewidentne proszenie się o kłopoty wizerunkowe. Nie o tym jednak jest ten artykuł. Potencjał w niszy tworzącej gry o koniach i kucach jest ogromny. Zróżnicowanie ciężaru gatunkowego sprawiło, że podzieliliśmy nasz wpis na dwie sekcje. W jednej z nich znalazły się typowe gry dla dzieci, które ze spokojnym sumieniem będziecie mogli zaserwować swoim pociechom. W drugiej zaś umieściliśmy produkcje przeznaczone dla dojrzałych użytkowników, w których symulator konia to jedynie jedna z mechanik zabawy, nieodpowiednich dla młodszych odbiorców.

Najlepsze gry o koniach dla dzieci

Ranking rozpoczynamy od zestawienia dedykowanego naszym milusińskim. Poniżej znajdziecie najciekawsze gry o jeździe konnej, w których możemy zajmować się swoim wirtualnym rumakiem.

My Riding Stables: Life with Horses

Nasze zestawienie zawierające gry o koniach zaczynamy od tytułu stanowiącego ciekawy miks gatunkowy. Ta przygodowa symulacja, pełna elementów zręcznościowych, pozwala nam na przywrócenie podupadłej stadninie dawnego blasku. Zabawa odbywa się tutaj na kilku płaszczyznach. Oprócz typowego zarządzania należącymi do nas obiektami musimy także indywidualnie zajmować się poszczególnymi rumakami, co odbywa się za pomocą zróżnicowanych minigier. Wraz z rozwojem stadniny otwiera się przed nami coraz więcej możliwości. Przykładowo weźmiemy udział w specjalnych wydarzeniach, takich jak wyścigi konne. 

Horse Tales: Emerald Valley Ranch

Kolejny tytuł na liście mocno przypomina poprzednika. Motyw zrujnowanej stadniny stanowi widocznie doskonały punkt wyjścia dla rozpoczynającej się rozgrywki. Tym razem czeka na nas ogromny, otwarty świat. Pełna tajemnic Szmaragdowa Dolina stoi przed nami otworem i tylko od nas zależy, czym zajmiemy się na początku. Cel zabawy pozostaje jednak niezmienny. Naszym zadaniem jest pozyskanie jak największej ilości zasobów, aby odbudować rodzinny majątek. W ramach zabawy będziemy mogli wyhodować przeróżne okazy koni, nauczymy się także poskramiać dzikie i płochliwe mustangi. A wszystkie te atrakcje zostały okraszone kolorową i przyjemną dla oka grafiką.

MY LITTLE PONY: Przygoda w Zatoce Grzyw

W zestawieniu zawierającym najlepsze gry o koniach nie mogło zabraknąć kultowej już marki od Hasbro. Uwielbiane przez dzieci i dorosłych kucyki cieszą się bowiem nieustającą popularnością. W MY LITTLE PONY: Przygoda w Zatoce Grzyw wcielamy się w Sunny, ziemskiego kucyka, który pragnie przywrócić światu magię i uczynić go lepszym miejscem. Aby tego dokonać, postanawia zorganizować festiwal w tytułowej Zatoce Grzyw. Produkcja jest w gruncie rzeczy trójwymiarową platfromówką, pełną minigier oraz przedmiotów do zbierania. Umieszczenie jej w szalenie popularnym uniwersum, znacznie podnosi jej wartość w oczach młodych odbiorców.

Rival Stars Horse Racing

No nie zgadniecie, jaki motyw przewodni został zawarty w kolejnej grze na naszej liście. Dokładnie… Znów wcielamy się w dziedzica podupadłej stadniny, która lata świetności ma już za sobą. Produkcja w wersji na PC stanowi ulepszoną edycję tytułu z urządzeń mobilnych. Mimo to jakością znacznie przewyższa znane gry o koniach za darmo, jakie możemy znaleźć w sklepach Google Play i App Store. Oprócz rozwoju naszego rancza oraz brania udziału w kolejnych gonitwach możemy zajmować się także hodowlą koni. A trzeba przyznać, ze system należy do dość rozbudowanych. Łącząc ze sobą odpowiednie osobniki ,będziemy mogli otrzymać rumaka o wymarzonych parametrach.

The Sims 4 Ranczo

Dla fanek i fanów serii The Sims oraz miłośników koni to produkcja wręcz obowiązkowa. Najnowszy dodatek do czwartej odsłony serii idealnie wpasowuje się w kategorię obejmującą gry o koniach i kucach. Utrzymane w kowbojskich klimatach DLC wprowadza do świata Simów nowe otoczenie o nazwie Kasztanowy Grzbiet. Westernowe rozszerzenie spełnia jedno z największych marzeń społeczności – możliwość posiadania własnego konia. Opieka nad nimi nie jest jednak prosta. Każdy ze zwierzaków ma swój charakterek. W ramach zabawy bierzemy udział w szeregu aktywności, jednak najważniejszą z mechanik jest możliwość zbudowania indywidualnej relacji z rumakiem.

Wszystkie dodatki do The Sims 4. Po jakie DLC do Simsów warto sięgnąć w pierwszej kolejności w 2023 r.?

Najlepsze gry z końmi dla starszych graczy

Druga część naszego zestawienia, to gry, w których konie odgrywają ważną, ale nie najważniejszą rolę. Tytuły te pełne są treści nieodpowiednich dla najmłodszych, dlatego też umieściliśmy je w sekcji “dla dorosłych”

Pony Island

Ranking zaczynamy od małego bonusu. Rozpoczynając zabawę z Pony Island, podstawą jest uświadomienie sobie, że nie jest to milutka gra o kucykach. W ramach zabawy trafiamy do limbo, gdzie przenosi nas sam szatan. Uwięzieni w przeklętym i niesprawnym automacie do gier, musimy poradzić sobie z serią złożonych i wymagających łamigłówek. Jako uroczy kucyk poruszamy się po świecie wypełnionym złem, wyciągniętym żywcem z ery 8-bitowych komputerów. Tytuł został stworzony przez Daniela Mullinsa, niezależnego twórcę gier indie, z myślą o udziale w zawodach Ludum Dare 31. Całość pełna jest elementów burzących czwartą ścianę,  zacierając granicę między fikcją a rzeczywistością.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild & Tears of the Kingdom

Omawiając gry o jeździe konnej, nie możemy zapomnieć o dwóch najnowszych odsłonach przygód Linka. W obu produkcjach możemy oswoić dzikiego konia, dzięki czemu stanie się on naszym wiernym przyjacielem. Dzięki takiemu rumakowi pokonywanie większych odległości staje się znacznie przyjemniejsze. Nie jest to jednak wcale takie proste. Najpierw musimy zbudować odpowiednią więź z wybranym przez nas zwierzęciem. Początkowo poruszanie się na wierzchowcu jest nieco utrudnione, ponieważ świeżo oswojony rumak niechętnie słucha naszym poleceń. Z czasem jednak stanie się naszym wiernym kompanem i towarzyszem podróży.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wymieniając najlepsze gry o koniach nie mogliśmy ominąć trzeciej odsłony przygód Geralta z Rivii, w myśl kultowej sentencji “trzy Wiedźmin trzy najlepszy”. Ale wracając do tematu koni, to wierny wierzchowiec Białego Wilka stał się tematem wielu żartów i memów. Płotka, bo tak nazywała się gniada klacz, była czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Głównym zadaniem konia było zwiększenie udźwigu noszonego przez naszego bohatera ekwipunku. Dodatkowo jej wrodzona podatność na błędy i glitche mogła wywołać u graczy szeroki uśmiech lub wywołać atak frustracji. Co prawda po wielu patchach jest już znacznie lepiej, jednak wciąż możemy być świadkami komicznych błędów. Po spożyciu specjalnego odwaru możemy także porozmawiać z Płotką, dowiadując się, że posiada ona imponującą wiedzę alchemiczną.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Jeśli w kręgu Waszych zainteresowań znajdują się gry o koniach za darmo, to niestety taką produkcja nie jest The Elder Scrolls V: Skyrim. Tytuł ten posiada szereg mniej lub bardziej udanych mechanik, które lśnić zaczynają dopiero po zainstalowaniu odpowiednich modów. Oczywiście wśród podstawowej zawartości znajdziemy konie, jednak możliwości zarządzania wierzchowcem są tutaj strasznie ubogie. Mimo to zwierzęta te posiadają niezwykłe zdolności. Bo jak inaczej nazwać umiejętność wspinania się na niemal pionowe ściany. Kolejną ich zaletą jest niezależny od naszej postaci udźwig, co pozwala na swobodną podróż nawet z obciążonym ponad normę protagonistą. No i najważniejsze, każdy z koni liczy się jako świadek zbrodni!

Elden Ring

Jeden z najlepszych tytułów 2022 roku, a także pierwsza gra z końmi w dorobku FromSoftware. Stworzenie znacznie większego niż w poprzednich grach świata wymagało wprowadzenia nowych mechanik związanych z podróżą i eksploracją. I tak oto w ręce gracza oddano widmowego wierzchowca, dzięki któremu przemierzanie pustawych lokacji stało się mniej uciążliwe. Z jego grzbietu możemy też atakować przeciwników i prowadzić z nimi zacięte pojedynki. Taki sposób walki daje nam nieco przewagi w potyczkach z najsłabszymi oponentami. Po zdobyciu specjalnego gwizdka możemy wezwać naszego konia niemal w dowolnym momencie.

Red Dead Redemption 2

Na szczycie naszej listy znalazła się natomiast produkcja, która pod wieloma względami jest wręcz wybitna. Pełne detali i najbardziej zaawansowanych mechanik Red Dead Redemption 2 ma w sobie także niezwykle rozbudowany symulator konia. W jukach naszego wierzchowca możemy przechowywać posiadany ekwipunek, a sama szkapa służy nam głównie do poruszania się. Zwierz odgrywa więc istotną rolę w grze, w  końcu jest to jeden z najważniejszych symboli Dzikiego Zachodu. Jednak Rockstar postanowił zawiesić poprzeczkę związaną z realizmem niezwykle wysoko, wyposażając naszego rumaka w szereg algorytmów odpowiedzialnych za reakcje biologiczne. Jeśli chcecie zobaczyć, jak ciało konia reaguje na mróz… Przygody Arthura Morgana czekają!

Łowcy, jesteście miłośnikami koni? Lubicie wykorzystywać te majestatyczne zwierzęta jako środki transportu w grach? Macie jakieś swoje ulubione tytuły z rumakami w roli głównej? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.