Najlepsze gry o II wojnie światowej. Polecane gry wojenne na PC warte ogrania w 2023 r.

1 września 1939 roku niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” wystrzelił pocisk w stronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Rozpoczęła się II wojna światowa. Trwający blisko 6 lat konflikt objął prawie całą Europę, większą część Azji, północną Afrykę, a także wszystkie oceany. O przeszłości nie wolno zapominać, dlatego też dzisiaj weźmiemy na tapet najlepsze gry wojenne, a dokładniej przyjrzymy się najlepszym grom o II wojnie światowej, po jakie warto sięgnąć w 2023 r.

W tym roku obchodzić będziemy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Brutalne walki toczyły się na ziemi, wodzie i w powietrzu, uczestniczyło w nich blisko 1,7 mld ludzi. Mimo że od tego konfliktu minęło sporo czasu, wspomnienie o nim wciąż pozostaje żywe w książkach, filmach i innych środkach masowego przekazu. Naszym konikiem są gry, dlatego też to właśnie na nich się skupimy. Temat jest niezwykle obszerny dlatego też liczymy na Wasze wsparcie 😉

Aktualizacja wpisu #3

Rocznica wybuchu II wojny światowej już jutro, dlatego też zaktualizowaliśmy treść artykułu i ceny gier.

Najlepsze gry wojenne, które trzeba poznać

Łowcy, oto wybrane przez nas najlepsze gry wojenne, przy których spędziliśmy tak wiele czasu, że nie sposób go zliczyć. Wierzymy, że produkcje te przypadną do gustu także Wam!

Call of Duty: World at War

Na początku XXI wieku wydawało się, że gatunek drugowojennych gier FPS zdominowany jest przez serię Medal of Honor. Wszystko zmieniło się w momencie premiery pierwszej części Call of Duty. Gra okazała się tak dobra, że od razu podbiła serca graczy na całym świecie. Podobnie zresztą było z drugą i, wydaną tylko na konsole, trzecią częścią. Po małej odskoczni, jaką był CoD: Modern Warfare przyszła pora na powrót w klimaty WWII. Call of Duty: World at War postawił na solidną, pełną szokujących momentów, kampanię dla jednego gracza. W momencie premiery szczególne wrażenie robiły zwłaszcza misje na Pacyfiku, gdzie amerykańscy żołnierze walczyli o każdy metr ziemi z oddanymi Cesarzowi Japończykami.

  • Call of Duty: World at War zadebiutowało 11 listopada 2008 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, Nintendo DS

Call of Duty: WWII

Studio Sledgehammer Games zdecydowało się na niezwykle odważny krok, tworząc Call of Duty: WWII. W grze zrezygnowano bowiem z niezwykle popularnego mechanizmu automatycznej regeneracji zdrowia i powrócono do systemu apteczek przywracających HP. Rozwiązanie to znacznie spowolniło rozgrywkę i uczyniło ją nieco bardziej taktyczną. Dzięki temu towarzysze broni zaczęli odgrywać o wiele większą rolę, nie będąc, jak w poprzednich częściach, jedynie mięsem armatnim. Kampania Call of Duty: WWII rozpoczyna się w momencie lądowania wojsk alianckich w Normandii i powoli prowadzi graczy przez terytoria Francji i Belgii w stronę ojczystych terenów III Rzeszy.

  • Call of Duty: WWII trafiło na PC i konsole 3 listopada 2017 r.
  • Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Commandos 2: Men of Courage

Gdy zapowiedziano remaster Commandos 2: Men of Courage wielu graczy nie posiadało się ze szczęścia. Trzon rozgrywki miał pozostać ten sam, ulepszenia miały objąć interfejs użytkownika, sterowanie oraz oprawę graficzną. Niestety życie jak zwykle zweryfikowało plany i odnowiona wersja kultowej gry taktycznej okazała się lekkim niewypałem. Nie chodzi tu jednak o gameplay, co o samą otoczkę. Autorzy zdecydowali się bowiem na drastyczną cenzurę, która wyprała tytuł z wszelkiego klimatu. Na szczęście oryginalny Commandos w dalszym ciągu pozostaje grywalny i choć wizualnie mocno się już zestarzał, to wciąż gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy. Produkcja polecana jest przede wszystkim wytrawnym strategom, którym niestraszny jest wygórowany poziom trudności.

  • Premiera Commandos 2: Men of Courage odbyła się 21 września 2001 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 2, Xbox

Company of Heroes 2

Mało która gra wywołała tak wielkie kontrowersje. Sprawa fabuły Company of Heroes 2 poruszana była nie tylko wśród fanów strategii, ale nawet i historyków, zajmujących się tematyką drugiej wojny światowej. W sieci po dziś dzień znaleźć można mnóstwo negatywnych komentarzy, pisanych przez rosyjskich graczy, którzy nie byli zadowoleni z tego, w jaki sposób produkcja przedstawiła żołnierzy Armii Czerwonej. Nie zmienia to jednak faktu, że Company of Heroes 2 to świetna strategia czasu rzeczywistego z akcją umieszczoną na froncie wschodnim. Choć w grze pojawia się opcja rozbudowywania bazy, to przez większość czasu rozgrywka skupia się na prowadzeniu dynamicznych walk z jednostkami wroga.

  • Company of Heroes 2 zadebiutowało 25 czerwca 2013 r.
  • Platformy: PC

Medal of Honor: Allied Assault

Kojarzycie kultową scenę z Szeregowca Ryana, w której żołnierze desantowali na plażę Omaha, pod huraganowym ogniem wroga? Ten poruszający motyw pojawia się także właśnie w Medal of Honor: Allied Assault i choć nie jest to jedyny ikoniczny moment, który przeżyjemy w butach amerykańskiego piechura Mike’a Powella, to właśnie on został najbardziej zapamiętany przez graczy. W ramach zabawy trafimy też m.in. do Norwegii i Północnej Afryki, zapoznając się bliżej z bitwami toczonymi w latach 1942-1945 – nudy nie uświadczymy, tym bardziej że całą kampanię można ukończyć w około 10 godzin. Twórcy zadbali o to, by rozgrywka była różnorodna, więc raz będziemy, wraz z kompanami u boku, szturmować pozycje wroga, tylko po to, by chwilę później potajemnie wykradać ważne dokumenty z tajnej bazy. Szkoda tylko, że tytuł ten potężnie się już zestarzał, więc jeśli nie wychowywaliście się na grach wydanych 20 lat temu, pierwszy kontakt z MoH: AA może być bolesny dla oczu. Niemniej – zdecydowanie warto, bo to jedna z gier, które kształtowały branżę!

  • Medal of Honor: Allied Assault trafiło na rynek 20 stycznia 2002 r.
  • Platformy: PC

Hearts of Iron IV

Gry studia Paradox przeznaczone są głównie dla wytrawnych strategów. Nie inaczej jest w przypadku Hearts of Iron IV. Produkcja od razu rzuca gracza na głęboką wodę, zasypując go dziesiątkami różnych opcji i tabelek. Na wszystkich, którzy nie odpadną od razu na starcie, czeka satysfakcjonująca nagroda. Rozgrywka, choć wymagająca, jest bowiem niezwykle przyjemna. W pierwszym etapie gracz obejmuje kontrolę nad jednym z państw i stara się przygotować je do wojny. Musi dbać o gospodarkę, rozwijać technologię, szukać sojuszy i, oczywiście, rozbudowywać armię. W drugiej fazie przychodzi pora na działania militarne. Tocząca się w czasie rzeczywistym walka jest chaotyczna, a próby zapanowania nad nią mogą sprawić masę problemów nawet wiernym fanom gier szwedzkiego studia.

  • Premiera gry Hearts of Iron IV miała miejsce 6 czerwca 2016 r.
  • Platformy: PC

Hell Let Loose

Słabość ostatnich odsłon Battlefielda i Call of Duty sprawiła, że na rynku pojawiło się miejsce na kolejnego gracza. Realistyczne sieciowe gry wojenne na PC nie cieszą się zazwyczaj zbyt dużą popularnością, gromadząc wokół siebie głównie największych zapaleńców, ale Hell Let Loose jest tu chlubnym wyjątkiem. Od debiutu w 2019 roku baza graczy powoli, ale systematycznie rośnie. Rozgrywka polega na starciach dwóch 50-osobowych zespołów. Żołnierze walczą o przejęcie i utrzymanie poszczególnych sektorów na mapie, starając się też zadbać o linie dostaw. Kluczem do sukcesu jest nie tylko dobra celność i umiejętność ładowania headshotów, ale przede wszystkim współpraca z innymi i koordynacja działań pomiędzy poszczególnymi oddziałami. Na polu bitwy nie brakuje pojazdów, wśród których znajdą się zarówno wozy zaopatrzeniowe, jak i czołgi.

  • Hell Let Loose opuściło fazę Early Access 17 lipca 2021 r.
  • Platformy: PC, PlayStation 5, Xbox Series

Battlefield V

Od zera do upadłego bohatera – w taki sposób najlepiej podsumować losy Battlefielda V. Ogromny hype wywołany plotkami o nowym drugowojennym tytule legendarnej serii FPSów, został zabity w 2 minuty i 35 sekund. Tyle bowiem trwał pierwszy trailer, w którym mieliśmy okazję ujrzeć m.in. żołnierkę z mechaniczną ręką. Po fatalnym przyjęciu materiału, deweloperzy DICE szybko skręcili w stronę prawdy historycznej, niesmak jednak pozostał, co przełożyło się na ostateczny odbiór, wcale nie takiej złej, produkcji. Twórcy długo pracowali, by przywrócić zaufanie fanów, co ostatecznie udało się zrobić wraz z aktualizacją War in the Pacific, po czym kilka miesięcy później, gdy serwery pękały w szwach… wsparcie zostało zakończone. Tytuł został pozostawiony w bardzo dobrym stanie, dlatego też nawet teraz nie ma problemów ze znalezieniem chętnych do wspólnej zabawy. Kampania singleplayer natomiast jest mocno nierówna, ale dla kilku naprawdę mocnych momentów, warto rzucić na nią okiem.

  • Premiera Battlefield V miała miejsce 4 września 2018 r.
  • Platformy: PC, PS4, Xbox One

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad

IL- 2 Sturmovik: Battle of Stalingrad to gra wyjątkowo nierówna. Graficznie robi wrażenie nawet po dziś dzień, a model lotu jest wręcz znakomity. Nie jest to co prawda zaawansowany symulator, ale latanie jest przyjemne, a w dodatku wyraźnie czuć różnice pomiędzy poszczególnymi statkami powietrznymi. Niestety podobnej jakości próżno szukać w kampanii singleplayer, która jest mocno przeciętna. Na szczęście tryb multiplayer wciąż żyje, a w grę wbudowany jest edytor umożliwiający konstruowanie atrakcyjnych i rozbudowanych misji. Podniebne walki rozgrywają się na wielkiej mapie, która została stworzona na podstawie autentycznych zdjęć i szkiców terenowych okolic Stalingradu z okresu II wojny światowej.

  • IL- 2 Sturmovik: Battle of Stalingrad trafiło na PC 22 października 2014 r.
  • Platformy: PC

Sniper Elite 5

Piąta pełnoprawna część popularnego cyklu strzelanin TPP po raz kolejny pozwala wcielić się w postać amerykańskiego snajpera Karla Fairburne’a. Akcja gry toczy się na wybrzeżu Bretanii, gdzie dzielny żołnierz przy wsparciu francuskiego ruchu oporu stara się osłabić Wał Atlantycki przed planowanym desantem aliantów na plaży w Normandii. W międzyczasie bohater trafia na tajny plan, którego powodzenie może przechylić szalę zwycięstwa na niemiecką stronę. Sniper Elite 5 oferuje graczom sporo wolności, a każdą misję można wykonać na wiele sposobów. Nie zabrakło tu również charakterystycznej dla serii kamery z pocisku, która uaktywnia się w momencie wykonania trudnego, celnego strzału. Nie jest to takie proste, gdyż balistyka kuli zależna jest od wielu czynników, w tym grawitacji oraz podmuchów wiatru.

  • Premiera Sniper Elite 5 odbyła się 26 maja 2022 r.
  • Platformy: PC, PlayStation, Xbox

Steel Division 2

W Steel Division 2 francuskie studio Eugen Systems przenosi gracza do roku 1944 na front wschodni. Gameplay skupia się na wypieraniu wroga z kolejnych połaci terenu i obronie zajętych punktów. W trybie turowym należy odpowiednio zarządzać oddziałami, kierując je na wybrane linie frontu, dbać o zaopatrzenie i przygotowywać strategię działania. Bitwy toczone są w czasie rzeczywistym i charakteryzują się sporym stopniem skomplikowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skupić się wyłącznie na zarządzaniu wojskami na mapie taktycznej, pozostawiając walkę sztucznej inteligencji.

  • Steel Division 2 zadebiutowało 20 czerwca 2019 r.
  • Platformy: PC

Sudden Strike 4

Wydana w 2017 roku czwarta część szanowanej serii gier strategicznych Sudden Strike mocno podzieliła graczy. Podczas gdy jedni byli zachwyceni dobrą oprawą graficzną i rozbudowaną kampanią dla jednego gracza, drudzy narzekali na archaiczny styl rozgrywki i mocno oskryptowane misje. W miarę upływu czasu większość mankamentów została wyeliminowana i produkcja stała się godnym uwagi RTS. Sudden Strike 4 pozwala graczom opowiedzieć się po stronie Niemiec, aliantów i Związku Radzieckiego (w DLC dochodzi do tego kilka nowych frakcji) i wziąć udział w najsłynniejszych bitwach drugiej wojny światowej. Ze względu na to, że na każdą misję przypada ograniczona ilość jednostek, każdy krok należy dokładnie rozplanować, by w wyniku głupiej decyzji nie posłać wszystkich swoich żołnierzy na śmierć.

  • Premiera Sudden Strike 4 odbyła się 11 sierpnia 2017 r.
  • Platformy: PC, PlayStation, Xbox

UBOAT

Symulator okrętu podwodnego UBOAT tworzony przez polskie Deep Water Studio znajduje się obecnie w fazie Early Access. Debiut gry na Steam okazał się niezwykle udany, a koszty tworzenia i marketingu zwróciły się w pełni po godzinie od premiery. Sednem rozgrywki UBOAT jest zarządzanie załogą niemieckiego U-Boota operującego na Atlantyku i akwenie Morza Śródziemnego. Dobre samopoczucie marynarzy przekłada się na ich jakość pracy oraz wolę walki, co ma kluczowe znaczenie dla powodzenia wykonywanych misji. Ze względu na sandboxową konstrukcję UBOAT oferuje graczom sporo wolności, a liczne wydarzenia losowe gwarantują odpowiednią dynamikę rozgrywki.

  • UBOAT znajduje się w fazie wczesnego dostępu od 30 kwietnia 2019 r.
  • Platformy: PC, Nintendo Switch (w przyszłości)

Post Scriptum

Jeśli macie ochotę na realistyczne gry o wojnie, koniecznie musicie sprawdzić Post Scriptum. Co prawda produkcja opracowana przez francuskie studio Periscope Games ledwo już zipie, jednak w godzinach popołudniowych można jeszcze natrafić na pełne serwery. Na realistycznie odwzorowanych mapach jednocześnie może ścierać się ze sobą do 80 graczy. Zdecydowanie nie jest to jeden z tytułów, w którym wystarczy jedynie biec przed siebie i strzelać. Sporo czasu spędzicie przesiadując w ukryciu i obserwując teren, w oczekiwaniu na stosowny moment do ataku, bądź też szykując się do obrony pozycji przed szturmem wroga. Bez komunikacji z pozostałymi członkami drużyny nie ma nawet co myśleć o ostatecznym sukcesie, ale jeśli już zdołacie wkręcić się w rozgrywkę… satysfakcja z udanej akcji jest ogromna.

  • Premiera Post Scriptum odbyła się 9 sierpnia 2018 r.
  • Platformy: PC

A gdzie…?

Łowcy, gier traktujących o II wojnie światowej jest tak wiele, że gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie warte uwagi produkcje, ciągnęlibyśmy temat przez kilka kolejnych tygodni 🙂 Żeby jednak nie zostawiać niedosytu, opiszemy pokrótce jeszcze parę serii gier, w które zdecydowanie warto zagrać.

  • Seria Brothers in Arms – Taktyczne gry akcji stworzone przez Gearbox Software. Cykl składa się z trzech produkcji, w których gracz obejmuje kontrolę nad członkami oddziału spadochroniarzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej
  • Pozsotałe gry z serii Medal of Honor – Pierwszy tytuł z cyklu pojawił się w 1999 roku, ale dopiero Medal of Honor: Allied Assault z 2002 roku stał się prawdziwym hitem. Równie wielki sukces osiągnęła kontynuacja o podtytule Pacific Assault. Ostatnią grą z serii traktującą o WWII był MoH: Airborne.
  • Seria Men of War – Gry z cyklu Men of War to rozbudowane strategie czasu rzeczywistego, w których gracz dostaje do dyspozycji ograniczoną liczbę jednostek i przy ich pomocy musi wykonać misję. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość przejęcia kontroli nad wybranym żołnierzem lub pojazdem i samodzielne oddawanie strzałów.
  • Pozostałe gry z serii Battlefield – Marka zadebiutowała w 2002 roku grą Battlefield 1942. Produkcja zdobyła wielu fanów, a szwedzkie studio DICE zostało zauważone i wykupione przez Electronic Arts. Kolejny drugowojenny tytuł, tj. Battlefield 1943 również okazał się świetnym FPS-em. Po długiej przerwie i wydaniu kilku pozycji w innych ramach czasowych, Szwedzi powrócili do WWII. Wydany w 2018 r. Battlefield V dla wielu fanów był jednak rozczarowaniem. Natomiast jeśli nadal Wam mało serii DICE, polecamy nasz artykuł, w którym znajdziecie najlepsze gry podobne do Battlefield.
  • Seria Silent Hunter – Pod szyldem Silent Hunter pojawiło się pięć gier. Wszystkie one umożliwiają graczom wcielenie się w kapitana okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej.

To oczywiście nie wszystko. Do wymienionych powyżej tytułów dochodzi jeszcze seria gier Blitzkrieg, The Saboteur, Red Orchestra, Post Scriptum… Sami widzicie, jest tego mnóstwo 😉 Mamy nadzieję, że nam pomożecie i podpowiecie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę!

Łowcy, jaka jest Wasza ulubiona gra w tematyce II wojny światowej? Jakie teatry działań chcielibyście zobaczyć w kolejnych produkcjach?

Sklepy:
Tagi:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.