Najlepsze gry na kierownicę. Polecane wyścigi, które warto ogrywać na kierownicy gamingowej

Wielu z nas lubi doświadczać zawrotnych prędkości, niestety na żywo nie zawsze jest to możliwe (i bezpieczne!). Z pomocą przychodzą różnorodne gry wyścigowe, od zręcznościowych produkcji dla każdego, po niesamowicie wymagające symulatory. Dzięki temu wszyscy, bez względu na wiek i doświadczenie, mogą poczuć się niczym prawdziwi kierowcy, bez konieczności zdawania egzaminu na prawo jazdy. Czy jednak klawiatura, bądź pad umożliwią nam pełne zanurzenie się w kokpicie? Niekoniecznie.

Łowcy, oto przed wami ranking zawierający najlepsze gry na kierownicę, które pozwolą wam poczuć się niczym Colin McRae!

Polecane symulatory wyścigowe na PC i konsole

Symulatory wyścigowe pozwalają graczom wsiąść zarówno do bolidów Formuły 1, jak i samochodów rajdowych. Gry na kierownice to nie tylko „ścigałki”, a także produkcje w rodzaju kultowego Euro Track Simulator 2. W naszym rankingu zerkniemy też na tego typu tytuły, skupiając się w zdecydowanej większości na „rajdówkach”. Zapraszamy was serdecznie do lektury i mamy nadzieję, że każdy znajdzie w naszym tekście coś dla siebie!

Automobilista 2

Automobilista 2 jest kontynuacją wydanej w 2016 roku gry wyścigowej. Graczom przyjdzie zabawić się zarówno w trybie fabularnym, jak i rajdach po sieci. Nacisk położony jest na brazylijskie tory i zawody sportowe. Twórcy mocno skupili się na realizmie, co nie dziwi, ponieważ produkcja powstała na silniku Madness, zaprojektowanym na potrzeby serii Project CARS. Dzięki temu możemy oczekiwać mnóstwa usprawnień między innymi w kwestii fizyki pojazdów (a każdy licencjonowany model cechuje się odmienną mechaniką). Pościgamy się zarówno na obiektach historycznych i bardziej współczesnych trasach.

rFactor 2

Osoby uwielbiające gry rajdowe na którymś etapie swojego żywota spotkały się z pierwszą odsłoną rFactor. Dwójka poprawia i unowocześnia wszystkie jej elementy. Możemy w jeszcze większym zakresie modyfikować atmosferę, a dzięki jej dynamicznym zmianom walka o pierwsze miejsce jest jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Na przyczepność pojazdów wpływają opady, a z każdym kolejnym okrążeniem na poszczególnych miejscach toru zwiększa się ilość gumy z opon. Fani odwiedzą liczne znane tory, chociażby Nürburgring w Niemczech, czy Mid-Ohio w USA.

Euro Truck Simulator 2

Gry na kierownice to nie tylko symulatory wyścigowe czy „arcejdówki”. Czasami gracz pomoże przetransportować jedzenie, sprzęt, czy masę innych ładunków, zamiast zajmować pierwsze miejsca na torze w Monako. Euro Truck Simulator 2, chociaż w wielu kręgach kultowy, części fanów wyścigów może wydać się nudny. W końcu jeździmy tylko od jednego miasta w Europie do innego, a po drodze brak wybuchów, pościgów, czy jakiejkolwiek dynamicznejszej akcji.

Mało co jednak relaksuje tak skutecznie, jak taka „luźna” przejażdżka. ETS2 wymaga uwagi, nie możemy przecież spowodować wypadku, ale przy tym (przez względnie wolne tempo) bardzo skutecznie odpręża. Nie jest tak, że od początku będziemy mistrzami kierownicy, to w końcu symulator. Wszystkiego można się z czasem nauczyć, a później liczące tysiące kilometrów trasy do Amsterdamu, Berlina, czy Genewy będą stać przed nami otworem.

iRacing

iRacing jest dosyć nietypową produkcją. Nie ma bowiem możliwości kupna jej bezpośrednio, a gracze zachęcani są do comiesięcznej, płatnej subskrypcji. Całość jest mocno usieciowiona, a wszystkie przygotowania do wyścigu (jak wybór samochodu) przeprowadzane są na stronie internetowej dewelopera, a dopiero po tym odpalana jest prawidłowa gra.

Aby na starcie początkujący nie musieli ścierać się z weteranami, twórcy wprowadzili system kariery. Zaczynamy nisko, a kolejne sukcesy (ocenianie jest także bezpieczeństwo jazdy, a nie bycie pierwszym na mecie) dadzą nam kolejne licencje. Zaawansowanie mechanik sprawia, że myszka z klawiaturą absolutnie nie wystarczą. Konieczne będzie kupno pada, joysticka (bo wbrew opiniom niegrających rodziców, to dwie inne rzeczy 😉 ), lub najlepiej profesjonalnej kierownicy gamingowej. Wrażenia możecie dodatkowo spotęgować, zakładając na głowę hełm VR. Czy najlepsze gry wyścigowe mają się czego przy iRacing bać? Bez dwóch zdań.

Forza Motorsport 7

Gry na kierownice za darmo dostępne w usłudze Game Pass już niedługo wzbogaci kolejna, ósma, odsłona Forza Motorsport (i nie jest jedyną głośną produkcją, która zasili w 2023 słynną subskrypcję). Seria ostatnimi laty kojarzona jest głównie za sprawą spin-offu w postaci raczej „luźnego” Horizon. Nie oznacza to, że jej starsza, bardziej wymagająca, siostra całkowicie odpuściła sobie walkę o serca graczy.

Siódmy Motorsport oferuje 32 trasy, a także ponad 700 samochodów, w tym prawdziwe legendy motoryzacji. Dzięki specjalnemu trybowi Forza Vista możemy je zresztą wszystko obejrzeć, zaglądając do wnętrza czy nawet pod maskę. Forza Motorsport 7 nie jest najtrudniejszym spośród wymienionych w tekście tytułów, a dzięki licznym asystom (jak ABS, czy kontrola trakcji) nawet mniej wprawieni gracze będą mogli cieszyć się rozgrywką. Z czasem nabiorą zresztą doświadczenia i wszystkie „ułatwiacze” będą mogli wyłączyć. Na ósmą Forzę zaczekamy jeszcze kilka miesięcy, do 10 października, ale gracze Xbox i PC mogą do tej pory śmigać w siódemce, o ile mają ją w bibliotece. FM7 zadebiutowało w 2017 roku i do tego czasu licencje na fury zdążyły wygasnąć, a co za tym idzie, gra zniknęła z Xbox Game Pass.

Gran Turismo 7

Najlepsze gry samochodowe na PlayStation 5 nie mogłoby się obejść bez Gran Turismo 7. W przeciwieństwie do wspomnianej w poprzednim punkcie Forzy, stawia na bardziej „symulacyjne” doznania.  Nie jest idealna, wymaga sporo grindu (lub sięgnięcia do portfela), ale oferuje tak fantastyczny model jazdy, że warto dać jej szansę nawet mimo licznych uchybień projektowych. Grając na PS5, a nie czwórce, sporo dodaje także haptyka pada DualSense. Zdecydowanie warto ją sprawdzić, zanim przesiądziemy się na pełnoprawną kierownicę.

Jeżeli dodatkowo jesteście posiadaczami PS VR2, obecnie możecie w hełmie na głowie ograć zarówno tryb kariery, jak i zetrzeć się z innymi po sieci. Wirtualna rzeczywistość naprawdę „robi robotę” sprawiając, że czujemy się niczym kierowca NASCAR.

Assetto Corza Competizione

Assetto Corsa Competizione to nastawiony na e-sportowe wyzwania sieciowe (ale spokojne, tryb kariery również się znajdzie!) pełnoprawny symulator. Poprawia wiele elementów wydanego w 2014 roku poprzednika, jeszcze bardziej urealniając wrażenia z uczestnictwa w Blancpain GT, którego zresztą jest oficjalną grą video.

Jako że to produkt licencjonowany, pościgamy się na prawdziwych trasach z wirtualnymi odpowiednikami rzeczywistych kierowców. Wsiądziemy za stery pojazdów tak znanych marek jak Lamborghini, Ferrari, czy McLaren. Z najdrobniejszymi detalami odwzorowano w nich nie tylko kokpity, ale również takie detale, jak wycieraczki. Mniej doświadczeni gracze mogą sobie nieco ułatwić życie, ale nawet ze słabszym AI, czy lepszą stabilnością samochodu, wyzwanie będzie spore.

F1 23

Pora na coś dla fanów uwielbiających symulatory Formuły 1. Czternasta odsłona, wydawanej przez Codemasters serii jest niezwykłą gratką dla miłośników królowej motosportu, pozwalając ścigać się na znanych z rzeczywistości, rozsianych po całym globie (m.in. w Las Vegas i Katarze), torach.  Powraca – nieobecny w zeszłorocznym wydaniu – tryb kariery, a więc „singlowcy” także będą mieli sporo zabawy. Najlepsze gry na kierownicę nie muszą ograniczać się do sterowania „standardowymi” samochodami. Jaka inna produkcja pozwoli poczuć wam się niczym Max Verstappen? Nie licząc poprzedniczek, chyba żadna, chociaż pewną namiastkę wrażeń F1 może dać arcade’owe The Crew Motorfest. 😉

Project Cars 2

Najlepsze gry na kierownice? Project CARS 2 świetnie wpasowuje się jako jedna z nich. Twórcy nie silili się na wielkie zmiany u podstaw rozgrywki, dalej oferując raczej realistyczne podejście do jazdy samochodami. W stosunku do poprzednika rozszerzono liczbę lokacji. Obecnie zetrzemy się z innymi na około 130 trasach, wsiadając do ponad 180 pojazdów. Tak samo jak część pierwszą, tak i dwójkę częściowo sfinansowano na platformie World of Mass Development, dzięki czemu gracze mogli brać czynny udział w procesie tworzenia. Starcia sieciowe ograniczają wpadanie na „nieprzepisowych” kierowców, łącząc ich z podobnymi sobie na podstawie reputacji sieciowej. Nie musimy się więc bać o wpadnięcie na „trolla”, jeżeli tylko sami zachowujemy się w stosunku do innych fair.

Dirt Rally 2.0

Nasz ranking zawierający najlepsze gry na kierownice kończy kultowa gra rajdowa: Dirt Rally 2.0. Produkcja studia Codemasters pozwala zasiąść za sterami 50 różnych pojazdów, rywalizując o tytuł najlepszego kierowcy. Na pokonanie czeka wiele odcinków specjalnych między innymi w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, czy nawet Polsce. Samochody w trakcie jazdy ulegają uszkodzeniu, mogąc w efekcie odmówić posłuszeństwa, a na ich przyczepność wpływa nawet gromadzący się w oponach żwir. Całości pomaga także licencja Mistrzostw Świata FIA World Rallycross.

Łowcy, co myślicie o naszym rankingu zawierającym gry samochodowe na kierownicę? Lubicie tego typu produkcje, czy wolicie nieco luźniejsze, bardziej arcadowe tytuły? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.