
Najlepsze gry logiczne na PC i konsole. Ranking gier stawiających na łamigłówki
Łamigłówki logiczne są czymś, co bawi ludzi bez względu na wiek. Chyba każdy lubi rozwiązywać krzyżówki, sudoku, czy proste rebusy w drodze do szkoły lub pracy. To samo tyczy się gier komputerowych. Zagadki są zawsze ciekawym urozmaiceniem sekwencji zręcznościowych czy mordobicia. Gry na logikę są więc nimi często wypełnione, bez względu na to, do jakiego gatunku domyślnie należą. Łowcy, oto przed wami ranking zawierający najlepsze gry logiczne. Miłego główkowania!
Jakie są najlepsze gry logiczne?
Poniższy ranking zawiera produkcje, które możemy określić jako „gry łamigłówki”. Niektóre z nich stawiają na czystej krwi wyzwanie, kiedy inne przy okazji opowiadają wciągające historie. Mamy nadzieję, że każdy z was znajdzie u nas coś dla siebie.
Unpacking
Unpacking nie jest może tytułem, który przepali wasze zwoje mózgowe, ale nic w tym złego. To bardzo spokojna, nieskomplikowana gra, w której jedyne, co musimy zrobić, to – jak zresztą sugeruje sam tytuł – rozpakować bagaże. Brakuje jakiejkolwiek presji czasu, systemu punktacji, ocen; jesteśmy tylko my i cała masa kartonów.
Produkcja studia Witch Beam nie posiada klasycznie opowiedzianej fabuły. Zamiast tego w ramach wszystkich ośmiu przeprowadzek, poznajemy historię głównej bohaterki poprzez przedmioty, jakie ze sobą zabiera, a także mieszkania, do których się wprowadza. Ma to naprawdę mnóstwo uroku, szczególnie kiedy w rozgrywce towarzyszy nam chwytliwa, chiptune’owa ścieżka dźwiękowa.
Antichamber
Wyprodukowane przez Alexandra Bruce’a Antichamber rozpoczęło swój żywot jako rozwinięcie popularnego moda do Unreal Torment 3, czyli Hazard: Journey of Life. Niedługo później stał się pełnoprawnym przedstawicielem gry na logikę, chociaż startował z pułapu „prostej” modyfikacji.
Poza standardowym sterowaniem w perspektywie pierwszoosobowej, praktycznie wszystkie mechaniki każą nam porzucić wyuczone wcześniej odruchy. Mechaniki, do których przyzwyczaiły nas inne gry na przestrzeni lat, są tutaj regularnie wypaczane, a sam komputer może po prostu kłamać. Anitchamber odrobinkę przypomina pod tym względem produkcje pokroju The Stanley Parable. Trzeba myśleć abstrakcyjnie, kombinować, a w efekcie sprawdzać nawet pozornie najbardziej szalone rozwiązania. Wtedy nawet schody na suficie nie okażą się problemem.
Fez
Bez względu na to, czy mamy na myśli nakrycie głowy, bohatera „Różowych lat 70.”, czy stworzoną przez Phila Fisha grę zawierającą łamigłówki logiczne, dostaniemy coś niezaprzeczalnie uroczego. Główny bohater Feza, Gomez, przez cały czas nosi na sobie charakterystyczną, tytułową czapkę.
Rozgrywka, w trakcie której nim pokierujemy, jest pomysłowym połączeniem platformówek 2D i 3D, co ma uzasadnienie także w fabule. Początkowo nasz – dzielący imię z głową rodziny Addamsów – protagonista żyje sobie jako dwuwymiarowy byt. Pewnego dnia odkrywa światy, w których ludzie mają do dyspozycji jeszcze jeden wymiar, a więc nie wahając się długo, wyrusza w pełną niespodzianek podróż. Tytuł umiejętnie wykorzystuje trójwymiarowe środowisko i fakt, że Gomez porusza się zaledwie w dwóch kierunkach, do sprezentowania nam wymyślnych zagadek.
Opus Magnum
Stworzone przez niezależne studio Zachtronics Industries Opus Magnum to gra logiczna, która pozwala nam się wcielić w Anateusa Vayę, wybitnie uzdolnionego alchemika. W podzielonej na prolog i pięć kolejnych rozdziałów historię, przyjdzie nam poznać tajemnice rodu Van Tassen, odkrywając przy tym ich najmroczniejsze sekrety.
Zadanie stojące przed graczem jest względnie proste. Z pomocą szeregu urządzeń musimy zbudować maszynę, która w najmniejszej liczbie ruchów będzie w stanie wytworzyć konkretny produkt. Pod koniec zostajemy oceniani, na co wpływ mają chociażby zużyte fundusze. Opus Magnum posiada także pełne wsparcie Steam Workshop, pozwalając tworzyć i udostępniać kolejne, coraz bardziej złożone, zagadki.
Portal 1 & 2
Ranking zawierający najlepsze gry logiczne nie mógłby się obejść bez obu części serii Portal. Posiadają proste zasady, bo główna mechanika polega właśnie na tworzeniu tytułowych portali, z których pomocą skutecznie kończymy następujące po sobie etapy. Towarzysząca naszym zmaganiom GLaDOS (czy raczej jej głos) nie bez powodu jest jedną z najbardziej kultowych postaci w dziejach całego medium. Jej złośliwość i nieustępliwość są po prostu nie do podrobienia.
Druga część skutecznie zbudowała monument na ugruntowanych podstawach, dodając do mieszanki kolejne elementy, jak chociażby zmieniające właściwości podłoża kolorowe żele. Największą nowością jest jednak tryb co-op, w którym wcielamy się we wzorowane na Flipa i Flapa dwa roboty – Atlas i P-body. Rozszerza to nasze możliwości jeszcze bardziej, chociażby przez otwieranie aż czterech portali na raz. I na sam koniec pamiętajcie jedno – the cake is a lie!
The Witness
Chyba większość fanów elektronicznej rozgrywki kojarzy Jonathana Blowa i kultową grę Braid. Jeżeli nie przez kreatywną mechanikę cofania czasu, to przez ciekawą fabułę i finałowy twist. Twórca na szczęście nie osiadł po jej stworzeniu na laurach, prezentując graczom The Witness.
Akcja osadzona została na wyspie, z której w tajemniczy sposób zniknęli wszyscy ludzie. Swobodną eksplorację i odkrywanie jej sekretów blokują liczne bramy, które otworzą się dopiero po rozwiązaniu połączonej z nimi zagadki. Te są zróżnicowane, wymagając od nas cierpliwości i spostrzegawczości. Liczne wskazówki skutecznie zakamuflowano bowiem w otaczającym gracza środowisku. Finałowy etap ukończą wyłącznie najlepsi gracze, warto sprawdzić się w boju!
The Past Within
Większość wymienionych w tekście produkcji (z drobnym wyjątkiem w postaci Portala 2) to tytuły w pełni nastawione na jednego gracza. Gry logiczne online jednak również istnieją, a najlepszym tego przykładem jest The Past Within. Fabuła polega na odkryciu tajemnic Alberta Vanderbooma, który, jak się okazuje, jest niezbyt chętny do rozmów; głównie przez to, że „trochę” mu się zmarło.
W celu rozwiązania zagadek dwóch graczy musi ściśle ze sobą współpracować. Kiedy jeden wciela się w postać z przeszłości, drugi próbuje swoich sił w teraźniejszości. Wskazówki z jednego okresu mogą więc pomóc towarzyszowi, który akurat stanął przed czymś niemożliwym do rozwiązania u siebie. Dodatkową ciekawostką jest sposób ukazania akcji. Zależnie od czasu, w jakim się znajdujemy, perspektywa zmienia się na 2D bądź 3D, warto więc ukończyć tytuł dwukrotnie, tym bardziej że można to zrobić w zaledwie dwie godziny.
Return of the Obra Dinn
Twórca uwielbianego przez graczy Papers, Please! powrócił już kilka lat później z kolejnym hitem. W Return of the Obra Dinn wcielamy się w pracownicę firmy ubezpieczeniowej, której zadaniem jest ustalenie losów 50 członków załogi Obra Dinn. Statek wyruszył bowiem w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei w 1802 roku, by po niedługim czasie został uznany za zaginiony… powracając sześć lat później do wybrzeży Londynu. Oczywiście bez żywej duszy na pokładzie, bo nie mogło być zbyt prosto.
Gra jest mieszanką przygodówki i klasycznej powieści detektywistycznej. Naszym głównym narzędziem będzie zegarek, który pozwoli na odkrycie kolejnych fragmentów przeszłości, a w efekcie złożenie historii w całość. Z mocno wyróżniającą się, zielono-białą stylistyką, oraz świetnie zaprojektowanych otoczeniem dźwiękowym i głosami postaci, ciężko od produkcji Lucasa Pope’a się oderwać. Przynajmniej do momentu poznania losów ostatniego z pasażerów. A kiedy już wam się to uda, poczujecie się niczym słynny detektyw, sam Sherlock Holmes. Po więcej podobnych tytułów zapraszamy Was do naszego tekstu o najlepszych grach detektywistycznych.
Baba is You
Przedostatnią pozycją w naszym rankingu jest produkcja bardzo nietypowa – mowa o Baba is You. Pod kątem poziomu trudności inne gry logiczne mogą się schować w porównaniu do wyzwań rzucanych przez Babę. Chociaż trudność zagadek logicznych jest względna i każdy będzie do tego tematu indywidualnie, to przy Baba is You należy pochwalić ich niesamowitą kreatywność, wymagającą od graczy sporej dozy abstrakcyjnego myślenia.
Na każdym ze stu etapów możemy praktycznie dowolnie zmieniać reguły, bawiąc się nieco w programistę. Wszystko opisują proste komunikaty, jak chociażby tytułowe „baba is you”. Po przestawieniu odpowiednich „klocków” i podmienieniu „baba” na, przykładowo, „win” będziemy w stanie dosłownie… wygrać. W końcu samo stwierdzenie to sugeruje! Jeżeli jednak nawet po zrobieniu wszystkiego, co tylko możliwe, dalej będzie wam mało, autor oddał do naszej dyspozycji edytor, za pomocą którego stworzymy własne poziomy. Jak mało gdzie, tak tutaj nasze szare komórki zostaną poddane licznym próbom.
The Talos Principle
Zestawienie zawierające gry logiczne na PC i konsole zdecydowanie nie mogłyby się obejść bez The Talos Principle. Twórcy popularnej serii Serious Sam nie zdecydowali się tym razem na dynamiczny shooter, gdzie możemy strzelać do wszystkiego, co tylko się rusza. Zamiast tego, przyjdzie nam rozwiązać ponad 100 przygotowanych przez nich łamigłówek. Są one bardzo zróżnicowane, a dzięki zastosowaniu techniki fotogrametrii, piękny świat, w jakim zostały umieszczone, po prostu chce się zwiedzać. Tym bardziej że (w przeciwieństwie do chociażby Portala) nigdy nie zostajemy zmuszeni do wykorzystywania „sprawnych palców”, a całość wyzwania przerzucona jest na barki naszej mózgownicy. Bardzo dużo rzeczy odkryjemy metodą prób i błędów, odkrywając „co robi co”, a później krzycząc raz za razem „Eureka!” i pędząc dalej, podziwiając po drodze widoki.
Łowcy, co myślicie o naszym rankingu? Wolicie gry logiczne, które wysilają wasze szare komórki, czy raczej takie, które stanowią wyzwanie dla refleksu? Jakie inne produkcje dodalibyście do listy? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy!