Najlepsze gry jRPG dla fanów Final Fantasy

Gry jRPG – jedni je kochają, inni nienawidzą. Trzeba przyznać, że gry japońskie są na tyle specyficzne, że nie każdemu przypadną do gustu. Niemniej jednak nie ma chyba fana wirtualnej rozrywki, który, nawet jeśli sam nie próbował, nie słyszałby o serii Final Fantasy. Ta, stworzona ponad 30 lat temu marka, przez cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością. Najlepiej świadczy o tym liczba wydanych dotychczas gier. Łącznie jest ich aż 94, z czego 15 należy do głównej serii. Do tego dochodzą filmy, anime… fani mają się z czego cieszyć. No ale nie samym Final Fantasy człowiek żyje 😉

Łowcy, jeśli chcecie utopić smutki po ukończeniu głównych tytułów z serii FF lub zamierzacie rozpocząć przygodę z gatunkiem od czegoś nieco mniej oczywistego, zerknijcie do dalszej części artykułu, gdzie znajdziecie najlepsze jRPG, które powinny przypaść do gustu miłośnikom Final Fantasy 😉

Aktualizacja wpisu

Rozbudowaliśmy wpis o nowe pozycje i zaktualizowaliśmy ceny wymienionych w artykule gier.

Najlepsze gry z gatunku jRPG

Nieformalnie, gry RPG możemy podzielić na wRPG (western RPG) i jRPG (japanese RPG). Mimo wielu wspólnych cech oba gatunki diametralnie się od siebie różnią. I nie, nie chodzi tu o lokalizację studia deweloperskiego, czy narodowość deweloperów. Podczas gdy zachodnie tytuły skupiają się bardziej na postaci gracza, oferując nam gameplay z większą ilością akcji, tak „gry z kraju kwitnącej wiśni” skoncentrowane są przede wszystkim na fabule, często oddając nam do dyspozycji wielu bohaterów i, zazwyczaj, walki w turach.

Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy

Atelier to jedna z najbardziej znanych serii gier jRPG. W jej skład wchodzi już ponad 20 tytułów, a do tego wszystkiego dochodzą liczne remastery i remake. Jedną z najnowszych odsłon cyklu jest Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy, opowiadające o młodej dziewczynie, która po długiej podróży (koniecznie musicie sięgnąć po pierwszą część cyklu Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout) decyduje się osiąść na dłużej na wyspie Kurken. Po otrzymaniu listu od starego przyjaciela rusza jednak w dalszą podróż. Mechanika rozgrywki nie wyróżnia się mocno od innych gier z tego gatunku, choć nie zapomniano też o unikalnych dla serii smaczkach. Podobnie bowiem jak w przypadku poprzednich tytułów z cyklu, dużą rolę odgrywa alchemia.

W Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy zagrają posiadacze PC, PlayStation i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy według Lowcygier.pl

Oferty na Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Atelier Ryza 2: Lost Legends & the Secret Fairy na Nintendo Switch:

Bravely Default II

Ze wszystkich wymienionych w artykule tytułów, to właśnie Bravely Default II jest najbliżej do klasycznych części Final Fantasy. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, których nie przerażają typowe gry japońskie. Opisywany tytuł jest bowiem świetną produkcją, wyróżniającą się ogromną masą zawartości i wysokim poziomem trudności. Twórcy oddali w ręce graczy szereg znanych i lubianych mechanik, niestety (choć dla niektórych może to być też zaleta) nie wprowadzając zbyt wielu nowości. Dla fanów klasycznych, wymagających gier jRPG – pozycja obowiązkowa, pozostali mogą się od Bravely Default II odbić.

Bravely Default II to gra ekskluzywna dla Nintendo Switch.

Polecane oferty na Bravely Default II:

Promocje na Bravely Default II na PC:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

Chained Echoes

Premiera Chained Echoes przeszła bez wielkiego echa. Ot, wydawało się, że mamy do czynienia z kolejnych niskobudżetowym tytułem wprost z RPG Makera, jakich wiele na rynku. Po debiucie gry okazało się, że pozory potrafią mylić. I to bardzo.

Gra spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem recenzentów, zdobywając oceny oscylujące w okolicach 9/10. Liczne pozytywne głosy płynęły też ze strony społeczności. Gracze zakochali się w szczegółowej, szesnastobitowej oprawie i licznych nawiązań do klasyków gatunku. Tak, jeśli jesteście fanami Chrono Trigger, Suidoken, czy wspomnianego w tytule wpisu Final Fantasy, Chained Echoes pochłonie Was w całości, wypełniając nostalgią za minionymi czasami.

Polecane oferty na Chained Echoes:

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Jedenasta główna odsłona serii Dragon Quest przenosi gracza do fantastycznej krainy Edrea i pozwala mu wcielić się w szesnastoletniego chłopca, który w trakcie swoich urodzin odkrywa, że jest wcieleniem bohatera i jego misją jest uratować świat (brzmi odkrywczo, no nie?). Wraz z towarzyszami wyrusza więc w podróż, by wypełnić swoje przeznaczenie. Sam gameplay również czerpie wiele z typowych jRPG. Znaleźć tu można więc sporo eksploracji, zadań i rozmów z NPC. Walki rozgrywane są w systemie turowym i nie można nazwać ich łatwymi. Nierzadko wygrana zależeć będzie od zastosowania odpowiedniej taktyki.

W Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age zagrają posiadacze PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age według Lowcygier.pl

Cena gry Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age na PC:

Cena gry na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Cena Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age na Xbox One / Xbox Series X|S:

Cena gry na Nintendo Switch:

Megadimension Neptunia VIIR

Choć gameplay Megadimension Neptunia VIIR sprawia pozory tego, że mamy do czynienia z klasycznym jRPG, to sam klimat i fabuła mocno odbiegają od standardowego przedstawiciela gatunku. Produkcja jest bowiem utrzymana w humorystycznej formie, a w roli głównych bohaterek obsadzono… personifikacje najpopularniejszych konsol i studiów deweloperskich. Mimo że na rynku dostępna jest także Megadimension Neptunia VII, warto rozglądać się przede wszystkim za wersją VIIR, w której dodano nie tylko obsługę gogli VR, ale też poprawiono grafikę, wprowadzono nowe postacie i ulepszono system walki.

W Megadimension Neptunia VIIR zagrać można na PC i konsolach PlayStation.

Najlepsze oferty na Megadimension Neptunia VIIR według Lowcygier.pl:

Cena Megadimension Neptunia VIIR na PC:

Cena gry na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch powstało przy współpracy z japońskim studiem animacji Ghibli (są to twórcy m.in. znanej w naszym kraju animacji „Księżniczka Mononoke”). Dzięki tej nietypowej kolaboracji gra oferuje oryginalną, utrzymaną w kreskówkowym stylu grafikę i, mocno wyróżniającą się na tle innych produkcji z gatunku, wzruszającą fabułę. Zabawa rozpoczyna się w momencie, gdy matka ratuje od śmierci swojego syna, sama jednak tracąc przez to życie. Dzięki otrzymanej od rodzicielki maskotce chłopak przenosi się do innego świata, gdzie odkrywa, że istnieje szansa na to, by wskrzesić swojego rodzica. Walka została zrealizowana w systemie hybrydowym. Oznacza to, że postacie poruszają się w czasie rzeczywistym, ale akcje mogą wykonywać tylko co parę sekund.

W Ni No Kuni: Wrath of the White Witch zagrają posiadacze PC, PlayStation i Nintendo Switch. Wersja tego jRPG PS4 i PC oraz Xbox została zremasterowana, Switch otrzymał jedynie port oryginału z 2010 roku.

Najlepsze oferty na Ni No Kuni: Wrath of the White Witch według Lowcygier.pl

Cena Ni No Kuni: Wrath of the White Witch na PC:

Cena gry na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Promocje na Ni no Kuni Wrath of the White Witch Remastered na Xbox:

Cena gry na Nintendo Switch:

Octopath Traveller II

Octopath Traveller II, podobnie jak jego poprzedniczka, zapowiadane było jako powrót do korzeni gatunku. Twórcom udało się spełnić te obietnice i to z nawiązką (warto nadmienić, że dwukrotnie!). Spośród opisywanych tytułów jest to najbardziej „zachodni” jRPG, który może przypaść do gustu nawet tym, którzy nie przepadają za japońskimi dziwactwami. Do tego wszystkiego dochodzi oryginalna, częściowo pixel-artowa, częściowo trójwymiarowa, grafika i wciągająca fabuła, umiejętnie splatająca losy wielu postaci. Nic więc dziwnego, że wiele osób uznaje, że zarówno jedynka, jak i dwójka to najlepsze jRPG, w jakie kiedykolwiek grali. Na wyróżnienie zasługują także toczone w trybie turowym walki, w których kluczową rolę odgrywają indywidualne specjalizacje bohaterów.

W Octopath Traveller II zagrać można na PC, PlayStation i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Octopath Traveller według Lowcygier.pl

Tani Octopath Traveller na PC:

Tani Octopath Traveller II na PlayStation:

Cena gry na Nintendo Switch:

Persona 5 Royal

Persona 5 Royal to najnowsza główna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier jRPG. Niestety, tytuł sprawdzić może jedynie wąskie grono odbiorców, gdyż produkcja trafiła wyłącznie na konsole Sony. Zabawa, podobnie jak w poprzednich częściach, podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich gracz prowadzi życie typowego nastolatka, dbając o dobre oceny, spotykając się z przyjaciółmi i dobrze się bawiąc. Drugi tryb jest już nieco mniej standardowy i opiera się na zwiedzaniu innych światów, zdobywaniu skarbów i walce z potworami. Same pojedynki rozgrywane są w trybie turowym. Wersja Royal zawiera w sobie nie tylko szereg ulepszeń względem oryginału, ale też wprowadza nową grywalną bohaterkę oraz mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Persona 5 Royal trafila na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Polecane oferty na Persona 5 Royal:

Promocje na Persona 5 Royal na PC:

Cena gry na PlayStation:

Tania Persona 5 na Xbox One / Xbox Series X|S:

Cena gry na Nintendo Switch:

Tales of Vesperia

Wydany pierwotnie w 2008 roku przez Bandai Namco jRPG z serii Tales, został w 2019 roku odświeżony przez polską firmę QLOC i dostarczona graczom pod nazwą Tales of Vesperia: Definitive Edition. Remaster objął nie tylko usprawnienia graficzne, ale też odblokował zawartość dostępną w oryginale wyłącznie na rynku japońskim. Sama gra to typowy RPG akcji, skupiający się na eksploracji mniej lub bardziej rozległych lokacji, wykonywaniu setek questów i walce z hordami przeciwników. Wzorowane na klasycznych bijatykach potyczki, toczą się na małych dwuwymiarowych arenach i wymagają od gracza sporej zręczności.

W Tales of Vesperia: Definitive Edition zagrać można na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Tales of Vesperia: Definitive Edition według Lowcygier.pl

Oferty na Tales of Vesperia: Definitive Edition na PC:

Oferty na grę na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Oferty na Tales of Vesperia: Definitive Edition na Xbox One / Xbox Series X|S:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III stawia na sprawdzone rozwiązania z gier jRPG. Nie jest to jednak w żadnym wypadku minus, gdyż wszystkie mechaniki zostały bardzo dobrze opracowane i zaimplementowane. Interesująco prezentuje się rozgrywka, która została podzielona na dwie mocno różniące się od siebie części. Pełne akcji, dynamiczne misje przeplatane są spokojnym szkolnym życiem. Na wyróżnienie zasługuje także opowiedziana historia, niestety tu pojawia się pewien minus. Przed sięgnięciem po trzecią część The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel koniecznie należy zapoznać się z poprzednimi odsłonami serii. Można cieszyć się fabułą i bez tego, niemniej jednak sporo smaczków umknie, a i niektóre wątki mogą wydać się mocno nielogiczne.

W The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III zagrają posiadacze PC, PlayStation i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III według Lowcygier.pl

Cena gry The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III na PC:

Cena gry na PlayStation 4 / PlayStation 5:

Cena The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III na Nintendo Switch:

Triangle Strategy

Idealna pozycja dla fanów Final Fantasy Tactics. Taktyczne RPG wydane przez Square Enix nie ukrywa inspiracji tym klasycznym tytułem. Graficznie dzieło zbliżone jest natomiast do Octopath Traveller, wszystko przez zastosowanie widoku izometrycznego i oprawy utrzymanej w unikalnym stylu zwanym HD-2D. Rozgrywka skupia się przede wszystkim na toczeniu bitew na małą skalę. Jako następca tronu jednego z królestw kontynentu Norzella gracz ma pod swoimi rozkazami niewielki oddział wojowników. Wykorzystanie ich umiejętności specjalnych, w połączeniu z mechanikami żywiołów (np. woda przewodzi ataki elektryczne) jest kluczowe do zwycięstwa.

W Triangle Strategy zagrają wyłącznie posiadacze pecetów i Nintendo Switch.

Najlepsze promocje na Triangle Strategy według Lowcygier.pl

Tanio Triangle Strategy na PC:

Cena Triangle Strategy na Nintendo Switch:

Ys VIII: Lacrimosa of Dana

Mimo że mamy do czynienia z ósmą odsłoną serii, możemy odpalać ją bez obaw o to, że nie odnajdziemy się w fabule. Opowiadana historia jest bowiem zupełnie odrębna od pozostałych. Dla kogoś, kto nie miał dotychczas do czynienia z cyklem Ys, może to być wyśmienity tytuł do rozpoczęcia przygody z japońskimi erpegami. Dlaczego? Wiele osób uznaje, że jest to tytuł wręcz idealny. Mamy tu ciekawy otwarty świat wypełniony przemyślanymi zadaniami pobocznymi. Fabuła, choć względnie prosta, wciąga i angażuje. Rozwój postaci i mechaniki są dopracowane, a do tego nie spotkamy tu uciążliwego grindu, który często kojarzony jest właśnie z tego typu produkcjami. Nic, tylko grać 🙂

Najlepsze promocje na Ys VIII: Lacrimosa of Dana według Lowcygier.pl

Cena gry na PC:

Promocje na grę na PlayStation:

Oferty na grę na Nintendo Switch:

Xenoblade Chronicles 3

Tak właśnie powinny wyglądać wszystkie kontynuacje. Xenoblade Chronicles 3 to gra wielka i ambitna, miejscami aż za bardzo. Nie jest to jednak powód do narzekań. Najnowszy jRPG od Monolith Soft w świetny sposób powiązał wątki z poprzedniczek, oferując naprawdę wciągającą wielowątkową fabułę, która… nie wymaga znajomości jedynki i dwójki. Gracz, który dopiero zapoznaje się z serią, straci co najwyżej trochę smaczków, jednak całość w dalszym ciągu będzie dla niego w pełni zrozumiała. Na plus zasługuje też kreacja postaci i system walki, który łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy pierwowzorów z kilkoma nowymi celnymi mechanikami. Co więcej, tytuł potrafi zachwycić też atrakcyjną grafiką i płynnością działania, co często nie idzie w parze przy okazji tytułów wydanych na handheld Nintendo.

Najlepsze promocje na Xenoblade Chronicles 3 według Lowcygier.pl


Na miejsce w artykule zasłużyły także gry z serii Xenoblade Chronicles, nie chcieliśmy jednak powtarzać materiału, gdyż opisywaliśmy je już wielokrotnie. Wyjątek zrobiliśmy tylko dla przewybitnej trójeczki. Informacje o pozostałych tytułach znajdziecie w tekście „Nie tylko Mario i Pokemony – najciekawsze ekskluzywne gry Nintendo Switch, w których nie spotkacie ani Pikachu, ani wąsatego hydraulika„.

Łowcy, jesteście fanami jRPG, czy raczej nie przepadacie za produkcjami z tego gatunku? Może wolicie inne gry japońskie i spędzacie długie godziny przy visual novel? Dajcie znać, jak wygląda Wasza lista zawierająca najlepsze jRPG!

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.