Najlepsze gry horrory

Najlepsze gry horrory na PC - gry dla fanów Silent Hill

Przed nami jesień. Dni stają się coraz krótsze. Co robić w te długie wieczory? To idealna pora na gry horrory! Ten specyficzny, a zarazem dość niszowy gatunek obejmuje produkcje, których głównym celem jest wywołanie uczucia strachu wśród graczy. W tym celu stosowane są różnego rodzaju zabiegi. Większość osób ceni sobie gry horrory, które przez cały czas trzymają w napięciu, a klimat wręcz wylewa się z ekranu. Niestety, nie jest łatwo znaleźć tytuły, które będą umiejętnie dawkowały grozę. Większość produkcji opiera się bowiem na jump scare`ach, które, choć skuteczne, uważane są raczej za mało kreatywny sposób na wywołanie strachu. Wyszukanie dobrego horroru nie jest wcale takie proste, więc…

Łowcy, jeśli macie nerwy ze stali, a odwaga to Wasze drugie imię, koniecznie zerknijcie do naszego zestawienia, w którym znajdziecie najlepsze gry horrory na PC 👻

Aktualizacja

Artykuł powstał w 2020 r., niemniej jednak jego treść jest nadal aktualna, dlatego… zaktualizowaliśmy ceny 🙂

Alien: Isolation

Pełen klimatu pierwszoosobowy survival horror Alien: Isolation przenosi gracza w świat kultowego uniwersum Obcego. Za grę odpowiedzialne jest studio Creative Assembly, znane przede wszystkim ze świetnych strategii z serii Total War. Główną bohaterką Alien: Isolation jest Amanda, córka znanej z filmów oficer Ellen Ripley. Dziewczyna wyrusza na poszukiwanie czarnej skrzynki statku Nostromo, na którym doszło do pierwszego spotkania z Obcymi. Gra wyróżnia się mrocznym, ciężkim klimatem, wywołując uczucie ciągłego zagrożenia. Smaczku rozgrywce dodaje fakt, iż prześladującego protagonistkę ksenomorfa nie można zabić, a jedyną opcją na ratunek jest ucieczka lub ukrycie się.

 • Premiera Alien: Isolation odbyła się 7 października 2014 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, Playstation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch

Amnesia: Collection

Zestaw Amnesia: Collection składa się z dwóch gier. Pierwszą z nich jest Amnesia: Mroczny Obłęd (Amnesia: The Dark Descent) opowiadająca historie cierpiącego na zaniki pamięci Daniela. Do tej części dołączony jest także dodatek o podtytule Justine. Drugą z gier w pakiecie jest Amnesia: A Machine for Pigs. Obie produkcje to gry przygodowe z elementami survival horroru. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsza odsłona, która przeraża nie tylko jump scare`ami, ale i znakomitym klimatem. W grudniu studio Frictional Games planuje wydać trzecią część serii o nazwie Amnesia: Rebirth.

 • Zestaw Amnesia: Collection zadebiutował 22 listopada 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Dead by Daylight

Dead by Daylight to sieciowa gra akcji z asymetrycznym trybem multiplayer. Jeden z graczy wciela się w role mordercy. Zabójca ma dostęp do unikalnych umiejętności, które wykorzystuje, by zlikwidować wszystkich graczy na mapie. Pozostałe osoby na serwerze starają się przeżyć spotkanie z prześladowcą. W tym celu muszą wykazać się pomysłowością, zastawiając na przeciwnika pułapki i ukrywając się przed nim. W Dead by Daylight najważniejsze jest przetrwanie, warto mieć więc z tyłu głowy świadomość tego, że dotychczasowi sojusznicy mogą w każdej chwili zdradzić, gdy tylko wyczują w tym korzyść dla siebie.

 • Premiera gry Dead by Daylight miała miejsce 14 czerwca 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Dead Space 1 i Dead Space 2

Dwie pierwsze części Dead Space to świetne, trzymające w napięciu gry horrory. Akcję debiutanckiego tytułu serii osadzono na statku kosmicznym, którego załoga została zamordowana przez obcą rasę Nekromorfów. Głównym zadaniem gracza jest ucieczka z opanowanego przez kosmitów obiektu. Ciekawostką, niespotykaną dotychczas powszechnie, jest możliwość toczenia walk w stanie nieważkości. Dead Space 2, będące kontynuacją wydarzeń z pierwszej części, również trzyma wysoki poziom i przez całą kampanię umiejętnie straszy gracza. Niestety w trzeciej części studio Visceral Games porzuciło tę konwencję i skierowało się w stronę większej ilości akcji, co nie do końca spodobało się odbiorcom.

 • Dead Space miało swoją premierę 14 października 2008 r. Druga część zadebiutowała 25 stycznia 2011 r.
 • Platformy: PC, Playstation 3, Xbox 360

Five Nights at Freddy’s

Five Nights at Freddy’s to wyjątkowo oryginalna gra horror. Gracze wcielają się w rolę nocnego stróża, który dopiero co zatrudnił się w nowej pracy. Z pozoru proste zadanie, jakim jest dbanie o bezpieczeństwo restauracji, szybko okazuje się niezwykle niebezpieczne. Animatroniki będące ruchomymi mechanicznymi zwierzętami i służące do zabawiania gości w dzień, w nocy stają się krwiożerczymi bestiami. Gameplay polega na śledzeniu rozgrywających się w pizzerii wydarzeń na kamerach monitoringu. W przypadku pojawienia się potencjalnego zagrożenia należy zatrzasnąć drzwi do stróżówki, by uchronić się przed niebezpieczeństwem. Nie można tego jednak robić bez ograniczeń, gdyż korzystanie z urządzeń zużywa ograniczone zasoby energii elektrycznej.

 • Premiera Five Nights at Freddy’s odbyła się 8 sierpnia 2014 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Layers of Fear

Krakowskie studio Bloober Team znane jest przede wszystkim z klimatycznych horrorów. Jedną z ich najlepszych produkcji jest Layers of Fear. Gra opowiada historię żyjącego w XIX wieku malarza. Bohater pragnie ukończyć dzieło swojego życia, w czym nie pomaga pogłębiająca się choroba psychiczna. Poszukiwania składników koniecznych do stworzenia obrazu nierzadko stają się przerażającymi i trudnymi do zrozumienia wędrówkami po umyśle artysty. Na fali sukcesu powstała także druga część gry, której akcja toczyła się na statku. Nie spotkała się ona jednak z równie entuzjastycznym przyjęciem, co pierwowzór.

 • Layers of Fear zadebiutowało 16 lutego 2016 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Observer

Akcja pierwszoosobowego horroru psychologicznego Observer polskiego studia Bloober Team przenosi gracza do futurystycznego Krakowa. Głównym bohaterem jest detektyw Daniel Lazarski, szukający zaginionego w podmiejskich slumsach syna. Protagonista dysponuje unikalną umiejętnością włamywania się do umysłów innych osób. Każda taka „podróż” jest jednak śmiertelnym zagrożeniem, gdyż spotęgowane przez lęki koszmarne wspomnienia przesłuchiwanych osób pełne są paranormalnych wydarzeń.

Na grudzień zaplanowana jest premiera odświeżonej wersji gry pt. Observer: System Redux. Oprócz ulepszonej oprawy graficznej remake zapewni dodatkową zawartość fabularną.

 • Premiera Observer odbyła się 15 sierpnia 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Outlast

Debiutancka produkcja studia Red Barrels – Outlast to pierwszoosobowy survival horror, który straszy nie tylko ciężkim, mrocznym klimatem, ale i sporą ilością elementów gore. Gra jest niezwykle brutalna, pełno w niej krwi i zmasakrowanych ciał, dlatego też powinny sięgnąć po nią wyłącznie osoby o mocnych nerwach. Mimo takiej stylistyki, w samej grze nie ma możliwości nawiązania walki z przeciwnikiem. Główny bohater posiada w swoim ekwipunku wyłącznie kamerę. Każde spotkanie z wrogiem jest śmiertelnie niebezpieczne, dlatego też trzeba unikać bezpośrednich konfrontacji, uciekając lub kryjąc się przed oponentem. W przeciwieństwie do większości gier z gatunku survival horror Outlast wyróżnia się rozbudowanym wątkiem fabularnym.

 • Outlast trafiło na PC 4 września 2013 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Resident Evil VII: Biohazard

Po sporej krytyce, która spadła na piątą i szóstą część Resident Evil, Capcom wsłuchało się w głosy fanów i zdecydowało się powrócić do korzeni. Resident Evil VII jest survival horrorem z krwi i kości, a co najważniejsze – straszy! I w dodatku wychodzi mu to bardzo dobrze. Siódma odsłona zrywa z tradycyjnym dla serii widokiem z trzeciej osoby, na rzecz obserwacji wydarzeń z perspektywy bohatera. Rozwiązanie to nie tylko zwiększyło immersję, ale i podniosło poziom trudności rozgrywki. Choć RE VII bliżej do klimatycznego horroru, fani rozwałki nie powinni czuć się zawiedzeni. Potyczki z wrogami zdarzają się często, a do tego są niezwykle widowiskowe.

 • Premiera gry Resident Evil VII: Biohazard odbyła się 24 stycznia 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox, Nintendo Switch

The Evil Within 2

The Evil Within 2 to kontynuacja świetnie przyjętego survival horroru z 2014 roku. Głównym bohaterem gry jest detektyw, który w poszukiwaniu swojej zaginionej córki wyrusza do miasteczka Union, gdzie przyjdzie mu zmierzyć się z zamieszkującymi koszmarny wymiar kreaturami. Produkcja gwarantuje sporo swobody w eliminowaniu wrogów, choć zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest ucieczka, gdyż podobnie jak w innych tytułach z tego gatunku, ilość znajdowanej amunicji jest zupełnie nieadekwatna do liczby przeciwników. W przeciwieństwie do poprzedniej części, w The Evil Within 2 pojawiły się otwarte lokacje z zadaniami pobocznymi.

 • The Evil Within 2 zadebiutowało 13 października 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Łowcy, lubicie się bać? Jakie gry horrory przestraszyły Was najbardziej? Czy istnieje jakaś produkcja, której za żadne skarby nie odpalicie?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.