Najlepsze gry dungeon crawler

Klasyczne gry dungeon crawler największą popularnością cieszyły się w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Na serii Wizardry i Might and Magic wychowały się setki tysięcy graczy. To właśnie z tego gatunku wyewoluowały pierwsze gry RPG i roguelike, które znamy obecnie. Te drugie zresztą bardzo często opierają się na klasycznych założeniach crawlerów, choć podają je w dużo bardziej przystępnej formie. Niestety, ale większość stosowanych w starszych dungeon crawlerach mechanik nie przetrwała próby czasy. Obecnie twórcy rzadko sięgają po staroszkolne rozwiązania, bo te, nawet po obłożeniu ich interesującą fabułą i ładną grafiką, odstraszają dużą część graczy. Na szczęście niektórzy nie boją się ryzyka i to właśnie dzięki nim w ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka godnych uwagi tytułów.

Łowcy, dzisiaj zapraszamy Was na małe zestawienie, w którym znajdziecie ciekawe gry dungeon crawler, zarówno te wypełnione po brzegi klasycznymi rozwiązaniami, jak i te, które świetnie zaadaptowały staroszkolne mechaniki, rozbudowały je i przedstawiły w nowym stylu 🙂

Crawl

Crawl to debiutancka produkcja studia Powerhoof o bardzo wdzięcznej, adekwatnej do reprezentowanego gatunku, nazwie. Gra została stworzona z myślą o rywalizacji w lokalnym trybie wieloosobowym do maksymalnie czterech graczy. Jedna z osób wciela się w postać przemierzającego lochy wojownika. Pozostali natomiast przejmują kontrolę nad pułapkami i potworami, starając się pokierować je tak, by wyeliminować bohatera. Gdy do tego dojdzie, gracze zamieniają się rolami i w skórę śmiałka wchodzi osoba, której udało się go zabić.

Crawl dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Cena Crawl na PC:

Promocje na Crawl na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Promocje na Crawl na Nintendo Switch:

Darkest Dungeon

Trudna, acz niezwykle satysfakcjonująca produkcja studia Red Hook pokazała graczom, że nawet stare i oklepane mechaniki mogą jeszcze dawać sporo radości. Wystarczy tylko odpowiednio je powiązać i oprawić w ładną ramkę. Bo, co jak co, ale klimatu Darkest Dungeon odmówić nie można. Akcja rozgrywa się w ponurym świecie fantasy, inspirowanym średniowieczem, a w szczególności mrocznym stylem gotyku, i powieściami H.P. Lovecrafta. Sam gameplay opiera się na bardzo prostych założeniach. Grupka postaci kierowanych przez gracza eksploruje pełne pułapek i niebezpieczeństw podziemia. Kluczem do sukcesu jest pilnowanie stanu psychicznego bohaterów. Przemierzając klaustrofobiczne korytarze, pojawiają się bowiem u nich różne lęki i fobie, które nie pozostają bez wpływu na statystyki bojowe i kontakty z towarzyszami broni.

W Darkest Dungeon zagrać można na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Oferty na Darkest Dungeon na PC:

Promocje na Darkest Dungeon na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Promocje na Darkest Dungeon na Nintendo Switch:

Legend of Grimrock II

Legend of Grimrock 2 tworzone było początkowo jako rozszerzenie do pierwszej części, ale produkcja szybko rozrosła się do takich rozmiarów, że twórcy zdecydowali się wydać ją jako pełnoprawny sequel. Kontynuacja ciepło przyjętej gry dungeon crawler wprowadziła sporo usprawnień i nowości, trzymając się przy tym najważniejszych zasad gatunku. Nie obyło się jednak bez pewnych modyfikacji. Gracze otrzymali bowiem możliwość zwiedzania nie tylko przepastnych podziemnych lochów, ale też umożliwiono im przemierzanie otwartych terenów wyspy Nex. Legend of Grimrock 2 to gra trudna, lokacje wypełnione są zagadkami, skarbami i wymagającymi przeciwnikami. Poszukiwacze przygód będą zachwyceni!

Legend of Grimrock 2 dostępne jest tylko na PC.

Cena Legend of Grimrock 2 na PC:

Mary Skelter: Nightmares

Wydane początkowo na konsole PlayStation Vita Mary Skelter: Nigtmares reprezentuje sobą połączenie klasycznej gry dungeon crawler z jRPG. Produkcja przenosi gracza do fantastycznego świata, opanowanego przez terroryzujące ludzkość demony. Dotychczasowi „władcy” Ziemi zostali zamknięci w więzieniach i właśnie z jednego takiego obiektu przyjdzie uciec sterowanym przez gracza bohaterom. Produkcja wyróżnia się ciekawym wątkiem fabularnym, który poznajemy dzięki licznym przerywnikom rodem z gier visual novel.

W Mary Skelter: Nightmares zagrać można na PC i PlayStation Vita.

Promocje na Mary Skelter: Nightmares na PC:

Operencia: The Stolen Sun

Operencia: The Stolen Sun powinna przypaść do gustu w szczególności fanom klasycznych pecetowych RPG-ów z XX wieku. Produkcja została zrealizowana w stylu starych dungeon-crawlerów. Znaleźć tu można m.in. skokowy system poruszania się i pojedynki toczące się w turach. Akcja osadzona została w krainie fantasy inspirowanej środkowoeuropejską mitologią. Gra stanowi swego rodzaju hołd dla starszych tytułów z tego gatunku, twórcy zadbali jednak o atrakcyjną oprawę graficzną i klimatyczny soundtrack.

Operencia: The Stolen Sun dostępna jest na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Cena gry na PC:

Promocje na Operencia: The Stolen Sun na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Cena Operencia: The Stolen Sun na Nintendo Switch:

Ring of Pain

Kolejna dość nietypowa produkcja na liście. Ring of Pain jest bowiem połączeniem gry dungeon crawler z bitewną karcianką. Miks ten dopełniają elementy znane z tytułów z gatunku roguelike. Zabawa skupia się na przemierzaniu generowanych proceduralnie podziemi. Co najciekawsze, głównym celem wcale nie jest ucieczka z niebezpiecznego miejsca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podporządkować sobie lokację, stając się jej panem i władcą. Dla fanów Slay the Spire jest to pozycja obowiązkowa!

W Ring of Pain zagrać można na PC i Nintendo Switch.

Promocje na Ring of Pain na PC:

Cena Ring of Pain na Nintendo Switch:

Starcrawlers

Gry dungeon crawler często osadzone są w fantastycznych, magicznych krainach. Co jeśli ktoś nie przepada za tego typu kreacją świata? Nic straconego. Na ratunek przychodzi StarCrawlers. Produkcja studia Juggernaut Games utrzymana jest w klimacie science fiction z elementami cyberpunku. Zamiast mrocznych lochów, znaleźć tu można nie mniej przerażające korytarze stacji kosmicznej. Smoki, dzikie bestie? Nic z tego. Kierowanym przez gracza bohaterom przyjdzie skrzyżować broń ze zbuntowanymi robotami i zabójczymi maszynami.

Starcrawlers dostępne jest wyłącznie na PC.

Cena StarCrawlers na PC:

The Slormancer

The Slormancer dostępne jest na razie w fazie wczesnego dostępu na Steam, ale już teraz zbiera pozytywne opinie wśród graczy. Tytuł skierowany jest przede wszystkim do osób poszukujących szybkiej i dynamicznej rozgrywki. Na ekranie dzieje się wiele, lokacje wypełnione są wrogami, z każdej strony nadlatują setki magicznych pocisków. Czasem aż ciężko za tym wszystkim nadążyć. Gra pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, dlatego nie posiada jeszcze zbyt wiele zawartości, zwłaszcza w zakresie end-game. Przedstawiony przez twórców harmonogram pokazuje jednak, że już niedługo ulegnie to zmianie. Duża aktualizacja pojawić ma się już w lipcu.

W The Slormancer zagrać można na PC.

Promocje na The Slormancer na PC:

Vaporum

Twórcy Vaporum także postawili na nietypowe klimaty. Akcja tej gry dungeon crawler rozgrywa się bowiem w osadzonej w dalekiej przyszłości steampunkowej krainie. Kampania opowiada o bohaterze uwięzionym na tajemniczej wyspie, w której centralnej części stoi wielka mechaniczna wieża. Zadaniem gracza jest dotarcie na jej ostatnie piętro i odkrycie wszystkich tajemnic tego nietypowego obiektu. Kolejne poziomy budowli wypełnione są coraz to trudniejszymi zagadkami i wrogami. Walka odbywa się w czasie rzeczywistym i wymaga od grającego zarówno zręcznych palców, jak i ruszenia głową. Każdy z przeciwników ma swoje słabe i mocne strony, dlatego też niezwykle ważne będzie zastosowanie odpowiedniej taktyki. Warto sięgnąć też po wydany niedawno prequel – Vaporum: Lockdown.

Vaporum dostępne jest na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Ceny na Vaporum na PC:

Promocje na Vaporum na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Cena Vaporum na Nintendo Switch:

  • Vaporum – Nintendo eShop – 39,60 zł (Polska) | 37,74 zł (Rosja)
  • Vaporum: Lockdown – Nintendo eShop – 79,99 zł (Polska) |  78,69 zł (Rosja)

Wizard of Legend

Wizard of Legend to dynamiczny dungeon crawler wzbogacony o elementy znane z gier roguelike. Gameplay skupia się przede wszystkim na dynamicznej, niczym nieskrępowanej walce, która ze względu na mechniki nie należy do najprostszych. Sukces w pojedynkach zależeć będzie bowiem nie tylko od zręczności gracza, ale i stosowania odpowiednich kontr na ataki wroga. Twórcy umieścili w grze ponad 100 czarów, które łączyć można w potężne kombinacje.

W Wizard of Legend zagrać można na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Promocje na Wizard of Legend na PC:

Promocje na grę na PlayStation:

Oferty na Wizard of Legend na Xbox:

Cena gry na Nintendo Switch:


Łowcy, lubicie gry dungeon crawler? Wybieracie tytuły, które oferują klasyczne podejście do gatunku czy też preferujecie nowoczesne rozwiązania?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.