Gry city builder gry budowanie miasta
Promocja na Cities: Skylines

Początki gatunku, znanego jako gry city builder sięgają roku 1989. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się pierwsza tego typu produkcja – SimCity od studia Maxis. Gra zdobyła popularność na całym świecie, stając się jednym z najbardziej kultowych tytułów w historii gamingu. Niestety pionierski cykl nie przetrwał próby czasu. Wydana w 2013 roku piąta odsłona serii nie została przyjęta zbyt dobrze przez społeczność graczy, głównie ze względu na liczne uproszczenia gameplayu względem starszych części oraz spore ograniczenia co do samego rozmiaru miasta. Seria najlepsze czasy ma już za sobą i choć pojawiają się plotki o jej wskrzeszeniu, nie ma na razie żadnych konkretów. Na szczęście na rynku mamy kilka świetnych alternatyw.

Łowcy, dzisiaj zapraszamy Was na małe zestawienie, w którym znajdziecie ciekawe gry city builder. Jeśli uwielbiacie godzinami zastanawiać się nad tym, gdzie należy wybudować osiedle, a gdzie trzeba postawić fabrykę, ten wpis jest dla Was 😉

Anno 1800

Anno 1800 to najnowsza odsłona kultowego cyklu strategii ekonomicznych od jednego ze studiów należących do Ubisoftu. Zadaniem gracza, podobnie jak w poprzednich częściach serii, jest stworzenie świetnie prosperującego miasta. Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie rozplanowanie infrastruktury, tak by zapewnić sobie odpowiednią ilość surowców, a przy tym zadbać o poziom szczęścia obywateli. Oprócz mechanik typowych dla gry city builder, w Anno 1800 można znaleźć też tryb dyplomacji i walki, te są jednak znacznie mniej ciekawie przedstawione od rozbudowywania miasta.

Anno 1800 dostępne jest wyłącznie na PC.

Cena Anno 1800 na PC:

Cities: Skylines

Dla wielu jest to najlepszy przykład idealnej gry city builder. W Cities: Skylines gracze stają przed wyzwaniem wybudowania świetnie prosperującego miasta. By osiągnąć cel, należy skupić się nie tylko na odpowiednim rozmieszczeniu budynków i umożliwić mieszkańcom dostęp do usług, ale też zaplanować trasy komunikacji miejskiej, podciągnąć elektryczność i wodę… a to tylko wierzchołek góry lodowej. Trzeba bowiem zadbać nawet o zabezpieczenie wywozu śmieci i usługi pogrzebowe. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana gatunku!

W Cities: Skylines zagramy na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Promocje na Cities: Skylines na PC:

Cena gry na PlayStation:

Promocje na grę na Xbox:

Oferty na Cities: Skylines na Nintendo Switch:

Dawn of Man

Dawn of Man łączy w sobie elementy gry city builder i survivalu. Gracz obejmuje kontrolę nad prehistoryczną osadą i musi ją przeprowadzić przez kilka epok, rozbudowując ją tak, by dopasować się do panujących warunków. Wraz z rozwojem cywilizacji zmienia się chociażby sposób zdobywania jedzenia. Myślistwo i zbieractwo traci na znaczeniu na rzecz uprawy warzyw i owoców. Niezwykle istotną rolę odgrywają tu pory roku. Przykładowo, dostęp do pożywienia w zimie jest mocno ograniczony, trzeba więc zadbać o zapasy, które pomogą przetrwać ten trudny okres. Dodatkowym zagrożeniem są też dzikie zwierzęta oraz wrogo nastawieni mieszkańcy innych osad.

Dawn of Man dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox.

Cena Dawn of Man na PC:

Promocje na Dawn of Man na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Frostpunk

Choć sam aspekt budowania miasta w Frostpunk nie jest zbyt rozbudowany, to nie da się ukryć, że jest to jeden z najważniejszych punktów tej produkcji. Akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której na Ziemi pojawiła się kolejna epoka lodowcowa. Kataklizm przetrwała jedynie garstka ocalałych, z których część schroniła się przy generatorze ciepła. W miarę rozwoju fabuły, wokół wielkiego pieca należy stawiać kolejne budynki, uważając jednak na to, że im dalej od źródła, tym panująca w nich temperatura będzie niższa, co odbija się na zdrowiu mieszkańców. Frostpunk wymusza od gracza podejmowanie, często nie do końca moralnych, decyzji, które mają niebagatelny wpływ na życie kolonii.

W Frostpunk zagramy na PC, PlayStation oraz Xbox.

Cena Frostpunk na PC:

Oferty na grę na PlayStation:

Promocje na Frostpunk na Xbox:

Frozenheim

Wydany niespełna miesiąc temu Frozenheim wciąż znajduje się w fazie Early Access. Choć tytuł oferuje już dość rozbudowane mechaniki, warto mieć na uwadze, że kampanię można ukończyć w zaledwie trzy godziny. Twórcy zapowiadają jednak, że city builder z wikingami otrzyma pełnoprawną kampanię jeszcze przed debiutem pełnej wersji, zaplanowanym na 2022 rok. Na razie pozostaje bawić się w trybie swobodnego budowania i czekać na nowe aktualizacje. Oprócz zabawy z konstruowaniem osady na graczy czekają też całkiem nieźle zrealizowane bitwy w czasie rzeczywistym.

Frozenheim dostępne jest wyłącznie na PC.

Promocje na Frozenheim na PC:

Foundation

Foundation nie miało łatwego startu. Pierwsze miesiące po premierze w fazie Early Access były dość bolesne, produkcja cierpiała na masę dość uciążliwych bugów. Na szczęście ten okres jest już dawno za nami, a produkcja jest już blisko pełnego debiutu. Foundation przenosi graczy do baśniowego średniowiecza i stawia przed zadaniem zbudowania dobrze prosperujacego miasta. Tytuł przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie spokojny gameplay. Twórcy nie wprowadzili żadnego systemu walki, dlatego też można skupić się w pełni na rozwoju i optymalizacji osady, bez strachu o to, że zaraz zostanie ona zrównana z ziemią.

W Foundation zagramy wyłącznie na PC.

Cena Foundation na PC:

Surviving Mars

Pora wybrać się w kosmos. Wydane przez Paradox Interactive Surviving Mars to połączenie gry city builder i strategii ekonomicznej. Studio Haemimont Games, znane chociażby z czwartej i piątej części Tropico, tym razem umożliwiło graczom budowę pierwszej ziemskiej kolonii na Marsie. Na początku trzeba kierować ruchami łazików i robotów, które przygotowują podstawowe konstrukcje pozwalające przyjąć astronautów. Schody zaczynają się w momencie, gdy w placówce pojawią się pierwsi ludzie. Każda osoba posiada indywidualne cechy i wskaźniki, które zmieniają się w zależności od tego, jakie warunki zostaną mu zapewnione. Zagwarantowanie odpowiedniego komfortu każdemu nie będzie wcale takie proste.

Surviving Mars dostępne jest na PC, PlayStation oraz Xbox.

Oferty na Surviving Mars na PC:

Cena gry na PlayStation:

Promocje na Surviving Mars na Xbox:

Tropico 6

Szósta główna odsłona, obchodzącej w tym roku 20-lecie, znanej serii strategii ekonomicznych ponownie pozwala wejść w buty przywódcy egzotycznej republiki. W przeciwieństwie do poprzednich części Tropico 6 umożliwia przejęcie kontroli nad dużym archipelagiem, a nie pojedynczą wyspą. Rozwiązanie to wprowadziło trochę urozmaiceń gameplayu, zwłaszcza w kwestiach organizacji transportu. Oprócz organizowania sobie dostatniego życia, El Presidente musi też zadbać o ludzi, oferując im dobrobyt i bezpieczeństwo, lub… tworząc państwo policyjne i trzymając obywateli w ciągłym strachu.

W Tropico 6 zagramy na PC, PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Promocje na Tropico 6 na PC:

Cena Tropico 6 na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

Cena Tropico 6 na Nintendo Switch:

Workers & Resources: Soviet Republic

Komunizm powraca. W Workers & Resources: Soviet Republic gracze wcielają się w przywódcę fikcyjnego państwa wchodzącego w skład byłej republiki radzieckiej i starają się stworzyć kolejne światowe mocarstwo. Produkcja stawia na tryb swobodnej zabawy, dlatego też przyjęta strategia rozwoju zależy w 100% od grającego. Cel jest tylko jeden – kraj musi na siebie zarabiać, dlatego też kluczem do sukcesu będą inwestycje w odpowiednie fabryki i eksport towarów za Żelazną Kurtynę. Klimatu rozgrywce dodaje szara, „brudna” grafika i budynki inspirowane istniejącymi radzieckimi budowlami.

Workers & Resources: Soviet Republic dostępne jest wyłącznie na PC.

Cena Workers & Resources: Soviet Republic na PC:

Zeus, Faraon, Cezar, Cesarz…

Najpiękniejszą cechą gier typu city builder jest to, że świetnie się starzeją. Nawet wydane 20 lat temu produkcje wciąż są dobrym wyborem. Mechaniki w dalszym ciągu sprawiają mnóstwo radości, prosta grafika cieszy oko… nic tylko grać 🙂 Do wyboru mamy sporo tytułów: Zeus, Emperor: Rise of the Middle Kingdom, Pharaoh, kilka odsłon serii Caesar. Dodatkowym plusem jest to, że wymienione klasyki dostępne są w cyfrowej sprzedaży i nie ma większych problemów z uruchomieniem ich na nowych systemach operacyjnych.

Opisane klasyki dostępne są wyłącznie na PC.

Cena gry Zeus z dodatkiem Poseidon na PC:

Promocje na grę Cezar 3 na PC:

Cena gry Faraon z dodatkiem Kleopatra na PC:

Oferty na grę Cesarz: Narodziny Państwa Środka na PC:


Łowcy, lubicie gry city builder? Spokojne tempo rozgrywki przemawia do Was czy raczej wolicie tytuły, w których dzieje się nieco więcej? 😉

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.