Najlepsze gry battle royale

Nie ma chyba tytułu, który dzieliłby społeczność graczy bardziej niż Fortnite. Na szczęście istnieją inne gry battle royale, po które mogą sięgnąć osoby nieprzepadające za cukierkowym stylem produkcji od Epic Games. Sam gatunek inspirowany jest japońską powieścią fantastycznonaukową z 1996 roku. To właśnie tam nakreślone zostały podstawowe zasady, które tak dobrze znane są teraz większości graczy. Gamingowa historia Battle Royale rozpoczęła się natomiast w 2013 roku modem DayZ do popularnej strzelanki Arma II. Jego autorem był Brendan Greene, późniejszy reżyser i projektant PlayerUnkown’s Battlegrounds, który dzięki swojej pracy został okrzyknięty ojcem gatunku.

Łowcy, jeśli nie jesteście w stanie przekonać się do Fortnite, ale kręcą Was gry battle royale, ten artykuł jest dla Was 😉

Apex Legends

Premiera Apex Legends była niemałym zaskoczeniem. Gra pojawiła się na rynku całkowicie bez żadnych ogłoszeń i zapowiedzi. Ba, w tej konkretnej sytuacji obyło się nawet bez jakichś większych przecieków. Za produkcję tej gry battle royale odpowiedzialne jest studio Respawn, twórcy fantastycznie przyjętego Titanfall 2. Sam Apex również został pozytywnie odebrany przez graczy, a jego popularność stale rośnie (wzrost liczby grających widać choćby w statystykach Steam). Opisywany tytuł wniósł do gatunku sporo świeżości, choćby przez wprowadzenie różniących się pomiędzy sobą umiejętnościami postaci i umożliwienie wskrzeszania poległych towarzyszy.

Apex Legends dostępne jest za darmo na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Apex Legends znajdziecie na:

Call of Duty: Warzone

Stworzone na bazie CoD: Modern Warfare Call of Duty: Warzone okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Darmowa gra Activision Blizzard wypełniła pewną lukę na rynku, oferując graczom bardziej taktyczną i mniej cukierkową rozgrywkę oraz świetne wykonanie. Do momentu premiery tę konkretną niszę zajmował PuBG, który to jednak czasy świetności miał już dawno za sobą. Warzone pojawiło się w idealnym momencie (początek pandemii tylko spotęgował popularność), zaoferowało świetny gameplay i w przeciwieństwie do swojego głównego rywala było darmowe. Czego chcieć więcej od gry battle royale? 😉

W Call of Duty: Warzone można grać za darmo na PC, PlayStation i Xbox.

Call of Duty: Warzone znajdziecie na:

Fall Guys: Ultimate Knockout

Pora na małą zmianę klimatu i spojrzenie na gry battle royale zpod nieco innego kąta. Fall Guys: Ultimate Knockout, w przeciwieństwie do większości opisywanych tytułów nie polega na wyrżnięciu wszystkich wrogów, przy pomocy znalezionej w starej stodole broni. Oj nie, tu trzonem zabawy jest ściganie się z przeciwnikami na wymagających torach, pełnych przeszkód spychających graczy z pola gry. Po każdej rundzie najsłabsi odpadają, a pozostali przechodzą do dalszego etapu. W Fall Guys pojawiają się także zawody drużynowe, w postaci śmiesznych minigierek. Obecnie popularność produkcji nieco spadła, wciąż jednak na serwerach spotkać można tysiące rywalizujących ze sobą osób.

Fall Guys: Ultimate Knockout dostępne jest na PC i PlayStation. Jeszcze w tym roku tytuł trafić ma na konsole Xbox i Nintendo Switch.

Cena Fall Guys: Ultimate Knockout na PC:

Promocje na Fall Guys: Ultimate Knockout na PlayStation:

Hunt: Showdown

Mimo że Hunt: Showdown nigdy nie było reklamowane jako przedstawiciel gatunku battle royale, to w rzeczywistości ma z nim dużo więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Głównym celem graczy na mapie jest ubicie potężnej bestii, zdobycie trofeum i opuszczenie mapy żywym. Na początku trzeba więc wytropić potwora i się go pozbyć. Choć nie brzmi to zbyt prosto, dopiero w tym momencie zaczynają się prawdziwe schody. Po odesłaniu monstrum w piekielne odmęty miejsce rytuału staje się widoczne dla pozostałych graczy na mapie, podobnie zresztą jak i członkowie zespołu odpowiedzialnego za zabicie bestii. Przenosząc trofeum, należy się więc liczyć z nieustannymi atakami pozostałych osób na serwerze, chcących zdobyć nagrodę dla siebie.

W Hunt: Showdown można grać na PC, PlayStation i Xbox.

Cena Hunt: Showdown na PC:

Promocje na Hunt: Showdown na PlayStation:

Oferty na grę na Xbox:

PlayerUnknown Battlegrounds

Prawdziwa legenda gatunku. Tytuł, który od stycznia 2018 r. dzierży rekord największej ilości jednocześnie grających osób na Steam. Mowa tu oczywiście o PlayerUnkown’s Battlegrouds znanym także jako PUBG. Choć gra ta lata świetności ma już za sobą, serwery wciąż pękają w szwach, a twórcy nie ustają z wprowadzaniem nowych atrakcji. O PUBG można mówić wiele, ale nie da się odmówić mu tego, że to właśnie od tego tytułu rozpoczął się boom na gry battle royale. Choćby nawet z tego powodu warto sięgnąć po tę produkcję, zwłaszcza że obecnie nie kosztuje już tak wiele.

PlayerUnkown’s Battlegrouds dostępne jest na PC, PlayStation i Xbox.

Cena PlayerUnkown’s Battlegrouds na PC:

Promocje na grę na PlayStation:

Oferty na PlayerUnkown’s Battlegrounds na Xbox:

Ring of Elysium

Ring of Elysium reklamowane było jako darmowa alternatywa dla PUBG, wzbogacona o kilka unikalnych elementów, jak np. możliwość poruszania się na snowboardzie, BMX, czy też wspinania się przy pomocy czekanów i późniejszego zjeżdżania na tyrolce. Nieco inne było także podejście do rozgrywki. Gracz nie był zrzucany z samolotu, a wybierał sobie jedną z kilkudziesięciu pozycji startowych na mapie, a jego zadaniem było dotarcie do helikoptera i ucieczka z niszczonej przez katastrofę naturalną wyspy. Niestety RoE nie wytrzymało próby czasu. Rozpoczynający się właśnie 14 sezon może być więc jedną z ostatnich szans na sprawdzenie tego tytułu. Liczba regularnie grających zmniejsza się bowiem z miesiąca na miesiąc.

W Ring of Elysium można grać za darmo wyłącznie na PC.

Ring of Elysium znajdziecie na:

Super Animal Royale

Cóż, z pewnością nikt nie powie, że jest to najlepsze battle royale na rynku, ale pomysłowości twórcom odmówić nie można. W Super Animal Royale pojedynki pomiędzy sobą toczą bowiem słodkie zwierzątka. Jednocześnie na mapie może przebywać do 64 graczy, a akcja obserwowana jest z góry. Prosta, acz atrakcyjna, grafika z pewnością ucieszy posiadaczy starszego sprzętu. Do płynnego działania wystarczy zaledwie 3 GB pamięci RAM i zintegrowana karta graficzna. Tytuł wciąż znajduje się w fazie wczesnego dostępu, ale już teraz zbiera fantastyczne oceny od graczy.

Super Animal Royale dostępne jest za darmo na PC i Xbox. W przyszłości pojawi się też na PlayStation oraz Nintendo Switch.

Super Animal Royale znajdziecie na:

Super Bomberman R Online

Jak widać na załączonym obrazku, gry battle royale nie potrzebują skomplikowanych i rozbudowanych mechanik, by cieszyć gracza. Super Bomberman R Online jest kolejnym rozwinięciem tytułu, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1983 r. Od tego czasu podstawowe zasady gry praktycznie się nie zmieniły, usprawniano jedynie grafikę i wprowadzając nowe mapy. Dalej jednak, by wygrać potrzeba „wybuchnąć” wszystkich znajdujących się w lokacji przeciwników. W przeciwieństwie do większości wymienionych w artykule tytułów Bomberman oferuje zabawę na nieco mniejszą skalę. Co prawda w danej rozgrywce bierze udział aż 64 graczy, są oni jednak dzieleni na grupy i umieszczani w turniejowej drabince. Na jednej mapie walczą ze sobą jedynie 4 osoby, zwycięzca awansuje dalej.

W Super Bomberman R Online można grać za darmo na PC, PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Super Bomberman R Online znajdziecie na:

Super Mecha Champions

Super Mecha Champions to produkcja wywodząca się z urządzeń mobilnych. Spory sukces tytułu sprawił, że pokuszono się także o port na PC. Ten nie przyjął się aż tak dobrze, niemniej jednak gra zgromadziła na tylu fanów, że serwery są pełne i nie ma większych problemów ze znalezieniem meczu. Gameplay Super Mecha Champions przypomina nieco ten znany z Titanfalla (oczywiście w sporym uproszczeniu). Na mapie walczą ze sobą nie tylko jednostki piechoty, ale i potężne mechy. Całość utrzymana jest w luźnym, kreskówkowym stylu, przywodzącym na myśl gry anime.

Super Mecha Champions dostępne jest za darmo na PC oraz urządzeniach mobilnych.

Super Mecha Champions znajdziecie na:

Totally Accurate Battlegrounds

Totally Accurate Battlegrounds oferuje nieco luźniejsze podejście do tematyki battle royale. Sieciowa strzelanka jest swego rodzaju parodią innych produkcji z tego gatunku. Początkowo tytuł ten został stworzony na potrzeby primaaprilisowego żartu, ale ze względu na ciepły odbiór wśród graczy zdecydowano się wydać go jako pełną grę. Główną atrakcją jest dość specyficzny silnik odpowiedzialny za fizykę. Jego głównym przeznaczeniem jest generowanie totalnie absurdalnych sytuacji. Powiedzcie sami, w jakiej innej grze seria z miniguna pozwla wybić się w powietrze i przelecieć kilkaset metrów? Rocket Jumpy się nie liczą!

W Totally Accurate Battlegrounds można grać za darmo wyłącznie na PC.

Totally Accurate Battlegrounds znajdziecie na:


Obiecujące gry Battle Royale – Naraka: Bladepoint

Na horyzoncie czai się jeszcze jedna produkcja, która może sporo zamieszać na rynku. W tym roku swoją premierę ma mieć Naraka: Bladepoint, koncentrująca się na walkach za pomocą broni białej. Samurajski battle royale odświeża skostniały już nieco gatunek, wprowadzając do niego mnóstwo dynamiki, parkourowych animacji i rozbudowaną walkę w zwarciu. Przeprowadzone końcem kwietnia testy okazały się sporym sukcesem, teraz czekamy na premierę.

Naraka: Bladepoint pojawi się na rynku w sierpniu 2021 r. i początkowo trafi tylko na PC.


Łowcy, jakie gry Battle Royale najbardziej lubicie? Jesteście fanami tego gatunku czy też omijacie go szerokim łukiem?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.