Jeśli nie Cyberpunk 2077, to co? 10 cyberpunkowych gier na PC, w które warto zagrać przed premierą CP2077

Cyberpunk w grach nigdy nie cieszył się zbyt dużą popularnością – do niedawna wysoko oceniane gry w klimacie cyberpunk na PC można było policzyć na palcach jednej dłoni. Na szczęście, nastała era Cyberpunk 2077 😉

Jeszcze kilka dni temu gracze z całego świata szykowali się na 19 listopada, na kiedy to zaplanowana była premiera Cyberpunk 2077. Kampania reklamowa szła pełną parą, informacje na temat gry można było znaleźć niemalże wszędzie. Po Londynie jeździły już nawet specjalne autobusy obklejone charakterystyczną żółtą grafiką z V 😉 Niestety, jak już zapewne wiecie, data premiery Cyberpunk 2077 uległa zmianie i do Night City wkroczymy dopiero w grudniu.

Łowcy, zanim Johnny Silverhand przemówi do Was zza ekranu i wypowie „Wake the f*** up Samurai, we have a city to burn.” minie jeszcze trochę czasu, dlatego też mamy dla Was 10 cyberpunkowych gier na PC wartych ogrania. Pozwólcie, by wszczepy i neony Was pochłonęły 😉 Miłego grania!

Cloudpunk – Cyberpunk okiem pani kurier

Przygodowa gra Cloudpunk pozwala graczom wcielić się w postać początkującej kurierki, której firma, pod przykrywką legalnego biznesu, prowadzi też nieco bardziej szemrane interesy. Gameplay opiera się przede wszystkim na eksploracji miasta, zarówno na piechotę, jak i wykorzystując do tego latający samochód. W trakcie wykonywania misji Rania poznaje mieszkańców cyberpunkowej metropolii Nivalis i powoli zagłębia się w głęboko skrywane przez nich tajemnice.

 • Cloudpunk zadebiutował 23 kwietnia 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

Detroit: Become Human, czyli co łączy Davida Cage’a i Philipa K. Dicka

Wydany początkowo jako jedna z gier ekskluzywnych dla PlayStation 4 Detroit Become Human, rok po premierze trafił także na komputery osobiste. Produkcja studia Quantic Dream to interaktywny film, opowiadający o problemach miasta przyszłości, w którym dochodzi do buntu robotów. Rozgrywka polega głównie na eksploracji otoczenia i prowadzeniu dialogów. Uzyskane w ten sposób informacje wykorzystywane są do odblokowywania kwestii wypowiadanych przez bohaterów. Dokonywane wybory mają ogromny wpływ na przebieg całej fabuły, warto więc przyłożyć się do odkrywania kolejnych poszlak.

 • Premiera Detroit: Become Human odbyła się 25 maja 2018 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4

Seria Deus Ex

Wspominając gry o tematyce cyberpunk, nie można zapominać o serii Deus Ex. Cykl liczy sobie pięć tytułów, z których pierwszy trafił na PC w 2000 roku. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Deus Ex powinny zwrócić uwagę szczególnie na dwie ostatnie odsłony tych gier akcji z elementami skradanki. Fabuła obu części opowiada o latach 20. XXI wieku, kiedy to chipy i wszczepy stały się powszechnie dostępne dla ludzkości. Niestety, szybko okazało się, że dodatkowe umiejętności nie zawsze były wykorzystywane w celach, do jakich zostały zaprojektowane. Sytuację musi uratować Adam Jensen, w którego postać dane będzie wcielić się graczom.

 • Deus Ex: Bunt Ludzkości pojawił się na rynku 23 sierpnia 2011 r., a Deus Ex: Rozłam Ludzkości zadebiutował 23 sierpnia 2016 r.
 • Platformy: Deus Ex: Rozłam Ludzkości – PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii / Deus Ex: Bunt Ludzkości – PC, PlayStation 4, Xbox One

Ghostrunner – cyberpunkowy ninja z Polski

Ghostrunner, to gra akcji od polskiego studia One More Level. Produkcja przenosi gracza do zniszczonego w wyniku kataklizmu świata. Większość ludzi zginęła, a ci, którzy przeżyli, schronili się w ogromnej wieży, stworzonej przez niejakiego Architekta. Niestety zginął on później w niewyjaśnionych okolicznościach, a rządy po nim przejęła Kluczniczka. Obywatele nie są zadowoleni z brutalnych poczynań kobiety i postanawiają wszcząć bunt. Na jego czele staje główny bohater gry, który dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, jako jedyny jest w stanie stawić czoła tyrance. Ghostrunner wyróżnia się dynamicznym, niewybaczającym błędów gameplayem. Wystarczy jeden celny atak wroga, by protagonista pożegnał się z życiem.

 • Ghostrunner zadebiutował 27 października 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch (w listopadzie)

Cyberpunkowy horror Observer: System Redux

Odświeżona wersja wydanego przez Bloober Team horroru psychologicznego Observer ponownie przenosi gracza do krakowskich slumsów. Rozgrywka rozpoczyna się w momencie, gdy detektyw Daniel Lazarski otrzymuje list od zaginionego syna. W trakcie poszukiwań bohater zwiedza mroczne lokacje, szukając śladów mogących nakierować go na trop swojego potomka. Protagonista dysponuje unikalną, idealnie wpasowującą się w cyberpunkowe klimaty gry, umiejętnością, pozwalającą wchodzić do umysłów podejrzanych osób. Okazuje się, że to właśnie tam czyha na niego największe niebezpieczeństwo.

 • Premiera Observer: System Redux planowana jest na 10 listopada 2020 r.
 • Platformy: PC, Xbox Series, PlayStation 5

Zwiedzanie futurystycznego Paryża w Remember Me

Remember Me to jedna z najbardziej niedocenionych gier akcji ostatnich lat. Utrzymana w cyberpunkowym klimacie produkcja wyróżnia się bardzo ciekawym gameplayem. Głównym atutem bohaterki jest specjalna rękawica, która pozwala jej włamywać się do umysłów ludzi i zmieniać ich wspomnienia. Interesująco zaprojektowano też system walki. Gra umożliwia tworzenie własnych kombinacji ataków, których poszczególne ciosy wywołują dodatkowe efekty, jak np. regeneracja zdrowia czy też ogłuszenie.

 • Remember Me trafiło na rynek 4 czerwca 2013 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Osadzony w brutalnym świecie przyszłości Ruiner

Taktyczna strzelanina z widokiem izometrycznym Ruiner jest dziełem polskiego studia Reikon Games. Akcja gry osadzona została w dalekiej przyszłości, w roku 2091, w świecie rządzonym przez potężne korporacje. Podczas gdy bogaci cieszą się życiem, zwykli obywatele każdego dnia muszą walczyć o swoje w wyniszczonej przez korupcję i moralne zepsucie metropolii. Dystopijny cyberpunkowy klimat znakomicie komponuje się z brutalną i dynamiczną rozgrywką, która wymaga od gracza sporej dawki umiejętności i dobrego refleksu.

 • Premiera gry Ruiner odbyła się 26 września 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch

Satellite Reign – duchowy spadkobierca serii Syndicate

Motyw cyberpunku świetnie sprawdza się także w strategiach czasu rzeczywistego. Satelite Reign pozwala graczom przejąć dowodzenie nad ekipą złożoną z czterech agentów specjalnych, prowadzących działania w ogromnej metropolii. Gra oferuje sporo możliwości, a każdą z misji można przejść na wiele sposobów. W przypadku wyboru rozwiązań siłowych należy pamiętać o tym, że stróże prawa nie pozostaną obojętni na działania bohaterów, co może w znaczny sposób utrudnić walkę z prawdziwym wrogiem. Dużym utrudnieniem (a także sporym minusem dla niektórych graczy) jest brak aktywnej pauzy.

 • Satellite Reign zadebiutował 28 sierpnia 2015 r.
 • Platformy: PC

System Shock. Łowcy, poznajcie Shodan

Gry z serii System Shock to prawdziwa klasyka. Pierwsza część serii zadebiutowała na komputerach osobistych już w 1994 roku. Oczywiście granie w tak wiekową produkcję polecić można już jedynie prawdziwym fanom retro, ale od czego są remastery! Odświeżona edycja kultowej gry przygodowej dostępna jest pod nazwą System Shock: Enhanced Edition. Mechanika rozgrywki nie uległa zmianie, poprawiono natomiast sporo błędów i zadbano o lepszą oprawę graficzną. W planach jest też pełnoprawny remake pierwszej odsłony cyklu, który trafi nie tylko na PC, ale pojawi się również na PlayStation 4 i Xbox One. Wszystkim, którym spodoba się cyberpunkowy System Shock, do gustu powinna przypaść także i jego bezpośrednia kontynuacja.

 • Remaster System Shock pojawił się na rynku 22 września 2015 r. System Shock 2 debiutował 11 sierpnia 1999 r.
 • Platformy: PC

London, hakowanie rzeczywistości, sandbox… Watch Dogs: Legion

Najnowsza, trzecia już część serii gier akcji z otwartym światem Watch Dogs przeniesie graczy na ulice Londynu. Hakerska grupa DedSec, znana z poprzednich odsłon cyklu, zostaje wrobiona w zamach bombowy, a stolica Wielkiej Brytanii wpada w ręce militarnej organizacji Albion. Niedobitki niegdyś prężnie działającej grupki zostały zmuszone do przejścia do działania w podziemiu. Calem pozostałych przy życiu hakerów jest znalezienie winnych ataku oraz oczyszczenie swojego dobrego imienia. Ubisoft zdecydował się na zastosowanie oryginalnego rozwiązania, jakim jest zrezygnowanie z jednego głównego bohatera. Zamiast tego, gracze mogą wejść w buty dowolnego mieszkańca sympatyzującego z DeadSec, by przy jego pomocy wykonywać misje.

 • Premiera Watch Dogs: Legion miała miejsce 29 października 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 i Xbox Series (w dniu premiery konsol)

Bonus: Blade Runner

W 2021 roku gracze mają otrzymać zremasterowaną odsłonę gry przygodowej Blade Runner. Niestety dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić oryginalną wersję tej kultowej już produkcji, która, mimo że ma już 23 lata na karku, nie zestarzała się na tyle, by odstraszyć odbiorcę. Blade Runner przenosi gracza do cyberpunkowego Los Angeles i pozwala wcielić się w Łowcę Androidów Roya McCoya, który prowadzi śledztwo w sprawie humanoidalnych robotów zabijających zwierzęta. Produkcja przez bardzo długi czas była niedostępna w cyfrowej dystrybucji, na szczęście od zapomnienia uratował ją GOG 😉

 • Blade Runner zadebiutował 21 listopada 1997
 • Platformy: PC

Na Cyberpunk 2077 musimy jeszcze trochę poczekać. Na szczęście premiera została przełożona jedynie o trzy tygodnie, więc jakoś damy radę. Oby tylko nie było kolejnych opóźnień 😉

Łowcy, jakie gry o tematyce cyberpunk zamierzacie przetestować? Jesteście fanami produkcji, których akcja dzieje się w przyszłości czy też cyberpunkowe klimaty w grach to nie Wasza bajka?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.