Gry zombie to nie tylko Resident Evil. Najlepsze gry o apokalipsie zombie 2023 r.

Ukończyliście już remake Resident Evil IV i wszystkie pozostałe odsłony tej szanowanej serii, ale wciąż Wam mało? Pora więc sięgnąć po najlepsze gry zombie, w których przyjdzie nam rąbać, siekać i ciąć nieumarłych, a niekiedy, gdy sytuacja zacznie iść nie do końca wedle pierwotnego planu, dokonać strategicznego odwrotu, uciekając na z góry upatrzone pozycje. Oczywiście tylko po to, by chwilę później wrócić mocniejszym!

Łowcy, w dalszej części wpisu czekają na Was gry podobne do Resident Evil, ale i nie tylko, gdyż tematem przewodnim były, po prostu, pewne bezmózgie istoty. Coś dla siebie znajdą tu nawet miłośnicy strategii! Życzymy miłej lektury!

Apokalipsa zombie w grach. Najlepsze gry o żywych trupach 2023 r.

Jeśli szukacie gry jak Resident Evil, choć może nie do końca tak przerażającej, za to z większą ilością nieumarlaków, dobrze trafiliście. Przed Wami najlepsze gry zombie, które koniecznie musicie sprawdzić!

Days Gone

Sony znane jest z tego, że ich gry trzymają pewien, zazwyczaj bardzo solidny, poziom. Nie zawsze jednak wszystko udaje się tak, jak powinno. Osoby, które miały okazję zapoznać się z Days Gone w okolicach premiery, trafiły na jeden wielki bugfest. Błędów w grze było więcej niż zombiaków na mapie. Gdy spotkacie się z pierwszą hordą, zobaczycie, o jakiej skali problemów mowa 😉 Tytuł nie grzeszył też optymalizacją, potrafiąc zarżnąć nawet PS4 Pro. Niemniej, „ale to już było…”

Teraz, cztery lata po debiucie, gdy większość baboli została już wyeliminowana, przemierzanie górzystych terenów Oregonu na motocyklu to czysta przyjemność. Świat tętni życiem (co brzmi nieco abstrakcyjnie, gdy uświadomimy sobie, że trwa w nim apokalipsa zombie), przedstawiona historia wciąga i angażuje, a Deacon St. John i reszta ocalałych mieszkańców nie są jedynie płaskimi i nudnymi personami. Bend Studio udało się stworzyć wiarygodnych bohaterów, których działania motywowane są ich doświadczeniami z przeszłości. No i te hordy… Eksterminacja setek zgromadzonych w jednym miejscu martwiaków oferuje tak wiele radości!

DayZ Livonia Edition

Wszystko zaczęło się od moda do Arma II… Swego czasu społeczeństwo graczy wręcz oszalało na punkcie survivalowego MMO osadzonego w fikcyjnej postradzieckiej krainie zwanej Czarnorusią. Twórcy Army, czeskie studio Bohemia Interactive, szybko wyczuło w pomyśle potencjał i w 2012 r. nawiązało współpracę z twórcą modyfikacji. Pierwsze efekty ich prac pojawiły się bardzo szybko, bo już rok później. Na pełną wersję przyszło nam jednak poczekać aż do grudnia 2018 r.

Tytuł spotkał się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem przez krytyków, którzy jednogłośnie narzekali na nieco przestarzały trzon rozgrywki. Gracze okazali się zdecydowanie bardziej wyrozumiali i z uśmiechem na twarzy zabrali się za eksplorację niebezpiecznej krainy, w której na ich życie dybały nie tylko umarlaki, ale i inni gracze. Sytuacje, w których niedawny sojusznik bez uprzedzenia strzelał nam w plecy, nie były rzadkością. I właśnie to poczucie ciągłego niebezpieczeństwa przyciąga grających do DayZ niczym magnes. Mimo że nie jest to najnowsza produkcja, serwery pękają w szwach.

PS. Ciekawostka. Rozszerzenie „Livonia” wprowadziło do gry zombie zupełnie nową mapę, inspirowaną, uwaga, polskimi Bieszczadami.

Dead Rising 4

Co wyszłoby z połączenia gry jak Resident Evil z jajcarskim, pełnym humoru i popkulturowych nawiązań gameplayem? Tadam! Powitajcie Dead Rising 4. To jedyna taka produkcja, gdzie Mikołaj zamiast prezentów przynosi śmierć i zniszczenie. Czwarta już odsłona gier akcji od Capcomu ponownie pozwala wskoczyć w buty dziennikarza Franka Westa, który pojawia się w okolicach znanego z pierwszej odsłony serii miasteczka Willamette, gdzie… tak, zgadliście, historia zatoczyła koło i z lokalnego centrum handlowe znów wylewają się nieskończone ilości bezmózgich istot. Aby przeżyć do czasu przybycia pomocy, nasz bohater musi więc chwycić za mniej lub bardziej wymyślną broń i zabrać się za odsyłanie żywych trupów tam, skąd wyszły.

Dying Light 2

Polacy również mają swoje gry o zombie! Z pewnością kojarzycie Techland i ich wybitną serię Dying Light. Pierwsza odsłona cyklu okazała się ogromnym sukcesem nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Wydany w 2015 roku tytuł doczekał się szeregu dodatków, a w 2022 r. na rynek trafiła jego kontynuacja – Dying Light 2: Stay Human. Akcja gry osadzona została w metropolii Viledor, 20 lat po wydarzaniach, które rozegrały się w orientalnym Harran. Twórcy zdecydowali się wprowadzić do rozgrywki wiele zmian, które nie do końca jednak zostały przyjęte pozytywnie przez recenzentów i graczy. O zgrozo, ucierpiał jeden z najciemniejszych punktów pierwszego DL. Noce nie były już tak przerażające i emocjonujące, jak w jedynce. Ot, stały się po prostu standardowym elementem rozgrywki. Nie brakło też pewnych błędów i niedoróbek.

Czy mimo to warto dać DL2 szansę? Jak najbardziej! To wciąż solidna i w pełni grywalna produkcja. Mimo pewnych problemów Techland stanął na wysokości zadania i rozpoczął powolne dowożenie ulepszeń i usprawnień. Już w kwietniu do gry trafi spory patch z aktualizacją fizyki i systemu walki, w czerwcu natomiast zmian doczekać ma się parkour. Nie braknie także dodatków. W nasze ręce wpadło już skromne Bloody Ties, skupiające się na walkach na arenie, a pod koniec 2023 r. możemy liczyć na spore DLC z nową opowieścią i lokacją.

Left 4 Dead 2

Mówcie, co chcecie, Back 4 Blood nie jest złe, ale co klasyka, to klasyka! Wydany w 2008 roku tytuł wciąż potrafi pokazać pazur. Fakt, oprawa audiowizualna mocno się już zestarzała, a same mechaniki nieco trącają myszką, ale… DALEJ GRA SIĘ W TO WYŚMIENICIE! Warto jednak znaleźć sobie dobrą ekipę. Samodzielnie, bądź z przypadkowymi osobami poznanymi w necie też można się dobrze bawić, ale eksterminacja zombiaków wraz z trójką, dobrze zgranych, znajomych, to coś, czego nie da się tak łatwo przebić. W porównaniu z pierwszą odsłoną dodano kilka dodatkowych trybów, broni i zombiaków, co znacznie urozmaiciło rozgrywkę, a do tego usprawniono działanie AI Director, modułu odpowiedzialnego za balans poziomu trudności w trakcie przechodzenia misji. Można więc rzec, że każde podejście jest jedyne i niepowtarzalne.

State of Decay 2

Co mają wspólnego ze sobą apokalipsa zombie i Simsy? Więcej niż moglibyście się spodziewać. Proponowany nam przez studio Undead Labs (już sama nazwa zespołu pasuje do klimatu rozgrywki) survival w otwartym świecie nie tylko wręcza nam broń i każe strzelać do żywych trupów, ale i zmusza do zaopiekowania się grupką ocalałych. Każda postać ma tu swoją historię, cechy charakteru i umiejętności, które należy odpowiednio wykorzystać, by ułatwić sobie przeżycie w niesprzyjającym środowisku. W State of Decay 2 czeka na nas mnóstwo mikrozarządzania.

Aby wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku, należy stale rozbudowywać schron i zadbać o potrzeby całej grupy. Spadek morale prowadzi bowiem do konfliktów w ekipie, co znacząco utrudnia współpracę. Zapasy i niezbędny sprzęt pozyskujemy w trakcie eksploracji otoczenia. Jest to zdecydowanie najlepszy element rozgrywki. Spory wpływ na wrażenia ma pora, w której decydujemy się opuścić bazę. W ciągu dnia czekają nas emocjonujące strzelaniny, eksploracja opuszczonej willi o zmroku potrafi natomiast przerazić nie gorzej niż niejeden dobry horror. Emocji dodaje fakt, iż śmierć bohatera jest permanentna i gdy do niej dojdzie, szansa na przeżycie pozostałych członków ekipy znacząco spada.

They Are Billions

Jeśli interesują Was gry podobne do Resident Evil, możecie śmiało pominąć tę produkcję, ale… jeśli szukacie naprawdę dobrego RTSa, który w świetny sposób odświeżył mocno przechodzony już podgatunek Tower Defense, They Are Billions to pozycja, którą w pełni pokochacie!

Jak widać, apokalipsa zombie nie ogranicza się tylko do Ziemi. Na własne oczy przekonali się o tym mieszkańcy, skolonizowanej niegdyś przez ludzkość, planety na obrzeżach kosmosu. Steampunkowa cywilizacja stanęła na skraju zagłady, a ostatnie kolonie powoli rozpadają się pod naciskiem hord zombiaków. W trakcie zabawy obejmiemy przywództwo nad resztkami ocaleńców, by poprowadzić ich do zwycięstwa nad szturmującymi zewsząd nasze mury (o ile wpierw je zbudujemy) umarlakami. Aby osiągnąć sukces, należy skupić się zarówno na rozwoju ekonomii naszej kolonii, rekrutowaniu odpowiednio mocnej armii, jak i stopniowej ekspansji mającej na celu odbicie cennego terytorium z rąk wroga. Zbyt wolne poszerzanie strefy wpływów doprowadzi nas do porażki, zbyt szybkie… także, gdyż naszymi ruchami zainteresuje się wtedy zbyt wielka ilość przeciwników, którzy bez problemu uporają się z naszymi wojskami. Jak (nie)żyć?

The Walking Dead: Saints and Sinners

Co powiecie na gry zombie w VR? Wiemy, że zawsze pragnęliście tego, by z bliska spojrzeć w te nieskalane myślą twarze i tęskniące za rozumem oczy, racząc swoje powonienie aromatem rozkładającego się ciała i dawno niemytych zębisk. Wszystkich trzech, które jeszcze jakimś cudem trzymają się w dziąśle tego uroczego dżentelmena z naprzeciwka. No dobra, to jednak nie brzmi jak spełnienie marzeń…

Akcja The Walking Dead: Saints & Sinners toczy się kilka lat po wybuchu epidemii, która zmieniła większość ludzi w odrażające zombiaki. Pozostali przy życiu mieszkańcy Ziemi, zamiast zjednoczyć się, by wspólnie stawić czoła zagrożeniu, wolą toczyć ze sobą walki o władzę. I właśnie wprost w sam środek takiego konfliktu trafia nasz bohater. Tylko od nas zależy czy opowiemy się po stronie frakcji Wieży, czy też wybierzemy Odzyskanych… a może też będziemy chyłkiem przemykać między jednymi i drugimi, stawiając na piedestale swoje interesy. Nieliniowa fabuła jest tu równie dobra, co siekanie zombiaków!

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

Mimo wielu problemów jedna z głównych serii Telltale doczekała się pełnego wydania. Losy produkcji były niepewne, gdyż przed wydaniem ostatniego sezonu studio ogłosiło upadłość, zwalniając przy tym większość pracowników. Obawy o kontynuację kultowej historii okazały się jednak przedwczesne, gdyż prawa do marki szybko trafiły do Skybound Games, a my dostaliśmy nie tylko całkiem niezłe zwieńczenie serii, ale i zbiorcze wydanie gry o zombie. W skład pakietu wchodzi łącznie 6 pozycji z lat 2013-2019. Starsze tytuły zostały delikatnie odświeżone, dzięki czemu całość jest spójna graficznie i trzyma jeden poziom. A ten jest wysoki. Nie tylko w kwestii oprawy audiowizualnej, ale i opowiadanej historii. Fakt, nie wszystko jest tu idealne, ale bez wątpienia warto zatopić się w tej wielowątkowej, pełnej dramatycznych zwrotów akcji i wielowymiarowych bohaterów, fabule.

Zombie Army 4: Dead War

Zombie Army to poboczny cykl Rebellionu, będąca spin-offem strzelanek TPP z serii Sniper Elite (Hej, koledzy, obijacie się, piątka wyszła już rok temu, gdzie kolejna apokalipsa zombie? Ile można czekać?). Nastawiona na tryb kooperacyjny produkcja pozwala maksymalnie czterem osobom zmierzyć się z hordami nieumarłych w alternatywnym uniwersum II wojny światowej. Wszystko rozpoczyna się w momencie, gdy austriacki akwarelista wciela w życie „Plan Z”, który sprawia, ze cała Europa zostaje zalana morzem bezmózgich istot. W przeciwieństwie do tego, co oferują sobą główne odsłony, w Zombie Army 4 przyjdzie nam skorzystać nie tylko głównie ze snajperek, ale i bogatego arsenału narzędzi służących do wytrzebienia wszystkiego, co się rusza, a przy tym nie wykazuje innych oznak życia.


Łowcy, pora na Was! Podrzućcie nam swoje ulubione gry z zombie 🙂 Czekamy na ciekawe propozycje!

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.