Najciekawsze gry z ray tracingiem. Produkcje z najlepszą grafiką na PC, PlayStation 5 i Xbox Series

Gdy w 2018 roku Nvidia zaprezentowała nową technologię, wiele osób twierdziło, że gry z ray tracingiem to przyszłość branży. Kto wie, jak wyglądałoby to dziś, gdybyśmy w międzyczasie nie borykali się z wieloma problemami, w tym utrudnioną przez pandemię logistyką, zmniejszoną produkcją podzespołów, a także dużym popytem na wydajne układy przez kopaczy krypto.

Na szczęście mocne karty graficzne powoli tanieją i powszednieją, dzięki czemu spotkać je można w coraz to większej ilości obudów. Swoje pięć groszy dorzuciły też Microsoft oraz Sony udostępniając wsparcie dla RT w swoich nowych konsolach. Dzięki temu gry z najlepszą grafiką mogą cieszyć oko nawet tych graczy, którzy nie mogą pochwalić się nadmiernie wypchanym portfelem.

Aktualizacja wpisu

Rozbudowaliśmy artykuł o nowe gry i zaktualizowaliśmy ceny.

Czym jest ray tracing w grach?

Ray tracing to metoda renderowania grafiki, symulująca rzeczywiste zachowanie światła. Sama koncepcja nie jest nowa (od wielu lat zobaczyć ją możemy np. w animacjach, wykorzystuje się ją także dla urealnienia efektów specjalnych w filmach), lecz dopiero w ostatnich latach rozwój techniki umożliwił zaoferowanie jej szerszemu gronu odbiorców w grach. Funkcja śledzenia promieni w czasie rzeczywistym wymaga bowiem potężnego sprzętu, zdolnego wykonywać ogromne ilości operacji jednocześnie.

Technologia bazuje na analizie wyłącznie tych promieni świetlnych, które trafiają bezpośrednio do obserwatora (także poprzez odbicia i załamania). Efektem tego jest dużo bardziej realistyczna animacja cieni oraz odbić, niż ma to miejsce w grach, które nie obsługują tej funkcjonalności. Dotychczas twórcy korzystali z tzw. rastryzacji. Działanie tej metody polega na tym, że powierzchnia każdego obiektu jest cieniowana w zależności od właściwości materiału i padającego na nie światła. Jest to dość skuteczne, jednak bardzo pracochłonne. Skorzystanie z możliwości dawanych przez ray tracing pozwala znacznie usprawnić prace.


Najlepiej prezentujące się gry z ray tracingiem na PC

Aby móc uruchamiać na swoim komputerze gry wspierające ray tracing, niezbędna jest karta graficzna Nvidia RTX z serii 20xx, 30xx, lub 40xx, bądź AMD Radeon RX z serii 6600 i wyższych.

Chernobylite

Survival horror polskiego studia Farm 51 trafił na rynek w 2021 roku, po dwóch latach spędzonych w fazie Early Access. Szybko okrzyknięto go najładniejszą projekcją Czarnobyla w historii gier video. Niespełna rok później deweloperzy z Gliwic podnieśli poprzeczkę jeszcze wyżej, dodając funkcję śledzenia promieni. Funkcja świetnie sprawdza się na mocnych pecetach. Konsolowi gracze muszą pogodzić się z kilkoma kompromisami. Sama gra to natomiast przyjemna wędrówka (z dreszczykiem) po napromieniowanych lasach i zrujnowanych pejzażach miejskich czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Control

Control to jeden z pierwszych tytułów, który pozwolił nam zobaczyć jak prezentuje się ray tracing w grach. Produkcja studia Remedy Entertainment robi wrażenie dzięki zastosowanemu silnikowi fizycznemu, a efekty specjalne podczas walki przy wykorzystaniu broni palnej i paranormalnych umiejętności bohaterki niejednokrotnie potrafią zachwycić, a po wprowadzeniu rt gra stała się jeszcze piękniejsza. I choć sama funkcja śledzenia promieni nie prezentuje się tu wyjątkowo spektakularnie, tak liczne drobne smaczki robią robotę.

Cyberpunk 2077

Okey, Cyberpunka można nie lubić za wiele rzeczy, niemniej obecnie, gdy największe bolączki zostały już wyeliminowane, a na serwery trafił patch znacząco poprawiający jakość grafiki, warto rzucić okiem na najnowszą produkcję studia CD Projekt Red. Zwłaszcza, ze kluczyk można dostać w całkiem przyzwoitej cenie. Redzi zadbali przy okazji o implementację Nvidia Deep Learning Super Sampling (DLSS), czyli techniki renderingu wspieranej przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu nawet osoby nieposiadające najnowszych kart graficznych mogą cieszyć się rozgrywką w dobrej jakości i stałej liczbie klatek na sekundę. Neony Night City C2077 wynoszą gry z ray tracingiem na wyższy poziom 🙂

Najnowszy patch, podnoszący wersję gry do 1.62, wprowadził kolejny tryb renderowania – Ray Tracing: Overdrive. Posiadacze najpotężniejszych kart graficznych (twórcy sugerują korzystać z RTX 3090, bądź 4070 Ti i lepszych) otrzymali możliwość podziwiania świata przedstawionego we wciąż jeszcze technologicznie raczkującym „pełnym śledzeniem promieni”, znanym także pod nazwą „path tracing”.

Doom Eternal

Doom Eternal to prawdziwy optymalizacyjny majstersztyk. Inne gry z najlepszą grafiką mogłyby brać przykład! Z włączonym RTX wszystko śmiga płynnie i wygląda świetnie nawet na nieco słabszych konfiguracjach. Poza tym jest to też naprawdę wyborny tytuł. Strzelanie do demonów jest niezwykle przyjemne, choć walki, ze względu na swój mocno zręcznościowy charakter, potrafią napsuć sporo krwi.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Doom Eternal proponuje Ray Tracing nie tylko na pecetach, ale i na Steam Decku. Owszem, odpalając tee pozycję na konsolce Valve, trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami, jednak nawet przy największej zawierusze gra nie ma problemów z utrzymaniem 30 klatek na sekundę.

Ghostwire: Tokyo

Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych przykładów wykorzystania opisywanej technologii. Poszukując gry z najlepszą grafiką nie sposób przejść obojętnie obok Ghostwire: Tokyo. Oświetlone neonami ciemne zaułki japońskiej stolicy prezentują się fenomenalnie. Migające obiekty odbijają się w kałużach i błyszczących elementach otoczenia budując niezapomnianą atmosferę. Ciekawa jest także sama rozgrywka. Tytuł przenosi gracza do opustoszałej metropolii, w której rozpanoszyły się duchy, zwane Przybyszami. Główny bohater, jako jeden z niewielu ocalałych posiada odpowiednie zdolności, dzięki którym potrafi stawić czoła nadprzyrodzonym zjawiskom.

Hitman 3 (World of Assasination)

Hitman 3 nie otrzymał ray tracingu na premierę. Funkcja ta pojawiła się kilka miesięcy później, przy okazji jednego z patchów. Długo wyczekiwana opcja wprowadziła oprawę graficzną na całkowicie nowy poziom, wywołując jęki zachwytu wśród wszystkich, którzy nie mogli doczekać się wzorów odbijających się na łysej głowy Agenta 47. Niestety, choć najnowsza produkcja IO Interactive prezentuje się w nowej formie fenomenalnie, tak mało kto skorzysta w pełni z tego, co przygotowali dla nas twórcy. Wszechobecna gra świateł i cieni, a także liczne sceny, w których na ekranie pojawiają się spore tłumy, to ogromne wyzwanie dla GPU, dlatego też płynną rozgrywką cieszyć będą się wyłącznie posiadacze potężnych pecetów.

Metro Exodus

Seria Metro od zawsze wyróżniała się atrakcyjną oprawą graficzną. Nie inaczej wygląda to w przypadku najnowszej odsłony zwanej Metro Exodus. Postapokaliptyczne rosyjskie pustkowia nigdy jeszcze nie wyglądały tak dobrze. Może i jest to już wiekowy, jak na gamingowe standardy, tytuł, wciąż jednak robi spore wrażenie, bijąc na głowę niejedną wydaną w tym roku grę. Jeśli więc jesteście fanami twórczości Dmitrija Głuchowskiego (który dorzucił swoje 5 groszy do fabuły Metro Exodus) i chcecie sprawdzić jak potoczą się dalsze losy Artema, koniecznie sięgnijcie po tę produkcję.

Minecraft

Nie, to nie żart. Minecraft to wiekowa gra, która nigdy nie grzeszyła ładną oprawą graficzną, co jednak w niczym nie przeszkodziło jej zdobyć wielkiego grona fanów. Spory wpływ na to miały regularne aktualizacje. Jedna z nich, z końca 2020 roku, dodała możliwość zabawy z RTX w czasie rzeczywistym. Można było się zastanawiać, dlaczego Microsoft zdecydował się na taki ruch, ale wystarczy rzucić okiem na filmik, by poznać odpowiedź. Realistyczne odbicia całkowicie zmieniają wygląd i stylistykę gry. Warto stracić kilka FPS-ów, kosztem wielu nowych wrażeń. Jest to również świetne przykład dla całej branży. Mimo rozwoju technologii, stare tytuły wcale nie muszą pozostawać w tyle.

Portal RTX

Kolejna archaiczna jak na gamingowe standardy produkcja, która wraz z wprowadzeniem ray tracingu dostała drugie życie. Mimo 16 lat na karku Portal ponownie imponuje grafiką, racząc oczy grających pięknymi metalicznymi odbiciami oraz grą świateł i cieni. Niestety, nie ma nic za darmo. O ile akurat sam dodatek został udostępniony bezpłatnie dla wszystkich posiadaczy podstawowej wersji produkcji Valve, tak mało kto może podziwiać komnaty testowe w nowej krasie. Potrzebny jest naprawdę potężny sprzęt. Bez karty obsługującej DLSS3 nie ma nawet co podchodzić, chyba że macie ochotę podziwiać piękne, acz statyczne obrazki.


Gry z najlepszą grafiką na PlayStation 5 i Xbox Series

Posiadacze PlayStation 5 oraz Xbox Series X również mogą nacieszyć swoje oczy grając w gry z ray tracingiem. Nieco gorzej mają osoby, które zakupiły XSS, gdyż konsola ta jest za mało wydajna, by poradzić sobie z tak zasobożerną funkcjonalnością w większości tytułów.

Devil May Cry 5 Special Edition

Capcom zaskoczył, decydując się wprowadzić ray tracing do najnowszej odsłony slasherów z serii Devil May Cry. Funkcjonalność ta została zapowiedziana jeszcze przed premierą nowej generacji konsol, lecz już wtedy informacja rozgrzewała serca fanów PlayStation oraz Xboksa. Mieli oni bowiem otrzymać możliwość zabawy z RTX jako jedyni, gdyż japońska firma nie zdecydowała się udostępnić aktualizacji pecetowcom. Różnica pomiędzy wersjami jest ogromna. Ciemne zaułki oświetlane promieniami ze skromnie rozmieszczonych latarni prezentują się teraz znacznie bardziej efektownie i klimatycznie, a blask odbijających się w kałużach neonów wygląda jak w rzeczywistości.

Obecna cena Devil May Cry 5 Special Edition na PlayStation:

Aktualne oferty na grę na konsolę Xbox:

Hellblade: Senua Sacrifice

Oczekując na kontynuację Hellblade: Senua’s Saga, warto sięgnąć po pierwszą odsłonę serii. Zwłaszcza że w sierpniu 2021 roku pojawił się next-genowy patch, a wraz z nim obsługa rtx. Mimo tego, ze nie jest to najnowszy tytuł, aktualizacja wyniosła oprawę graficzną na najwyższy poziom, dzięki czemu przygody cierpiącej na chorobę psychiczną Senui już nie tylko ociekają klimatem, co wręcz w nim toną.

Obecna cena Hellblade: Senua Sacrifice na PlayStation:

Aktualne oferty na grę na konsolę Xbox:

Horizon Forbidden West

Studia tworzące gry dla Sony znane są głównie ze wciągających i pięknych produkcji dla jednego gracza. Horizon Forbidden West, druga część przygód rudowłosej Aloy, jest tego najlepszym przykładem. Co najlepsze, gra wygląda wyśmienicie nie tylko na PlayStation 5, ale też na konsolach reprezentujących poprzednią generację. Tam oczywiście nie ma co jednak liczyć na RT. A jak pozostałe aspekty? Podobnie jak w jedynce, choć trzeba przyznać, że twórcy zadbali też o szereg usprawnień, dzięki którym eksploracja i likwidowanie metalowych bestii jest jeszcze przyjemniejsze.

Aktualne oferty na Horizon Forbidden West:

Ratchet and Clank: Rift Apart

Wspominając gry z najlepszą grafiką, wiele osób w czołówce wymienia Ratchet and Clank: Rift Apart, czyli tytuł ekskluzywny PlayStation 5. Dlaczego? Bogata geometria obiektów, szczegółowa faktura materiałów (futerko głównych bohaterów wygląda niezwykle realistycznie), miłe dla oka efekty świetlne oraz liczne efekty cząsteczkowe. Jeden z trybów pozwala nawet na zabawę z włączonym RT przy 60 klatkach na sekundę. Czy tak powinny wyglądać wszystkie gry z ray tracingiem? Nikt by się raczej nie obraził.

Obecna cena Ratchet and Clank: Rift Apart:

Resident Evil Village

Ósma główna odsłona serii horrorów od Capcom pozwala nam przyjrzeć się bliżej opuszczonej rumuńskiej wsi i górującemu nad nią zamczysku, gdzie trafiamy po ucieczce od rodzinki, która prześladowała nas w „siódemce”. W grze ponownie więc wcielamy się w postać Ethana Wintersa, który jednak nie może zaznać spokojnego życia i znów musi przejść przez piekło, tym razem by uratować porwana córkę. Na jego drodze stanie Lady Dimitrescu (którą zapewne kojarzycie z materiałów przedpremierowych) i… resztę odkryjcie sami, nie będziemy wszystkiego zdradzać. Jeśli macie ochotę na gry z najlepszą grafiką, które jednocześnie przestraszą Was, jak i zapewnią wiele dobrej zabawy, RE: Village powinno trafić w Wasze gusta.

Obecna cena Resident Evil: Village w wersji na PlayStation 5:

Aktualne oferty na grę na konsolę Xbox:

Returnal

Jedno z największych pozytywnych zaskoczeń 2021 roku. Produkcja studia Housemarqe jeszcze przed premierą skazywana była na pożarcie, a tymczasem okazało się, że nie tylko mamy do czynienia z jedną najlepszych gier od tego zespołu, ale też jest to w ogóle jedna z najbardziej wciągających pozycji wydanych w ostatnich latach. Mimo że Returnal to „tylko” roguelike ciężko się od niego oderwać. Wszystko za sprawą dopracowanego systemu walki, wymuszającego na graczach pozostawanie w ciągłym ruchu i rozgrywki wzbudzającej syndrom jeszcze jednej rundki.

Aktualne oferty na Returnal:

Spider-Man: Miles Morales (oraz Spider-Man Remastered)

Spider-Man nie tylko świetnie się prezentuje, ale i działa w 60 klatkach na sekundę! Insomniac Games postarało się, implementując sprzętowo renderowane efekty RT do dwóch pozycji opowiadających o przygodach lubianego herosa. Co prawda nie obyło się bez pewnych kompromisów, gdyż niektóre obiekty nie są w ogóle reprezentowane w odbiciach, inne natomiast prezentowane są w niższej rozdzielczości. Co by jednak nie mówić, całość prezentuje się dużo lepiej, gdy funkcja śledzenia promieni jest włączona.

Przypominamy, że od pewnego czasu po Nowym Jorku bujają się też pecetowcy!

Obecna cena Marvel’s Spider-Man: Miles Morales:

Aktualne oferty na Marvel’s Spider-Man Remastered (na PS5 w pakiecie Miles Morales Ultimate)

Uwaga! Gra Marvel’s Spider-Man Remastered na PS5 nie jest dostępna jako osobny produkt. Można wejść w jej posiadanie Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Edycja Ultimate. Innym sposobem jest zakup Marvel’s Spider-Man Miles Morales w edycji standardowej i zrobienie upgrade za 90 zł. W najbliższym czasie twórcy mają zamiar umożliwić zakup gry osobno.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

CD Projekt RED może i nie oferuje nam zbyt wiele nowych produkcji, za to z pewnością warto docenić studio za to, jak dbają o swoje starsze tytuły. Któż bowiem spodziewał się, że wydane pierwotnie w 2015 roku przygody Geralta i Ciri trafią na listy prezentujące najlepsze gry z ray tracingiem. A jednak. Rodzimi deweloperzy zrobili wspaniały prezent wszystkim fanom białowłosego wojownika, implementując technologię śledzenie promieni w wypuszczonym na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia patchu. Ba, aktualizacja nie tylko wpłynęła na jakość wyświetlanej grafiki, ale i wyeliminowano w niej szereg błędów, które nie zostały usunięte wcześniej. I to wszystko za darmo!

Obecna cena gry na konsolę PlayStation 5:

Aktualne oferty na grę na konsolę Xbox:


Dysponujecie w swoim komputerze stosowną kartą graficzną, która poradzi sobie z produkcjami obsługującymi rtx? A może korzystacie z możliwości najnowszej generacji konsol? Jakie gry wspierające ray tracing polecilibyście innym graczom?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.