Najlepsze gry survival
PCMR
  Polecamy

Gry survivalowe, od których nie można się oderwać - kolejne top 10 survivali na PC

Poprzednie zestawienia, w których znalazły się najlepsze gry survivalowe (znajdziecie je w tym i tym miejscu) cieszą się ogromną popularnością. Zdecydowaliśmy więc, że pora podjąć rękawicę po raz kolejny i zaprezentować Wam następne 10 tytułów, które z pewnością zainteresują fanów przetrwania. Wymienione w artykule gry survivalowe nadają się zarówno dla całkowicie początkujących graczy, jak i prawdziwych weteranów gatunku, którym niestraszne jest żadne wyzwanie 😉

Nie przedłużając… Łowcy, zapraszamy na kolejne zestawienie, w którym znajdziecie nieco mniej znane, acz gwarantujące mnóstwo godzin dobrej zabawy, gry survivalowe 🙂

Astroneer

Stworzony przez studio System Era Softwork kosmiczny sandbox Astroneer przez wielu nazywany jest bratem No Man’s Sky. Nic dziwnego. Obie gry są do siebie mocno zbliżone pod wieloma aspektami, z tym że produkcja Hello Games jest dużo bardziej rozbudowana. Nie oznacza to jednak, że na Astroneer nie warto zwracać uwagi. Gra z pewnością przypadnie do gustu osobom, które preferują spokojne i powolne tempo rozgrywki. W trakcie eksploracji planet gracze zajmować będą się wydobywaniem surowców, stawianiem nowych konstrukcji i dbaniem o to, by kierowana przez nich postać nie trafiła na tamten świat. Szczególną uwagę należy zwracać na to, by bohater miał przez cały czas dostęp do tlenu. Produkcja ta nadaje się szczególnie dla tych, którzy dopiero poznają gry survivalowe.

 • Astroneer zadebiutowało 6 lutego 2019 roku
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Grounded

Wszyscy fani filmu „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki” powinni poczuć się w Grounded jak w domu. Stworzony przez Obsidian survival przenosi pomniejszone do rozmiarów mrówek postaci graczy do pełnego niebezpieczeństw przydomowego ogródka. Szybko okazuje się, że wyzwania życia codziennego, tak proste do wykonania przez człowieka o „normalnych” wymiarach, są niemalże nie do przeskoczenia dla małego bohatera, a zwykły pająk może być bossem, którego nie powstydziłaby się nawet seria Dark Souls. Produkcja stawia przede wszystkim na współpracę w trybie kooperacji. Samotny wilk nie będzie miał tu łatwego życia. Grounded znajduje się obecnie w trybie wczesnego dostępu.

 • Grounded trafiło do Early Accessu 28 lipca 2020 r.
 • Platformy: PC, Xbox One

Help Will Come Tomorrow

Stworzony przez Polaków survival Help Will Come Tomorrow opowiada historię pasażerów pociągu kolei transsyberyjskiej, którym udało się przetrwać zamach terrorystyczny. Niestety zima na Syberii nie należy do łagodnych, dlatego też utrzymanie przy życiu bohaterów nie będzie łatwym zadaniem. Gracze będą musieli zadbać o podstawowe potrzeby ocalałych, takie jak głód i pragnienie, a także zapewnić, by nikt nie umarł z zimna. Sytuację utrudnia fakt, iż bohaterowie wywodzą się z różnych klas społecznych i prezentują sobą różne postawy, co prowadzić będzie do wielu konfliktów wewnątrz grupy. Wzajemne relacje mają ogromny wpływ na przetrwanie, dlatego też łagodzenie sporów będzie nie mniej ważne od zadbania o bezpieczeństwo ekipy.

 • Premiera Help Will Come Tomorrow odbyła się 21 kwietnia 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Neo Scavenger

Neo Scavenger to turowa strategia z elementami survivalu opracowana przez studio Blue Bottle Games. Akcja gry toczy się w niedalekiej postapokaliptycznej przyszłości. Większość ludzi zginęła, a ocaleni ukryli się w przemienionych w twierdze miastach. Zadaniem gracza (oprócz przetrwania w niesprzyjających warunkach oczywiście) jest odkrycie prawdy o tym, co doprowadziło do zniszczenia całego świata. Neo Scavenger to niezwykle wymagająca produkcja, która nierzadko będzie stawiała przed grającym konieczność podejmowania trudnych decyzji. Na wyróżnienie zasługuje rozbudowany gameplay pozwalający m.in. hakować, polować i craftować przedmioty, a także dopracowana sztuczna inteligencja przeciwników.

 • Neo Scavenger zadebiutowało na PC 15 grudnia 2014 r.
 • Platformy: PC

Oxygen Not Included

Studio Klei Entertainment (twórcy m.in. Don’t Starve) słynie z dostarczania graczom oryginalnych i gwarantujących mnóstwo zabawy produkcji. Jedną z ich najnowszych gier jest Oxygen Not Included, będący symulatorem kosmicznej kolonii z elementami survivalu. Przetrwanie w trudnych warunkach, ciągłe niedobory tlenu, jedzenia i innych niezbędnych do przeżycia przedmiotów to główne problemy, z którymi będzie musiał zmierzyć się gracz w tej produkcji. Jak łatwo się domyślić, nie będzie to takie proste. Wszystkie decyzje trzeba dobrze przemyśleć, gdyż ich efekty widoczne są zazwyczaj dopiero po dłuższym czasie, najczęściej wtedy, gdy jest już za późno, by naprawić sytuację 😉

 • Oxygen Not Included wyszło z Early Access 30 lipca 2019 r.
 • Platformy: PC

Project Zomboid

Mimo że Project Zomboid od blisko 9 lat znajduje się w fazie wczesnego dostępu (i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić), to jest to jeden z najlepszych sandboxowych survivali w historii gier komputerowych. Mało która gra oferuje tak duży poziom rozbudowania. Mimo że próżno szukać tu jakiejkolwiek fabuły, Project Zomboid wciąga jak bagno. W opanowanym przez zombie świecie zabójcze może być niemalże wszystko. Wystarczy, że gracz nie zdąży zdezynfekować zadanej przez nieumarłego rany na czas, wda się zakażenie i… właściwie można już pożegnać się z bohaterem i zacząć oswajać z myślą, że niebawem wyświetli się ekran z napisem „Game over” i trzeba będzie rozpocząć rozgrywkę od nowa.

 • Project Zomboid znajduje się w fazie wczesnego dostępu od 30 sierpnia 2011 r.
 • Platformy: PC

Raft

Choć Raft znajduje się obecnie w fazie Early Access a pełna premiera planowana jest na przyszły rok, już teraz jest to gra niemalże kompletna. Aż ciężko uwierzyć, że tytuł zaczynał jako darmowy projekt tworzony przez trójkę studentów. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w rozbitków dryfujących po oceanie na małej tratwie. Jak na dobry survival przystało, by przeżyć, konieczne będzie znalezienie wody i czegoś do jedzenia. Następnie przyjdzie pora na rozbudowę „bazy”, wykorzystując do tego unoszące się na wodzie śmieci. W miarę rozwoju pojawiać się będą kolejne możliwości jak nurkowanie lub opcja zejścia na suchy ląd. Należy jednak baczyć na to, że podwodny świat nie należy do najbezpieczniejszych.

 • Raft jest w fazie Early Access od 23 maja 2018 r.
 • Platformy: PC

Rain World

Rain World to połączenie platformówki z grą survivalową. Mimo że produkcja ta na pierwszy rzut oka wygląda jak dziesiątki innych podobnych tytułów, to bardzo szybko okazuje się, że w rzeczywistości jest to coś zdecydowanie bardziej rozbudowanego. Gracze przejmują kontrolę nad małym zwierzątkiem – Slugcatem. Istotka przemierza zniszczony świat w poszukiwaniu pożywienia, samemu będąc przy tym pokarmem dla stworów znajdujących się nieco wyżej w łańcuchu pokarmowym. Do tego wszystkiego dochodzi tytułowy deszcz, który nierzadko jest bardziej zabójczy od krwiożerczego wroga.

 • Rain World trafił na PC 28 marca 2017 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch

State of Decay 2

Pierwsze recenzje State of Decay 2 nie napawały optymizmem. Gra była mocno zabugowana, a gameplay monotonny i mało atrakcyjny. W miarę upływu czasu twórcom udało się naprawić większość niedociągnięć i zwiększyć dynamiczność rozgrywki, jednakże w dalszym ciągu jest to tytuł polecany przede wszystkim fanom produkcji traktujących o zombie. Jeśli jednak da się State of Decay 2 szansę, istnieje ryzyko, że wciągnie na całego. Gra jest bardzo klimatyczna, zarządzanie bazą jest świetnie wykonane, a do tego wszystkiego dochodzą wybory moralne, które mają istotny wpływ na otaczający bohatera świat.

 • State of Decay 2 zadebiutowało 22 maja 2018 r.
 • Platformy: PC, Xbox One

Stranded Deep

Stworzony przez australijskie studio Beam Team Games survival Stranded Deep znajduje się obecnie w formie wczesnego dostępu (na PC, konsole dostały już pełną wersję). W trakcie rozgrywki gracze trafiają na bezludną wyspę na Pacyfiku i starają się przeżyć do momentu, gdy (być może) nadejdzie pomoc. W przeciwieństwie do wielu innych gier survivalowych, w Stranded Deep mapa generowana jest losowo. Takie rozwiązanie z pewnością zagwarantuje wiele godzin dobrej zabawy. Produkcja cechuje się dużym realizmem. Sterowany przez gracza rozbitek musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Zapewnienie pożywienia to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na każdym kroku czyhają bowiem na niego niebezpieczne zwierzęta, śmierć przynieść mogą też zmienne warunki pogodowe.

 • Stranded Deep trafiło na konsole 21 kwietnia 2020 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Łącznie, z poprzednimi artykułami, przedstawiliśmy Wam 30 produkcji, w których głównym celem jest przeżycie w niesprzyjających temu warunkach. Po zapoznaniu się z nimi niestraszne Wam będą żadne potwory czy dzikie zwierzęta, a Robinson Crusoe spojrzy z zachwytem na zdobyte umiejętności 😉

Łowcy, powiedzcie nam, które gry survivalowe należą do Waszych ulubionych? Czy spodobał Wam się jakiś tytuł z dzisiejszego zestawienia i zamierzacie go w najbliższym czasie ograć?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.