Najlepsze gry 2018 na Steam

Gry Steam 2018 r. Top 10 najlepiej ocenianych gier PC

Ahh, co to był za świetny rok dla graczy. 2018 przyniósł nam nie tylko wyśmienite gry Steam, ale i wiele, wiele produkcji, o których wspomina się do dziś. Po pierwsze — Red Dead Redemption 2. Wydane początkowo tylko na konsolach dzieło studia Rockstar wyznaczyło nowe standardy realizmu, pokazując wszystkim, jak powinny wyglądać gry z otwartym światem. Fani PlayStation oraz Xboksów mieli zresztą dużo więcej powodów do radości. Ci pierwsi dostali choćby God of War oraz Marvel’s Spider-Man, zielonym zaś do portfolio wskoczyła Forza Horizon 4. No, ale nie o tych tytułach będziemy dzisiaj rozmawiać 😉

Łowcy, przed Wami zestawienie obejmujące popularne gry Steam z 2018 roku, które zostały wyróżnione przez graczy świetnymi ocenami.

Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn to detektywistyczna gra przygodowa z akcją rozgrywającą się w XIX wieku. Gracz, pracujący jako śledczy na kontrakcie Kompanii Wschodnioindyjskiej dostaje zadanie odkrycia, co stało się z załogą jednego ze statków handlowych zmierzających do Azji. Okręt nigdy nie dopłynął bowiem do celu, zamiast tego, po kilku latach od potraktowania go jako zaginiony, zawinął do portu w Londynie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na pokładzie nie było nie tylko nikogo żywego, ale i żadnych śladów po marynarzach. Jedynym sposobem na rozwiązanie zagadki jest dziennik kapitana.

Return of the Obra Dinn cieszy się 96% pozytywnych recenzji ze wszystkich 12906 głosów.

Just Shapes & Beats

Prosta (choć tylko w teorii), acz wciągająca gra muzyczna Just Shapes & Beats ofertuje rozgrywkę rodem z produkcji typu bullet hell. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie danego kształtu do końca poziomu, w czym skutecznie przeszkadzają inne figury geometryczne, pojawiające się na ekranie w ruch muzyki. Statek nie jest wyposażony w żadną broń, dlatego też jedynym ratunkiem jest unikanie wszelakich zagrożeń. O ile pierwsze mapy nie powinny sprawić nikomu problemów, tak poziom trudności szybko rośnie, przez co bardzo często trzeba będzie powtarzać kolejne etapy.

Just Shapes & Beats posiada na Steam 8609 komentarzy, z czego aż 98% jest pozytywnych.

The Forest

The Forest od kanadyjskiego studia Endnight Games (znanego wcześniej pod nazwą SKS Games) łączy w sobie cechy gier survivalowych i horroru. Głównym bohaterem produkcji jest mężczyzna, który jako jedyny przeżywa katastrofę samolotu pasażerskiego. By przeżyć, zostaje zmuszony do zbudowania sobie schronienia i znalezienia jedzenia. Szybko okazuje się jednak, że wyspa, na którą trafił, nie jest całkowicie bezludna. Zamieszkuje ją też tajemnicze plemię kanibali. Oprócz typowo survivalowych momentów, polegających na eksploracji mapy, zbieraniu potrzebnych przedmiotów i rozbudowie obozu trzeba będzie też odpierać ataki wrogo nastawionych istot.

The Forest cieszy się 95% pozytywnych recenzji ze wszystkich 257546 głosów.

Dusk

Inspirowany kultowymi tytułami z lat 90. ubiegłego wieku DUSK to pełna akcji, dynamiczna strzelanina. W trakcie zabawy gracze stawiają czoła licznym przeciwnikom o paranormalnych zdolnościach. Twórcy przygotowali całkiem spory arsenał, a wśród broni znaleźć można zarówno standardowe pistolety i karabiny, jak i kusze. Zadbano też o różnorodne lokacje. Pojedynki z przeciwnikami toczyć się będą na terenie wielkich miast, obiektów sakralnych i w mrocznych podziemiach. Urokowi tej gry Steam z pewnością nie odmówią gracze pamiętający kultowe FPSy sprzed lat.

DUSK posiada na Steam 11955 komentarzy, z czego aż 98% jest pozytywnych.

GRIS

Po Gris powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, poszukujące w wirtualnej rozrywce wyśmienitych doznań wizualnych. Przygodowo-platformowa gra opowiada historię młodej dziewczyny, która próbuje zmierzyć się z demonami przeszłości i przywrócić życiu barwy. Fabuła w GRIS praktycznie nie istnieje, łatwo jednak zrozumieć, o co chodziło twórców. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że każdy inaczej podejdzie do stosowanej symboliki. Pod kątem gameplayu nie ma co spodziewać się dużych wyzwań. Zarówno zagadki, jak i platformówkowe sekwencje nie należą do trudnych.

GRIS cieszy się 96% pozytywnych recenzji ze wszystkich 39666 głosów.

Subnautica

Wydawać by się mogło, że podwodny świat w Subnautica nie zaoferuje zbyt wiele. Trochę rybek, kamieni i wszechobecna pustka… Tymczasem gra wyrosła na jeden z najlepszych sandboksowych survivali. W przeciwieństwie do wielu tytułów z tego gatunku Subnautica wyróżnia się dość rozbudowaną fabułą opowiadającą o tajemniczej rasie Prekursorów. Sam gameplay jest już dość typowy, choć trzeba przyznać (czyt. zbieramy masę rupiecia, budujemy bazę i unikamy zagrożeń), że klimat zaoferowanej przez studio Unknown Worlds Entertainment produkcji jest niepowtarzalny.

Subnautica posiada na Steam 160208 komentarzy, z czego aż 96% jest pozytywnych.

Dead Cells

Satysfakcjonująca, aczkolwiek piekielnie trudna gra akcji Dead Cells przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych produkcji wszechczasów. Usadzony w mrocznym świecie fantasy łączy w sobie elementy charakterystyczne dla metroidvanii i roguelike. Kręte lokacje generowane są proceduralnie, co oznacza, że po każdej śmierci bohatera podziemia będą wyglądały inaczej. Jak na dobrego rogala przystało, porażka nie oznacza utraty wszystkich postępów i końca zabawy. Protagonista zachowuje wszelkie ulepszenia, przez co każde przejście jest już nieco łatwiejsze. Na wyróżnienie zasługuje system kreowania buildów. Opcji jest multum, a do tego każda z nich ma swoje mocne i słabe strony.

Dead Cells cieszy się 96% pozytywnych recenzji ze wszystkich 72992 głosów.

Celeste

Utrzymana w pixel-artowym stylu platformówka Celeste opowiada o rudowłosej dziewczynie, która podejmuje się wyjątkowo trudnego zdania, jakim jest zdobycie szczytu ogromnej góry. Droga na wierzchołek naszpikowana jest oczywiście wieloma przeszkodami i trudnościami. Produkcja wyróżnia się bardzo wysokim poziomem trudności, ale nie tylko. Celeste znane jest również ze zmuszającego do refleksji wątku fabularnego poruszającego temat chorób psychicznych.

Celeste posiada na Steam 37915 komentarzy, z czego aż 97% jest pozytywnych.

Bloons TD6

Choć ciężko w to uwierzyć, Bloons TD 6, gra, która wygląda jak średniej klasy produkcja mobilna, nie tylko cieszy się świetnymi ocenami wśród graczy, ale i stale zyskuje na popularności. Bezpośrednio po premierze średnia graczy nie przekraczała tysiąca, rok później liczba ta zaczęła podchodzić pod 2 tysiące, a teraz? 3 lata od debiutu, każdego dnia jednocześnie zalogowanych jest ponad 20 tysięcy osób, a ilość pochlebnych opinii sprawia, że produkcję tę zaliczyć można do top gry Steam 2018. Przypadek? Oj nie, coś w tej grze jednak musi być. Bloons TD 6 to produkcja typu Tower Defense studia Ninja Kiwi. Gracze wcielają się w małpiego króla i starają się obronić bazę przed zniszczeniem, stawiając w odpowiednich miejscach wieżyczki obronne.

Bloons TD6 cieszy się 97% pozytywnych recenzji ze wszystkich 109164 głosów.

RimWorld

RimWorld wnosi powiew świeżości do nieco skostniałego gatunku gier strategicznych. Kosmiczny RTS skupia się na grupce ocalałych z katastrofy kolonistów, którzy zmuszeni są stawić czoła wyzwaniom czyhających na nich na obcej planecie. Każda z postaci posiada własną historię i cechy, od których zależeć będzie jego predyspozycje i cele (kierowanie szlachcica do czyszczenia toalety nie jest zbyt dobrym pomysłem). Najciekawszym elementem produkcji jest system sztucznej inteligencji, który na podstawie analizy sytuacji na mapie generuje nowe wydarzenia w taki sposób, by gracz ani przez chwilę się nie nudził.

RImWorld posiada na Steam 95283 komentarze, z czego aż 98% jest pozytywnych.

Top lista Steam gry 2018 – kryteria wyboru

Steam gry, które pojawiły się w rankingu, wybierane były na podstawie ilości recenzji pozytywnych oraz łącznej ilości wszystkich opinii na podstawie danych ze strony Steam250.


Łowcy, jakie są Wasze ulubione tytuły wydane w 2018 roku? Jak wyglądałaby Wasza lista top Steam gry 2018?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.