PlayStation Now

PlayStation Now, subskrypcyjna usługa gry w chmurze od Sony, wystartowała oficjalnie w 2014 roku. Początkowo można było z niej korzystać wyłącznie na konsolach i telewizorach japońskiego producenta (z czego po pewnym czasie zrezygnowano), później udostępniono ją również na komputerach osobistych. Mimo iż dzięki PS Now można uruchomić ponad 800 tytułów, w tym sporo gier ekskluzywnych PlayStation na PC, subskrypcja nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że oferta dostępna jest oficjalnie tylko w 19 państwach, wśród których nie znajdziemy Polski. Na szczęście istnieje pewien sposób, dzięki któremu możemy cieszyć się rozgrywką także w naszym kraju!

Łowcy, jeśli chcecie dowiedzieć się, czym dokładnie jest ta usługa Sony i w jaki sposób skorzystać z PlayStation Now w Polsce, ten artykuł jest dla Was! 😉

PlayStation Now w Polsce?

Na samym początku warto zaznaczyć, że PlayStation Now w Polsce nie jest jeszcze oficjalnie dostępne. Nie można więc skorzystać z usługi na koncie PSN założonym na polski adres. Liczne plotki mówiące o tym, że już niedługo będziemy mogli korzystać z PS Now na naszych głównych kontach nie znalazły jak dotąd potwierdzenia w rzeczywistości. Miejmy nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie jak najszybciej. Osoby z kraju nad Wisłą, chcące skorzystać z bogatej biblioteki gier znajdujących się w usłudze subskrypcyjnej mają na szczęście pewną alternatywę. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by założyć specjalne konto w jednym z regionów, w których usługa jest dostępna.

PlayStation Now — lista gier

W bibliotece PlayStation Now znaleźć można ponad 800 pozycji, w tym sporo gier ekskluzywnych Sony. Dostępne są wybrane tytuły z PS2, PS3 oraz PS4. Na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5 wszystkie produkcje z PS2 i PS4 można pobrać na dysk i korzystać z nich jak ze zwykłych cyfrowych gier z PS Store. Nieco inaczej wygląda sytuacja z grami wydanymi na PS3. Tytuły te dostępne są wyłącznie za pośrednictwem strumieniowania.

Wszystkie dostępne w usłudze gry można uruchomić także na PC, nie trzeba posiadać konsoli. Wystarczy jedynie pobrać aplikację i podłączyć do komputera kontroler DualShock 4 lub DualSense.

W bibliotece usługi znaleźć można takie tytuły, jak:

  • Red Dead Redemption i Red Dead Redemption 2
  • Nioh 2
  • Judgment
  • gry z serii God of War
  • Bloodborne
  • Fallout 4
  • gry z serii Dynasty Warriors
  • gry z serii Killzone

Wszystkie pozycje dostępne w usłudze PlayStation Now znajdziecie na oficjalnej stronie Sony.

PS Now — wymagania sprzętowe

PlayStation Now streamuje gry w minimalnej rozdzielczości 720p. Jeśli dany tytuł działa natywnie w wyższej rozdzielczości, zostanie on przeskalowany do jakości HD. Jeszcze do niedawna była to jedyna oferowana opcja. W kwietniu zdecydowano się nieco podnieść poprzeczkę i teraz dostępna jest już pewna pula tytułów, które strumieniowane są w 1080p.

Do komfortowego korzystania z usługi należy posiadać łącze o przepustowości 5 Mb/s. Taka prędkość Internetu pozwoli na płynną zabawę w mniejszej ze wspomnianych rozdzielczości. By zagrać w Full HD, niezbędne jest łącze o przepustowości 15 Mb/s lub więcej. Oczywiście nie obejdzie się też bez konsoli PlayStation 4, PlayStation 5 lub komputera. W przypadku PC wystarczy sprzęt oparty na procesorze Intel Core i3 lub jego odpowiedniku i 2 GB pamięci RAM.

PlayStation Now nie jest dostępne na telefonach komórkowych i tabletach.

Gra w chmurze od Sony — cena i promocje

PlayStation Now to usługa abonamentowa. Miesięczny koszt korzystania z niej to $9,99, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 38 złotych. Kwotę tę można nieco obniżyć, wykupując pakiety na dłuższy okres. Pakiet na trzy miesiące kosztuje $24,99 (~ 96 zł), a na rok – $59,99 (~ 230 zł). Ze względu na to, że usługa nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju i musimy posiłkować się subskrypcjami z innych regionów, cena PlayStation Now w Polsce może nieco różnić się od oficjalnej

PlayStation Now

Jak uruchomić PlayStation Now w Polsce?

W celu skorzystania z PS Now należy założyć brytyjskie lub amerykańskie konto PlayStation Network. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziecie w tym miejscu. W celu zminimalizowania opóźnień warto zdecydować się na konto założone na Wielką Brytanię, dzięki czemu gry w chmurze uruchamiane będą na europejskich serwerach.

Następnie należy zakupić wybrany abonament:

Zakupioną subskrypcję trzeba aktywować na swoim nowym koncie PlayStation Network. W tym celu w przeglądarce należy kliknąć avatar konta, po czym wybrać opcję „Wykorzystaj kody”

Konto użytkownika PlayStation Store

To tyle, można już grać 🙂 Warto jeszcze w ustawieniach konta na konsoli aktywować swój sprzęt jako podstawowy, dzięki czemu w tytuły z PS4 i PS2 pobrane na dysk zagracie na swoim głównym, polskim koncie.

Produkcje z PlayStation 3 dostępne w ramach PS Now nie mogą zostać pobrane na dysk konsoli, te tytuły ogracie tylko poprzez streaming. Pecetowi gracze również muszą pozostać przy grze w chmurze.


Łowcy, co sądzicie o PlayStation Now? Zamierzacie skorzystać z usługi czy czekacie, aż oficjalnie pojawi się w Polsce?

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.