Drugi rok z konsolami Xbox Series. Podsumowanie 2022 r. okiem subskrybenta Xbox Game Pass

Miniony już 2022 r. z pewnością nie będzie nazywany rokiem Xboksa, w szczególności, gdy przyjrzymy się mu pod kątem gier AAA. Największa planowana premiera – Starfield, została przesunięta na 2023, podobnie zresztą jak Redfall. Nie wszystko jednak rysowało się w czarnych barwach. Jeśli chcecie wiedzieć, ile wynosi sprzedaż konsol Xbox Series, jak rozwijał się abonament Xbox Game Pass i na jakim etapie przejmowania Activision/Blizzard jesteśmy, zapraszamy do rozwinięcia wpisu.

Konsola Xbox Series i akcesoria – ile urządzeń znalazło dla siebie nowy dom?

Microsoft rzadko dzieli się informacjami dotyczącymi sprzedaży swoich urządzeń, dlatego też trzeba wspierać się szacunkowymi danymi przygotowanymi przez stronę VGChartz, a także wypowiedziami osób związanych z amerykańską korporacją.

Według ostatnich danych, końcem 2022 r. sprzedaż Xbox Series przekroczyła 20 mln sztuk (dla porównania, PlayStation 5 miało rozejść się w ponad 28 mln egzemplarzy), a w ciągu minionych 12 miesięcy nowy dom znalazło blisko 10 mln urządzeń.

Sprzedaż konsol Xbox Series od premiery. Źródło: VGChartz

Gdybyście planowali zakupić Xboxa dla siebie, oto aktualnie najlepsze, dostępne na rynku oferty na Xbox Series S:

Oraz Xbox Series X:

Xbox Elite Core 2 – nowy kontroler w rodzinie

W 2022 Microsoft zaproponował nam także nowy, tańszy kontroler z serii Elite. Niższa cena urządzenia wynika jednak z pewnych braków. Z pudełka zniknęły akcesoria charakterystyczne dla padów Elite, w tym tylne łopatki czy też klasyczne gałki, co stawia go w niewiele lepszej pozycji od dwukrotnie tańszego podstawowego modelu. Owszem, brakujące dodatki można dokupić, jednak wtedy łączna cena przekracza koszt zakupu „całego” kontrolera Elite. Ciężko więc określić, dla jakiej grupy docelowej przeznaczona jest niniejsza wersja pada.

Jeśli uważacie, że jest to rozwiązanie dla Was, Xbox Elite Controller Series 2 Core kupicie najtaniej w:

Xbox Keystone – projekt obiecujący, acz bez szans na realizację

Xbox Keystone miał być „konsolą”, która pozwalałaby odpalać gry w chmurze dostępne w ramach Xbox Game Pass Ultimate. Pierwsze doniesienia o urządzeniu pojawiły się w marcu, nieco później Phil Spencer miał nam zaprezentować jeden z prototypów, który „przypadkowo” leżał sobie na półce, pomiędzy innymi gadżetami z gier.

Xbox Keystone
Źródło: Post Phila Spencera na Twitterze

Wydawało się, że trzeba już tylko czekać na oficjalną zapowiedź i premierę. Niestety, w listopadzie szef Xboksa w wywiadzie dla redakcji The Verge, ujawnił, że urządzenie nie trafi, przynajmniej na razie, do sklepów. Powód? Jak to mówią – „gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Cena produkcji okazała się zbyt wysoka, przez co ludzie nie mieliby powodu, by wybierać Keystone, zamiast niewiele droższego, a bardziej uniwersalnego Xbox Series S.


Xbox Game Pass w 2022 roku

Sporo działo się wokół jednego sztandarowych projektów Microsoftu, czyli abonamentu Xbox Game Pass.

XGP na telewizorach Samsunga

Microsoft wciąż rozwija swoje usługi. Początkiem lipca wybrane modele telewizorów Samsung otrzymały aktualizację wprowadzającą funkcjonalność pozwalającą cieszyć się grami z XGP bez konieczności posiadania konsoli. Początkowo opcja ta pojawiła się na kilku wybranych modelach TV, później możliwość gry w chmurze trafiła na większą liczbę telewizorów, w tym nawet na egzemplarze z 2021 r.

Więcej na temat przeczytacie w newsie, który poświeciliśmy w pełni Xbox Game Pass na telewizorach Samsunga.

Plan rodzinny XGP – jaka cena Xbox Game Pass Friends & Family i kiedy premiera w Polsce?

Xbox Game Pass Friends & Family to plan subskrypcji Game Pass, który pozwala maksymalnie pięciu osobom dzielić się korzyściami z subskrypcji Game Pass Ultimate. Zaproszeni do dzielenia się usługą gracze mogą prowadzić rozgrywkę w tym samym czasie, a nawet mogą grać razem w tę samą grę. Ponadto można też, celem obniżenia kosztów, dołączyć znajomych i rodzinę spoza swojego gospodarstwa domowego.

Subskrypcja tego typu została wprowadzona w 2022 w formie testowej w Irlandii oraz Kolumbii. W europejskim kraju abonament kosztuje €21.99 (103,26 zł), a więc po podziale na 5 osób, wychodziłoby niecałe 21 zł na głowę. Nie wiadomo jednak, czy cena usługi utrzyma się na tym samym poziomie, gdy usługa opuści fazę testów. A kiedy plan familijny Xbox Game Pass w Polsce? Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale.

Xbox Cloud Gaming ma już ponad 20 milionów użytkowników. Ile osób korzysta z Game Passa?

Ostatnie oficjalne dane na temat liczby użytkowników Xbox Game Pass pochodzą ze stycznia 2022 r. Podawano wtedy, że liczba subskrybentów przekroczyła 25 mln i w ciągu roku wzrosła o 7 mln.

CIekawe informacje wypłynęły też w raporcie Sony skierowanym do brytyjskiej agencji CMA, w związku z batalią dot. przejęcia Activision/Blizzard. Zdaniem Japończyków Xbox Game Pass w listopadzie 2022 r. liczył sobie już 29 mln użytkowników, niemniej jednak informacje te oparte są jedynie na przypuszczeniach i analizach wykonanych przez Ampere Analysis.

Kolejne dane pochodzą bezpośrednio od CEO Microsoftu Satyii Nadelli. W październiku poinformował on, że ponad 20 mln graczy sprawdziło już Xbox Cloud Gaming, czyli usługę gry w chmurze, dostępną w najwyższym pakiecie subskrypcji – Xbox Game Pass Ultimate.

Ile gier dodano do Xbox Game Pass w 2022 roku? Najciekawsze tytuły, które zostały udostępnione subskrybentom

Gry w Xbox Game Pass nie są udostępniane na zawsze (pomijając tytuły wydane przez ekipy wchodzące w skład Xbox Game Studios). Co dwa tygodnie kilka produkcji znika z oferty, a na ich miejsce wprowadzane są inne gry.

Łącznie, w 2022 roku, Xbox Game Pass wzbogacił się o (uwaga!) 220 pozycji. Wśród nich znalazły się zarówno indyki, jak i mocne produkcje AAA, w tym:

 • Mass Effect: Legendary Edition
 • Hitman Trilogy
 • Total War: Warhammer III
 • Marvel’s Guardian of the Galaxy
 • Vampire Survivors
 • Deathloop
 • A Plague Tale: Requiem
 • Persona 5: Royal
 • Lego Star Wars: Skywalker Saga

Xbox Game Pass w 2023 roku – jakie gry dołączą do uslugi?

Pierwsze zapowiedzi na 2023 wyglądają naprawdę obiecująco! Na co możemy liczyć?

 • Starfield
 • S.T.A.L.K.E.R 2: Shadow of Chornobyl
 • Forza Motorsport
 • Lies of P
 • Redfall

Nie będziemy się tu rozpisywać, gdyż pełną listę znajdziecie we wpisie, prezentującym gry Xbox Game Pass 2023 r., który dla Was przygotowaliśmy 🙂

Gdzie kupić tanio Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass to usługa oferująca nieograniczony dostęp do ponad 400 gier na PC i konsole Xbox, w które możecie grać, po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Standardowo najwyższy pakiet Xbox Game Pass Ultimate, pozwalający cieszyć się grami na PC, konsolach , a także urządzeniach mobilnych w chmurze, kosztuje 55 zł/miesiąc. Cenę tę można jednak znacząco zbić, korzystając z poradników.

Jeśli jesteście zainteresowani XGPU, możecie skorzystać z promocji na miesiąc XGP Ultimate za 4 zł dla nowych i powracających subskrybentów. Jeśli od razu planujecie zakupić XGP na dłuższy okres, zapraszamy Was do poradnika: Tani Xbox Game Pass Ultimate! 5 miesięcy za 57,53 zł, 8 miesięcy za 102,77 zł, 14 miesięcy za 192,09 zł, 26 miesięcy za 368 zł.

Więcej informacji o abonamencie i sposobach na zakup go w niskiej cenie, znajdziecie na stronie TaniGamePass.pl.


Xbox Live Gold – powolna śmierć usługi

Okey, o ile Xbox Game Pass stale się rozwija i rozbudowuje, tak Xbox Live Gold znajduje się całkowicie po drugiej stronie barykady. Przypomnijmy, że jest to usługa, umożliwiająca granie w trybie online, która dodatkowo oferowała swoim graczom kilka darmowych gier każdego miesiąca. Niestety, jakość oferowanych tytułów coraz częściej pozostawiała sporo do życzenia.

Jakby tego było mało, w połowie roku zapowiedziano, że od października w ramach Games with Gold przestaną być udostępniane gry na Xbox 360. Wiele osób liczyło wtedy, że redukcja ilości prezentowanych graczom tytułów wpłynie pozytywnie na ich jakość, ale szybko okazało się, że nic z tego.

Przyszłość Xbox Live Gold maluje się w ciemnych barwach. Microsoft całkowicie porzucił rozwój usługi, skupiając się w całości na Xbox Game Pass. Sytuacji nie poprawia fakt, iż XLG zawiera się w XGPU. Wielu graczom opłaca się dorzucić te kilka dolarów, by dostać znacznie więcej.


Przejęcie Activision/Blizzard – o co w tym chodzi i na jakim etapie transakcji jesteśmy?

Zacznijmy od krótkiego rysu historycznego. 18 stycznia Internet obiegła informacja o tym, ze Microsoft przejmuje Activision/Blizzard za astronomiczną sumę blisko 70 mld dolarów. Transakcja miała zostać domknięta w okresie pomiędzy lipcem 2022 a czerwcem 2023 r. Szybko jednak okazało się, że przejęcie tak wielkiego wydawcy nie będzie zwykłą formalnością, jak na początku sądzono, i sprawa może znacznie się przeciągnąć.

Po kilku miesiącach sądowych batalii wciąż nie oddaliliśmy się zbytnio od punktu startu, a ostateczny rezultat transakcji pozostaje wielką niewiadomą. Największe zastrzeżenia ma największy konkurent Microsoftu na rynku konsol, czyli Sony. Japończycy obawiają się utraty dostępu do wielu popularnych marek, w szczególności Call of Duty, które mogłyby zostać tytułami ekskluzywnymi dla Xboksa.

Na drodze do przejęcia stanęła też Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych. Urzędnicy złożyli pozew antymonopolowy, uznając, że transakcja pozwoliłaby osiągnąć Microsoftowi zbyt mocną pozycję na rynku. Pierwsze przesłuchanie w tej sprawie ma odbyć się dopiero 2 sierpnia 2023 roku, co stawia firmę zarządzaną przez Satyę Nadellę w bardzo trudnej sytuacji. Akwizycja powinna bowiem zostać zamknięta przed 18 lipca. Jeśli do tego nie dojdzie, gigant z Redmond będzie musiał zapłacić Activision Blizzard 3 mld dolarów zadośćuczynienia za naruszenie warunków umowy.

Kilka dni temu do sporu włączyły się także Google oraz NVidia. Obie firmy stanęły po stronie przeciwników przejęcia. Pozostaje czekać i obserwować rozwój sytuacji.


Najciekawsze Gry Xbox 2022

Przed Wami najciekawsze gry 2022 roku, które trafiły na konsolę Xbox. Skupimy się przede wszystkim na tytułach ekskluzywnych, ale i nie tylko, gdyż nie da się niestety ukryć tego, że minione miesiące zdecydowanie nie należały do Microsoftu. Choć trzeba przyznać, że nie zabrakło też perełek 🙂

A Plague Tale: Requiem

Z rodzeństwem de Rune spotkaliśmy się po raz pierwszy kilka lat temu w A Plague Tale: Innocence. Produkcja Asobo Studio okazała się bardzo udaną grą, która spotkała się z żywym przyjęciem recenzentów i graczy, co sprawiło, że twórcy zajęli się kontynuacją. I tak, kilka miesięcy temu, na rynek trafiło A Plague Tale: Requiem – tytuł dłuższy, bardziej rozbudowany, z jeszcze większą ilością szczurów. Kontynuacja przygód Amicii i Hugo, podobnie jak poprzedniczka, wzrusza i zmusza do refleksji, umiejętnie przeplatając sielankowe momenty z okrutnymi, pełnymi przemocy, sekwencjami, świetnie prezentując przy tym rozwój relacji pomiędzy bratem, siostrą i napotkanymi w trakcie podróży postaciami niezależnymi.

As Dusk Falls

Interaktywny dramat studia Interior/Night trafił wyłącznie na pecety i konsole Xbox. Gameplay (o ile można to tak nazwać) jest tu mocno ograniczony. Gracz jest niejako widzem, który ogląda przerywniki filmowe, co jakiś czas podejmując ważne decyzje, od których zależeć będzie dalszy przebieg fabuły. Choć jako takiej rozgrywki jest tu niewiele, opowiadana historia wzrusza i porusza do głębi, a do tego jest mocno nieliniowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść grę kilka razy i za każdym razem ujrzeć inne wydarzenia.

Pentiment

Niewiele brakowało, a Pentiment, jedna z najbardziej oryginalnych produkcji wydanych w zeszłym roku, mogłoby w ogóle nie powstać. Jej główny projektant, w wywiadzie dla podcastu Waypoint Radio stwierdził, że pomysł na grę nie narodziłby się, gdyby nie usługa Game Pass. Co więcej, Microsoft został niejako postawiony pod ścianą, gdyż tytuł ten tworzony był początkowo w tajemnicy i przedstawiony wydawcy, w momencie, gdy istniała już grywalna wersja. Warto było. Tytuł spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem, a za najlepsze jego aspekty uznano fabułę i dialogi.

High on Life

Rzutem na taśmę, w grudniu 2022 roku, na rynek trafiło High on Life – humorystyczna strzelanka, za którą stoi twórca serialu Rick & Morty. Jak widać Justin Rolland to prawdziwy cudotwórca i wszystko, czego się dotknie, zamienia w złoto. Produkcja, którą wiele osób kojarzy z powodu „gadających broni” szybko osiągnęła sukces, zaliczając najlepszy debiut w tym roku spośród gier udostępnianych w Game Passie, a także najlepszą premierę w historii gier singleplayer dodawanych do subskrypcji Microsoftu. Zdecydowanie warto sprawdzić!

Scorn

Pierwszoosobowy horror inspirowany dziełami H.R. Gigera i Zdzisława Beksińskiego spotkał się z mieszanym odbiorem. Niektórych tytuł ten zachwycił, inni odbili się od niego, spodziewając się zupełnie czegoś innego. Niemal wszyscy byli zgodni, że oprawa graficzna i ogólny klimat to coś niepodrabialnego, co pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu zabawy. Z drugiej zaś strony pojawiają się głosy, mówiące o tym, że w pierwszych zapowiedziach tytuł sprawiał wrażenie strzelanki w klimacie survival horroru, a tymczasem otrzymaliśmy… grę logiczną, a nieliczne sekwencje walki są niedopracowane. Same zagadki również mogą pozostawiać wiele do życzenia, a bezcelowego chodzenia jest zbyt wiele. Niemniej warto przekonać się o tym wszystkim samemu, w końcu produkcja ta dostępna jest w ramach abonamentu Xbox Game Pass.


Gry Xbox 2023 – na jakie tytuły czekają posiadacze Xboksów?

Rozpoczęty już rok może okazać się naprawdę dobry. Kilka mocnych tytułów zostało już zapowiedzianych, a do tego możemy być pewni, że nie jest to pełna lista!

Age of Empires II: Definitive Edition

Co prawda Age of Empires II: Definitive Edition ciężko nazwać nową grą, jednak niewymienienie tego tytułu na liście byłoby grzechem. Lata próśb społeczności nie poszły na marne i twórcy postanowili w końcu spełnić marzenia fanów gier strategicznych na konsolach, przenosząc jedną z odsłon kultowej serii na Xboksy. Microsoft potwierdził, że tytuł będzie w pełni grywalny przy użyciu kontrolera, jednak nie zabraknie też obsługi myszki i klawiatury. Na premierę, która odbędzie się już 31 stycznia 2023 r., gra trafi do abonamentu Xbox Game Pass!

Na konsolach w 2023 r. wyląduje także Age of Empires 4. Dokładna data nie została jednak ujawniona.

Forza Motorsport

Najwyższy czas na premierę nowej odsłony tej cenionej serii gier wyścigowych. Ostatnia produkcja z tego cyklu, oznaczona cyferką 7, pojawiła się na rynku 6 lat temu, a od ponad roku nie możemy już kupić jej w Xbox Store. Koszt odnowienia licencji na samochody i muzykę zapewne okazał się zbyt duży w stosunku do prognozowanych zysków. Wszystko to sprawia, że świadomość marki zaczyna się powoli zacierać, a nowi posiadacze Xboksów mogą kojarzyć Forzę wyłącznie z wydaną w 2020 roku piątą odsłoną Horizona, różniącego się od Motorsport w niemalże każdym aspekcie (nie będzie to dużym przekłamaniem, gdy powiemy, że obie te serie łączy właściwie tylko wspólny wydawca i samochody 😉 ) Na szczęście sytuacja ta ulegnie zmianie w maju (prawdopodobnie, szczegóły poznamy w trakcie nadchodzącego Xbox Developer_Direct). No, chyba że premiera zostanie przesunięta, ale na to już wpływu nie mamy.

Ghostwire: Tokyo

Ghostwire: Tokyo, podobnie jak Deathloop, to gra, do której prawo czasowej ekskluzywności na konsolach zostało zakupione przez Sony. Z tego powodu mieliśmy do czynienia z małym paradoksem, polegającym na tym, że studio należące do Microsoftu wydaje grę wyłącznie na PlayStation (aż dziw, że przy obecnej debacie w temacie transakcji Activision/Blizzard wątek uhonorowania przez MS warunków umowy zawartej przed zakupem studia nie jest w ogóle poruszany). Roczny okres wyłączności dobiega końca w marcu, dlatego też możemy spodziewać się, że produkcja Tango Gameworks już niebawem pojawi się na Xboksach.

Lies of P

Zdecydowanie jedna z najciekawiej zapowiadających się produkcji nadchodzących miesięcy. Mroczny soulslike przeniesie na ekrany monitorów i telewizorów opowieść o Pinokiu, który przemierza ponure zaułki miasta Krat, w poszukiwaniu Gepetta. Ciekawą innowacją w gameplayu ma okazać się system kłamstw. W przeciwieństwie do drewnianej lalki znanej z kart powieści, po wygłoszeniu nieprawdy, bohaterowi w grze nie powiększy się nos. Wręcz przeciwnie. Każda minięcie się z prawdą sprawi, że mechaniczne ciało Pinokia stanie się bardziej ludzkie, co wpłynie na jego możliwości, a przy tym na przebieg fabuły.

Minecraft Legends

Minecraft już dawno przestał być tylko „grą o układaniu klocków”. Co prawda to właśnie od tego ogromnego i rozbudowanego sandboksa wszystko się zaczęło, jednak twórcy nie spoczęli na laurach i zaczęli rozszerzać uniwersum o kolejne pozycje. W 2020 roku w nasze ręce wpadła przygodowa gra akcji w konwencji hack’n’slasha, a już w maju 2023 r. dane nam będzie sprawdzić tytuł, któremu gatunkowo najbliżej będzie do strategii (choć nie braknie i akcji). W trakcie zabawy, której celem będzie obrona krainy Overworld przed najeźdźcami z Netheru, będziemy bowiem przemierzać świat w poszukiwaniu surowców, budować wielkie twierdze i brać udział w bitwach z okupantami.

Redfall

Arkane Studios, twórcy wielbionej w wielu kręgach serii Dishonored, a także świetnego Preya, stanęli przed nowym zadaniem. Redfall będzie bowiem FPSem z otwartym światem, który spory nacisk położy na rozgrywkę kooperacyjną. Akcja gry toczyć się będzie na wyspie opanowanej przez wampiry, które to, jak łatwo się domyślić, staną się naszymi głównymi oponentami.

Starfield

Przez ponad 20 lat Bethesda Studios (nie mylić z Bethesda Softworks, działającym jako wydawca) raczyła nas praktycznie tylko kolejnymi częściami The Elder Scrolls i Fallouta. I choć wspomniane marki mają ogromne grono fanów, gracze zaczęli domagać się czegoś nowego. I tak powstał Choca… tzn. Starfield. Pierwsze opinie od osób mających kontakt z produkcją są pozytywne, zachwyceni są nawet testerzy, którzy po zapowiedziach byli sceptycznie nastawieni do tytułu. Nie brak jednak głosów, że skala przedsięwzięcia jest aż nazbyt przytłaczająca, co może przestraszyć część odbiorców. Fani produkcji Bethesdy nie powinni jednak narzekać.

S.T.A.L.K.E.R 2 Heart of Chornobyl

Produkcja S.T.A.L.K.E.R 2 oferuje nam prawdziwy rollercoaster emocji. Zaczęło się od euforii przy pierwszych zapowiedziach kontynuacji wyczekiwanej serii, później pojawiła się nuta niepewności, gdy Ukraina, kraj, w którym swoją główną siedzibę ma GSC Game Studios, została zaatakowana przez Rosję. Przez długi czas nie było wiadomo, jaka przyszłość czeka postapo FPSa, jednak pod koniec roku otrzymaliśmy nowe materiały, a także potwierdzenie daty premiery, co prawda przybliżonej, ale lepsze to niż nic. Tak więc, jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, powinniśmy zagrać jeszcze w tym roku.

Warhammer 40k: Darktide

Darktide pojawiło się już na komputerach, co więcej, jest nawet dostępne w PC Game Pass. Tak się jednak niefortunnie złożyło, że chwilę przed premierą ogłoszono, że wersja Xboksowa zostanie udostępniona w późniejszym terminie. Dokładny termin nie został jednak ujawniony, a patrząc na to, że wersja pecetowa nie wyszła w najlepszym stanie technicznym… no, trochę możemy poczekać. Po premierze warto będzie spróbować. Po wyeliminowaniu największych bolączek (i dokończeniu gry, bo wiele mechanik sprawia wrażenie niekompletnych), szykuje nam się całkiem sympatyczny coop.

Wo Long: Fallen Dynasty

Nadchodzący RPG akcji od studia Team Ninja osadzone zostanie w pożądanych przez wielu graczy azjatyckich klimatach. Już w marcu trafimy do fantastycznej wersji starożytnego państwa chińskiego, z okresu panowania dynastii Han. Rejon Trzech Królestw pada ofiarą inwazji demonów, do walki, z którymi, stają lokalni ronini, w tym także i gracz. Tytuł tworzony jest z myślą o fanach soulslike, choć same walki mają mieć nieco bardziej zręcznościowy charakter niż u typowych przedstawicieli gatunku.


Łowcy, jak oceniacie 2022 rok w wykonaniu Microsoftu i Xboksa? Na jakie gry Xbox 2023 r. czekacie najbardziej?

Wszystkich sympatyków Xboksów zapraszamy do grupy tematycznej na Facebooku, w całości poświęconej konsolom Microsoft Xbox One i Xbox SeriesŁowcy Gier Xbox.

Podsumowanie roku 2022 okiem Redakcji ŁG

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.