Battlefield 2042 logo

Do premiery Battlefield 2042 pozostały już zaledwie 3 miesiące! 22 października po raz kolejny trafimy na ogromne pola bitew. Tym razem nie wskoczymy jednak w buty wojaka z okresu pierwszej lub drugiej wojny światowej, a przeniesiemy się w niedaleką przyszłość i przyjrzymy się temu, jak wygląda świat kilkanaście lat po zakończeniu historii znanej z Battlefield 4. Szwedzkie studio EA DICE nie ukrywa, że Battlefield 2042 to ukłon w stronę wiernych fanów wspomnianego BF4 i BF3. Ilość nawiązań i smaczków zawartych w pierwszym trailerze może wręcz przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście, żeby nie było zbyt nudno, nie zabraknie też pewnych usprawnień i modyfikacji gameplayu. Pora podsumować sobie wszystko, co dotychczas powiedziano na temat gry.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Media Expert – w publikacji znalazły się odnośniki do oferty sklepu, niemniej jednak Nasz Partner nie miał wpływu na jego treść.

Battlefield 2042 w pigułce

Zarys fabularny

Akcja Battlefield 2042, jak łatwo się domyślić, rozgrywa się w 2042 roku. Po zakończeniu wielkiego konfliktu, przedstawionego w Battlefield 4, zapanował względny pokój. Natura jednak nie dawała za wygraną. Ludzkość trapiona była przez coraz częściej pojawiające się anomalie pogodowe i katastrofy naturalne. Rosło też napięcie pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami — Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Drobne, z początku, tarcia przerodziły się w końcu w globalną wojnę o zasoby i środki do życia. I właśnie w tym momencie na arenę wkracza gracz, wcielający się w najemnika frakcji Bezpaństwowców, walczącego za pieniądze dla jednej ze światowych potęg.

Tryby gry B2042

Na samym początku warto wspomnieć, że Battlefield 2042 nie otrzyma kampanii singleplayer. DICE oraz studia wspierające skupiają się wyłącznie na rozgrywce wieloosobowej. W dniu premiery na pewno otrzymamy dwa duże tryby, czyli klasyczny już podbój, który zostanie udostępniony w nieco odświeżonej formie, oraz przełamanie. EA zapowiada, że dostępny będzie też tryb zwany Hazard Zone, skupiony na walkach drużynowych, ale nie znamy na razie żadnych szczegółów na jego temat. Podobnie wygląda sytuacja z Battle Royale. Twórcy ani razu oficjalnie o nim nie wspomnieli, co może oznaczać, że nie będzie on w ogóle dostępny, a nawet jeśli, to z pewnością nie pojawi się na premierę.

Battlefield 2042 pozwoli walczyć na jednej mapie aż 128 graczom. W przypadku, gdy ludzi będzie zbyt mało, wolne sloty uzupełniane będą botami. Uwaga! Ogromne bitwy pojawią się jedynie na PC, PlayStation 5 oraz Xbox Series. Posiadacze konsol starszej generacji będą musieli zadowolić się maksymalną liczbą graczy wynoszącą 64. Z tego też powodu nie będzie opcji międzygeneracyjnego crossplayu.

Mapy

Wojna na ogromną skalę toczyć się będzie na największych mapach w historii serii. Ulokowany na Antarktydzie „Breakaway” będzie dużo większy od El Alamein z Battlefield 1942 i Hamady z BFV. Warto przy okazji wspomnieć, iż miejscówka ta jest swego rodzaju ukłonem dla fanów serii. Umieszczony w jej centralnej części klif z lądowiskiem na szczycie nawiązuje do jednej z najpopularniejszych map z Battlefield 3 o nazwie Szczyt Demawendu.

Na start otrzymamy 7 mocno zróżnicowanych lokacji. Miłośnicy walki w terenie z pewnością ucieszą się ze wspomnianej już miejscówki na Antarktydzie, „Orbital” w Gujanie Francuskiej, na której będziemy świadkami startu rakiety czy „Discarded” – ogromnego wrakowiska statków w Indiach. Nie zabraknie też pojedynków na mniejszy dystans. Tu na graczy czeka zlokalizowana w Korei Południowej mapa „Kaleidoscope” (która została już ochrzczona przez fanów mianem „Szanghaj na sterydach”), „Manifest” w Singapurze, „Hourglass” w Katarze, a także umiejscowiony w Egipcie „Renewal”.

Ze względu na większą liczbę graczy na mapie, w trybie podboju wprowadzono spore zmiany. Od teraz nie będzie on polegał tylko na przejmowaniu kilku punktów z flagami. Każda lokacja zostanie podzielona na kilka regionów, a każdy region na terytoria. By w pełni przejąć kontrolę nad danym regionem, trzeba będzie zająć wszystkie wchodzące w jego skład sektory. Ogromny wpływ na rozgrywkę będą miały katastrofy naturalne. Na mapach spotkamy m.in. burze piaskowe i potężne huragany wciągające w wir wszystko, co znajdzie się na ich drodze. Battlefield 2042 ma też imponować skalą zniszczeń, choć nie spotkamy się tu raczej z pełną destrukcją, jak w Battlefield: Bad Company 2.

To nie wszystko! W trakcie ostatniej prezentacji EA dowiedzieliśmy się, że Ripple Effect Studios, znane jeszcze do niedawna jako LA DICE pracuje nad trybem, w którym zagramy na klasycznych mapach z poprzednich części. Według Toma Hendersona, jednego z leakerów, który wspominał o takiej opcji już wcześniej, twórcy już na początku pozwolą nam stanąć do walki w lokacjach: Operation Metro, Operation Locker, Wake Island, Siege of Shanghai, Arica Harbor oraz Caspian Border.

Specjaliści w B2042

Battlefield 2042 wywróci do góry nogami cały znany nam system klas postaci. Twórcy postanowili skończyć ze sztywnym podziałem na rolę szturmowca, medyka, technika i snajpera. W zamian za to otrzymamy specjalistów, których będzie można wyposażyć w dowolny sprzęt, dopasowując go do swojego stylu gry. Komandosi dysponować będą jednak umiejętnościami lub gadżetami, sugerującymi, w czym dana postać jest najlepsza, ale nic nie będzie stało na przeszkodzie, by grać medykiem z karabinem snajperskim i RPG na plecach. Warto też wspomnieć, że po raz pierwszy w historii będziemy mogli modyfikować swoją broń na polu walki. Nie trzeba już będzie czekać na śmierć, by wymienić celownik lub dołożyć tłumik.

Na razie poznaliśmy 4 specjalistów, którzy trafią w nasze ręce na premierę. Webster MacKay, to były wojskowy, który będzie dysponował wyrzutnią z linką ułatwiającą wspinaczkę na wysokie obiekty. Maria Falck jest medyczką wyposażoną w broń umożliwiającą leczenie sojuszników z odległości. Piotr „Borys” Guskowski targa ze sobą rozkładaną wieżyczkę, a samotny wilk Wikus „Casper” Van Daele do namierzania celów wykorzystuje zwiadowczego drona, zabezpieczając przy tym swoje tyły czujnikiem ruchu. Kolejni najemnicy dodawani będą wraz z nowymi sezonami i będzie można ich zakupić za walutę zdobywaną w grze.


Pre-ordery Battlefield 2042 w Media Expert

Łowcy, zamówienie przedpremierowe na grę Battlefield 2042 możecie złożyć w sklepie Media Expert 🙂

Pre-orderowicze mogą liczyć na dodatkowe bonusy:

  • Wcześniejszy dostęp do bety
  • PAN GRYZAK – epicka zawieszkę na broń
  • BAKU ACB-90 – epicki nóż do eliminacji w walce wręcz
  • Tło karty gracza LĄDOWANIE i nieśmiertelnik STARA GWARDIA

Ceny Battlefield 2042 w pre-orderze:


Łowcy, jesteście gotowi na wojnę totalną? Zamierzacie sięgnąć po Battlefield 2042?

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.