Promocja na Call of Duty: Vanguard

Po wielu perypetiach CoD powraca na fronty II wojny światowej. To właśnie ten konflikt stał się motorem napędowym dla dwóch pierwszych, przełomowych, części cyklu, które nawet dziś są wspominane z rozrzewnieniem przez wielu graczy. Call of Duty: Vanguard, najnowsza odsłona serii, przedstawiając walkę aliantów z nazistami, oferuje graczom swego rodzaju powrót do korzeni. „Swego rodzaju”, gdyż fabuła opowiada nie tylko o znanych z historii bitwach, ale wprowadza też pewien tajemniczy wątek, który sprawia, że bohaterowie muszą się ze sobą zjednoczyć, tworząc pierwszy w historii oddział specjalny.

Jedno jest pewne. Powrót do drugowojennych klimatów to strzał w dziesiątkę. Sukces CoD: WWII (gra zarobiła 500 mln dolarów w ciągu 3 dni od premiery), uwidocznił, że zapotrzebowanie na tę tematykę jest ogromne, a Vanguard ma spory potencjał aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej.

Artykuł powstał we współpracy z Media Expert. W publikacji znalazły się odnośniki do oferty Sklepu, niemniej Nasz Partner nie miał wpływu na jej treść.

Powiew świeżości – fenomen drugowojennych gier z serii Call of Duty

Pierwsza gra z serii Call of Duty stworzona została przez developerów odpowiedzialnych za sukces Medal of Honor: Allied Assault. Po konflikcie z Electronic Arts, Vince Zampella, wraz z ponad 20 pracownikami studia 2015, Inc. utworzyli Infinity Ward i podpisali umowę z Activision. Na pierwsze efekty współpracy nie trzeba było długo czekać…

Call of Duty (2003 r., PC, PlayStation 3, Xbox 360)

29 października 2003 roku światło dzienne ujrzała pierwsza odsłona Call of Duty. Tym, co wyróżniało tytuł na tle innych jemu podobnych, był fakt, iż główny bohater nie był jednoosobową armią, a częścią większego zespołu. Choć sztuczna inteligencja sterowanych przez komputer członków oddziału nie stała na spektakularnym poziomie, to sama świadomość uczestnictwa w konflikcie na dużą skalę robiła ogromne wrażenie. Na polu bitwy przez cały czas coś się działo, wokoło umierali żołnierze, a… wszystko wydawało się tak realistyczne. Dodatkowych emocji dodawała możliwość walki w najgłośniejszych bitwach WWII – Stalingrad, Normandia, Berlin… Niezapomniane wrażenie.

Call of Duty 2 (2005 r., PC, Xbox 360)

Po wielkim sukcesie pierwszej części, dwa lata później, wydane zostało Call of Duty 2. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, gracz brał udział w trzech kampaniach: amerykańskiej, brytyjskiej i radzieckiej. Produkcja zaoferowała jeszcze większą intensywność rozgrywki i lepszą oprawę graficzną. Pojawiły się także nowe fronty, w tym pustynne egipskie rejony w okolicach El Alamein, gdzie doszło do wielkiej bitwy pomiędzy dowodzonymi przez Erwina Rommla oddziałami Afrika Korps z brytyjską 8. Armią i jej sojusznikami.

Kolejne lata…

Dobra passa trwała, a Infnity Ward dostarczało graczom kolejne wyśmienite tytuły. Po trzeciej, stworzonej tym razem przez studio Treyarch, pełnoprawnej odsłonie przyszła pora na zmianę klimatu. Pierwszą produkcją osadzoną w czasach współczesnych zostało Call of Duty: Modern Warfare. Potem, w 2008 roku, powrócono jeszcze chwile na fronty II wojny światowej, przedstawiając graczom nieco bliżej walkę na Pacyfiku oraz mroźną Rosję. CoD: World at War był przy tym pierwszym tytułem, który zaoferował skupiający się na kooperacji tryb Call of Duty Zombie. Następnie mieliśmy prawdziwy rollercoaster. Ciepło przyjmowane odsłony opowiadające o nowożytnych konfliktach wydawane były na przemian z tymi odsądzanymi od czci i wiary futurystycznymi częściami.

W międzyczasie zdecydowano się też na powrót do Normandii w Call of Duty: WWII. Po 9 latach przerwy od wydarzeń osadzonych w czasach drugowojennej zawieruchy, produkcja ta, choć nie wolna od błędów i problemów, została bardzo ciepło przyjęta przez graczy, sprzedając się w milionach egzemplarzy. Zapewne to sprawiło, że Activision nie porzuciło mocno wyeksploatowanego przez gry konfliktu i zdecydowało się ukazać go z nieco innej strony, czego efektem jest Vanguard.


Call of Duty: Vanguard – powrót w chwale na fronty WW II

Kampania singleplayer, choć tocząca się w dobrze nam znanych czasach i rejonach, oferuje sporo zmian i niespodzianek. Tryb fabularny, opowiadający o losach czwórki bohaterów zabiera nas w długą podróż do Normandii, północnej Afryki, Staligradu i na Midway. Następnie żołnierze jednoczą się i wspólnie stają do walki, której celem będzie likwidacja tajemniczego Projektu Feniks.

Najnowsza odsłona Call of Duty operuje na autorskim silniku IW w wersji 8.0, na którym oparte są także CoD: Warzone oraz ostatni Modern Warfare (2019 r.). Jako wsparcie posłużyła technika fotogrametrii, pozwalająca przenosić do cyfrowego świata rzeczywiste obiekty i lokacje. Wszystko to sprawia, że Vanguard jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zrealizowanych gier o II wojnie światowej.

Multiplayer i tryb Zombie w Call of Duty: Vanguard

Kampania oferuje wyśmienitą i niezwykle miodną rozgrywkę, ale, niestety, jest to zabawa na maksymalnie kilkanaście godzin. Z pomocą przychodzi multiplayer. Na start CoD: Vanguard oferuje 20 map, z czego 16 przeznaczonych jest do standardowej rozgrywki wieloosobowej, pozostałe cztery natomiast zostały stworzone z myślą o trybie Wzgórze Mistrzów, skupiającym się na szybkich dynamicznych potyczkach. Mapy usytuowane są w różnorodnych lokacjach na Pacyfiku, froncie wschodnim, zachodnim oraz w Afryce Północnej.

Nie zabrakło także trybu Zombie. Czteroosobowa kooperacyjna kampania kontynuuje i rozszerza historię Mrocznego Eteru rozpoczętą w CoD: Black Ops Cold War. Tym razem główną bazą operacyjną został Stalingrad. Pełne masowych grobów ruiny miasta są bowiem idealnym miejscem do stworzenia armii nieumarłych.

Zarówno tryb multiplayer, jak i Zombie, oferuje możliwość gry międzyplatformowej i międzygeneracyjnej.

Wysokie oceny CoD: Vanguard w serwisie Metacritic

W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje Call of Duty: Vanguard. Gra uzyskała 81 Metascore w serwisie Metacritic, a średnia wyciągnięta z 39 recenzji zebranych przez Opencritic wynosi 77/100. Za największą zaletę uznano wciągającą, pełną zwrotów akcji, kampanię dla jednego gracza oraz rozbudowany tryb Zombie.


Call of Duty: Vanguard w Media Expert

Łowcy, zamówienie na grę Call of Duty: Vanguard możecie złożyć w sklepie Media Expert 🙂

Aktualnie dostępne są trzy wersje:


Cieszycie się z debiutu nowego Call of Duty? Co sądzicie o umiejscowieniu konfliktu w realiach II wojny światowej? Call of Duty: Vanguard czy Battlefield 2042? Która tegoroczna premiera mocniej do Was przemawia?

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.