Powrót polskich Heroesów! Strategia turowa Clash II debiutuje we wczesnym dostępie

24 lata przyszło nam czekać na kontynuację turowej strategii Clash, okraszonej przez fanów mianem polskiego Heroes of Might and Magic. Wskrzeszenia marki podjęło się rzeszowskie Prime Bit Games SA, oferując graczom nostalgiczną podróż do pełnej magii krainy Karkhan.

Ale to już było…

Był rok 1998. Polskie studio deweloperskie Leryx Longsoft, na czele którego stał Jarosław Modrzejewski, wypuściło na rynek turową strategię Clash. Inspirowana serią Heroes of Might an Magic produkcja imponowała rozmachem, rozmiarem i wykonaniem nawiązującym do najlepszych klasyków gatunku.

W okresie premiery Clash mógł pochwalić się niezłej jakości grafiką. Wiadomo, ta zdążyła się już mocno zestarzeć, czego nie można powiedzieć natomiast o oprawie dźwiękowej. Muzyka, autorstwa rozpoczynającego karierę Adama „Scorpika” Skorupy – kompozytora, którego utwory mogliśmy później usłyszeć także w grach z serii Wiedźmin, Ancestors Legacy oraz Green Hell, aż do dziś wywołuje ciarki na plecach.

Z Clashem blisko związana jest także postać Jerzego „Mac Abry” Poprawy, którego większość z nas kojarzy z roli redaktora naczelnego magazynu CD-Action. Pan Jerzy odpowiedzialny był za stworzenie scenariusza.

Z perspektywy polskiego gamingu, była to niezwykle ważna pozycja. Choć ostatecznie nie została dostrzeżona na świecie, wielu graczy z kraju nad Wisłą wspomina ją z rozrzewnieniem, co jakiś czas wracając do fantastycznej krainy Karkhan, by przejąć kontrolę nad pogańskimi obrońcami kontynentu, bądź, chcących ich stłamsić, najeźdźcami wierzący w Jedynego Boga.

i nie wró… a jednak!

Przed rozpoczęciem dalszej lektury proponujemy odpalić oficjalną ścieżkę dźwiękową Clash II, która została udostępniona za darmo na Steam. Soundtrack przygotował… Adam Skorupa. Tak, ten sam artysta, który tworzył muzykę do oryginału.

Polskie Heroesy powróciły! 28 października, Clash II zadebiutowało w ramach Wczesnego dostępu na Steam oraz GOG. Wcześniej grę można było sprawdzić, korzystając z launchera ekipy z Rzeszowa. 24 lata po premierze pierwszej części cyklu, kontynuacja ponownie zabierze nas do krainy Karkhan i pozwoli poprowadzić do zwycięstwa jedną z dwóch frakcji. Premiera pełnej wersji zaplanowana jest na przyszły rok, ale już teraz otrzymaliśmy dostęp do pełnej polskiej wersji.

Clash II – zarys fabularny

Sequel turowej strategii prowadzi gracza do brutalnego świata, targanego wojną pomiędzy dwoma frakcjami – Czystowiercami i Starowiercami. Podobnie jak wyglądało to w pierwszej odsłonie serii, zarzewiem konfliktu jest wiara, a dokładniej, próba narzucenia wyznania rdzennym mieszkańcom kontynentu Karkhan przez najeźdźców.

Twórcy przygotowali dwie kampanie fabularne. Jako Starowiercy przyjdzie nam poprowadzić kobietę, mającą za zadanie zjednoczyć skłócone rdzenne plemiona zamieszkujące kontynent. Czczący Naturę wyznawcy wielu bogów mogą korzystać z czarów, którymi wspierają się w pojedynkach z wrogiem.

Frakcja Czystowierców stoi natomiast w opozycji do magii, której używanie uznawane jest za świętokradztwo. Wierzący w jednego wszechmogącego Boga korzystają z rozwiniętej technologii, która pozwala im uzyskać przewagę na polu bitwy. W kampanii pokierujemy losem bohatera, stojącego przed zadaniem odzyskania królestwa z rąk Willhelma, który przez swoje zachowanie stracił przychylność Świątobliwego.

Clash II – na czym polega rozgrywka?

Podobnie jak pierwszy Clash, druga część serii to strategia turowa, w której dużą rolę odgrywa zarządzanie zamkiem i całym królestwem, eksploracja oraz walki z wrogiem.

Przede wszystkim należy zadbać o gospodarkę i rozwój. Nie da się toczyć wojny bez zabezpieczenia finansowego i ciągłego ulepszania technologii i jednostek. Konieczne jest więc odpowiednie rozplanowanie rozbudowy zamku i podbojów.

Zarówno budynki, jak i oddziały swoje kosztują, a ściągane od poddanych podatki szybko przestają zaspokajać potrzeby, dlatego też niezwykle ważna staje się eksploracja rozległej mapy oraz przejmowanie porozrzucanych po krainie strategicznych obiektów, zapewniających dodatkowy dochód i pozwalających rekrutować unikalne jednostki.

Nie obejdzie się też bez walki. Karawany ze złotem są niezwykle cennym łupem, dlatego też trzeba zadbać o ich ochronę, w końcu przyjdzie też stanąć oko w oko z wrogiem. Bitwy toczone są w trybie turowym, na mapach opartych na kwadratowej siatce. Jak na dobrą strategię przystało, pojedynków nie można toczyć na HURA! Bezmyślne parcie przed siebie skończy się tragicznie, dlatego też niezbędne jest odpowiednie wykorzystanie ukształtowania terenu oraz specjalnych umiejętności podległych jednostek. Wisienką na torcie jest możliwość przeprowadzania oblężeń wrogich twierdz.

Clash II – wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe Clash II nie należą do wygórowanych:

  • System operacyjny: Windows 64-bit
  • Procesor: Intel® Core™ 4. generacji
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1050
  • Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni

Clash II – gdzie kupić grę

Aktualnie gra dostępna jest w fazie Early Access wyłącznie na PC. Najnowszą produkcję studia Prime Bit Games SA zakupić można na:

W przyszłości planowana jest również wersja dedykowana PlayStation, Xbox oraz Nintendo Switch.

Sklepy:
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.